Antradienis, 17 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosBūsimajai bendradarbei Ukrainoje padovanos elektrą gaminančios įrangos

Būsimajai bendradarbei Ukrainoje padovanos elektrą gaminančios įrangos

Praėjusį antradienį rajono taryba visais balsais pritarė bendradarbiavimo sutarties tarp Varėnos r. ir Ukrainos Lvivo srities Horodoko miesto savivaldybių sudarymui, taip pat neprieštaravo, kad šiam Rusijos bombarduojamos Ukrainos miestui iš sutaupytų mūsų rajono biudžeto lėšų – 5 tūkst. eurų – būtų nupirkti ir perduoti penki elektros generatoriai…

Bendradarbiavimo santykiai su Horodoko miesto savivaldybe, kaip rašoma Aiškinamajame rašte rajono tarybai, prasidėjo šiais metais, o rugsėjo 9 dieną (šiųmetės Grybų šventės išvakarėse – aut.) abiejų šalių iniciatyva buvo pasirašytas Ketinimo užmegzti bendradarbiavimo ir draugystės ryšius protokolas.

Horodokas (liet. „miestelis“) yra Vakarų Ukrainoje, už 28 kilometrų į vakarus nuo Lvivo. Mieste gyvena apie 16 tūkst. gyventojų, jo plotas – 29,62 kv. kilometro. (Palyginti Varėnos mieste, šių metų duomenimis, gyvena kiek daugiau nei 8 tūkst. gyventojų, jo plotas – 11,7 kv. kilometro-aut.)

Horodokas gavo Magdeburgo miesto teises 1387 metais, valdant Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Jogailai. Jogaila Horodoke įkūrė katalikų parapiją, 1419 metais pastatė pranciškonų vienuolyną, o 1434 metais šiame mieste ir mirė.

Horodoke, kaip rašoma minėtajame Aiškinamajame rašte, išvystyta maisto pramonė, ypač vaisių ir daržovių perdirbimas.

Pasirašiusios bendradarbiavimo sutartį bei atsižvelgdamos į abipusį interesą, mūsų rajono ir Horodoko miesto savivaldybės, kaip tikimasi, bendradarbiaus švietimo, kultūros, sporto, turizmo, viešųjų paslaugų, aplinkos apsaugos ir ekologijos, taip pat ekonomikos, socialinės rūpybos ir sveikatos apsaugos srityse, be to, teiks viena kitai humanitarinę pagalbą prireikus.

Tokiai sutarčiai rajono taryba pritarė visais balsais.

Humanitarinė pagalba Horodokui

Jokių prieštaravimų rajono taryba nepareiškė ir svarstant šių metų biudžeto pakeitimus, kai šį klausimą pristačiusi Finansų ir investicijų skyriaus vedėja Svetlana Griškevičienė prabilo apie siūlymą už 5 tūkst. eurų biudžeto lėšų skirti Horodoko miestui humanitarinę pagalbą – įsigyti ir perduoti šiam Ukrainos miestui penkis elektros generatorius.

„Yra 3 tūkst. 200 eurų, sutaupytų iš priemonės „Bendradarbiavimas su užsienio valstybėmis ir miestais partneriais“, taip pat – 1 tūkst. 800 eurų iš „Žilvičio“ vaikų lopšelio-darželio asignavimų, skirtų priemonei „Atsinaujinančių elektros išteklių panaudojimas“, kurių šiais metais nebepanaudosim“, – aiškino Finansų ir investicijų skyriaus vedėja, iš kur bus surinkti 5 tūkst. eurų elektros generatoriams pirkti. – Kiek esu informuota, bus perkami penki generatoriai po 1 tūkstantį eurų.“

Panašią humanitarinę paramą – elektros generatorius, dyzelinius šildytuvus ir kitokią įrangą  – karo niokojamai Ukrainai, atšalus orams, jau siunčia ir kitos Lietuvos įstaigos ar organizacijos, taip pat gyventojai iš savo aukų. Rusijai  bombarduojant Ukrainos energetikos infrastruktūrą ir dėl to šioje šalyje nuolat trūkinėjant centralizuotam elektros energijos bei šilumos tiekimui, visi prietaisai, autonomiškai gaminantys elektrą, šildantys patalpas ir tinkami karštam valgiui ruošti žiemą ukrainiečiams tikrai pravers.

Rajono tarybai pristatytas šiųmetinis biudžetas yra pakeistas, be kita ko, ir iš Lietuvos ministerijų gavus daugiau tikslinių dotacijų, t. y. pinigų, iš Ukrainos į mūsų rajoną atvykusių vaikų ugdymui, pavėžėjimui į mokyklas ir atgal, taip pat nuo karo pabėgusių ukrainiečių socialinei paramai bei kitokiai pagalbai.

Visiems biudžeto pakeitimams pritarė 19 rajono tarybos narių, 3 susilaikė.

Bendradarbiaus ir su lenkais

Ta pačia proga derėtų paminėti dar vieną bendradarbiavimo sutartį, kurios sudarymui rajono taryba irgi pritarė be jokių kalbų.

Tai sutartis tarp Varėnos r. ir Lenkijos Respublikos Myslibužo apskrities savivaldybės, kurią dar turėtų pasirašyti Varėnos r. meras Algis Kašėta ir Myslibužo apskrities seniūnas Andrzejus Potyra.

Rajono savivaldybės bendradarbiavimas su Myslibužo apskritimi, kaip nurodyta Aiškinamajame rašte mūsų rajono tarybai, prasidėjo šių metų vasarą, o rugsėjo 9-ąją abiejų šalių iniciatyva buvo pasirašytas Ketinimo užmegzti bendradarbiavimo ir draugystės ryšius protokolas (tą pačią dieną analogiškas protokolas, kaip jau žinome, buvo pasirašytas ir su Ukrainos Horodoko miestu-aut.).

Myslibužo apskritis (pavietas) yra įsikūrusi šiaurės vakarų Lenkijoje, Vakarų Pamario vaivadijoje. Myslibužo mieste ir apskrityje, kaip rašoma, aktyviai puoselėjamas Lietuvos lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno atminimas. Lietuvos lakūnai žuvo Pščelniko vietovėje, maždaug už 3 kilometrų nuo Myslibužo, tad lakūnams atminti jų žūties vietoje pastatytas memorialas, kurį prižiūri Myslibuže S. Dariaus ir S. Girėno vardu pavadinta gimnazija.

Pernai šiame mieste žuvusių Lietuvos lakūnų vardais pavadinta viena gatvių sankryža, o kitais metais bus švenčiamos S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio per Atlantą 90-osios metinės.

Varėnos r. ir Myslibužo apskričiai pasirašius bendradarbiavimo sutartį, abi savivaldybės ketina bendradarbiauti praktiškai tose pačiose srityse, kaip ir Varėnos r. bei Ukrainos Horodoko savivaldybės. Tik su lenkais po to dar numatoma parengti konkretesnį bendros veiklos planą.

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai