Ketvirtadienis, 12 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosDaug rajono žmonių gyvybių pasiglemžė koronavirusas ir alkoholis

Daug rajono žmonių gyvybių pasiglemžė koronavirusas ir alkoholis

Paskutiniajame rajono tarybos posėdyje vasario 21-ąją buvo patvirtinta visuomenės sveikatos biuro ir savivaldybės gydytojos parengta visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaita, kurioje matyti, kiek mūsų gimė, kuo daugiausia sirgo ir kiek bei nuo ko mirė…

Miršta penkiskart daugiau nei gimsta

Mūsų kraštiečių gretos kiekvienais metais gana sparčiai traukiasi, kadangi daugiau žmonių miršta, o gimsta mažiau. Visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaita byloja, kad 2020 metais rajone gimė 143 kūdikiai, o 2021 metais – 111 kūdikių (nuo šių metų kovo 1 dienos už kiekvieną Varėnos rajone gimusį ir čia įregistruotą vaikutį savivaldybė iš biudžeto naujagimio šeimai skirs 200 eurų dydžio vienkartinę išmoką).

Bene penkis kartus daugiau rajono gyventojų miršta nei gimsta. Antai 2021 metais mirė 499 žmonės, o tai yra 67 žmonėmis daugiau nei 2020 metais. Visgi pastebėta, kad žmonės gyvena truputį ilgiau – pavyzdžiui, užpernai į amžinatvę žmonės iškeliaudavo dažniausiai sulaukę maždaug 75 metų amžiaus, o 2020-aisiais – maždaug 2 metais anksčiau.

2020 metais visame rajone gyveno 20 tūkst. 844 žmonės, o 2021-aisiais jų skaičius susitraukė iki 20 tūkst. 633, ir tai būtų 211 žmonių mažiau. Užpraėjusių metų pradžioje Varėnos mieste gyveno 8 tūkst. 202 žmonės, kaimuose – 12 tūkst. 840 žmonių. Iš viso rajone tais metais turėjome daugiausia dailiosios lyties atstovių – 11 tūkst. 147, vyrų – 9 tūkst. 795.

Statistika išduoda, kad darbo srityje reikalai irgi ganėtinai prasti, mat ilgalaikis nedarbas (kuomet darbo nerandama ilgiau nei metus) užpernai rajone išaugo net 50 proc. Jeigu 2020 metais darbo neturėjo 342 žmonės, tai 2021 metais tokių suskaičiuota jau 687.

Dažniausiai skundžiamasi aukštu kraujospūdžiu

Užpernai šeimos gydytojai pacientus priėmė net 111 tūkst. 930 kartų (vadinasi, vienas žmogus pas šeimos gydytoją per metus lankėsi vidutiniškai 5 kartus), o tai yra beveik 15 tūkst. kartų daugiau nei 2020-aisiais. Per užpraėjusius metus kur kas daugiau mūsų rajono gyventojų varstė odontologų, psichiatrų, dietologų ir skubios medicinos pagalbos tarnybos duris. Tuo tarpu mažiausiai buvo lankytasi pas neurologus, toksikologus ir širdies chirurgus.

Mūsų rajono gyventojai 2021 metais dažniausiai sirgo kraujotakos sistemos ligomis (iš viso 8 tūkst. 102 pacientai). „Populiariausia“ kraujotakos sistemos liga – hipertenzija (aukštas kraujo spaudimas) diagnozuota 7 tūkst. 549 žmonėms.

Antroje vietoje būtų sergamumas endokrininėmis, mitybos ir medžiagų apykaitos sistemos ligomis, tokių ligonių užpernai suskaičiuota 5 tūkst. 402. daugiausia – 3 tūkst. 88 žmonėms – buvo nustatyti lipoproteinų apykaitos sutrikimai (organizme, esant per mažam lipoproteinų kiekiui, sutrinka nervų, raumenų vystymasis). Taip pat nemažai žmonių sirgo skydliaukės ligomis bei cukriniu diabetu.

Trečiąją vietą sergamumo skalėje užima virškinimo sistemos ligos, jomis skundėsi 5 tūkst. 368 mūsų rajono gyventojai. Dažniausiai pasitaikančios – burnos ertmės, žandikaulių, seilių liaukų ir dantų ligos.

Tuo tarpu daugiausia mūsų rajono gyventojų užpernai mirė nuo kraujotakos sistemos ligų – iš viso 256. Antrąją vietą mirties priežasčių sąraše užima koronavirusas. Ši liga užpraėjusiais metais pasiglemžė 54 mūsų rajono gyventojų gyvybes, o tai yra dvigubai daugiau nei 2020 metais. Trečioje vietoje pagal mirties priežastį – virškinimo sistemos ligos, dėl kurių mirė 28 asmenys. Dažniausiai pasitaikantis virškinimo sistemos susirgimas – alkoholinė kepenų liga.

Mirtys eismo įvykiuose ir nuo ligų

Visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitoje išskirtos ir detaliau aptartos trys su mūsų rajono žmonių sveikata susijusios problemos – mirtys transporto įvykiuose ir nuo kraujotakos sistemos ligų, taip pat žmonių sergamumas II tipo cukriniu diabetu.

Ataskaitoje pateikti duomenys rodo, kad užpernai rajone iš viso buvo 19 avarijų, jose žuvo 3 žmonės, dar 20 buvo sužeisti. Eismo įvykiai, dažniausiai nutikę kelyje ir dėl kurių nukentėjo žmonės, buvo užvažiavimas ant pėsčiojo bei susidūrimai su kita transporto priemone.

Tuo tarpu kraujotakos sistemos ligomis sirgo ir nuo jų mirė 256 žmonės. Pagrindinė liga, pasiglemžusi net 121 žmogaus gyvybę, buvo lėtinė išeminė širdies liga. Kitas dažnas kraujotakos sistemos susirgimas, dėl kurio mirė 32 mūsų rajono gyventojai, buvo hipertenzinė širdies liga.

Dar 1 tūkst. 145 žmonės užpernai sirgo II tipo cukriniu diabetu. Pastebėta, kad dažniausiai ši liga buvo diagnozuojama 60-64 metų amžiaus žmonėms. Daugiausia vyrų II tipo cukriniu sirgo 40-59 metų amžiaus, moterys 75-79 metų amžiaus, jauniausias ligonis – 25 metų amžiaus, o vyriausias – 97 metų amžiaus.

Mažai laimingų žmonių

Pernai visuomenės sveikatos biuro specialistai vykdė ir „suaugusiųjų gyvensenos tyrimą“. Iš viso buvo surinktos 424 anketos: vyrų – 200, moterų – 224, daugiausia 45-49 ir 55-59 metų amžiaus.

Anot apibendrintų tyrimo rezultatų, 59,4 proc. apklaustųjų turėjo sutuoktinį ar sutuoktinę, 34,2 proc. – įgiję aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir 82,2 proc. dirbo. Į rizikingą elgesį labiau buvo linkę vyrai nei moterys – net 48 proc. vyrų tamsiu paros metu nenešioja atšvaitų, dar 3,5 proc. vyrų nesegi saugos diržų automobiliuose. Vyrai taip pat labiau linkę valgyti saldumynų ir gerti saldžių gazuotų gėrimų. 20 proc. daugiau vyrų nei moterų vartojo alkoholio ir tabako gaminius. Daugiausia respondentų – tiek vyrų, tiek moterų – įvardijo, kad yra nei laimingi, nei nelaimingi. Tuo tarpu labai laimingais jaučiasi tik 9 proc. vyrų ir 9,5 proc. moterų. Dar 57,6 proc. moterų ir 43,7 proc. vyrų įvardijo, kad jų gyvenimo kokybė yra gera.

Paskaityti visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitą galima internete, paieškos laukelyje įrašius šią nuoroda: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/5b89ff00a86f11ed924fd817f8fa798e

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai