Pirmadienis, 2 birželio, 2025
spot_img
spot_img
Pradžia„Europos pulsas“„Durų miestas“: viena naktis, kuri išgelbėjo šventovę

„Durų miestas“: viena naktis, kuri išgelbėjo šventovę

„DURŲ MIESTAS“ – 12 kv. metrų „sekretorius“, sukurtas iš senų durų, molio ir kitų medžiagų, įrengtas Veiviržėnuose. Apie 40 durų pavirto informaciniais stendais, pasakojančiais miestelio istoriją. Be to, buvo papuošta Veiviržėnų kultūros centro pastato lauko siena.

12 kv. metrų instaliacija „sekretorius“ vaizduoja Veiviržėnų legendą – koplyčios perkėlimą iš miestelio centro į naujas kapines vienos nakties metu. Ką sako kūrybinėse dirbtuvėse gimęs projektas? Tai pasakojimas apie užsispyrusius Veiviržėnų gyventojus, kurie 1866 m. nusprendė išgelbėti savo šventovę. Koplyčia buvo pastatyta 1791 m. ir stovėjo miestelio centre. Į Šv. Jurgio kapines tikintieji ją perkėlė per Veiviržos brastą. Dievo namams grėsė pavojus – katalikiška koplyčia galėjo būti paversta stačiatikių cerkve. Kad tai neįvyktų, reikėjo tik iškelti kryžių ant bokšto – tada caro įsakymas nebegaliojo.

Durys – ne tik daiktas,
bet ir simbolis

Durys yra tarsi meno kūrinys. Ar dažnai susimąstome, kad durys – tai ne tik kasdienis objektas, bet ir reiškinys? Jos saugo mus nuo išorinio pasaulio. Menininkai visame pasaulyje savo talentu paverčia duris tikrais meno kūriniais. Šį simbolį sutinkame didžiausiuose pasaulio kultūros lobiuose – literatūroje, pasakose, patarlėse, religiniuose tekstuose. Todėl nenuostabu, kad durys yra bendra, atpažįstama kultūrinė kodo dalis. Jos užima svarbią vietą kiekvienoje kultūroje, yra amatininkystės ir apeigų objektas. Durys buvo svarbios ir mūsų proseneliams, jos dalyvavo įvairiuose papročiuose. Todėl verta šį simbolį parodyti plačiau, įvairiomis formomis.

Kūrybinės dirbtuvės
Veiviržėnuose

2020 m. Veiviržėnų kultūros centras įgyvendino projektą „Kūrybinės dirbtuvės“. Projektas suvienijo profesionalius menininkus ir vietinius kūrėjus – Veiviržėnų miestelyje buvo dekoruota apie 40 durų, kurios tapo informaciniais stendais, atskleidžiančiais miestelio istoriją. Taip pat buvo papuošta kultūros centro lauko siena – durų pagrindu sukurta Veiviržėnų miestelio žemėlapio instaliacija. „Kūrybinės dirbtuvės“ buvo tęsiamos ir 2021 m.

Projekto tikslas – tęsti kultūrinių objektų kūrimą miestelyje, atskleisti Veiviržėnų istoriją ir išskirtinumą, sukurti miestelio slėnyje „Durų sekretą“ – legendą apie Veiviržėnus, jų istoriją. Projekto metu buvo sukurtas 12 kv. metrų sekretorius (padengtas grūdintu stiklu, ant kurio galima stovėti ir apžiūrėti detales; sekretorius turi apšvietimą, todėl jį galima lankyti ir tamsiuoju paros metu). Naudojant molio šamoto, medžio ir senų durų elementus, įvairiomis meninėmis priemonėmis atkurtas istorinės akimirkos vaizdas – koplyčios perkėlimas iš miestelio centro į kapines.

Veiviržėnų koplyčios legenda

Pasakojama, kad 1866 m., kai Lietuva buvo valdoma caro Rusijos, o lietuviai, ypač katalikai, buvo persekiojami, Veiviržėnuose caro valdžia planavo įkurti stačiatikių cerkvę senosiose kapinėse, kur stovėjo Šv. Jurgio koplyčia. Koplyčia tuo metu neturėjo kryžiaus, todėl galėjo būti lengvai perimta. Miestelio gyventojai gailėjosi savo šventovės ir nusprendė ją išgelbėti: vieną naktį, nukreipę caro žandarų dėmesį, kol šie miegojo, žmonės pernešė koplyčią per Veiviržo upelį į Eidukių kaimą.

Taip koplyčia buvo išgelbėta, ant jos atsirado kryžius, ir iki šiol ten aukojamos pamaldos Visų Šventųjų išvakarėse. Galbūt tai net tikras istorinis įvykis – remiantis archyvais, rastas įrašas, kad rąstai buvo nesudėti eiliškai, o tai reiškia, jog koplyčia buvo skubiai perkelta.

Europos lygmuo

Veiviržėnai yra Klaipėdos rajone, kairiajame Minijos intako – Veiviržo – krante. Veiviržėnų apylinkės garsėja turtingu liaudies kūrybos paveldu. Seniūnijos teritorijoje išlikę įvairių istorinių pastatų ir atminimo ženklų. Augantis miestelis, aktyvios seniūnijos ir bendruomenės pastangos puoselėti istorines tradicijas ir kurti naujas rodo, kad per šimtmečius susiformavusios kultūrinės vertybės yra saugomos ir perduodamos ateities kartoms.

Išsaugodami senąsias tradicijas, siekiame kurti šiuolaikinę architektūrą ir menines formas, kurios būtų patrauklios tiek miestelio gyventojams, tiek svečiams. Veiviržėnuose sukurti meniniai objektai atskleidžia gilias kultūros šaknis. Legenda ir istoriją pasakojantys objektai, sukurti susitelkusios bendruomenės, rodo, kokia svarbi yra Veiviržėnų istorija – ne tik vietos, bet ir Europos lygmeniu.

Daugiau informacijos skaitykite: https://www.europeanheritagedays.com/Story/Town-of-the-door-The-one-night-legend-and-history-of-Veivirzenai-town

www.europospulsas.lt

Leidėjas: Linale s.r.o www.europospulsas.lt, uablinale@gmail.com

Už visą turinį „Europos pulse“ atsakingi tik autoriai ir jų nuomonės nebūtinai atspindi Europos Sąjungos poziciją. Europos Sąjunga negali būti už jas atsakinga.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai