Šeštadienis, 2 kovo, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosDaugiabučių renovacijos tempai prislopo: nevilioja ir finansinė parama

Daugiabučių renovacijos tempai prislopo: nevilioja ir finansinė parama

Aplinkos projektų valdymo agentūra kviečia teikti paraiškas dėl daugiabučių namų atnaujinimo, tiesa, yra vienas reikalavimas – norint gauti valstybės paramą, po renovacijos pastatas turi pasiekti ne mažesnę kaip A energinio naudingumo klasę, bet kodėl norinčiųjų tokiomis sąlygomis modernizuoti savo daugiabučių neatsiranda?..

Daugiabučių renovacijai – beveik pusę milijardo eurų
Daugiabučių namų atnaujinimo programą administruojančios Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimu daugiabučių valdytojai dar gali teikti paraiškas dėl paramos už renovaciją, bet su sąlyga, kad po modernizavimo pastato energinio naudingumo klasė bus ne mažesnė kaip A, o šiluminės energijos sąnaudos bus sumažintos ne mažiau kaip 40 proc. Kvietimas tęsis iki kovo 18 dienos arba kol baigsis tam numatytos lėšos – 410 mln. eurų.
Tokių paraiškų nagrinėjimo eiga, kaip skelbia APVA, būtų kur kas greitesnė. Be to, projektams, kurie po renovacijos pasieks pastato A energinio naudingumo klasę, žadama taikyti lengvatinį kreditą, taip pat 100 proc. subsidiją statybų techninės priežiūros projekto parengimui bei administravimo faktinėms išlaidoms apmokėti (neviršijant Vyriausybės nustatytų dydžių), 30 proc. kompensaciją rangos darbams energiją taupančioms priemonėms bei papildomą 20 proc. kompensaciją daugiabučio šildymo ir karšto vandens sistemų atnaujinimui.
Anot aplinkos ministro Simono Gentvilo, prieš skelbdama kvietimą APVA atliko analizę ir ši parodė, kad atnaujinti daugiabutį namą iki A energinio naudingumo klasės apsimoka, nes mėnesio įmokos išauga nežymiai, o per 20 metų už šildymą esą galima sutaupyti daugiau nei 200 tūkst. eurų. Ministro skaičiavimais, gyvenantieji 2 kambarių bute, kurio plotas 50,8 kv. m, už C ir žemesnės energinio efektyvumo klasės renovuotą daugiabutį kas mėnesį turėtų mokėti 71,12 Eur, už B – 73,15 Eur, o A klasės – 80,85 Eur.
Gąsdina didelė kaina ir aukšti reikalavimai
Už daugiabučių namų renovaciją atsakingos Aplinkos ministerijos siekis – per metus Lietuvoje modernizuoti maždaug 1 tūkst. daugiabučių, tačiau dabartiniai renovacijos tempai sėkmės negarantuoja. Antai Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė, kad į naujausią APVA kvietimą neatsiliepė nė viena iš 5 Alytaus regiono savivaldybių (Alytaus miesto ir rajono, taip pat Druskininkų, Varėnos ir Lazdijų rajonų).
Su „Merkio kraštu“ šia tema bendravęs UAB „Varėnos šiluma“ renovacijos projektų vadovas Vytas Baranauskas svarstė, kad viena iš priežasčių, kodėl gyventojai nesiryžta tokiu lygiu renovuoti savo daugiabučių, yra per didelė statybų kaina. Be to, reikėtų keisti net ir neseniai sudėtus langus bei iš naujo įstiklinti balkonus.
„Pavyzdžiui, renovuoti 50-ties butų daugiabutį pagal B klasę reikia maždaug 900 tūkst. eurų, tuo tarpu pagal A klasę – apie pusantro milijono eurų. Be to, norint atitikti A klasę, renovacijos metu yra keičiami visi langai, nesvarbu, kad tu galbūt tik vakar įsidėjai naujus ir brangius plastikinius langus. Išimtis yra tik tais atvejais, kai langai yra trijų stiklų, dviejų kamerų, turi 0,9 šiluminę varžą ir dokumentus. Tačiau net ir tokie langai renovacijos metu ardosi ir yra keliami į apšildomą sluoksnį, taigi lango perkėlimas vis tiek kainuos“, – sakė V. Baranauskas.
Modernizuoti savo daugiabučių gyventojai nenori
Renovacijos projektų vadovo V. Baranausko žiniomis, APVA turėtų paskelbti dar vieną kvietimą dėl daugiabučio renovacijos žemesnei – B klasei. Pagal šią energinio naudingumo klasę modernizuoti savo daugiabučius laukia gyventojai iš Varėnos J. Basanavičiaus g. 6 ir Dzūkų g. 3. Pasak pašnekovo, nors renovacija – vienas efektyviausių būdų sutaupyti, daugiabučių namų bendrijos pirmininkams domintis pastato modernizacijos galimybėmis, dauguma gyventojų į tai investuoti nenori.
„Balsavimai dažniausiai parodo, kad tik 15 procentų gyventojų yra už renovaciją, nors tokiems darbams pradėti reikia ne mažiau kaip 55 procentų balsų. Vieni galbūt nenori finansinės naštos, kiti bijo rizikuoti ir 20-čiai metų turėti kreditą, ypač dabar, kai tokie neramūs laikai. Vis dėlto pagrindinis renovacijos privalumas, kad ženkliai susitaupo šiluma – iki 40, o kai kur iki 50 procentų. Pastaruoju metu labai populiaru butuose įsirengti kondicionierių, tokiu atveju galima sutaupyti ir elektros energijos, nes kondicionierius renovuotame name per metus veiks kur kas mažiau dienų negu nerenovuotame. Taip pat yra dar vienas pliusas, kurio gyventojai nesupranta – kad renovacija pailgina pastato gyvenimo trukmę maždaug 20-30 metų“, – vardijo UAB „Varėnos šiluma“ renovacijos projektų vadovas.
Renovacija išbrango 60 procentų
UAB „Varėnos šiluma“ direktoriaus Jono Endrikio pateiktais duomenimis, daugiabučių renovacijai pagal B energinio naudingumo klasės reikalavimus bendrovė 2022 metais pateikė 7, pernai – tik 2 paraiškas valstybės finansavimui gauti. šiuo metu Varėnos rajone yra renovuoti iš viso 62 daugiabučiai namai. Direktoriaus teigimu, per pastaruosius penkerius metus daugiabučių namų renovacijos kaina išaugo iki 60 proc., o tam įtakos esą turėjo išbrangusios medžiagos ir padidėjęs darbo užmokestis.
„Dėl didėjančių renovacijos darbų kainų daugiabučių namų gyventojai vis vangiau priima sprendimus dėl namų atnaujinimo. Kadangi šiuo metu galima teikti paraiškas tik projektams, kuriuos įgyvendinus pastatai atitiktų A energetinio naudingumo klasę, dėl didesnės kainos gyventojai atsisako dalyvauti renovacijos programoje, tikėdamiesi, kad bus sugrįžta prie ankstesnio pigesnio renovacijos projektų finansavimo, kai po jų įgyvendinimo pakaktų pasiekti tik C ar B energetinio naudingumo klases. Tuo tarpu A energetinio efektyvumo klasę atitinkančių pastatų renovacijos darbai kainuoja apie 25-30 proc. brangiau, nes jų metu reikalingas storesnis sienų apšiltinimo sluoksnis, būtina pakeisti visus pastato ir balkonų langus, įrengti rekuperacinę vėdinimo sistemą ir panašiai“, – komentavo J. Endrikis.
Dauguma nepasitiki darbų kokybe
Praėjusią savaitę „Merkio kraštas“ klausė mūsų rajono nerenovuotų daugiabučių namų gyventojų, kodėl jie nesutinka nenori renovuoti savo daugiabučių. Internetinėje apklausoje dalyvavo 59 respondentai, dauguma jų (53 proc.) abejoja statybos darbų kokybe, kiek mažiau (23 proc.) nenori įsipareigoti 20-čiai metų, likusioji dalis (13 proc.) nurodė, kad renovacija jiems būtų per brangi arba nesutinka dėl kitų priežasčių (11 proc.)
APVA skelbia, kad šiuo metu Lietuvoje yra renovuoti 3 tūkst. 723 daugiabučiai, o tai sudaro 12,4 proc. visų daugiabučių šalyje. Daugiausia renovuotų daugiabučių yra Birštone (60 proc.), Druskininkuose (41 proc.) ir Palangos mieste (40 proc.).
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai