Šeštadienis, 22 birželio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosEuroparlamentarų kėdes tyliai matuojasi net 319 kandidatų iš Lietuvos

Europarlamentarų kėdes tyliai matuojasi net 319 kandidatų iš Lietuvos

Vos prieš porą savaičių pasibaigė Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai, o jau nuo šiandienos šalies savivaldybėse prasideda išankstinis balsavimas Europos Parlamento rinkimuose, kurie vyks šį sekmadienį, birželio 9-ąją, tačiau didelio entuziazmo informuoti rinkėjus, kas ir kokiomis intencijomis kandidatuoja į visai Lietuvai atstovausiančius Europarlamento narius, nerodo nei rinkimų organizatoriai, nei patys kandidatai…

Mažai informacijos
Europos Parlamentą kas 5-erius metus tą pačią savaitę renka Europos Sąjungos piliečiai, gyvenantys 27-iose ES valstybėse ir turintys rinkimų teisę. Lietuvoje tokie rinkimai organizuojami nuo 2004 metų gegužės 1 dienos, t. y. nuo tada, kai Lietuva įstojo į ES.
Šiuose rinkimuose iš viso bus išrinkta 720 Europarlamento narių – jų skaičius, beje, nustatomas prieš kiek-vienus rinkimus. Lietuvai toje institucijoje yra skirta 11 vietų – tiek europarlamentarų turės išrinkti mūsų šalies rinkėjai.
Tačiau kas iš Lietuvos ir su kokiomis rinkimų programomis kandidatuoja į Europarlamento narius, bent jau mūsų rajone nežinojo niekas, praėjusią savaitę „Merkio krašto“ pakalbintas ta tema, ir tokios informacijos, pasak kalbintųjų, net neaišku kur gauti.
Svarbiausią informaciją apie Europos Parlamento rinkimus (taip pat ir audio formatu) rinkėjai gali rasti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto svetainėje www.vrk.lt, o tiems, kas nesinaudoja internetu, VRK skelbia parengusi ir išleidusi specialų popierinį informacinį leidinį „2024 m. birželio 9 d. rinkimai į Europos Parlamentą“ net 1 milijono vienetų tiražu, kurį, kaip teigiama, „rinkėjai turėtų rasti savo namų pašto dėžutėse“.
Tačiau „Merkio krašto“ praėjusią savaitę kalbinti žmonės sakė neradę VRK išleisto informacinio leidinio savo namų pašto dėžutėse, nematę jo nė kitur.
Leidinio visiems neužteks
Tad „Merkio kraštas“ praėjusį penktadienį pakalbino ir Varėnos rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkę Laimą Denutienę, kuri patvirtino, kad savivaldybės rinkimų komisija gavo 7 tūkst. 300 šio leidinio egzempliorių, kuriuos paskirstyti visoms 29-ioms mūsų rajono rinkimų apylinkėms „procentaliai“ pagal jose gyvenančių rinkėjų skaičių buvo pavesta dviem komisijos nariams: Lietuvos socialdemokratų partijos į šią komisiją deleguotam Martynui Katelynui ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų deleguotam Jonui Kazlauskui.
Visos 29-ios rinkimų apylinkių komisijos tuos informacinius leidinius, pasak L. Denutienės, jau gavo ir turėjo padalinti ar jau padalino savų apylinkių rinkėjams, nors tų 7,3 tūkst. leidinių neužteks net kiekvienam vadinamajam namų ūkiui, jau nekalbant apie kiekvieną rinkimų teisę turintį gyventoją, kokių mūsų rajone yra beveik 18,5 tūkstančio.
Tad šiame straipsnyje pasistengsime mūsų skaitytojus, kurie nesinaudoja internetu ir neskaitė VRK informacinio leidinio, bent šiek tiek, kaip sakoma, užvesti ant kelio.
Į vieną vietą – 29 kandidatai
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) savo interneto svetainėje www.vrk.lt yra paskelbusi kandidatų į Europos Parlamentą sąrašą, kurį sudaro 15 politinių partijų (iš jų viena – politinių partijų koalicija) su 319 kandidatų iš viso. Vadinasi, į vieną europarlamentaro vietą pretenduoja net 29 kandidatai iš Lietuvos.
Kandidatų sąrašo 1-asis numeris, kuris bus įrašytas balsavimo biuleteniuose, burtų keliu atiteko Aušrinės Armonaitės vadovaujamai Laisvės partijai – ją į Europos Parlamento rinkimus ves buvęs kandidatas į Lietuvos Respublikos Prezidentus Dainius Žalimas. Partijos pirmininkė šiuose rinkimuose nedalyvaus.
2-uoju numeriu eis Lietuvos socialdemokratų partija su jos pirmininke ir dabartine europarlamentare Vilija Blinkevičiūte priešaky.
3-iasis numeris – Darbo partija, kurios kandidatų sąrašo lyderis – dabartinis Seimo narys Valentinas Bukauskas. Tuo tarpu partijos pirmininko ir buvusio kandidato į Lietuvos Respublikos Prezidentus Andriaus Mazuronio tame sąraše nėra.
Lietuvos regionų partiją, vadovaujamą dabartinio Seimo nario Jono Pinskaus, kuriai atiteko 4-asis numeris biuleteniuose, į rinkimus ves šios partijos pirmininko žmona, dabartinė Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė. Pats J. Pinskus tame kandidatų sąraše įrašytas paskutinis (22 numeriu).
5-ojo – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų sąrašo lyderis – buvęs sveikatos apsaugos ministras ir buvęs partijos kandidatas į Lietuvos Respublikos Prezidentus, dabartinis Seimo narys Aurelijus Veryga. O pats šios politinės partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis į Europarlamentą nekandidatuoja.
6-uoju numeriu pažymėtą Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščionių šeimų sąjungą į rinkimus ves šios politinės jėgos pirmininkas, dabartinis europarlamentaras Waldemar Tomaszewski (Valdemaras Tomaševskis).
7-oji balsavimo biuleteniuose yra Lietuvos žaliųjų partija su lydere, partijos pirmininke Ieva Budraite, 8-oji – Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), kurios priekyje – šios partijos pirmininkas, dėl priesaikos sulaužymo neseniai Seimo nario mandato netekęs Petras Gražulis.
9-uoju numeriu į Europarlamentą žygiuoja Liberalų sąjūdžio kandidatai su partijos pirmininku, dabartiniu Seimo nariu Eugenijumi Gentvilu priekyje, 10-uoju numeriu – Seimo nario ir lyderio Mindaugo Puidoko vadovaujama Taikos koalicija (Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Žemaičių partija).
11-oji – partija „Laisvė ir teisingumas“, jos kandidatų į europarlamentarus sąrašo virūnėje – Artūras Paulauskas, tuo tarpu šios politinės partijos pirmininkas Artūras Zuokas tame sąraše įrašytas antruoju numeriu.
Krikščionių sąjungą, biuleteniuose pažymėtą 12-uoju numeriu, ves šios partijos pirmininko pavaduotojas Algimantas Rusteika. Pats partijos pirmininkas Rimantas Jonas Dagys kandidatų sąraše – 5-tasis.
Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“, burtų keliu išsitraukusią 13-ąjį numerį, į Briuselį ves dabartinis eurokomisaras Virginijus Sinkevičius. Partijos pirmininkas Saulius Skvernelis kandidatų sąraše įrašytas 2-uoju numeriu.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratai biuleteniuose bus pažymėti 14-uoju numeriu, o konservatorių priekyje į Europarlamentą žygiuoti vėl pasiruošęs dabartinis europarlamentaras Andrius Kubilius. Partijos pirmininkas Gabrielius Lansbergis šiuose rinkimuose nedalyvaus.
Ir paskutinieji, 14-ieji, biuleteniuose – Nacionalinio susivienijimo kandidatai, į Europos Parlamentą susiruošę su partijos pirmininku Vytautu Radžvilu priešakyje.
Kviesdama Lietuvos rinkėjus išreikšti savo valią balsuojant rinkimuose į Europos Parlamentą VRK pirmininkė Lina Petronienė VRK leidinio pratarmėje rašo: „Ateidami į rinkimus ir balsuodami mes visi prisiimame atsakomybę ne tik už Lietuvos poziciją svarbiais tarptautinės politikos klausimais, bet ir už kitų 26 ES valstybių ateitį, kurią lems Europos Parlamento narių sprendimai“.
Išankstinis balsavimas Europos Parlamento rinkimuose prasidėjo, kaip minėjome, jau šiandien, birželio 4-ąją, ir vyks tris dienas; balsavimas namuose – birželio 7 ir 8 dienomis. Rinkimų diena – sekmadienis, birželio 9-oji.
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai