Trečiadienis, 7 vasario, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosBedarbės su negalia statuso neužteko ją atleisti nuo žemės mokesčio

Bedarbės su negalia statuso neužteko ją atleisti nuo žemės mokesčio

Kurioje vietoje dėti kablelį: „Neatleisti negalima atleisti“?
Sprendimo projektą, parengtą pagal Varėnos gyventojos prašymą, kuriuo siūlyta prašytojos neatleisti nuo 2023 metų žemės mokesčio – 265 eurų už 6,76 aro sklypą, rajono tarybai pristatė savivaldybės Finansų ir investicijų skyriaus vedėja Svetlana Griškevičienė.
Kodėl varėniškės nereikėtų atleisti nuo žemės mokesčio, buvo nurodyta Aiškinamajame rašte rajono tarybai.
Ten parašyta, kad minėtasis sklypas pernai rugsėjį rajono tarybos sprendimu buvo įtrauktas į tais metais Nenaudojamų, apleistų žemės sklypų, kuriems taikomas 2019 metais irgi rajono tarybos sprendimu nustatytas maksimalus 4 proc. žemės mokesčio tarifas, sąrašą. O tokiems sklypams pagal dar vieną 2019 metų rajono tarybos sprendimą mokesčio lengvatos neteikiamos.
Kita vertus, tame pačiame Aiškinamajame rašte pažymėta, kad visus kitus reikalavimus, pagal kuriuos savivaldybės interesantę būtų galima atleisti nuo žemės mokesčio, moteris atitinka. T. y. – ji nedirba, bet nuo 2023 metų lapkričio yra užsiregistravusi Užimtumo tarnyboje; moteriai nustatytas 55 proc. darbingumo lygis; per mėnesį ji gauna mažiau pajamų nei du valstybės remiamų pajamų dydžiai (praėjusiais metais nustatytas valstybės remiamų pajamų dydis siekė 157 eurus) ir nėra skolinga nei valstybei, nei savivaldybei, nei pinigų fondams.
Pranešėja S. Griškevičienė paminėjo, kad pagrindinis sprendimo projektą pirmiausia apsvarstęs Biudžeto ir finansų komitetas nutarė pasigailėti prašytojos – pasiūlė ją atleisti nuo žemės mokesčio, todėl yra parengtas alternatyvus teisės akto projektas būtent su tokiu siūlymu.
Posėdžio pirmininkas, meras Algis Kašėta paaiškino, kad pirmiausia bus balsuojama už sprendimo projekte pateiktą siūlymą „neatleisti“, antrą kartą balsuojama už komiteto siūlymą „atleisti“, o trečią kartą – „už visą projektą“, nes „tokia yra tvarka“.
Sprendimas – rajono tarybos valioje
„Komitetuose buvo siūlymų sumažinti tą žemės mokestį 50 procentų, bet sprendimo projekto rengėjai paaiškino, kad tarybos nariai negali šitaip formuluoti – jie tegali arba atleisti, arba neatleisti, – kalbėjo meras. – Taigi jums, kolegos, ir spręsti. Čia nėra koks ypatingas strateginis klausimas, ir jūsų valioje, kaip apsispręsit“.
Tačiau rajono tarybos nariai neskubėjo priimti sprendimo. Papildomai buvo išsiaiškinta, kad minėtojo žemės sklypo savininkų yra trys, bet tik vienas jų prašo atleisti nuo žemės mokesčio ir tik nuo jam priklausančios sklypo dalies.
Tuomet imta svarstyti, kad jei vieną to sklypo savininką „mes atleidžiam“ nuo žemės mokesčio, tai ir kiti du to paties apleisto sklypo bendrasavininkiai, gal „jau susimokėję“, galės prašyti „atleidimo ir susigrąžinti tą mokestį“.
„Ir kartu taip formuojama praktika“, – atkreipė tarybos narių dėmesį pranešėja, Finansų ir investicijų skyriaus vedėja S. Griškevičienė.
Tai reikštų, kaip vėliau „Merkio kraštui“ pakomentavo S. Griškevičienė, kad jei vienas daug metų netvarkomo ir į Nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sąrašą įtraukto nedidelio sklypo Varėnos mieste savininkas bus atleistas nuo žemės mokesčio, atsirastų precedentas atleisti nuo to mokesčio ir kitus tokių apleistų sklypų savininkus. O tuomet kentėtų ir miesto įvaizdis (ir rajono biudžetas, o netvarkomo sklypo tvarkingi kaimynai, reikia manyti, irgi nebūtų labai patenkinti).
„Turimą turtą reikia prižiūrėti, o jei žmogus neturi galimybių pats tvarkyti savo žemės sklypo, jis gali tą sklypą parduoti ar bent nusišienauti, ką nors pasamdęs, – tam daug pinigų nereikia“, – kalbėjo Finansų ir investicijų skyriaus vedėja.
Nepritarė nė vienam siūlymui
Rajono tarybos posėdyje taip pat buvo apsvarstytas tarybos Biudžeto ir finansų komiteto priešingas siūlymas – atleisti 6,76 aro žemės sklypo bendrasavininkę nuo 265 eurų dydžio žemės mokesčio. (Nepaisant, kaip jau minėjome, kad būtent rajono taryba savo ankstesniais trimis sprendimais tą sklypą įtraukė į sąrašą, kuriame esantiems sklypams nustatė maksimalų žemės mokesčio tarifą ir jokių mokestinių lengvatų numatė.)
Tokio siūlymo priežastys, kaip aiškino pranešėja S. Griškevičienė: „Biudžeto ir finansų komitete vienas iš tarybos narių minėjo, kad tas sklypas yra pradėtas tvarkyti, jau iškirsti medžiai, ir tai būtų motyvacija atleisti tą asmenį, kuriam priklauso didžioji dalis sklypo, nuo mokesčio.“ (Kiti du to sklypo bendrasavininkiai, kuriems priklauso tik maždaug 1 aras žemės, į savivaldybę dėl to, pasak S. Griškevičienės, nesikreipė.)
Bet gali būti ir dar viena minėtojo rajono tarybos Biudžeto ir finansų komiteto gailesčio priežastis – politinis motyvas. Tai yra – šio komiteto nariai politikai, kuriems iš rajono biudžeto mokami mėnesiniai atlyginimai 4 ar net 5 kartus viršija 265 eurų dydžio žemės mokestį, galbūt tyliai sau pasvarstė, kad rajono biudžetas dėl negautų palyginti menkų pajamų už tą žemės mokestį tikrai labai nenukentės, o atsiradusios progos pademonstruoti rinkėjams savo jautrumą ir kilnumą absoliučiai niekuo nerizikuojant, ką paprastai labai mėgsta politikai, praleisti negalima.
Tačiau apie tai viešai, suprantama, nebuvo diskutuota, tad posėdžio pirmininkas paragino tarybos narius pareikšti savo nuomonę balsuojant tris kartus jau anksčiau pagarsinta tvarka.
Bet po dviejų balsavimų paaiškėjo, kad rajono tarybos daugumos pritarimo nesulaukė nei sprendimo projekte pateiktas siūlymas „neatleisti“, nei komiteto alternatyva „atleisti“, nors ši gavo daugiau balsų. Tačiau ir po trečiojo balsavimo už tą patį daugiau balsų gavusį alternatyvųjį variantą „atleisti“ sprendimas nebuvo priimtas (12 balsų „už“, 7 – „prieš“, 4 susilaikė, 1 nebalsavo; žr. faksimilę „Balsavimo rezultatai“ kairėje).
Kaip tokią neįprastą situaciją „Merkio kraštui“ vėliau pakomentavo Finansų ir investicijų skyriaus vedėja S. Griškevičienė, „taryba nepriėmė sprendimo atleisti“ pareiškėją nuo žemės mokesčio, tad „mes, pasitarę su teisininkais, suformulavome atsakymą, kad ji nuo to mokesčio nebus atleista“.
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai