Peržvelgus nekilnojamo turto skelbimus, susidaro įspūdis, kad būstų kainos Varėnoje kartais pasiveja kainas sostinės priemiestyje, mat už kelių kambarių butą čia gali tekti pakloti ir pusę šimto tūkstančių eurų ar netgi daugiau; nuostabą kelia ir buto nuomos kainos, galinčias siekti ne vieną šimtą eurų; apie tai „Merkio kraštas“ pasikalbėjo su nekilnojamo turto agentūros „Dėdė“ direktoriumi Mantu Radzevičiumi, o rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Violeta Valūnienė papasakojo apie savivaldybės ir socialinius būstus…
Gelbėja banko paskola
„Merkio krašto“ pakalbintas nekilnojamojo turto agentūros „Dėdė“ direktorius varėniškis Mantas Radzevičius šioje srityje dirba daugiau nei dešimtmetį – nuo 2007 metų.
Pašnekovas prisiminė, kad jau anuomet nekilnojamojo turto kainos buvo sukilusios visoje Lietuvoje. Štai Varėnoje 1 kambario butas tada kainavo apie 50-60 tūkst. litų, o už 2-3 kambarių butus žmonės užsiprašydavo ir 130 tūkst. litų. „Šiuo metu kainos taip pat labai aukštos. Už 1 kambario butą gali reikėti sumokėti nuo 17 iki 23 tūkst. eurų, o 2-3 kambarių butai gali kainuoti ir 45 tūkst. eurų, nors yra parduodamų ir už dar didesnę kainą“, – dėstė M. Radzevičius.
Pašnekovas įvardina kilstelėjusių butų kainų priežastį – per maža pasiūla ir didelė paklausa. Be to, nėra statomų naujų daugiabučių. Tačiau nemažos kainos, pasak nekilnojamo turto brokerio, pardavimų nė kiek nepaveikė, priešingai – butų pirkimo sandorių netrūksta, o žmonės neretai pasiryžę butus Varėnoje nupirkti tikrai brangiai, netgi už „išpūstą“ kainą. „Butus be remonto kartais parduoda už 35 tūkst. eurų, tuo tarpu už gerai suremontuotą prašo 50 tūkst. eurų“, – aiškino pašnekovas.
Kaip nurodė M. Radzevičius, bene greičiausiai yra išgraibstomi 1-3 kambarių butai. Pavargti tenka parduodant daugiabučio viršutiniame aukšte esančius ir bendrabučio tipo butus. Labiausiai butais Varėnoje yra susidomėję patys rajono gyventojai, suskubę į juos investuoti turimas santaupas, tačiau dažniausiai pirkėjai pasinaudoja banko teikiama paskola būstui įsigyti. Paklaustas, ar kraštiečiai būstų kainomis patenkinti, o gal skundžiasi, M. Radzevičius tarsteli iš savo klientų ir kitų aplinkinių nuolat girdintis, kad Varėnoje būstai – gerokai per brangūs.
„Merkio kraštas“ ir pats pabandė pasidomėti, kaip butų rinkos kainas Varėnoje vertina patys kraštiečiai, ir tuo tikslu socialiniame tinkle paskelbė apklausą, kurioje nuo praėjusio pirmadienio iki ketvirtadienio sudalyvavo 293 gyventojai. Varėniškiai absoliučia dauguma nubalsavo, kad būstas čia jiems yra per brangus (tokių buvo 273). Tuo tarpu 20 gyventojų nurodė, kad būsto kainos yra priimtinos.
Nuomos rinka klesti
Prakalbus apie butų nuomą, M. Radzevičius sako, kad nuomos kainų augimas Varėnoje irgi akivaizdus. Anksčiau namų ar butų savininkai gyvenamąjį plotą išnuomodavo už simbolinį 50 litų mėnesinį mokestį, o kartais nė tiek neprašydavo. Žmonėms užtekdavo, kad nuomininkai sumoka komunalinius mokesčius, mat taip įprasta, kad butų nuomininkai apmoka už šildymą, elektrą, vandenį.
Vėliau būstų šeimininkai paprašydavo ir 50 ar 100 eurų nuomos mokesčio. Dabar už tokią kainą vargiai ką berasi, tačiau dėl to nuomininkų gretos nemažėja, neatbaido ir kartais paprašomas depozitas už kelis mėnesius. „Nuomos kainos Varėnoje palyginti taip pat aukštos. Už 1 ar 2 kambarių butą gali reikėti kas mėnesį susimokėti ir po 200 eurų. Teko paskutinį kartą 1 kambario butą už 130 eurų išnuomoti. O norinčių pilna“, – pasakojo M. Radzevičius.
Savivaldybės ir socialiniai būstai
Augant nekilnojamojo turto paklausai, brangsta ir socialiniai būstai. Varėnos rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Violeta Valūnienė „Merkio kraštui“ sakė, kad nuompinigiai už socialinį būstą paskutinį kartą rajone keitėsi prieš ketverius metus. Specialistė akcentavo, kad nereikėtų painioti socialinio ir savivaldybės būsto. „Savivaldybės būsto fondą sudaro savivaldybės ir socialinis būstas. Savivaldybės būstas – suteiktas iki 2003 metų. Jam taip pat priskiriami bendrabučio kambariai, tarnybiniai butai. Tuo tarpu socialinio būsto nuomininkai kasmet deklaruoja turtą, įskaitant ir gautas pajamas už praėjusius metus. Ir jeigu jų deklaruotas turtas ir pajamos viršija nustatytus normatyvus, su jais gali būti nutraukta socialinio būsto nuomos sutartis. Tačiau žmonės turi teisę kreiptis į savivaldybės tarybą dėl nuomos sutarties sąlygų pakeitimo, ir, jeigu atitinka savivaldybės tarybos nustatytus kriterijus, gali būti pakeista socialinio būsto ir sudaryta savivaldybės būsto nuomos sutartis“, – aiškino V. Valūnienė.
Beje, savivaldybės būsto nuomininkai turi galimybę jį išsipirkti su viena sąlyga – turėtų ten būti pragyvenę ne mažiau kaip 5 metus. Tačiau Varėnos Marcinkonių g. 22 esančiame naujausiame daugiabutyje ir iš Europos Sąjungos fondų skirtų lėšų nupirkti butai – neparduodami. „Per praėjusius ir užpraėjusius metus buvo parduoti 4 butai Varėnos mieste ir kaimo vietovėse“, – sakė pašnekovė.
Pasak V. Valūnienės, iš viso rajone yra 192 socialiniai būstai, 90 iš jų – Varėnos mieste. „Būsto nuomos kaina labai skiriasi Varėnos mieste ir rajono kaimuose. Kaime kaina už 1 kvadratinį metrą per mėnesį yra nuo 0,05 iki 0,14 euro. Mieste – nuo 0,24 iki 0,40 euro už 1 kvadratinį metrą per mėnesį“, – nurodė specialistė.
Taip pat yra ir 113 savivaldybės būstų, o 80 jų – Varėnoje. „Savivaldybės būstuose gyvenantys nuomininkai šiuo metu moka pustrečio karto brangiau negu tokiame pačiame būste gyvenantys socialinio būsto nuomininkai“, – nurodė pašnekovė.
Mažai norinčiųjų butą parduoti savivaldybei
V. Valūnienės teigimu, nors socialinio būsto nuomininkai ir nesiskundžia dėl per didelės kainos, socialinio būsto nuomos mokestį galima sumažinti. „Kai socialinio būsto nuomininkai sudeklaruos turtą ir pajamas už praėjusius metus, bus įvertintos jų gautos pajamos 1 šeimos nariui ir bus galimybė jiems teikti prašymus dėl nuomos mokesčio sumažinimo. Nuomos mokestis galės būti sumažintas tiems socialinio būsto nuomininkams, kurie atitiks reikalavimus, išvardintus Varėnos rajono savivaldybės tarybos patvirtintame savivaldybės būsto ir socialinio būsto nuomos tvarkos apraše“, – komentavo pašnekovė.
Rajono savivaldybė iš varėniškių perka butus, kuriuos vėliau pritaiko socialinėms reikmėms, tačiau žmonės miestui savo nekilnojamojo turto parduoti nesiveržia. „Savivaldybė tokių siūlymų sulaukia retai, tačiau ji pati kainos nesiūlo. Žmonės kartais supranta klaidingai, nes jie irgi klausia – kiek duosit už butą. Tačiau būna užsakomas turto vertinimas. Pati savivaldybė skelbia konkursus, bet pasiūlymų negauna. Jeigu būtų gauta pasiūlymų pirkti būstą, kaina nustatoma derybų būdu atsižvelgiant į turto vertintojo nustatytą perkamo būsto rinkos kainą“, – dėstė V. Valūnienė.
Evelina Petrušytė