Ketvirtadienis, 12 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosBibliotekų rajone bus mažiau

Bibliotekų rajone bus mažiau

Vasarį rajono taryba balsų dauguma nusprendė uždaryti keturis Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos struktūrinius teritorinius padalinius, kitaip tariant, –  Sarapiniškių, Kabelių, Tolkūnų ir Senosios Varėnos bibliotekas…

Bibliotekose buvo per mažai skaitytojų

Sprendimo projektą rajono tarybai svarstyti pristatęs Varėnos viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius siūlė nutraukti keturių kaimo bibliotekų veiklą, „atsižvelgiant į sumažėjusį gyventojų skaičių, skaitytojų aktyvumą, bibliotekų išdėstymą rajone bei kultūros ministro rekomendacijas“.

Aiškinamajame rašte nurodyta, kad 2019 metais Sarapiniškių bibliotekoje aktyvių skaitytojų buvo 7, 2020 metais – 4; Kabelių bibliotekoje 2019 metais lankėsi 9, o 2020 metais – 5 skaitytojai; Tolkūnų kaimo bibliotekoje 2019-2020 metais buvo suskaičiuota 16 aktyvių skaitytojų. Tuo tarpu dauguma Senosios Varėnos gyventojų naudojasi Varėnos mieste esančios viešosios bibliotekos paslaugomis. Praėjusiais metais visų šių keturių bibliotekų išlaikymo išlaidos siekė 30 846 eurų. Kabelių ir Sarapiniškių bibliotekos nuo praėjusių metų kovo neveikia, o nuo 2020-ųjų metų skaitytojus ten aptarnauja moderniai įrengta ir pritaikyta mobilioji biblioteka, vadinamasis biblioautobusas, kuris, E. K. Krupovičiaus teigimu, taip pat galėtų atvažiuoti į Tolkūnus bei Senąją Varėną.

Prieš patvirtindama minėtąjį sprendimo projektą rajono taryba dėl jo daug diskutavo. Opozicija kvotė viešosios bibliotekos direktorių E. K. Krupovičių, kaip buvo nustatytas skaitytojų aktyvumas.

„Pernai metais mūsų informacinių išteklių skyrius buvo įpareigotas atlikti tyrimą ir išanalizuoti skaitytojų formuliarus (bibliotekos skaitytojo korteles – aut.), kuriuose yra žymima, kada žmogus buvo atėjęs, kokią literatūrą skaitė, ką bibliotekoje veikė bei kaip dažnai joje lankosi. Analizė buvo atlikta bibliotekose, kurių aptarnaujamose teritorijose gyvena iki trijų šimtų gyventojų“, – sakė E. K. Krupovičius. Direktoriaus paaiškinimu, mobilioji biblioteka sulaukia kur kas didesnio skaitytojų susidomėjimo, mat aptarnauja daugiau kaimų, o kita vertus, E. K. Krupovičius sakė, kad ir jam pačiam būtų daug mieliau siūlyti bibliotekas atidaryti, o ne jas uždarinėti, nes šis darbas „tikrai nėra malonus“.

Kai kurių opozicijos narių pasipiktinimo bangą ypač sukėlė siūlymas uždaryti biblioteką Kabelių buvusioje mokykloje. „Kalbėjausi su buvusia Kabelių bibliotekininke dėl bibliotekos uždarymo, ji man paaiškino, kad moterys džiaugiasi kaimą lankančia mobiliąja biblioteka, kur knygos yra atnaujinamos labai greitai, o jeigu žmogus ją užsako – knygą gauna po savaitės.  Skaitančiųjų žmonių poreikis yra visiškai patenkinamas“, – tvirtino E. K. Krupovičius.

Faktų ignoruoti negalima

Rajono meras Algis Kašėta irgi tikino, kad dauguma Kabelių kaimo bendruomenės siūlymą uždaryti biblioteką parėmė. „Be abejo, buvo keletas žmonių, kurie sakė, kad biblioteką reikia išsaugoti, bet kai mes pradėdavome kalbėti argumentais, minėdami skaitytojų skaičių, biblioautobuso privalumus ir kitus dalykus, didžioji dalis sprendimą palaikė“, – teigė A. Kašėta.

Tuo tarpu opozicijos atstovas Vidas Mikalauskas atkakliai teigė, kad šis amžius bus „bibliotekų uždarymo amžiumi, o Varėna bus viena iš lyderių“, nes esą bibliotekos uždarymui Kabeliuose pritarė tik atvirai pataikaujantys valdžiai ir nenorėję „išskirtinių nemalonumų“.

Meras A. Kašėta atkreipė dėmesį, kad „yra faktai, kurių ignoruoti negalima“: „Gyvenvietėje visada bus žmonių, kurie ne visada bus vienodos nuomonės, ir tai natūralu. Gerbiu kabeliškius, kurie turi kitokią nuomonę negu kad bendruomenės taryba su pirmininke. Suprantama, kad požiūris gali skirtis. Tačiau turi būti kriterijai, kuriais savivaldybės administracija vadovautųsi, kurie yra logiški ir savalaikiai. Nereikia užstrigti laike – gyventojų ir skaitytojų mažėja, visa tai patikrinta. O jūsų pasakymas „kiek lankėsi, tiek“ nėra racionalus požiūris“.

Po rajono tarybos posėdžio „Merkio krašto“ pakalbinta Kabelių kaimo bendruomenės pirmininkė Lina Kraulaidienė sakė, jog apie tai, kad reikėtų uždaryti Kabelių biblioteką, kalbėta jau seniai. „Biblioteka, kaip tokia, yra reikalinga, bet yra daug kitų niuansų, tarkime, ar apsimoka finansiškai ją išlaikyti. Savivaldybė, prieš priimdama sprendimą, manau, viską apskaičiavo. Buvusi bibliotekos darbuotoja surinko visą informaciją – skaitytojų nebuvo. Dėl Kabelių bibliotekos uždarymo jau kalbama ne vienerius metus, ir kažkam reikėjo tą sprendimą priimti. Nemanau, kad tai buvo padaryta drastiškai, tiesiog tam atėjo laikas, ir viskas. Yra keli žmonės, kurie savo iniciatyva įkūrė bibliotekėlę privačiose patalpose, ten tikrai yra nemažas knygų pasirinkimas, ir pati ten užsuku“, – kalbėjo L. Kraulaidienė.

„Už“ keturių kaimo bibliotekų uždarymą nubalsavo 15 tarybos narių, „prieš“ – 8 ir 1 susilaikė. Sprendimas įsigalios nuo šių metų balandžio 1 dienos. Nuo tos dienos rajone iš viso lieka 19 viešosios bibliotekos struktūrinių teritorinių padalinių, įsikūrusių Dargužiuose, Dubičiuose, Gudžiuose, Kibyšiuose, Kriviliuose, Marcinkonyse, Matuizose, Merkinėje, Nedzingėje, Panaroje, Panočiuose, Perlojoje, Pilvingiuose, Puodžiuose, Valkininkuose, Naujuosiuose Valkininkuose, Vilkiautinyje, Vydeniuose ir Žilinuose.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai