Ketvirtadienis, 28 gruodžio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosGrasinimai susprogdinti plūsta ir į mūsų švietimo įstaigas

Grasinimai susprogdinti plūsta ir į mūsų švietimo įstaigas

Praėjusią savaitę prasidėjus kibernetinėms atakoms prieš Lietuvos ugdymo įstaigas, Policijos departamentas paskelbė vien iki šio antradienio gavęs daugiau kaip 2 tūkst. 500 rusiškai parašytų elektroninių laiškų su grasinimais susprogdinti universitetus, mokyklas ir vaikų darželius; „Merkio kraštas“ sužinojo, kad laiškų apie padėtus sprogmenis sulaukė ir mūsų rajono ugdymo įstaigos…

„Ąžuolo“ gimnazijos mokiniams ir personalui teko evakuotis
Praėjusios savaitės ketvirtadienį Lietuvos mokyklas ir darželius pasiekė rusų kalba parašyti gąsdinantys elektroniniai laiškai apie pastatuose padėtus sprogmenis. Daugelyje ugdymo įstaigų kilo sumaištis, iš pastatų imta evakuoti suaugusiuosius ir vaikus, tėvai paprašyti pastaruosius pasiimti namo. Panašūs laiškai apie užminuotas švietimo įstaigas pasipylė ir kaimyninėse šalyse – Latvijoje bei Estijoje.
Praėjusį penktadienį priešpiet savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje Varėnos rajono savivaldybės administracija paskelbė, kad laišką apie galimus sprogmenis gavo ir Varėnos „Ąžuolo“ gimnazija. Kaip „Merkio kraštui“ pasakojo gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Audrius Saulynas, saugumo sumetimais mokiniai ir darbuotojai buvo paprašyti skubiai palikti pastatą, nedelsiant buvo kreiptasi ir į policijos pareigūnus. „Jie apžiūrėjo mokyklą, bet nieko įtartina nerado. Tai yra pirmas kartas, kai sulaukiame tokio pranešimo“, – sakė A. Saulynas.
Grasinta visoms rajono mokymo įstaigoms
Toks pats bauginantis laiškas šį pirmadienį buvo atsiųstas ir į Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos elektroninį paštą. „Pareigūnai buvo atvykę ir viską apžiūrėjo. Ugdymas mūsų mokykloje vyksta po pietų, o susprogdinti grasinama ryto metu, tai mokymosi procesas pas mus nesutriko. Taigi kol galime, tol viską darome įprastai“, – kalbėjo mokyklos direktorė Renata Bakulienė.
Varėnos „Ryto“ progimnazijai susprogdinimu pagrasinta šį antradienį. Progimnazijos direktorius Vygantas Pavalkis teigė, kad pastarųjų savaičių įvykiai privertė imtis papildomų saugumo priemonių. „Mūsų valytojos ir sargai patikrina šiukšliadėžes, apžiūri aplinką, ar nėra paliktų kokių nors neaiškių daiktų. Taip pat planuojame apriboti tėvų judėjimą mokyklos teritorijoje“, – vardijo progimnazijos direktorius.
Kaip „Merkio kraštą“ informavo rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Stasė Bingelienė, praėjusį penktadienį laiškus su grasinimais gavo 3 mūsų rajono ugdymo įstaigos, šį pirmadienį – jau 8, o iki šio antradienio laiškų sulaukė visos mokymo įstaigos, tarp jų – ir daugiafunkciai centrai bei darželiai. „Pranešimai buvo siųsti iš to paties elektroninio pašto, tačiau nė vienas nepasitvirtino. Mūsų įstaigos nuolat bendrauja su policijos pareigūnais, jie lanko įstaigas ir tikrina situaciją. Švietimo skyrius irgi palaiko ryšį su mokyklų vadovais ir komisaru“, – pakomentavo S. Bingelienė.
Žvalgybininkai ragina nepasiduoti provokacijoms
Rajono ugdymo įstaigoms išsiuntinėtas laiškas rusų kalba su grasinimais pastatus susprogdinti pilnas gramatinių klaidų ir atviros neapykantos: „Sveiki, jus sveikina Aleksandras OVCh. Aš grupės „Pabaltijo (neišverčiamas žodis)“ narys. Mūsų kanalas – „Telegrame“ (…) Su nekantrumu norime pranešti – jūsų pastate bomba, taip pat ir daugelyje kitų švietimo įstaigų Lietuvoje, kurioms išsiųstas šis laiškas. Laiko visai nedaug, jūsų pastatai ir jūs išlėksite į orą. Sprogimas 11:25. Jūs visi pabaltijo menkystos, jūs visi neverti gyventi, jums visiems galas!“
Valstybės saugumo departamento vertinimu, grasinančio turinio pranešimai apie ugdymo įstaigų užminavimą – priešiškų valstybių vykdoma koordinuota kibernetinė ataka, norint sukelti įtampą ir paniką visuomenėje, trikdyti ir destabilizuoti institucijų darbą bei didinti nepasitikėjimą. Žvalgybos institucija taip pat skelbia, kad Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas, ir ragina piliečius nepasiduoti provokacijoms.
Patikrino rastus įtartinus daiktus
Tuo tarpu Policijos departamentas rekomenduoja neskubėti evakuoti žmonių ir nutraukinėti veiklos, bet pirmiausia pasitarti su policija informacijos telefonu 8 700 60 000, o radus įtartiną daiktą, skambinti skubios pagalbos numeriu 112.
Lietuvos policija taip pat atkreipia dėmesį, kad „įtartinu daiktu gali būti bet kuris be priežiūros paliktas lagaminas, portfelis, krepšys ar paketas, taip pat bet kuris į sprogmenį panašus įtaisas arba netipiškas daiktas, turintis neaiškią, nesuprantamą ir įtartiną konstrukciją“.
Kaip skelbė respublikinė žiniasklaida, Vilniaus darželyje ir Kazlų Rūdoje buvo įvestas specialusis patikros planas „Skydas“. Ant Vilniaus darželio pastato stogo buvo rasta įtartinų daiktų, įvykio vieton išvyko Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“ išminuotojai, tačiau, neradus nieko pavojinga, specialusis patikros planas buvo atšauktas. Tuo tarpu Kazlų Rūdoje tarp mokyklos ir sporto centro buvo pastebėta kuprinė, tačiau vėliau išsiaiškinta, kad jos turinys pavojaus taip pat nekėlė.
Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai