Sekmadienis, 8 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosDaugiabučiuose baigiasi dujų balionų era

Daugiabučiuose baigiasi dujų balionų era

Pagal Energetikos ministerijos parengtą veiksmų planą trijų ir daugiau aukštų daugiabučių gyventojai turės atsisakyti buitinių dujų balionų ir pasirinkti kitą maisto gamybos priemonę – elektrą arba gamtines dujas; apie tai, kaip organizuojamas šis procesas ir dar daugiau, „Merkio kraštas“ pasikalbėjo su UAB „Varėnos šiluma“ direktoriumi Jonu Endrikiu, UAB „Varėnos dujos“ direktoriumi Kęstučiu Auryla bei su Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos Koordinavimo ir analizės skyriaus vyriausiuoju specialistu Kęstučiu Gruzdžiu…

Naudoti dujų balionus daugiabučiuose – pavojinga

Suskystintos naftos dujų balionai daug metų yra plačiai naudojami buityje, tačiau Energetikos ministerija į tai žvelgia griežtai – daugiabučiuose gaminti maistą naudojant tokius balionus yra nesaugu. Dėl to dar 2019 metais parengtame ministerijos veiksmų plane numatyta, kad iš trijų (dviejų, jei mansardoje įrengtos gyvenamosios patalpos) ir daugiau aukštų daugiabučių namų iki šių metų pabaigos dujų balionai turės būti pašalinti.

Šiam reikalui Vyriausybė iš biudžeto skyrė 10 mln. eurų, iš kurių valstybės parama vienam butui pašalinus dujų balioną gali siekti 726 eurus su PVM. Minėta išmoka skirstoma proporcingai į tris dalis: po 242 eurus daugiabučių namų bendrųjų inžinerinių elektros ar gamtinių dujų sistemoms įrengti ir pertvarkyti laiptinėse bei bendros paskirties patalpose, taip pat butų elektros instaliacijai ar dujų sistemai pertvarkyti ir elektrinei arba dujinei viryklei įsigyti. Paraiškomis kompensacijoms gauti rūpinasi daugiabučio namo butų ar kitų patalpų savininkų įgaliotas žmogus, bendrija ar administratorius.

Tuo tarpu individualiuose namuose dujų balionai galės būti eksploatuojami ir toliau, mat gaisro metu lengviau pašalinti pavojaus šaltinį, taip pat individualiame name yra daug mažiau gyventojų.

Darbai daugiabučiuose įsibėgėjo

Apie tai, kaip vykdomas dujų balionų šalinimas, paklausėme Varėnos rajone 119 daugiabučių namų administruojančios UAB „Varėnos šiluma“ direktoriaus Jono Endrikio. Pasak pašnekovo, iš daugiau kaip šimto bendrovės prižiūrimų daugiabučių dešimtyje reikia pertvarkyti elektros instaliaciją dėl elektrinių plytelių naudojimo vietoje dujinių su balionais.

„Organizavome gyventojų susirinkimus, kurie balsų dauguma pritarė projekto įgyvendinimui, ir mes pateikėme paraišką. Gavę užtikrinimą, kad gausime finansavimą, pradėjome vykdyti dujų balionų pakeitimo darbus. Surinkę viryklių įsigijimo ir apmokėjimo dokumentus teikiame juos Aplinkos projektų valdymo agentūrai. Ji su mumis atsiskaito, o mes gyventojams sugrąžiname po 242 eurus už vieną plytelę. Keliuose namuose šį projektą įgyvendinome dar pernai, dalyje daugiabučių procesas vis dar vyksta. Žmonės noriai sutinka atsisakyti dujų balionų, kadangi jiems tai nieko nekainuoja“, – dėstė J. Endrikis.

Kaip skelbiama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) internetinėje svetainėje, į dujų balionų šalinimo planą jau įtraukti Matuizų Kalno gatvės, Naujųjų Valkininkų Pušelės gatvės, Panočių Mokyklos gatvės, Spenglos Miško gatvės, Varėnos Dzūkų, J. Basanavičiaus, M. K. Čiurlionio, Vytauto ir Žaliosios gatvių bei Merkinės Vilniaus gatvės daugiabučiai.

Išsisukinėjančius gali nubausti

Kad dujų balionų keitimas nieko nekainuotų, apsispręsti ir pasirinkti alternatyvų energijos šaltinį vartotojai turėjo iki šių metų birželio pradžios, tačiau „Varėnos šilumos“ direktoriaus žiniomis, terminą ruošiamasi pratęsti ilgesniam laikui, kad pasirinkti kitą, saugesnę energijos rūšį nemokamai galėtų ir likusieji, to dar nepadarę, vartotojai.

Jeigu daugiabučių gyventojai vengs atsisakyti dujinių viryklių, juos bus bandoma įtikinti perspėjimais, o vėliau ir baudomis. Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad energetikos (elektros, šilumos, gamtinių ar suskystintų naftos dujų, naftos ar naftos produktų) įrenginių įrengimo, eksploatavimo ir saugos norminių aktų pažeidimas gali užtraukti nuo 60 iki 140 eurų arba nuo 200 iki 440 eurų dydžio baudą.

Sprogimas Salovartės kaime

„Merkio krašto“ pakalbintas UAB „Varėnos dujos“ direktorius Kęstutis Auryla svarstė, kad maisto gamybai naudoti dujų balionus nėra pavojinga, tačiau labai svarbu mokėti atsakingai jais naudotis. Vis dėlto pašnekovas sutiko, kad idėja drausti dujų balionus daugiabučiuose yra pagrįsta ir reikalinga. „Tai iš esmės yra labai svarbu, nes, sprogus balionui, pasekmės gali būti liūdnos“, – komentavo K. Auryla.

Trumpai priminsime, kad didžiulė nelaimė, sprogus dujų balionui, įvyko 2016 metais Salovartės kaime, kuomet užsiliepsnojo gyvenamasis namas. Jo gyventojai stipriai apdegė. „Merkio kraštą“ informavusi Varėnos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė Rasa Česnulienė nurodė, kad panašių atvejų per pastarąjį laikotarpį Varėnos rajone nebuvo užfiksuota.

Be dujų balionų – neapsieisime

„Varėnos dujų“ vadovo K. Aurylos teigimu, dujų balionai namų ūkiuose – vis dar populiari priemonė maistui ruošti. Antai Vakarų šalyse, kaip pasakojo K. Auryla, dujas renkasi vis daugiau vartotojų, mat maistas, ruošiamas ant tiesioginės ugnies, pavyzdžiui, malkų arba dujų, yra laikomas skaniausiu.

„Didelio dujų vartojimo mažėjimo nepastebėjome. Neseniai man paskambino moteris ir papasakojo, kad tris dienas jos namuose nebuvo elektros, todėl negalėjo pasigaminti valgyt, ir paprašė iš mūsų dujų baliono. Štai jums ir paprastas atsakymas – be to neapsieisime“, – sakė „Varėnos dujų“ direktorius.

Bendrovė dujų mase balionų nepildo, čia galima įsigyti tik jau pripildytus dujinius balionus, vienas toks dabar kainuoja maždaug 35 eurus. „Merkio kraštas“ išsiaiškino, kad buitinių balionų dujomis nepildo ir Varėnoje esančios degalinės „Baltic Petrolium“ ir „Cirkle K“. Pastarosios degalinės darbuotoja paaiškino, kad Senojoje Varėnoje veikiančioje „Baltic Petrolium“ degalinėje už maždaug 30 eurų galima pasikeisti tuščią dujų balioną į jau pripildytą.

Sankcijų kol kas nebus

Su „Merkio kraštu“ kalbėjęs Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) Koordinavimo ir analizės skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Gruzdys tvirtino, jog Energetikos ministerija šiuo metu kaip tik ieško lėšų, kad dujinės įrangos naudotojams jos nereikėtų keisti savo sąskaita. „Šio mėnesio pabaigoje Seimas turėtų svarstyti kitų metų biudžetą, taigi laukiame Vyriausybės nutarimo. Iki tol negalime duoti jokių garantijų. Tačiau būtų logiška, kad sąlygos būtų visiems vienodos, o pasinaudoti valstybės parama galėtų ir to dar nepadarę gyventojai. O jau apie tuos, kurie nenori atsisakyti dujų balionų ir piktybiškai atsisako tai daryti – kita kalba“, – teigė K. Gruzdys.

Pašnekovo pasiteiravome, kas apsiims tikrinti daugiabučius ir išrašinėti baudas. Specialistas paaiškino, kad tai – namo valdytojo atsakomybė, kuris turėtų organizuoti kontrolę ir galėtų reikalauti pašalinti dujų balionus, keliančius grėsmę gyventojams bei pastato konstrukcijoms.

„Kol vykdomas dujų balionų šalinimo planas, jokios sankcijos vartotojams nebus taikomos, leidžiama žmonės susitvarkyti. Jeigu planas bus pratęstas, sankcijų taip pat nebus galima imtis, nes laikoma, jog žmonės šiame projekte dalyvauja ir nesvarbu, kad jie dar nėra pateikę prašymo. O jau vėliau daugiabučio namo valdytojas privalės tikrinti, iš pradžių įspėti. Na, o jeigu gyventojas ir toliau nesiima jokių veiksmų, tuomet turėtų įsitraukti ir savivaldybė, kurioje šiam reikalui turėtų būti sukurta atskira komisija su Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos atstovu“, – aiškino K. Gruzdys.

Apklausa

Šių eilučių autorė socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė apklausą. Iš 82 apklausoje dalyvavusių Varėnos rajono gyventojų 13 nurodė dujų balionų atsisakę, 40 pasisakė dujų balionais niekada nesinaudoję, o likusieji 29 apklausos dalyviai prisipažino maisto gamybai vis dar naudojantys dujų balionus.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai