Sekmadienis, 2 balandžio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosBuitines ir elektronikos atliekas iš namų žada išvežti nemokamai

Buitines ir elektronikos atliekas iš namų žada išvežti nemokamai

Nuo šiol ir atokesnių miestelių bei kaimų gyventojams nebereikės sukti galvos, kur dėti nereikalingą buitinę techniką ir elektronikos prietaisus ar rūpintis jų išvežimu: Gamintojų ir importuotojų asociacija bei VšĮ Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija kartu su partneriais iš Aplinkos apsaugos instituto (AAI) įgyvendina aplinkosauginį projektą „Man rūpi rytojus“, apie kurį išskirtinai „Merkio kraštui“ papasakojo AAI įkūrėjas ir direktorius Alfredas Skinulis…

Atvažiuos ir į pati tolimiausią šalies kampelį

Turbūt dažno palėpės ar sandėliukai pripildyti visokių nebereikalingų daiktų, tarp kurių yra senos, sugedusios ar tiesiog nebenaudojamos buitinės arba elektronikos technikos. Norintys išsikuopti nebereikalingą turtą gali jį išvežti į specialias surinkimo aikšteles (viena tokia yra ir Varėnoje adresu Geležinkelio g. 65), tačiau ne visi gyventojai, ypač vyresnio amžiaus, turi galimybę patys išsivežti stambesnes atliekas, tuo tarpu kiti verčiau jas išmeta, kur papuola  – tai rodo pamiškėse augančios šiukšlių krūvos.

Seną elektroniką Varėnoje priima ir UAB „Virgista“, įsikūrusi Geležinkelio g. 45F. Jos vadovas Virginijus Nadzeika „Merkio kraštui“ pakomentavo, kad įmonė taip pat superka ir metalo laužą, kurio kaina dėl Rusijos karo Ukrainoje iš pradžių buvo pasiekusi aukštumas, bet dabar, anot V. Nadzeikos, stipriai smuktelėjusi. Šiuo metu už toną metalo V. Nadzeikos supirktuvėje galima gauti 220 eurų.

Didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai ilgą laiką turėjo privalumą, mat galėjo užsisakyti nemokamą stambiųjų atliekų, pavyzdžiui, senų televizorių, šaldytuvų ar nusidėvėjusių baldų, išvežimo paslaugą. O dabar tai galės padaryti ir mažesnių miestelių bei atokesnių kaimų gyventojai, ir jiems tai nekainuos nė cento. Tą „Merkio kraštui“ garantavo Aplinkos apsaugos instituto (AAI) direktorius Alfredas Skinulis. Pasak pašnekovo, Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija bei Gamintojų ir importuotojų asociacija šiemet ėmėsi organizuoti buitinės technikos ir elektronikos išvežimo visoje Lietuvoje paslaugą. Tai ypač pasitarnaus vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems nebenaudojamą įrangą išvežti yra sunki arba net neįmanoma užduotis.

„Yra Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro aikštelės, platinimo bei priėmimo vietos, kur žmonės gali palikti elektronikos ir buitinės technikos įrangą, bet tai ne visiems gyventojams yra lengvai įgyvendinama dėl amžiaus, atstumų ir kitų dalykų. Dėl to „Man rūpi rytojus“ komanda nebereikalinga buitine technika ir elektronikos prietaisais gali pasirūpinti už jus visiškai nemokamai. Priešingu atveju žmonėms tektų samdyti žmogų, priekabą, jiems tas išvežimas galėtų kainuoti ir 30 eurų. Suprantame, kad tikrai ne visi gyventojai gali sau tai leisti“, – kalbėjo A. Skinulis.

Prašo neatiduoti atliekų nelegaliems surinkėjams

Miestuose buitinės ir elektronikos atliekos dažniausiai jau išvežamos kiek greičiau – per 1-2 darbo dienas, tuo tarpu atokesniuose šalies regionuose dėl atstumų šios paslaugos gali tekti palaukti truputį ilgėliau – maždaug 5 dienas. Tad apsimoka kooperuotis su artimaisiais, draugais ar kaimynais, mat, kaip paaiškino A. Skinulis, kuo daugiau gyventojų registruojasi ir kuo daugiau užsakymų, tuo greičiau atliekos surenkamos. „Turime taupyti ir neteršti gamtos, važinėdami šimtus kilometrų dėl vieno šaldytuvo, taip pat turime įvertinti logistinius kaštus, nešvaistyti pinigų, todėl vienu atvažiavimu norime surinkti kuo daugiau. Mes puikiai suprantame, kad šiuo klausimu yra ir nelegalioji rinkos pusė, kuomet asmenys važiuoja per kaimus ir surenka ar superka tą nebenaudojamą įrangą, pasilieka, kas geriausia, o visa kita išmeta į aplinką ir nekuria pridėtinės vertės. Todėl mes norime suteikti gyventojams galimybę tai padaryti legaliai“, – aiškino pašnekovas.

Kalbėdamas apie nelegaliai elektronines atliekas surenkančius ar superkančius asmenis A. Skinulis tikino, kad tokių yra apsčiai. Tokiems žmonėms, anot jo, reikalingas tik metalas, už kurį jie gali pasipelnyti, o visos kitos antrinės žaliavos lengva ranka išmetamos į sąvartynus ar pamiškes.

„Neatiduokite nelegaliems surinkėjams, nes aplinka už tai tikrai nepadėkos. Tarkime, kalbėsime apie skalbimo mašiną, kuri gali atrodyti tik metalas, bet, jeigu pasižvelgsime atidžiau, ten yra ir plastiko, ir gumos, ir visokių kitokių medžiagų, teršiančių aplinką, kurioje patys gyvename. Nelegaliems surinkėjams rūpi tik pinigai“, – dėstė A. Skinulis.

Tuo tarpu „Man rūpi rytojus“ komandos surinktomis elektronikos atliekomis, kaip tvirtino A. Skinulis, bus pasirūpinta tinkamai pagal aukščiausius standartus, taip pat numatyti ir papildomi standartai dėl atliekų tinkamumo pakartotiniam naudojimui. „Prietaisai visų pirma bus testuojami. Tinkami naudoti arba reikalaujantys nedidelio remonto bus perleisti gyventojams ar šeimoms, kurios patys jų nusipirkti neišgali. Manau, kad bendradarbiausime su savivaldybėmis, kokioms bendruomenėms ar jų nariams ta naudota technika būtų aktuali. Žmonės nusiperka naują šaldytuvą, o senasis lieka nebereikalingas, nors jis yra puikiai veikiantis ir dar gali būti naudojamas. Yra žmonių, gaunančių mažesnes pajamas, socialiai remtinų, kuriems tas šaldytuvas ar bet kuri kita technika gali būti perduota tolimesniam naudojimui“, – sakė AAI direktorius A. Skinulis.

Savo prašymą nemokamam atliekų išvežimui galima registruoti internete adresu www.manrupirytojus.lt arba skambinti telefonu 8 600 900 30.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai