Šeštadienis, 7 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosApie „kylančias aistras“ tarp ligoninės ir poliklinikos

Apie „kylančias aistras“ tarp ligoninės ir poliklinikos

Balandžio 4-ąją rajono tarybos posėdyje buvo paviešinta naujiena, kad Varėnos poliklinikos pacientams laboratoriniai tyrimai nuo šiol bus atliekami nebe Varėnos ligoninėje, kaip buvo iki šiol, bet kitur; o kaip tas paveiks abi šias medicinos įstaigas ir, svarbiausia, pacientus, „Merkio kraštui“ aiškino Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro ir ligoninės vadovai Danas Bortkevičius ir Algirdas Miklyčius…

Ligoninė ieško kardiologo, turės ir psichiatrą
Pirmąjį šio mėnesio antradienį įvykusiame rajono tarybos posėdyje politikai apsvarstė dviejų pagrindinių mūsų rajono gydymo įstaigų – Varėnos ligoninės ir pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) – veiklos ataskaitas, kuriose trumpai apžvelgta, kas buvo nuveikta per praėjusius metus.
Ataskaitinį praėjusių metų Varėnos ligoninės dokumentą apsvarstė 19 posėdžiavusių rajono tarybos narių, kadangi 5 politikai (Rasa Kačiurinienė, Kęstutis Budėnas, Saulius Ivanauskas, Marius Krakauskas ir Gintautas Kanauka) dėl galimo interesų konflikto, tai yra – dėl toje įstaigoje einamų pareigų arba dėl joje dirbančių artimųjų, nuo klausimo svarstymo nusišalino.
Tuo tarpu Varėnos ligoninės direktoriui Algirdui Miklyčiui teko atsakyti ne į vieną klausimą, pavyzdžiui, – dėl kardiologų, mat komitetų posėdžiuose jis buvo minėjęs, kad ligoninėje dirba du šios srities specialistai. Anot ligoninės direktoriaus, vieno kardiologo įstaiga jau nebeturi, bet ieško, o netrukus turėtų pradėti dirbti ir psichiatras.
„Privatus sektorius perperka specialistus, todėl vienos kardiologės, dirbusios 0,25 etato, nebeturime. Tačiau ieškome kitos ir, manome, kad rasim“, – vylėsi A. Miklyčius.
Ligonį pamaitinti kainuoja maždaug 5-6 eurus
Ligoninės direktorius susilaukė ir replikos, esą „labai daug nusiskundimų iš pacientų pusės“, tačiau kokių konkrečiai, nebuvo įvardyta. O į klausimą „Kiek skiriate paciento maitinimui per dieną?“, A. Miklyčius atsakė: „Maždaug 5-6 eurus“.
Sulaukęs klausimo dėl Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC) ligoninės teikiamų laboratorinių tyrimų paslaugų, A. Miklyčius paaiškino, kad nuo šių metų balandžio 1 dienos poliklinika turi „kitą tiekėją“, o nuostoliai dėl to ligoninei yra „minimalūs“, mat pelno už laboratorinių tyrimų paslaugą ši įstaiga praktiškai ir neturėjusi.
Iš 19 rajono tarybos narių Varėnos ligoninės 2022 metų veiklos ataskaitai pritarė 9 politikai, 4 buvo „prieš“, dar 5 susilaikė ir 1 nebalsavo, taigi ataskaitai nepritarta.
Po posėdžio „Merkio krašto“ pakalbintas Varėnos ligoninės direktorius A. Miklyčius sakė, jog „teisės aktai nenumato“, kad rajono tarybos nepatvirtinta ataskaita turėtų kokios nors įtakos tolimesniam įstaigos darbui.
Susirūpinta greitosios medicinos pagalbos darbuotojais
Tuo tarpu Varėnos PSPC ataskaitai rajono taryba pritarė tik 3 balsų persvara („už “ balsavo 12, dar 2 buvo „prieš“ ir 7 susilaikė), o prieš tai įstaigos direktoriaus Dano Bortkevičiaus buvo paprašyta atsakyti, ar iš tiesų greitosios medicinos pagalbos vairuotojai, baigę paramediko mokymo kursus, negali poliklinikoje eiti vairuotojo-paramediko pareigų.
Direktorius pripažino, kad dalis vairuotojų iš tiesų turi paramediko pažymėjimą, tačiau PSPC jokių konkrečių sprendimų priimti negali, nes nuo šių metų liepos 1-osios pradės dirbti vieninga greitosios pagalbos teikėjų organizacija – valstybei priklausanti Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnyba.
„Tai bus įstaigos (GMP tarnybos – aut.) apsisprendimo teisė, ko jiems labiau trūksta – vairuotojų ar paramedikų. O šiuo metu Varėnos PSPC labiau yra reikalingi vairuotojai-paramedikai“, – kalbėjo D. Bortkevičius.
Politikams buvo įdomi situacija ir Merkinės ambulatorijoje. „Abi šeimos gydytojos yra pensinio amžiaus, o ataskaitiniu laikotarpiu dirbo trečioji jauna šeimos gydytoja, kuri jau nebedirba“, – turimomis žiniomis pasidalijo rajono tarybos narys Martynas Katelynas.
D. Bortkevičiaus teigimu, Merkinės ambulatorijoje yra prisiregistravę maždaug pusantro tūkstančio pacientų. „Šiuo metu mes turime kitą daktarą, jis daugiausia dirba slaugos ligoninėje, taip pat atėjo dar dvi jaunos gydytojos, kurios užtikrina paslaugų teikimą. Kol kas nėra prašymų, kad gydytojos norėtų išeiti iš darbo“, – paaiškino poliklinikos vadovas.
Poliklinika taupo, bet pacientų pageidavimams neprieštaraus
Rajono tarybos posėdyje taip pat kalbėta apie „kylančias aistras“ dėl laboratorinių tyrimų, esą poliklinika jų Varėnos ligoninėje jau nebeatlikinės, kaip buvo iki šiol, tad „Merkio kraštas“ šia tema pakalbino poliklinikos direktorių D. Bortkevičių.
Poliklinikos direktoriaus teigimu, dauguma ėminių ir taip buvo išvežami į UAB „Diagnostikos laboratorija“. „Varėnos ligoninės laboratorijoje atlikinėjome skubius tyrimus, kurių atsakymai buvo reikalingi maždaug per pusantros valandos. Kadangi esame viešoji įstaiga, pirkimai organizuojami centralizuotai, todėl vasarį rajono savivaldybė paskelbė skubių laboratorinių tyrimų konkursą, bet jame dalyvaujančiųjų nebuvo. Gaila, bet pasiūlymų nepateikė ir Varėnos ligoninė. Mums neliko kitos išeities, ir tuos tyrimus teko atlikinėti patiems. Džiaugiamės šiuo sprendimu, nes mums labai atpigo laboratorinių tyrimų kaina“, – kalbėjo D. Bortkevičius.
Pašnekovas tikino, kad poliklinika pelno nesivaiko, bet, kur įmanoma, bando sutaupyti: „Stengiamės gydytojams ir slaugytojams pakelti atlyginimus ir už paslaugas nepermokėti, o kai kurie mūsų perkami ir atliekami laboratoriniai tyrimai yra 3 ir daugiau kartų pigesni negu Varėnos ligoninėje“.
Kaip vardijo PSPC direktorius, šiuo metu poliklinikoje atliekami bendro kraujo vaizdo, C-reaktyvinio baltymo, šlapimo ir gliukozės tyrimai.
„Tai yra šeimos gydytojo normai priklausantys tyrimai, ir atsakymus iš procedūrų kabineto gauname gerokai greičiau nei gaudavome atliekant ligoninėje – dažniausiai per pusvalandį ar netgi greičiau, dėl to ir pacientams greičiau paskiriamas gydymas. Manau, kad pacientams tikrai bus patogiau. Be to, šių laboratorinių tyrimų atsakymų negaudavome į informacinę sistemą, tad dabar baigiame ruošti įrangos integraciją į duomenų bazes ir tyrimai keliaus ne tik į PSPC informacinę sistemą, bet ir į sveikatos portalą e.sveikata.lt“, – komentavo D. Bortkevičius.
Kaip „Merkio kraštui“ buvo paaiškinta, pacientas gali ir pats nuspręsti, kur tie laboratoriniai tyrimai bus atlikti, o poliklinika esą tam neprieštarautų. „Dėl mokamų tyrimų galima kreiptis į Varėnos ligoninę, kur jam bus atlikti pasirinkti tyrimai. Džiaugsimės, jeigu pacientas gaus paslaugą ten, kur nori“, – pridūrė poliklinikos vadovas.
Konkurso sąlygos ribojo ligoninės galimybes
Dėl kokių priežasčių Varėnos ligoninė nedalyvavo rajono savivaldybės paskelbtame skubių laboratorinių tyrimų konkurse, „Merkio kraštas“ pasiteiravo ir šios įstaigos direktoriaus A. Miklyčiaus. Jis paprašė korespondentės pateikti savo klausimus raštu.
Po maždaug dviejų valandų A. Miklyčius elektroniniu paštu atsiuntė paaiškinimą, kad ligoninė konkurse dalyvavo, tačiau, susipažinusi su to konkurso sąlygomis, buvo „nemaloniai nustebinta eile perteklinių reikalavimų“.
„Vadovaudamiesi Viešųjų pirkimų įstatymu, paprašėme paaiškinti ir patikslinti pirkimo sąlygas – atsisakyti perteklinių reikalavimų, ribojančių Varėnos ligoninės galimybes dalyvauti konkurse. Atsakymo nesulaukėme, todėl pateikėme pretenziją dėl pirkimo sąlygų ir preliminarios pirkimo sutarties tam tikrų punktų teisėtumo. Gavome tokį atsakymą: „Išnagrinėjusi pretenzijoje pateiktus siūlymus bei atsižvelgusi į išdėstytų teisinių ir faktinių aplinkybių visumą ir nustačiusi, kad pirkimo sąlygos tiekėjams gali būti nepakankamai aiškios ir tikslios, Perkančioji organizacija priėmė sprendimą tenkinti Jūsų pateiktą pretenziją bei, pakoregavus pirkimo sąlygas, – pirkimą skelbti iš naujo“. Tačiau dėl mums nežinomų priežasčių antrasis pirkimas nebuvo paskelbtas ir Varėnos ligoninė neteko galimybės pateikti savo pasiūlymo“, – rašė Varėnos ligoninės direktorius.
Kadangi rajono tarybos posėdyje A. Miklyčius kalbėjo, jog Varėnos ligoninė už skubių laboratorinių tyrimų atlikimą uždirbdavo nedaug, „Merkio kraštas“ paprašė atsakyti, kiek maždaug pinigų iš poliklinikos Varėnos ligoninė už tuos tyrimus gaudavo.
„Varėnos ligoninėje visą parą veikia atestuota klinikinė laboratorija, kurioje dirba licencijuoti biomedicinos technologai. Laboratorija yra nuolat vertinama tarptautinės tarplaboratorinės programos vykdytojų. Todėl laboratorinių tyrimų, atliekamų Varėnos ligoninės klinikinėje laboratorijoje, savikaina – tai ne tik reagentų kaina, bet ir visą parą dirbančio personalo darbo užmokestis, modernios laboratorinės įrangos techninės priežiūros bei remonto darbų sąnaudos, dalyvavimo tarptautinės kontrolės programose mokestis, patalpų eksploatacinės išlaidos ir kt. Kadangi ligoninėms keliami daug aukštesni laboratorinių tyrimų kokybės ir personalo kvalifikaciniai reikalavimai, Varėnos PSPC laboratorinių tyrimų paslaugas pirkti iš Varėnos ligoninės gali, o Varėnos ligoninė – iš PSPC ne. Varėnos ligoninė yra ne pelno siekianti įstaiga, lėšos (100-200 eurų per mėnesį), likusios  atskaičiavus visas fiksuotas sąnaudas laboratorinių tyrimų atlikimui, naudojamos nenumatytiems įrangos remonto darbams bei personalo darbo užmokesčiui“, – atsakė Varėnos ligoninės direktorius A. Miklyčius.
Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai