Šeštadienis, 14 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosGreitąją medicinos pagalbą po Varėnos rajoną skraidins malūnsparnis?!.

Greitąją medicinos pagalbą po Varėnos rajoną skraidins malūnsparnis?!.

Šalies valdžia nuo kitų metų vasaros suplanavo greitosios medicininės pagalbos (GMP) sistemos pertvarką, pagal kurią Varėnos poliklinikos GMP skyrius turėtų būti uždarytas; o kaip į tai reaguoja mūsų rajono ir poliklinikos valdžia?..

Dešimtys milijonų eurų GMP pertvarkai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia nuo kitų metų liepos 1 dienos planuojanti suvienyti visus šalies greitosios pagalbos medikus į vieną tarnybą, taip pat turėtų atsirasti daugiau greitosios medicininės pagalbos (GMP) brigadų bei jų budėjimo vietų (atitinkamai nuo 231 iki 241, ir nuo 94 iki 123). Ministerija žada tokiu būdu užtikrinti greitą paslaugą, mat po GMP centralizacijos mieste gyventojai greitosios pagalbos turėtų sulaukti per 15 minučių, užmiestyje – per 25 minutes. Būsimoji GMP dispečerinė bus pavaldi SAM ir turės 5 regioninius padalinius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje. Pirmuoju etapu ruošiamasi investuoti maždaug 40 mln. eurų naujiems GMP automobiliams bei įrangai įsigyti, dar už maždaug 1 mln. eurų – atnaujinti infrastruktūrą, apie 1 mln. eurų skirti GMP darbuotojų kompetencijai kelti bei dar maždaug 10 mln. eurų prireiks išmanioms GMP informacinių technologijų sistemoms.

„Tvyro spengianti tyla“

Varėnos rajono taryba dar šių metų rugpjūčio 30 dieną įvykusiame posėdyje turėjo balsuoti, ar priimti sprendimą dėl poliklinikos GMP padalinio uždarymo iki rugsėjo 15 dienos SAM prašymu, ar ne. Tačiau šis klausimas rajono mero Algio Kašėtos siūlymu iš darbotvarkės buvo išimtas, tarybos nariams neprieštaravus.

O štai praėjusį antradienį įvykusio rajono tarybos posėdžio pabaigoje pasisakęs tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narys Vidas Mikalauskas domėjosi, kodėl nebuvo sugrįžta „prie šio nepaprastai svarbaus klausimo nagrinėjimo“, tai yra – kodėl į tarybos darbotvarkę nebuvo sugrąžintas sprendimo projektas dėl Varėnos GMP padalinio likvidavimo. Pasak pranešėjo, „tvyro spengianti tyla ir kyla pagrįstas klausimas – kas bus toliau?“

Į šį klausimą atsakymo pabandė paieškoti ir „Merkio kraštas“.

Nesupranta, kam dar reikia rajono tarybos sprendimo

Su šių eilučių autore bendravęs rajono tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Valdas Kukulskis ministerijos prašymo uždaryti Varėnos GMP skyrių pernelyg nesureikšmino.

„Negalime nesilaikyti Vyriausybės sprendimų ir daryti kitaip, negu yra nuspręsta. Savivaldybė yra įpareigota, ir mes neturime kito pasirinkimo. Su reformomis taip būna, kad priimtas vienas sprendimas, o vėliau jis atšaukiamas arba keičiamas. Todėl šiek tiek palaukę galim pamatyti, kad bus nutarta dar kitaip. Jeigu mes dabar ir vėluojame priimti tą sprendimą, nieko baisaus dėl to nebus, net jeigu iš ministerijos dėl to ir gautume kažkokių pastabų. Nelabai suprantu, kodėl Vyriausybei apskritai reikia, kad dar ir savivaldybės priimtų kažkokius sprendimus, nes ji pati turi pakankamai kompetencijos būtent Vyriausybės norminiais aktais nuspręsti, kaip bus“, – svarstė V. Kukulskis.

Kalbėdamas apie numatytą GMP pertvarką Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas sakė manąs, jog ji turėtų pasiteisinti, o paklaustas, kas spręs, kur turėtų apsistoti GMP brigados, teigė, kad sprendimus šiuo klausimu priims ne savivaldybė ir ne poliklinika: „Viskas bus sudėliota aukščiausiosios šalies valdžios. Daugeliu atvejų tos reformos situacijos nepablogina, bet ją pagerina, nors esame linkę save gąsdinti, kad bus blogai. Tačiau tas gąsdinimasis neduoda supratimo, kaip iš tikrųjų bus. Paprastai reformos leidžia tobulėti ir geriau viską daryti“.

Aišku, kad niekas neaišku

Kaip konkrečiai veiks naujoji sistema, kol kas nesupranta ne tik rajono tarybos nariai, bet ir Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius Danas Bortkevičius. Jo žiniomis, Varėnos GMP turėtų priklausyti Kauno padaliniui. „Šiuo metu dar nėra aiškios įstatyminės bazės, trūksta informacijos, kam reikėtų perduoti visą turtą ir kaip jis turėtų būti perduodamas iš viešosios įstaigos ar už jį bus kompensuojama ir panašiai. Kitas klausimas – darbuotojai. Nes jeigu bus tokių, tarkime, pensinio amžiaus darbuotojų, kurie nenorės pereiti dirbti į tą GMP tarnybą, kas išmokės jiems kompensacijas, kurios bus gana reikšmingos? Ir dar kalnas kitų klausimų, į kuriuos šiandien, deja, neturime atsakymų“, – komentavo D. Bortkevičius.

Gražiai skamba ministerijos pažadai, kad medikai pas pacientą mieste atvyks per 15 minučių, o pas ligonį kaime – per 25 minutes, bet kaip tai atrodys praktiškai, Varėnos poliklinikos direktorius sakė irgi nežinąs. „Šį klausimą uždavėme ir ministerijai, nes Varėnos rajonas yra didžiausias pagal plotą ir pasienio teritorijas su Baltarusija pasiekti yra gana sudėtinga. Gavome rekomendaciją įsigyti… malūnsparnį! Tikiuosi, kad jie juokavo, bet greičiausiai be tokios transporto priemonės įgyvendinti ministro tikslus bus labai sudėtinga“, – teigė poliklinikos vadovas.

Šiuo metu Varėnos rajono gyventojus aptarnauja du GMP ekipažai, tačiau, pasak D. Bortkevičiaus, po pertvarkos turėtų likti tik vienas. Kaip vienintelė brigada spės laiku visus aptarnauti, kol kas galima tik paspėlioti.

Kur budės medikai, nepasakė

GMP centralizacijos planas šių metų balandį buvo viešai pristatytas vienoje moderniausių GMP įstaigų šalyje – Kauno miesto GMP stotyje. Tąkart spaudos konferencijoje dalyvavusi šios stoties direktoriaus pavaduotoja medicinai Ilona Kajokaitė minėjo ir Varėną, kalbėdama, kad rajone „yra daug miškų, didelė teritorija, gana retai gyvenama“, todėl Varėnos apylinkėse budi ir brigada iš Druskininkų.

Tuo tarpu sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė teigė, kad įgyvendinus pertvarką, GMP brigados Varėnos pamiškėse nestovės, mat jau yra numatyti konkretūs punktai, tačiau jų nedetalizavo. Šiam reikalui, pasak viceministrės, bus panaudoti įvairūs pastatai, pavyzdžiui, vaikų darželiai arba mokyklos. O štai sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tvirtino, kad apsispręsti, kur budės GMP brigados, turės pati naujai įsteigta viešoji įstaiga, kitaip sakant, naujoji GMP tarnyba, kurios būstinė irgi dar nėra žinoma.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai