Taip buvo apibūdintas šį antradienį rajono tarybos sprendimu patvirtintas vienas svarbiausių dokumentų – 2025-2027 metų rajono biudžetas, kurio dydis šiemet siekia 51 mln. eurų, ir tai yra beveik 5 milijonais daugiau nei pernai; taip pat buvo pavardinta, kaip ketinama išleisti šiuos iš mokesčių mokėtojų planuojamus surinkti milžiniškus pinigus ir kas jų gaus daugiausia…
Pinigus į biudžetą suneš mokesčių mokėtojai
2025-2027 metų rajono biudžeto projektą rajono tarybai svarstyti trumpai pristatė jo rengėja, Finansų ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Tatjana Švedienė.
Kaip nurodyta Aiškinamajame rašte, daugiau nei pusę prognozuojamų pajamų į šių metų rajono biudžetą – daugiau nei 26 mln. eurų – planuojama surinkti iš gyventojų pajamų mokesčio; daugiau nei 13 mln. eurų sudarytų valstybės ir valdžios institucijų dotacijos; apie 3 mln. eurų – kitos pajamos (iš jų apie 1,5 mln. eurų tikimasi gauti už biudžetinių įstaigų teikiamas paslaugas, dar apie 1,3 mln. eurų – iš įvairių rinkliavų, kurių didžiausią dalį, apie 1,25 mln. eurų, sudarytų vietinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų, ir panašiai). Nemažai pajamų tikimasi gauti ir iš kitų mokesčių, taip pat iš valstybės rinkliavos, materialiojo bei nematerialiojo turto realizavimo ir kita.
Gausiu šių metų rajono biudžetu, „pirmą kartą viršijusiu 50 mln. eurų (50 mln. 989 tūkst. eurų)“ bei didesniu už pernykštį „beveik 5 mln. eurų (4 mln. 936 tūkst. eurų), t. y. 10,7 procento“, neskaičiuojant Lietuvos kaimo plėtros programos lėšų – 2 mln. 360 tūkst. eurų, savo pranešime pasidžiaugė rajono tarybos narys Giedrius Samulevičius, pridūręs, kad „šiemet mažiau įgyvendinsime projektų“ ir „nereikia imti banko paskolų“.
Laukia naujų idėjų ir iniciatyvų
Aptardamas biudžeto asignavimus (išlaidas) rajono tarybos valdančiosios koalicijos atstovas, konservatorius G. Samulevičius paminėjo, kad šiemet daugiau pinigų numatoma skirti darbo užmokesčiams (nors „išlaidos darbo užmokesčiui gruodžio mėnesį nesuplanuotos 9 darbo dienoms“), taip pat – turtui įsigyti, keliams prižiūrėti, takams įrengti.
Finansavimas palyginti su praėjusiais metais, pasak pranešėjo, padidės fizinio aktyvumo ir sporto projektams – nuo 50 tūkst. iki 120 tūkst. eurų, šeimos medicinos kokybei ir prieinamumui gerinti – nuo 164 tūkst. iki 220 tūkst. eurų bei kai kurioms kitoms priemonėms, be to, „svarbu, kad investicijos pasieks Merkinę, Marcinkonis, Matuizas ir kitas rajono vietoves“.
Rajono tarybos narys kalbėjo ypač laukiantis „didesnio bendruomenių įsitraukimo į aktualių Varėnos kraštui klausimų sprendimą“, „naujų idėjų, iniciatyvų, turinčių įtakos mūsų gyvenimui“.
„Šiemet tokių yra keletas: dalyvaujamasis biudžetas mokyklose, taip pat planuojama įsteigti Varėnos turizmo ir verslumo centrą, įrengti kolumbariumą, irklavimo ir pramogų zoną prie Varėnos pirmojo tvenkinio, muzikinį suoliuką prie Karloniškės ežero M. K. Čiurlioniui atminti“, – vardijo politikas.
Pasiūlęs kitų metų rajono biudžete „vienu iš svarbiausių prioritetų“ laikyti „atlyginimų 12-ai mėnesių suplanavimą, nes sutaupytos įstaigų lėšos atitektų mūsų krašte dirbantiems žmonėms“, G. Samulevičius patikino, kad šiųmetis biudžetas yra „subalansuotas“ ir pasiūlė tarybos kolegoms „už jį balsuoti“.
Nepamatė „kažkokio proveržio“
Tuo tarpu rajono tarybos opozicinės Socialdemokratų frakcijos atstovas Povilas Saulevičius, prabilęs visos frakcijos vardu, pareiškė, kad kasmetinis biudžeto didėjimas tėra „bendra tendencija“, terodanti „ekonomikos augimą Lietuvoje“, o ne, kalbėtojo nuomone, „Varėnos rajono savivaldybės geresnį valdymą“.
Be to, tarybos narys kasmet didėjančiame rajono biudžete pasigedo „kažkokio tai proveržio“ ir „kažkokio tai strateginio tikslo, kaip pritraukti investuotojus čia, į Varėną, kaip pritraukti gyventojus atvažiuoti ir kurtis Varėnos rajone“, tai pavadinęs „didelėmis mūsų rajono problemomis“.
„Mes tuos pinigus, liaudiškai kalbant, pravalgom arba išleidžiam kasdieninėms reikmėms“, – konstatavo P. Saulevičius, beje, jau 10 metų einantis rajono tarybos nario pareigas ir tradiciškai kasmet vis pasigendantis „kažkokio tai proveržio“ bei investuotojų „pritraukimo“, bet taip ir nepasiūlęs bent kiek konkretesnio plano ar iniciatyvos, kaip „šias dideles mūsų rajono problemas“ būtų galima spręsti.
Ir šįkart politikas tepasakė nematąs „didesnio proveržio būtent probleminėse rajono srityse, todėl dėl biudžeto mes vėlgi susilaikysime“.
Čia rajono tarybos posėdžio pirmininkas, meras Algis Kašėta paprieštaravo ką tik kalbėjusiam oponentui sakydamas, jog „biudžeto projektas subalansuotas ir paskirstytas taip, kad atitiktų šių metų aktualijas ir kylančius iššūkius“, o „taip pat labai svarbu paminėti, kad jau antrus metus iš eilės savivaldybė neplanuoja imti paskolų“.
Kai kam finansavimą padidins net keliais šimtais procentų
Rajono meras pranešė, kad šių metų rajono biudžetas yra orientuotas į „švietimo, kultūros, sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimą; darnios turizmo plėtros priemonių įgyvendinimą; palankių sąlygų verslui sudarymą bei gyventojų verslumo ugdymą; kelių infrastruktūros gerinimą“.
Didžiausią biudžeto lėšų dalį planuojama skirti rajono švietimui (17,1 mln. eurų), socialinei apsaugai (10,6 mln. eurų), kultūrai (3,9 mln. eurų) ir viešosios infrastruktūros plėtrai bei priežiūrai (5,7 mln. eurų).
Taip pat daugiau pinigų nei praėjusiais metais iš šiųmečio biudžeto planuojama skirti: keliams ir takams įrengti, rekonstruoti bei kapitališkai remontuoti (1,1 mln. eurų, arba 267 procentais daugiau nei pernai); keliams prižiūrėti (226,3 tūkst. eurų, arba 39 proc. daugiau); verslumo ir verslo kompetencijoms ugdyti (33,7 tūkst. eurų, arba 281 proc. daugiau); trūkstamų specialybių gydytojams ir rezidentams skatinti (42,3 tūkst. eurų, arba 298 proc. daugiau); šeimos medicinos paslaugų kokybei ir prieinamumui gerinti (164 tūkst. eurų, arba 293 proc. daugiau); psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijai (2 tūkst. eurų, arba 40 proc. daugiau); bendruomenėms, tautinėms bendrijoms ir kitoms organizacijoms remti (20 tūkst. eurų, arba 50 proc. daugiau); gabiems vaikams skatinti ir studentams remti (4 tūkst. eurų, arba 24 proc. daugiau); fizinio aktyvumo ir sporto projektams finansuoti (70 tūkst. eurų, arba 140 proc. daugiau); neformaliojo švietimo paslaugų prieinamumui didinti (79 tūkst. eurų, arba 63 proc. daugiau); kultūros projektams finansuoti (20 tūkst. eurų, arba 50 proc. daugiau nei pernai).
Ilgas sąrašas šiemet numatytų darbų
Meras A. Kašėta taip pat išvardijo ilgą sąrašą šiais metais planuojamų tęstinių ir naujų darbų. Taigi šiemet numatyta: visose bendrojo lavinimo mokyklose įgyvendinti iniciatyvą „Dalyvaujamasis biudžetas mokyklose“; įsteigti Varėnos turizmo ir verslumo centrą; atnaujinti Merkinės istorinį Vazos namą bei S. Dariaus ir S. Girėno aikštę; sutvarkyti Merkinėje Lietuvos partizanų ir jų rėmėjų memorialinį kompleksą; prie Varėnos I tvenkinio įrengti irklavimo ir pramogų zoną; atlikti parengiamuosius darbus kolumbariumui Varėnos miesto kapinėse įrengti; suremontuoti Matuizų bibliotekos patalpas; organizuoti renginius, minint M. K. Čiurlionio gimimo 150 metų sukaktį, ir Varėnoje pastatyti muzikinį suoliuką M. K. Čiurlioniui atminti; atnaujinti aikšteles prie modernizuotų daugiabučių ir modernizuoti gatvių apšvietimą bei jo valdymą; seniūnijas aprūpinti traktoriais su priedais; suremontuoti privažiavimus ir takus prie Varėnos „Pasakos“ vaikų lopšelio-darželio, taip pat suremontuoti Matuizų pagrindinės mokyklos Ikimokyklinio ir priešmokyklinio skyrių bei prižiūrėti šaligatvius ir vietinius kelius; sutvarkyti Varėnos „Žilvičio“ vaikų lopšelio-darželio teritoriją; pakeisti Varėnos Parko ir Žaliosios gatvių bei takelio į rajono policijos komisariatą dangą; demontuoti prekyvietę Marcinkonyse, o jos vietoje įrengti atvirą laisvalaikio erdvę; Kijučiuose ir vaikų žaidimo aikštelėje Valkininkuose įrengti rekreacinę zoną; nutiesti vandentiekio ir nuotekų tinklus Kriviliuose bei įrengti vandentiekio tinklus Senosios Varėnos ir Liškiavos kapinėse. Buvo išvardinta ir daugiau numatytų šiemet atlikti darbų.
Bet 2025-2027 metų rajono biudžetas buvo patvirtintas tik valdančiųjų ir jiems prijaučiančiųjų balsų dauguma (13 balsų „už“), tuo tarpu opozicija ir jai prijaučiantieji biudžeto projektui nepritarė (4 balsai – „prieš“, 8 „susilaikė“).
Diana Zubavičienė