Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrui padidinus įkainius už atliekų tvarkymą, o rajono savivaldybės tarybai patvirtinus šiukšlių mokestį šiems metams, sąskaitos už komunalines atliekas gyventojams sukėlė šoką ir pakurstė pyktį vietos valdžiai…
Šiukšlių mokestis pakilo kaip ant mielių
Praėjusią savaitę socialiniame tinkle „Facebook“ rajono gyventojai dalijosi gautomis sąskaitomis už šiukšlių tvarkymą, kurias jiems atsiuntė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC).
O tos sąskaitos iš tiesų įspūdingos. Antai ponia Irena rašė gavusi 82 eurų dydžio atliekų surinkimo mokestį už 35 kvadratinių metrų ploto būstą kaime, o tai esą yra daugiau nei dvigubai lyginant su pernai. Moteris teigė bandžiusi prisiskambinti ARATC Rinkliavų administravimo padalinio darbuotojams, tačiau nesėkmingai – „arba nėra signalo, arba nieks neatsiliepia“.
Tuo tarpu ponią Jadvygą apstulbino, kad už 56 kvadratinių metrų ploto būstą trys jo savininkai sulaukė sąskaitų po 53 eurus. Išaugusiomis sumomis pagrįstai baisėjosi ir daugelis kitų atliekų turėtojų: „Vanduo brangsta, šildymas brangsta, maistas brangsta, o tu, vargšas žmogau, mokėk. Paskutines kelnes numaus“; „Gal mūsų šiukšlės auksinės, kad tokią kainą mokam? Atlyginimai neauga, o šiukšlių mokestis kyla kaip ant mielių“; „Vos nenumiriau, gavau 120 eurų. Ne dyvai, kad pamiškės pilnos šiukšlių“.
Vietinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą ypač išgąsdino turinčius ne tik butą ar nuosavą namą, bet dar ir garažą bei sodą, mat rinkliava skaičiuojama kiekvienam nekilnojamojo turto vienetui, ir niekam nerūpi, konteineris pilnas ar pustuštis.
Priblokšti sąskaitų už komunalines atliekas vieni siūlė „visiems draugiškai nemokėti“, kiti – su šakėmis eiti į savivaldybę ir ten pareikšti savo nuomonę, o savas šiukšles nešti į savivaldybės konteinerius.
Savivaldybė tikisi kainų optimizavimo
Priminsime, kad kovo 29-osios ir balandžio 5-osios „Merkio krašto“ straipsniuose „Smarkiai brangsta komunalinės atliekos“ gana išsamiai aprašėme, kiek ir kam šiais metais labiausiai padidės vadinamasis šiukšlių mokestis, kurį balsų dauguma kovo 26 dieną patvirtino rajono taryba.
Sprendimo projektą „Dėl Varėnos rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų patvirtinimo“ parengęs rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis „Merkio kraštui“ aiškino, kad pastovioji vietinės rinkliavos už šiukšles dalis yra skaičiuojama pagal turimą nekilnojamojo turto vienetą, o kintamoji – pagal konteinerio faktinį ištuštinimą arba pagal būsto plotą, jeigu žmonės neturi individualių konteinerių.
„Nuostatose yra numatyta galimybė daugiabučių namų savininkams bei garažų ir sodų bendrijoms atsiskaityti ir pagal faktinį ištuštinimą. Tačiau tokiu atveju turi būti daugumos gyventojų sprendimas, o sąskaitą gautų jau tų objektų pirmininkai, kurie ją paskirstytų rinkliavos mokėtojams“, – sakė E. Zaleskis.
Kaip nurodoma sprendimo projekto aiškinamajame rašte, pernai į rajono biudžetą buvo surinkta iš viso 881,5 tūkst. eurų vietinės rinkliavos, tuo tarpu už atliekų tvarkymą mūsų savivaldybėje ARATC priskaičiavo 1 mln. 165,7 tūkst. eurų. Kaip aiškino E. Zaleskis, savivaldybė rajono biudžeto lėšomis tokio skirtumo padengti negali, mat tam esą „neturi rezervo“, todėl šis rūpestis nugula ant mokesčių mokėtojų pečių.
„ARATC mums pateikė sąskaitą, ir mes turime tuos pinigus vienokiu ar kitokiu būdu iš gyventojų surinkti. Tačiau centras turi naują direktorių, todėl tikimės, kad ateityje jie galbūt optimizuos savo kaštus. Kiek žinau, mokesčiai drastiškai kilo ir kituose rajonuose. Turbūt tai yra vieni pirmųjų metų, kai šitaip išbrango rinkliava. Viena iš priežasčių – kad Aplinkos ministerija labai smarkiai pakėlė vadinamąjį savartynų mokestį. Kita priežastis – pasikeitusi skaičiavimo metodika“, – komentavo E. Zaleskis.
Sąskaitose pastebėjo klaidų
Turto valdymo skyriaus vedėjo teigimu, yra keletas būdų gyventojams sutaupyti – jie gali pasinaudoti numatytomis lengvatomis. „Rajono taryba yra pasitvirtinusi tvarką, jeigu, pavyzdžiui, žmogus turi butą ir sodo namelį, pastarajam galima gauti 50-ies procentų lengvatą. Kitu atveju, jeigu žmogus sodo namu naudojasi minimaliai, reikėtų pateikti elektros duomenis, ir tuomet visiškai nereikės mokėti kintamosios dalies. Šios dvi lengvatos nuo asmens gaunamų pajamų nepriklauso. lengvatą gali gauti ir mažesnes pajamas gaunantys gyventojai, kuriems mokestis gali būti sumažintas arba apskritai panaikintas. Dėl to reikėtų kreiptis į savivaldybės Socialinių išmokų skyrių, kur būtų įvertintos žmogaus pajamos“, – nurodė E. Zaleskis.
Pašnekovas taip pat ragino atliekų turėtojus atkreipti dėmesį į ARATC‘o siunčiamas sąskaitas, mat jose gali būti neatitikimų: „Jeigu žmogus mano, kad sąskaita apskaičiuota klaidingai, gali kreiptis į savivaldybę elektroniniu paštu info@varena.lt. Tarpininkausime, kad visas procesas vyktų greičiau, jeigu nepavyksta prisiskambinti ARATC‘ui. Mes taip pat pamatėme, kad ARATC‘o pranešimuose yra klaidų. Pavyzdžiui, jeigu nekilnojamojo turto objektas turi keletą savininkų, sąskaitos keliauja kiekvienam atskirai. Šiaip jau sąskaita turėtų būti apskaičiuojama kiekvienam bendraturčiui proporcingai jo valdomai turto daliai. Kiek žinau, šiuo metu ARATC šitą klaidą taiso“.
Prašo kantrybės
Neapsikentę išaugusių sąskaitų, žmonės užplūdo ARATC skambučiais, o prie Rinkliavų administravimo padalinio Varėnoje nusidriekė žmonių eilė. Kaip „Merkio kraštui“ pranešė ARATC komunikacijos vadovė Aldona Jankauskienė, rinkliavos tvarkytojai kasdien sulaukia labai didelio skambučių ir lankytojų srauto, daugiausia – iš Alytaus bei Varėnos rajonų. A. Jankauskienė prašo skambinančiųjų turėti kantrybės, o rūpimais klausimais kreiptis elektroniniu paštu info@alytausratc.lt.
Visi didino kainas
Pernai liepą ARATC padidintus įkainius už atliekų tvarkymą bendrovės atstovė A. Jankauskienė grindžia pakilusiomis energetinių resursų, paslaugų ir prekių kainomis bei atlyginimų, infliacijos ir aplinkosauginių mokesčių augimu. Dėl pabrangusių visų šalies regioninių atliekų centrų paslaugų savivaldybės esą neišvengiamai turėjo didinti vietinę rinkliavą, mat šiais pinigais jos turi padengti visas RATC patirtas atliekų tvarkymo sąnaudas.
„Daugelio prekių ir paslaugų kainos auga nuolat, viešųjų komunalinių paslaugų įkainiai didinami kiekvienais metais, tuo tarpu rinkliava už atliekų tvarkymą Varėnos rajono savivaldybėje buvo nesikeitusi nuo 2019 metų“, – komentavo A. Jankauskienė.
Be kita ko, anot pašnekovės, didelę reikšmę atliekų tvarkymo išlaidoms turėjo praėjusiais metais Aplinkos ministerijos daugiau kaip triskart padidintas vadinamasis sąvartyno mokestis nuo 15 iki 50 eurų už toną.
„Be to, šis mokestis kasmet yra indeksuojamas, tad po indeksavimo jis siekia daugiau kaip 90 eurų su PVM. Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras Aplinkos ministerijai ne kartą yra siūlęs, kad regionams ir savivaldybėms, vykdančioms atliekų tvarkymo užduotis, šis mokestis nebūtų taikomas arba būtų proporcingai mažinamas. Tačiau kol kas jokie tai numatantys nacionalinių teisės aktų sprendimai nėra priimti ir sąvartyno mokestis taikomas vienodas visoms savivaldybėms, nepriklausomai nuo to, kaip jų gyventojai rūšiuoja. Išaugus sąvartyno mokesčiui, daugiau atliekų tenka vežti deginti, o degintojai taip pat ženkliai padidino kainas, prie kurių dar prisideda atliekų transportavimo išlaidos“, – vardijo A. Jankauskienė.
Keisti įkainių nesiruošia
Pasidomėjus, ar ARATC ruošiasi peržiūrėti atliekų tvarkymo įkainius, kad gyventojai ateityje galėtų tikėtis mažesnių sąskaitų, A. Jankauskienė daug vilčių neteikė. „Atliekų tvarkymo kaštai susideda iš daugybės dedamųjų, kurių įkainiai, deja, nemažėja, o atliekų tvarkymo įkainiai yra tiesiogiai susiję su kitų prekių, paslaugų kainomis ir mokesčių dydžiais. Tad mažesnė rinkliava galėtų būti tik tuo atveju, jeigu atpigtų prekės, paslaugos, mažėtų mokesčiai“, – sakė ARATC komunikacijos vadovė.
Reaguodami į tokius sprendimus kai kurie rajono gyventojai tikina buitinių atliekų neberūšiuosiantys, esą „nemato tam reikalo“, nes vis tiek privalo brangiai susimokėti už šiukšlių išvežimą. „Buvo pranešta, kad rūšiuosim ir mažiau mokėsim, o išėjo – kaip visuomet…“, – „feisbuke“ rašė varėniškiai.
Kas bus, jei išbrangus atliekų tvarkymui, supykę žmonės išties jų neberūšiuos, teiravomės ir A. Jankauskienės. „Rūšiavimas pirmiausia yra kiekvieno žmogaus atsakomybė prieš save bei aplinkinius, jo vidinės kultūros išraiška. Tad jis neturi būti siejamas su rinkliavos dydžiu, juolab kad nerūšiuotų atliekų tvarkymas yra pats brangiausias, o už vieno gyventojo neišrūšiuotas atliekas sumoka visi rinkliavos mokėtojai“, – teigė pašnekovė.
ARATC komunikacijos vadovė informavo, kad gyventojai, turintys laikinai nenaudojamo nekilnojamojo turto, gali kreiptis į rajono savivaldybę dėl lengvatų (apie tai „Merkio kraštas“ rašė šio straipsnio pradžioje, publikuotoje gegužės 3 dienos numeryje). Tos lengvatos yra numatytos ir atliekas savo namų ūkiuose kompostuojantiems žmonėms. Mažiau mokėti esą reikės ir tiems, kurie naudojasi mažesnės talpos mišrių komunalinių atliekų konteineriais. Daugiau informacijos šia tema galima rasti https://varena.lt/naujienos/informacija-del-vietines-rinkliavos-uz-komunaliniu-atlieku-surinkima-is-atlieku-turetoju-ir-atlieku-tvarkyma/.
Nusiteikęs, kad skundų bus daugiau
Balandžio 30-ąją posėdžiavusi rajono taryba balsų dauguma (19 „už“, 3 – „prieš“, 3 – susilaikė) patvirtino sprendimo projektą „Dėl uždarosios akcinės bendrovės Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro 2023 metų veiklos ataskaitos ir finansinių ataskaitų rinkinio patvirtinimo“, kurį pristatė naujasis ARATC direktorius Aurimas Uldukis.
Tarybos nariams buvo parodytos skaidrės: antai pernai mūsų rajone surinkta 8 tonos 377 kilogramai komunalinių atliekų, iš kurių 5 t 419 kg – išrūšiuotos atliekos. Tuo tarpu mišrių atliekų į konteinerius pernai išmetėme iš viso 2 t 957 kg, maisto atliekų – beveik 406 kg. Apskritai mažiau atliekų už mus surinko tik Lazdijai ir Birštonas.
ARATC direktorius A. Uldukis taip pat supažindino rajono valdžią su „skundų lentele“. O joje matyti, kad pernai ARATC sulaukė iš viso 207 skundų, daugiausia (92) – iš Alytaus miesto gyventojų. Mažiausiai skundėsi birštoniečiai (iš viso 3) ir druskininkiečiai (6). Palyginti nedaug skundų gauta iš Prienų ir mūsų rajono gyventojų – po 15 (Lazdijų – 44, Alytaus rajono – 35). Pranešėjas sakė spėjantis, kad šiemet skaičiai „truputį ūgtels dėl padidėjusių kainų“.
Paminėsime, kad komunalinių atliekų tvarkymą UAB ARATC organizuoja 7-iose savivaldybėse – Alytaus miesto bei rajono, taip pat Birštono, Druskininkų, Lazdijų, Prienų ir Varėnos rajonų (šių savivaldybių tarybos yra bendrovės ARATC akcininkės).
„Velniai tarybos nariai“
ARATC direktoriui pristačius metinę įmonės ataskaitą, rajono tarybos opozicijos atstovai išsakė pastabų. Pavyzdžiui, jie atkreipė dėmesį, kad sąskaitose už komunalinių atliekų tvarkymą yra klaidų – jos išrašomos jau mirusiems žmonėms, o kai nekilnojamąjį turtą valdo keli savininkai, sąskaita pateikiama kiekvienam atskirai.
A. Uldukis mėgino aiškinti, kad sąskaitos siunčiamos pagal Registrų centro surinktus duomenis, o paveldėję turtą esą patys nesikreipia į Registrų centrą dėl nuosavybės įregistravimo. Vietos politikams paprieštaravus, jog net ir susitvarkius visus paveldėjimo dokumentus, duomenys neatitinka tikrovės, įmonės direktorius galų gale pažadėjo atkreipti į tai dėmesį.
Opozicija taip pat tikino sulaukusi „labai daug“ gyventojų skundų dėl padidėjusių sąskaitų už šiukšles, o dėl to kalčiausi esą liko rajono tarybos nariai. Todėl paprašyta: „Kuomet yra siunčiamos sąskaitos, galbūt galima pridėti paprastą popieriaus lapą su paaiškinimu, kodėl yra toks kainų augimas. Socialiniuose tinkluose arba gyvai išgirstame komentarus, kad velniai tarybos nariai padidino kainas. Įkainiai greičiausiai didės ir toliau, todėl siūlau kokiu nors būdu pranešti gyventojams, kodėl tai vyksta“.
ARATC direktorius A. Uldukis teigė paprašęs Rinkliavų administravimo skyriaus jam pateikti dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus, kad galėtų „juos iškomunikuoti ir žmonėms būtų aiškiau“.
Kas būtų, jeigu būtų
„Merkio kraštas“ jau rašė, kad kovo pabaigoje įvykusiame rajono tarybos posėdyje buvo patvirtinti nauji Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nuostatai (12 „už“, 10 – „prieš“, 2 – susilaikė).
Minėtąjį sprendimo projektą pristatęs savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis ir tarybos nariams, ir „Merkio kraštui“ aiškino, kad vietinę rinkliavą už atliekų tvarkymą prireikė didinti, nes surinktų pinigų neužteko ARATC’o pateiktai sąskaitai apmokėti.
O kaip viskas klostytųsi, jeigu rajono taryba nebūtų patvirtinusi naujų atliekų rinkliavos kainų?
Į šį klausimą „Merkio kraštas“ paprašė atsakyti rajono mero Algio Kašėtos. „Tokiu atveju greičiausiai būtumėm grįžę prie šio klausimo kitame rajono tarybos posėdyje. Tačiau, jeigu taip nutiktų, kad sprendimo projektas vėl nesurinktų balsų daugumos, kiltų tam tikrų problemų ir nesklandumų, nes turi būti išsiunčiami ir grafikai, ir sąskaitos, o visa tai tarpusavyje susiję, nes, atsižvelgiant į priimtus sprendimus, formuojama rinkodara, taip pat išvežimų ir konteinerių pakėlimų skaičius. Visas šis procesas būtų labai komplikuotas. Vienas iš sprendimo būdų – savivaldybė dotuoja tuos kelis šimtus tūkstančius eurų, bet tai reiškia, kad šie pinigai bus paimti iš kelių tvarkymo, viešųjų įstaigų remonto ir panašiai. Kitaip tariant, reikėtų naudotis rajono biudžeto lėšomis, nes savivaldybė vis tiek turi sąskaitą padengti“, – komentavo rajono meras.
Evelina Kuliešė