Ketvirtadienis, 26 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosGalvos neguldo, kad viskas bus gerai, bet labai tikisi

Galvos neguldo, kad viskas bus gerai, bet labai tikisi

Nuo kitų metų liepos 1 dienos nebeturėtų likti Varėnos poliklinikos greitosios medicinos pagalbos (GMP) padalinio, nes visos šalies GMP įstaigos bus sujungtos į vieną – GMP tarnybą, bet ar sugebės naujoji tarnyba laiku ir konkrečiai pagelbėti sunegalavusiems mūsų rajono gyventojams, vietos valdžia su šia GMP pertvarką vykdančia Sveikatos apsaugos ministerija vis dar aiškinasi…

Paprašė pačios ministerijos paaiškinimo

Dar šių metų biržely rajono savivaldybės administracija gavo Sveikatos apsaugos ministerijos raštą su prašymu iki rugsėjo 15-osios priimti sprendimą, kad Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) greitosios medicinos pagalbos (GMP) padalinio veikla iki 2023 metų liepos 1 dienos būtų nutraukta.

Mat iki pastarosios datos Seimo pataisytu Vyriausybės nutarimu visos šalies GMP įstaigos, centralizuojant jų sistemą, turi būti sujungtos į vieną įstaigą – GMP tarnybą.

Rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus specialistė (tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė) Danutė Mazaliauskienė, tuo metu laikinai ėjusi ir savivaldybės gydytojos pareigas, rugpjūčio 30 d.  rajono tarybos posėdžiui parengė sprendimo projektą su siūlymu pakeisti Varėnos PSPC struktūrą ir pareigybių sąrašą, atsisakius GMP padalinio.

Tačiau tas sprendimo projektas rajono tarybos posėdžio nė nepasiekė. Mat prieš tai komitetų posėdžiuose jį svarstę rajono tarybos nariai pasigedo detalios informacijos, kaip naujoji centralizuota GMP tarnyba užtikrins operatyvią ir kokybišką medicinos pagalbą didžiausio šalyje mūsų rajono gyventojams.

Tuomet meras Algis Kašėta abejotiną klausimą išbraukė iš rugpjūčio 30 d. rajono tarybos posėdžio darbotvarkės ir raštu kreipėsi į pačią Sveikatos apsaugos ministeriją paaiškinimo.

Neilgai trukus rajono savivaldybės administracija sulaukė sveikatos apsaugos viceministrės bei minėtosios reformos pagrindinės kuratorės Danguolės Jankauskienės raštiško paaiškinimo su siūlymu plačiau aptarti GMP reformos eigą nuotoliniame pasitarime.

Viceministrės atsakymas savivaldybei

Štai ką parašė sveikatos apsaugos viceministrė:

„Sveikatos apsaugos ministerijoje gautas Jūsų 2022 m. rugsėjo 19 d. raštas Nr. SD-3677 „Dėl sprendimų priėmimo“, kuriame keliate klausimus, susijusius su greitosios medicinos pagalbos (toliau –  GMP) reforma.

Pabrėžiame, kad GMP tarnybos pertvarkos tikslas – pagerinti pagalbos prieinamumą ir operatyvumą gyventojams, nepaisant administracinių teritorijų ribų. Siekiant pagerinti GMP paslaugų prieinamumą bei išspręsti problemas, kurios įtakoja GMP paslaugų užtikrinimą ar jų kokybę aptarnaujamos teritorijos gyventojams, pirmiausia numatyta centralizuoti GMP paslaugų teikėjus ir optimizuoti GMP budinčių brigadų išsidėstymą aptarnaujamoje teritorijoje. GMP brigadų išdėstymo sprendimas galės būti priimtas įgyvendinant GMP tinklo reformą.

Taip pat bus siekiama maksimaliai užtikrinti GMP paslaugas teikiančių darbuotojų darbo santykių ir darbo sąlygų tęstinumą po reformos veiksiančioje GMP tarnyboje.

Atsakydami į klausimą apie numatomą GMP brigadų skaičių, informuojame, jog numatoma Varėnos rajone išlaikyti 2 GMP brigadas. Taip pat pažymime, kad naujoji GMP tarnyba spręs dėl papildomos GMP brigados.

Sprendimas dėl turto perdavimo turi būti priimtas kaip galima greičiau, bet ne vėliau kaip iki 2023 m. kovo 1 d., o sprendimas dėl įstaigos struktūros pakeitimo turi įsigalioti 2023 m. liepos 1 d.

Dėl darbuotojų darbo santykių tęstinumo informuojame, kad šiuo metu dar nėra žinoma naujoji nuo 2023 m. liepos 1 d. įsigaliosianti GMP tarnybos struktūra ir pareigybių sąrašai, todėl Sveikatos apsaugos ministerija apie darbuotojų perkėlimo procedūras savivaldybes informuos papildomai.

Siekiant aptarti GMP reformos eigą, siūlome susijungti į nuotolinį pasitarimą. (…)

Sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė“.

Svarbiausia, kad nekentėtų gyventojai ir GMP darbuotojai

„Merkio krašto“ pakalbintas rajono meras A. Kašėta sakė iš principo teigiamai vertinąs sveikatos apsaugos viceministrės atsakymą, kurį dar apsvarstys su rajono tarybos kolegoms.

„Jis geras tuo, kad ministerija ne tik nemažina GMP brigadų mūsų rajone, bet ir žada jų padidinti, o GMP darbuotojai nebus nuskriausti, – kalbėjo meras. – Varėnos PSPC irgi sutinka su tokia pertvarka, o ministerija prisiima atsakomybę, kad mūsų rajono gyventojai nenukentės. Tad, nors galvos neguldau, kad viskas bus gerai, bet labai tikiuosi. Rajono tarybai, kaip bebūtų, teks vykdyti Vyriausybės nutarimą dėl GMP reformos ir priimti atitinkamą sprendimą, antraip būsim įpareigoti tą daryti, nes pasirinkimo nėra.“

Varėnos PSPC direktorius Danas Bortkevičius savo ruožtu „Merkio kraštą“ patikino, kad jei centralizuota GMP tarnyba tinkamai dirbs ir bus aprūpinta naujais automobiliais, nauja medicinine įranga, bus vedami mokymai GMP darbuotojams, kaip žada sveikatos apsaugos ministras, „tikrai to pakaks, nes mūsų tikslas – suteikti kuo geresnes medicinos paslaugas mūsų rajono gyventojams.“

GMP pertvarkai jau ruošiasi

Aukščiausioji rajono valdžia – rajono taryba – Varėnos PSPC vadovo D. Bortkevičiaus manymu, turėtų pritarti GMP pertvarkai, nes „tiesiog nėra kitos išeities“.

„Mes tai reformai jau ir ruošiamės po truputį: įrengėm naujas patogias patalpas GMP darbuotojams, yra modernus šildymas, stoginės automobiliams – tegul tik dirba, – kalbėjo PSPC direktorius. – Dar turėsim nuotolinį susitikimą su sveikatos apsaugos viceministre Danguole Jankauskiene ir Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininku Antanu Matulu lapkričio 14 dieną (vakar-red.), kuriame galbūt dalyvaus ir daugiau gydymo įstaigų (taip pat ir rajono savivaldybės atstovas-red.). Šį susitikimą suorganizavo Seimo narys Juozas Baublys, nes iškilo keletas mums svarbių klausimų.  Pavyzdžiui, kokiu pagrindu ir kam reikės perduoti GMP padalinio turtą, ar bus mums, PSPC, už jį kompensuojama, o jei ne visi GMP darbuotojai eis dirbti į naująją tarnybą, kuri įstaiga jiems mokės kompensacijas, ir panašiai. Tikimės konkrečių atsakymų.“

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai