Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosAbiturientams prasidėjo brandos egzaminai

Abiturientams prasidėjo brandos egzaminai

Pirmąją kalendorinės vasaros dieną dvyliktokams prasidėjo brandos egzaminų sesija, kuri tęsis iki birželio 22 dienos, ir abiturientai su „Merkio kraštu“ jau pasidalino savo įspūdžiais apie pirmąjį – lietuvių kalbos – valstybinį egzaminą…

Populiariausi išlieka anglų kalbos, istorijos ir matematikos egzaminai

Kaip ir įprastai, šiemet organizuojamos dvi brandos egzaminų sesijos. Pakartotinė prasidės birželio 27-ąją ir baigsis liepos 12 dieną. Visų brandos egzaminų rezultatai turėtų paaiškėti kitą mėnesį.

Rajono Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojo Liudo Tamulevičiaus pateiktais duomenimis, praėjusių metų rugsėjo 1-ąją rajono gimnazijose iš viso mokėsi 131 dvyliktokas.

Egzamino tipą – valstybinį arba mokyklinį – abiturientai gali pasirinkti savo nuožiūra. Štai šiemet mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą rinkosi 49 abiturientai, menų – 8, o technologijų – 53. Tuo tarpu valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą laikė 109 dvyliktokai, anglų kalbos žinias tikrins 99, matematikos – 94, istorijos – 66, biologijos – 29, o geografijos – 25 dvyliktokai. Kaip ir ankstesniais metais, mažiau populiarūs išlieka fizikos (10), chemijos (6), informacinių technologijų (8) bei rusų (7) ir prancūzų (1) kalbos valstybiniai brandos egzaminai.

Kaip nurodė L. Tamulevičius, į pasirinktų egzaminų suvestinę taip pat įskaičiuoti Varėnos technologijos ir verslo mokyklos (VTVM) moksleiviai bei eksternai (įgiję vidurinį išsilavinimą arba užsienio šalies mokyklų baigiamosios klasės mokiniai) ir buvę mokiniai (turintys mokymosi pasiekimų pažymėjimą, liudijantį, kad yra mokęsi baigiamojoje klasėje). Valstybiniai brandos egzaminai šiemet prasidėjo Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijoje, o mokyklinis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas – VTVM.

Norėdami gauti brandos atestatą abiturientai turės išlaikyti ne mažiau kaip 2 egzaminus: privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros bei dar vieną, laisvai pasirinktą. Iš viso dvyliktokai gali laikyti ne daugiau kaip 7 egzaminus. O dalyvauti brandos egzaminų sesijoje turi teisę tik tie moksleiviai, kurių egzaminuojamojo dalyko metiniai pažymiai – ne žemesni nei ketvertas.

Tikėjosi kitokių rašinio temų

Pirmąjį – lietuvių kalbos ir literatūros – brandos egzminą abiturientai laikė birželio 1 dieną. Kitaip nei pastaraisiais metais, egzamino metu abiturientai galėjo nedėvėti apsauginių kaukių. 4 valandas trukusiame egzamine abiturientai turėjo parašyti literatūrinį arba samprotavimo rašinį ir būtinai pasiremti bent vienu privalomu autoriumi. Antai laikiusieji valstybinį brandos egzaminą iš samprotavimo temų rinkosi „Kas turi vertę, bet neturi kainos?“ (pasiremiant Jonu Radvanu ar Marcelijumi Martinaičiu), nusprendusiems savo rašiniui pasirinkti temą „Ar sunku išsilaisvinti iš stereotipų“, rekomenduota remtis Šatrijos Ragana ir Vincu Mykolaičiu-Putinu.

Pasirinkusieji literatūrinį rašinį galėjo rašyti tema „Užsienio vaizdavimas lietuvių literatūroje“ arba „Metų laikai literatūroje“ . Rekomenduojami pirmosios temos autoriai buvo Jurgis Savickis ir Antanas Škėma, antrosios – Kristijonas Donelaitis ir Bronius Krivickas.

Laikiusiems mokyklinį brandos egzaminą buvo pasiūlytos šios samprotavimo rašinio temos: „Ar lengva mylėti?“ (rekomenduojami autoriai: Maironis, Juozas Tumas-Vaižgantas) ir „Kada žmonės susivienija?“ (rekomenduojami autoriai: Jonas Radvanas, Vincas Kudirka). O štai literatūriniam rašiniui abiturientai galėjo rinktis iš „Jauno žmogaus vaizdavimas literatūroje“ ir „Miestas literatūroje“ temų bei atitinkamai remtis Adomu Mickevičiumi, Mariumi Katiliškiu arba Vincu Mykolaičiu-Putinu ir Antanu Škėma.

„Merkio krašto“ pakalbinti Varėnos „Ąžuolo“ gimnazistai apie pirmąjį laikytą egzaminą kalbėjo nedrąsiai, mat spėlioti apie rezultatus dar ankstoka. Vis dėlto abiturientai įvertino egzamino temas kaip gana sunkias ir prasitarė tikėjęsi kiek kitokių rašinio temų, pavyzdžiui, susijusių su karu, tėvyne ir laisve. „Tikriausiai daugeliui tai šiek tiek ir pakišo koją, nes ruošėmės ir kartojomės kiek kitus dalykus nei reikėjo. Tačiau logiška, kad egzaminai buvo sudaryti dar prieš visą šią situaciją pasaulyje, tad temos ir neatitiko“, – kalbėjo dvyliktokai.

Praėjusią savaitę rajono abiturientai laikė biologijos egzaminą, o štai šią savaitę jų laukia net trys – anglų kalbos klausymo, skaitymo ir rašymo dalys, taip pat geografijos ir matematikos – valstybiniai egzaminai.

Evelina Kuliešė

Abiturientų atsiųstos nuotr.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai