Šeštadienis, 7 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosApkaltino valdžią pinigų švaistymu

Apkaltino valdžią pinigų švaistymu

Rugsėjo 27 dienos rajono tarybos posėdyje svarstant svarbiausio metų dokumento – savivaldybės biudžeto – pakeitimus, savivaldybės administracija kritikuota dėl pernelyg didelio dosnumo pasamdytai privačiai įmonei, tvarkančiai aplinką…

Aplinkotvarkai nepagailėta beveik 100 tūkst. eurų

Šių metų rajono biudžete želdynų priežiūrai vien rugsėjo ir spalio mėnesiais papildomai numatyta skirti solidžią sumą – 35,1 tūkst. eurų.

Kam ir kur konkrečiai bus išleisti tie papildomi 35 tūkst. eurų, sprendimo projektą dėl biudžeto pakeitimų rajono tarybai svarstyti pristačiusi Finansų ir investicijų skyriaus vedėja Svetlana Griškevičienė vardijo, kad į minėtąją sumą įskaičiuotas medžių, krūmų, gėlių ir jų kompozicijų (taip pat pakabintų ant apšvietimo stulpų) bei vejų laistymas, šienavimas, medžių ar krūmų pjovimas, genėjimas, kelmų šalinimas, medelių sodinimas, augalų vandens telkiniuose pjovimas.

Pagal sutartį su savivaldybe aplinką Varėnos mieste, Senojoje Varėnoje bei Perlojoje šiuo metu tvarko Varėnoje įregistruota UAB „Envosa“, vadovaujama Justino Utaravičiaus. Tuo tarpu dėl kitų seniūnijų, kaip teigė pranešėja, „vyksta viešieji pirkimai kiekvienu konkrečiu atveju“.

S. Griškevičienė taip pat nurodė, kad nuo pernai „Envosai“ už jos paslaugas „iki šio momento“, tai yra – iki rajono tarybos posėdžio rugsėjo 27 dieną, turėtų būti išmokėta iš viso 98,5 tūkst. eurų.

Laistė gėles net po 2-3 kartus per dieną

Tikslinant šiųmetį biudžetą, rajono tarybos opozicija pirmiausia stebėjosi, kad pagal pateiktus skaičiavimus kelio atkarpoje nuo Varėnos miesto iki Senosios Varėnos ant gatvės šviestuvų kabančios gėlių kompozicijos rugpjūčio mėnesį buvo laistomos net 7808 kartus. Vadinasi, kiekviena toji gėlių kompozicija, kurių yra 110, per mėnesį buvo palaistyta maždaug po 70 kartų, o per dieną – 2 ar net 3 kartus.

Kaip rodo dešimttūkstantinės sumos, „Envosos“ paslaugos kainuoja nepigiai, tad kam taip dažnai reikėjo laistyti gėles, pasak S. Griškevičienės, klausta ir Varėnos seniūno pavaduotojo, laikinai einančio seniūno pareigas, Petro Keršio (jo rajono tarybos posėdyje nebuvo). Neva laikinojo seniūno paaiškinimu, pagal „žodinį susitarimą“ UAB „Envosa“ gėles turėjo laistyti triskart per savaitę – pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais. Tačiau dėl rugpjūtį užklupusios sausros augalams esą reikėjo daugiau vandens, laistyta net ir naktimis.

Pagal šiuo metu galiojantį Darbo kodekso 144 straipsnį už darbą naktį darbuotojams mokamas pusantro karto didesnis užmokestis, tuo tarpu už viršvalandinį darbą poilsio dieną nakties metu – dvigubas.

O štai kiek kartų per karščius reikėtų laistyti kabančias gėles, pvz., žinomas sodininkystės ekspertas, „Gardening Express“ vadovas Chriso Bonnetto žurnalistams yra sakęs, kad atėjus karščiams „ypač vazoninius augalus palaistyti būtinai reikės daugiau nei kartą per dieną“.

„Nerealūs“ ir šienaujami plotai

Opozicijos nariams pasirodė „nerealūs“ ir šienaujamų plotų skaičiai, mat per vieną mėnesį UAB „Envosa“ esą nušienavo 139 ha žemės. „Ankstesniais laikais ši įmonė su tokiu pačiu darbuotojų skaičiumi ir technika nesugebėdavo per dieną nušienauti Varėnos parko, kuris yra maždaug 5 ha ploto, bet, pasikeitus seniūnijos valdžiai, ji jau sugeba nušienauti 7 ha per dieną“, – ironizavo jie.

Pranešėja S. Griškevičienė vėlgi rėmėsi Varėnos seniūno pavaduotojo P. Keršio pateikta informacija. „Pernai buvo problemų dėl žmogiškųjų išteklių ir įrangos, todėl buvo šienaujama mažiau, – teigė ji. – Kita vertus, labai stipriai padaugėjo šienaujamų plotų. Dainų slėnis niekada nebuvo šienaujamas. Šiemet tai buvo daroma pakankamai intensyviai. Taip pat, kaip sakė seniūno pavaduotojas, ženkliai dažniau buvo šienauta birželio-liepos mėnesiais, nes buvo labai lietinga ir gausiai augo žolė“.

„Klimato sąlygos buvo būtent tokios, jog birželį ir liepą žolė augo labiau, o rugpjūtį buvo sausra ir dėl to reikėjo daugiau laistymo – faktas. Taip pat faktas, kad prižiūrimų viešųjų erdvių Varėnos mieste ženkliai padaugėjo. Žinome, kad prieš Karloniškės ežerą įrengta pojūčių zona, Dainų slėnis, taip pat padidinti gėlynų plotai, gėlynų kompozicijos atsirado ir pačiame mieste“, – aiškino pranešėja.

Dalis opozicijos boikotavo

Posėdžio pabaigoje atėjus pasisakymų laikui, tarybos opozicijos Mišrios frakcijos atstovas Ąžuolas Kuprys dalį savo pranešimo irgi paskyrė „Envosai“. Jis kėlė klausimą, kaip minėtoji bendrovė su 11 darbuotojų viską spėja, mat „pagal gegužės 31 dienos aktą buvo išrauti 864 įvairaus diametro kelmai, pagal birželio 30 aktą – išpjauta 13,9 ha žolės, pagal liepos 31 dienos aktą – 10,6 ha nupjautos žolės, pagal rugpjūčio 30 dienos aktą išpjauta 31,59 kv. metrų krūmų“.

Ą. Kuprys savo ir kitų dviejų Mišriosios frakcijos narių (Jauniaus Grikšo ir Marijono Čapkovskio) vardu pareiškė balsavime dėl savivaldybės biudžeto pakeitimų nedalyvausiantys ir, pakilę nuo savo kėdžių, paliko salę. O posėdyje pasilikusi tarybos opozicija ragino valdančiosios daugumos kolegas sprendimo projektui nepritarti, kaltindami valdžią pinigų švaistymu.

Vis dėlto opozicijos argumentų nepakako ir šiųmečio rajono savivaldybės biudžeto pakeitimai buvo patvirtinti („už“ nubalsavo 11 tarybos narių, „prieš“ – 6, dar 4 balsavime nedalyvavo).

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai