Įsteigę bendriją ir išrinkę jos pirmininką, gyventojai tikisi, kad namo administravimas vyks be priekaištų, vis dėlto neretai gyventojų lūkesčių bendrijos pirmininkas nepateisina; antai į „Merkio krašto“ redakciją kreipęsi Varėnos Jono Basanavičiaus gatvės 21-ojo daugiabučio bendrijos „Ramunė“ gyventojai teigė, neva daugiabučio pirmininkas nesiteikia paaiškinti, už ką padidinti mokesčiai bendrijos nariams, ir kita…
„Pinigai taškomi į kairę ir į dešinę“
Varėniškė (pavardė redakcijai žinoma) „Merkio kraštui“ įteikė laišką, kuriame detaliai nupasakojo, kad liepos pradžioje įvykusiame Jono Basanavičiaus gatvės 21-ojo daugiabučio bendrijos „Ramunė“ gyventojų susirinkime bendrijos pirmininkas pranešė iš bendrijos narių pinigų nupirkęs šilumokaitį (įrengimas, skirtas efektyviam šilumos perdavimui iš vienos terpės į kitą – aut.) už kiek daugiau nei 400 eurų. Pasak redakcijos interesantės, pirmininkas, paprašytas parodyti, kur naujasis pirkinys yra pastatytas, tai daryti esą kažkodėl atsisakė. „Kodėl už mūsų pinigus nupirkto daikto negalime pamatyti, ir nežinia, kur jis padėtas“, – piktinosi moteris.
Paskutinis daugiabučio bendrijos „Ramunė“ pirmininko akibrokštas neva buvo kaupiamųjų lėšų rinkliavos didinimas. Kaip „Merkio kraštui“ pasakojo dar vienas „Ramunės“ bendrijos narys (pavardė redakcijai žinoma), seniau mokestis už kvadratinį metrą tesiekė 5 centus, tačiau dabar reikės susimokėti jau 14 centų už kvadratinį metrą. Vyriškis įsitikinęs, kad bendrijos pinigai „taškomi į kairę ir į dešinę“. „Nelabai aišku, kur jis išleidžia tas lėšas, nes nieko nesako. Nepateikė jokios sąmatos, kam reikalingi tie pinigai. Jis nieko nepasako, o ten kelios močiutės ateina į susirinkimą, kurios pirmininkui pataikauja ir priekaištų nereiškia“, – sakė „Merkio krašto“ pakalbintas vyriškis, įvardijęs, kad jeigu reikia priimti kokį nors sprendimą, pirmininko įgaliotas žmogus paprasčiausiai vaikšto per butus ir tiesiog prašo gyventojų pasirašyti, kad sutinka.
„Neaišku, kiek per metus surenkame pinigų kaupiamosioms lėšoms, nes kaupimo sąskaitoje per 4 metus mažai jų padaugėjo, – tvirtino bendrijos narė. – Jeigu pirmininkas ėmėsi šio darbo, tai privalo dirbti gerai, o ne aplaidžiai. Mes rinkome, tikėjomės, bet apsirikome. Visa tai yra nedovanotina“.
Gali grėsti bauda
„Merkio kraštas“ susisiekė su Lietuvos būsto rūmų l. e. p. vadovu Rolandu Klimavičiumi, kuris sakė, kad gyventojų skundai dėl daugiabučių bendrijos pirmininkų neslopsta – jų tenka girdėti gana dažnai. „Savivaldybės administracijai yra pavesta šį dalyką kontroliuoti. Jeigu yra kažkokių nusiskundimų, savivaldybės administracija turi atlikti pirmininko veiklos patikrinimą. Yra specialus aprašas, kuris numato visą patikrinimo tvarką, ką pirmininkas turi padaryti ir kokią informaciją suteikti. O jeigu įspėtas savo pareigų ir toliau nevykdo, jam gali būti skiriama administracinė bauda ir panašiai. Reikia, kad gyventojai raštu kreiptųsi į savivaldybės administraciją, nurodydami priežastis, savo pretenzijas. Pirmininkas pagal įstatymą per 10 darbo dienų turi atsakyti, o jeigu neatsako, laikoma, kad jis yra padaręs pažeidimą“, – komentavo R. Klimavičius.
Tuo tarpu pats daugiabučio bendrijos „Ramunė“ pirmininkas (pavardė redakcijai žinoma) mestų kaltinimų kratosi, spėliodamas, kad „Merkio kraštui“ pasiskųsti tegalėjo tik vienas daugiabučio gyventojas, mat visi kiti jokių priekaištų jam esą neturi. „Mano ataskaita yra parašyta, ir viskas yra patvirtinta. Ko dar reikia, nesuprantu. Pasakykite, čia vienas gyventojas kreipėsi? Nes jis visada nepatenkintas ir rašo skundus…“, – kalbėjo pašnekovas telefonu.
Daugiabučio pirmininkas aiškino, kad kaupiamųjų lėšų rinkliava padidėjo, nes renovuotą daugiabutį dar reikia tvarkyti, mat tuo neva nepasirūpino buvęs bendrijos pirmininkas, o didžiąją dalį surinktų pinigų jis pats esą pervedantis į kaupiamąją sąskaitą. „Einamojoje sąskaitoje būna administracinės išlaidos, visa kita lieka nenumatytoms išlaidoms. Daug sumokame už elektrą. Ir iš tų visų surinktų pinigų lieka mažai. Namo stogą apšiltinti kaupiame pinigus, nes stogas neapšiltintas. Stengiuosi tvarkyti, bet, va, kaip atsidėkoja. Aš turiu sąrašą, kas dalyvavo susirinkime. Viskas su parašais ir patvirtinta, kaip reikia įstatymiškai. Buvęs pirmininkas darė renovaciją, pilnai nepadarė, stogas nešildytas, viršutiniai aukštai žiemą šąla, vasarą kaista “, – kalbėjo pašnekovas.
Su „Merkio krašto“ žurnaliste bendravęs „Ramunė“ bendrijos pirmininkas stebėjosi, kad galėjo kažkam neįtikti, mat jokių nusižengimų esą nedarąs ir norintis, kad „gyventojams būtų gerai“. Paklaustas, kodėl nesutiko parodyti naujojo šilumokaičio, nupirkto už bendrijos pinigus, teigė priešingai. „Turiu sąskaitas faktūras, yra šilumos tinklų pridavimo aktas. Jeigu sugedo šilumokaitis, tai negi žmonės gyvens be karšto vandens? Viską parodžiau, ir niekas neturi pretenzijų. Iš 36 butų susirinkime dalyvavo 19 butų savininkų, 17 jokių pretenzijų neturėjo, 2 susilaikė“, – dėstė pašnekovas.
Vėliau ir „Merkio krašto“ redakcijoje pasirodęs bendrijos pirmininkas širdo esantis šmeižiamas. Pašnekovas tvirtino, kad nuo 2017-ųjų, kuomet buvo išrinktas į šias pareigas, kasmet atsakingai rengia veiklos ataskaitas ir pateikia visas sąskaitas, tačiau vienas neva „viskuo nepatenkintas“ daugiabučio gyventojas visus tuos metus melagingai jį kaltina ir yra parašęs laviną skundų.
„Savivaldybei būtų sudėtinga priimti kokį nors sprendimą“
Kaip jau minėjome, Lietuvos būsto rūmų l. e. p. vadovo R. Klimavičiaus aiškinimu, dėl nederamos daugiabučio bendrijos pirmininkų veiklos galima pasiskųsti savivaldybių administracijoms. Išnagrinėję skundą savivaldybės specialistai gali įspėti bendrijos pirmininką, pareikalauti ištaisyti nustatytus trūkumus arba skirti jam piniginę baudą. Na, o jeigu su bendrijos pirmininku butų savininkai nesutaria, vadovą galima nušalinti visuotiniame bendrijos susirinkime.
Redakcijos interesantai pasakojo, kad savo skundą taip pat jau yra pateikę Varėnos rajono savivaldybės administracijai, tačiau jokio atsakymo dar nesulaukė. Tad „Merkio kraštas“ susisiekė su rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Alvydu Verbicku, kuris sakė minėtojo skundo dar neskaitęs, mat tuo metu atostogavo.
Administracijos direktorius teigė, kad „šioje situacijoje savivaldybei būtų sudėtinga priimti kokį nors sprendimą“. „Žinoma, mes tarpininkautumėme ir aiškintumėmės, kas per situacija, tiek, kiek susiję su administravimu. Bet yra ir kiti dalykai. Bendrija yra savanoriškais pagrindais sukurtas organas, gyventojai patys išsirenka pirmininką, gali jį keisti. Savivaldybė daug galios tikrai neturi, bet ji nenusišalintų nuo problemos sprendimo. Stengiamės visose situacijose tarpininkauti ir ieškoti kompromisų“, – kalbėjo A. Verbickas, pažadėjęs peržvelgti gyventojų skundą.
Evelina Petrušytė