Sekmadienis, 8 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosĮ dienos šviesą lenda Varėnos pseudopatriotų marmalas

Į dienos šviesą lenda Varėnos pseudopatriotų marmalas

Kovo 1 d. į redakciją atėjęs interesantas, paprašęs išspausdinti „Merkio krašte“ jo atsineštą atsišaukimą su raginimu vyti „maskolius iš Lietuvos“, regis, net nesuprato, kodėl toks tekstas laikraštyje (ir kitur) negali būti publikuojamas, o netrukus paaiškėjo, kad lygiai tokių pačių „proklamacijų“ jau spėta prikabinėti Varėnos miesto ir Senosios Varėnos gatvėse…

Interesantas

Į redakciją atėjęs garbaus amžiaus vyras (pavardė redakcijai žinoma) paprašė įdėti į tuo metu rengiamą antradienio „Merkio krašto“ numerį jo atsineštą štai tokio turinio skelbimą, atspausdintą popieriaus lape: „Išvykim maskolius iš Lietuvos, sutrinkim kolorado vabalus, ruskij korabl idi na…!“ (paskutinis sakinys užrašytas rusų kalba). Negana to, lapo apačioje vietoje parašo puikavosi Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio logotipas.

Redakcijos interesantas, paklaustas, kaip jis įsivaizduoja „maskolių“ išvijimo iš Lietuvos procesą, atsakė žinąs net jų pavardes, tad tereikia esą tik paraginti rajono gyventojus. O perspėtas – kad tai būtų ne tik kurstymas prieš kitos tautybės žmones, už ką mūsų šalyje numatyta baudžiamoji atsakomybė, bet ir labai smagi žinia rusus Ukrainoje brutaliausiu būdu „vaduojančiai“ Rusijos Federacijos prezidento Putino klikai, pasirengusiai tokiu pat būdu juos „išvaduoti“ ir Lietuvoje, – vyras atsakė klausimu: „Bijote?“

Kadangi su tokiu „drąsuoliu“ toliau diskutuoti nebebuvo nei laiko, nei prasmės, beliko tikėtis, kad į redakciją jis atsinešė ir čia paliko tik tą vienintelį „proklamacijos“ egzempliorių, kurio vieta, savaime suprantama, – šiukšlių dėžėje.

Bet netrukus paaiškėjo, kad tas pats redakcijos interesantas su dar vienu pseudopatriotu, prisidengę Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio vardu, lygiai tokias pačias „proklamacijas“ jau buvo spėję išplatinti Varėnos ir Senosios Varėnos gatvėse.

Šokas

Apie tai šių eilučių autorei pranešė neįprastai susijaudinęs Varėnos persitvarkymo sąjūdžio pirmininkas Robertas Kazimieras Zinkevičius.

„Kai aš sužinojau ir pamačiau tuos išklijuotus lapelius Persitvarkymo sąjūdžio vardu, man buvo šokas“, – kalbėjo pašnekovas. – Varėnos sąjūdis jokios veiklos nevykdo, ir tie lapeliai platinti be Sąjūdžio žinios. Perspėjau apie tai rajono merą, pasitariau su mūsų šauliu Plūkiu, nuplėšėm tuos lapelius, kiek jų pamatėm Varėnoj ir Senojoj Varėnoj. Iškart bandžiau paaiškint ir tiems lapelių klijuotojams, kad tai yra žmonių kurstymas, nusikaltimas, už kurį gresia baudžiamoji atsakomybė. Betrūko, kad ne tik jie, bet ir visas Varėnos rajonas išgarsėtume kaip diversantai, ir būtent dabar, kai Rusija puola Ukrainą! Tiedu lyg ir suprato, bet paskui vėl ėmė tuos lapelius klijuot – ir dar taip aukštai, kad juos pasiekti sunku, vos nuplėšėm. Lyg ir sakė 500 egzempliorių prisispausdinę, bet nors proto turėtų, nebeplatintų. Šauliai su savo vadu Pangoniu žadėjo juos prigriebt…“

Kad Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuvoje pastebima tam tikra įtampa, nukreipta į Rusijos piliečius ar rusakalbius mūsų šalies gyventojus, bene pirmoji viešai prabilo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, paraginusi nepriskirti Vladimiro Putino ir Aliaksandro Lukašenkos nusikaltimų ar jų dalies kitiems žmonėms vien dėl jų tautybės. Ji sakė įsitikinusi, jog Lietuvoje gyvenantys rusų ar baltarusių tautybės žmonės tikrai yra mūsų krašto patriotai, ir visų prašė, kad „šitos temos netaptų papildomu penu Rusijos ir Baltarusijos propagandai“.

Atsakomybė

Tuo tarpu Vilniaus meras Remigijus Šimašius, kreipdamasis į gyventojus ir akcentavęs, kad agresorius yra Rusijos režimas, o ne visi rusakalbiai žmonės, pareiškė tiesiai, jog kiekvienas, kuris užgaulios rusakalbius Lietuvoje, „yra niekšas“, o tas, kuris tų užgauliojimų nesustabdys, „bus bailys“. Tuo pačiu jis viešai padėkojo Lietuvos rusakalbiams piliečiams, nepaklydusiems „Rusijos propagandos liūne“.

Visus Lietuvos gyventojus išlikti oriems bei atsakingiems, vengti bet kokių provokacijų, smurto, nekurstyti neapykantos prieš kitos tautos žmonių grupę ar pavienius asmenis ragina ir šalies prokuratūra bei policija, tuo pačiu primindamos, kad tokie veiksmai yra nusikalstami – už juos numatyta baudžiamoji atsakomybė. Visuomenė taip pat paprašyta, kad pamačiusi tokias galimas provokacijas ar kitus nusikalstamus veiksmus, nedelsdama apie tai praneštų prokuratūrai ar policijai.

Priminsime, kad Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 170 straipsnis skelbia, jog tas asmuo, kuris turėdamas tikslą platinti gamino, įsigijo, siuntė, gabeno, laikė dalykus, kuriuose tyčiojamasi, niekinama, skatinama neapykanta ar kurstoma diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl tautybės, kalbos, kilmės (taip pat dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų) arba kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti, – baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 1 metų. O jei visa tai dėl tų pačių priežasčių asmuo darė viešai, jam gali grėsti laisvės atėmimas nuo 2 iki 3 metų.

Diana Zubavičienė 

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai