Rajono taryba kovo 26 dienos posėdyje visais balsais patvirtino tvarkas, kaip reikėtų steigti rajone… autobusų stotis, nustatyti vietinio susisiekimo maršrutų poreikį, įlaipinti ir išlaipinti keleivius stotelėse, tik štai patvirtinti keleivių ir bagažo vežimo taisykles sutrukdė žinia apie neįvardinto piliečio paduotą peticiją dėl… dviračio vežimo autobusuose tvarkos, kurią savivaldybės Peticijų komisija jau du kartus kuo rimčiausiai apsvarstė ir dar svarstys trečią kartą…
Jei kas sugalvotų įsteigti mūsų rajone daugiau autobusų stočių…
Kodėl rajono tarybai prireikė patvirtinti Autobusų stočių steigimo tvarkos aprašą, kai Varėnoje veikia gana moderni autobusų stotis, o daugiau jų steigti rajone lyg ir nėra jokio reikalo, nurodyta šio projekto rengėjo, Turto valdymo skyriaus vyriausiojo specialisto Vytauto Jotauto Aiškinamajame rašte.
Ten parašyta, kad to reikalauja Kelių transporto kodeksas, numatantis autobusų stotis steigti „pagal savivaldybės atstovaujamosios institucijos nustatytus kriterijus ir tvarką bei patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus nustatytose vietose“.
Tad, jei kas kada sugalvotų steigti mūsų rajone dar, tarkim, porą autobusų stočių – su visus reikalavimus atitinkančia keleivių laukiamąja sale ir patalpomis stoties tarnyboms; keleivių įlaipinimo peronais; autobusų stovėjimo aikštelėmis; sanitariniais mazgais; patalpomis ekipažų poilsiui, bilietų kasomis ar bilietų terminalais; bagažų saugyklomis bei interneto svetaine – bent jau dėl tvarkos, kaip tą padaryti, sukti galvos nebereikės.
Tad rajono taryba tokį sprendimo projektą patvirtino visais balsais.
Kitu sprendimu, kurį rajono taryba irgi priėmė be jokių išvedžiojimų, buvo patvirtintas Viešųjų paslaugų teikimo vietinio susisiekimo maršrutais Varėnos rajone poreikio nustatymo tvarkos aprašas.
„Papildomos pareigos savivaldybės institucijoms“
Minėtąjį Tvarkos aprašą parengti irgi privertė, anot jo rengėjų, „įstatymo leidėjo“ pakeistas tas pats Kelių transporto kodeksas, numatęs „papildomas pareigas savivaldybės institucijoms, organizuojant keleivių vežimą vietinio susisiekimo maršrutais“.
Taigi dabar tos savivaldybės institucijos privalės pasistengti, kad jų organizuojamais maršrutais būtų „užtikrinamas vietinis keleivių susisiekimas su sveikatos, švietimo, mokslo, socialinių, kultūros ir kitų viešųjų paslaugų teikimo subjektais (mokyklomis, darželiais, medicinos įstaigomis, kultūros centrais ir pan.)“.
Tiesa, maršrutai, kaip nurodyta naujojoje Tvarkoje, bus nustatomi tik tomis gatvėmis ir keliais, kuriais „vyksta reguliarusis keleivinio transporto eismas“ ir kurie atitinka reikalavimus, patvirtintus susisiekimo ministro įsakymu. Tad labai džiaugtis, kad visi kaimo gyventojai ir duobėtais šunkeliais (kokių mūsų rajone apstu) užtikrintai pasieks polikliniką, švietimo ar kultūros įstaigą bei ta proga Varėnos krautuvėje nusipirks šviežios mėsos, ko gera, ankstoka.
Be to, savivaldybės institucijos maršrutus galės keisti, trumpinti, pratęsti, panaikinti stoteles ar įrengti naujas, keisti reisų dažnumą, sustojimų vietas, stotelių pavadinimus ir eismo tvarkaraščius, atsižvelgusios į: „sezoniškumą, gyventojų pageidavimus ir pagrįstus argumentus, vairuotojų ir keleivių pastebėjimus, įstaigų darbo laiką, pervežamų keleivių skaičių, patvirtintus asignavimus (paprasčiau kalbant, tam numatytas lėšas-aut.), kitus veiksnius“.
Kaip bus interpretuojami tie „kiti veiksniai“, matyt, priklausys tik nuo pačių maršrutų organizatorių, tačiau bet kuriuo atveju keleivių ginčai su jais dėl netinkamų maršrutų, kaip nurodyta Tvarkoje, galės būti „sprendžiami teisės aktų numatyta tvarka“.
Kaip įlipti į autobusą ir iš jo išlipti – štai klausimas koksai
Trečiuoju sprendimu rajono taryba patvirtino Keleivių įlaipinimo ir išlaipinimo rajono stotelėse tvarkos aprašą, labiau tinkantį keleiviams, kurie niekada gyvenime nėra važiavę autobusu ar apskritai tokią transporto priemonę mato pirmą kartą.
Tokie keleiviai turėtų žinoti, kad bus įlaipinti ir išlaipinti „autobusų stotyse ir stotelėse, numatytose eismo tvarkaraščiuose, bei stotelėse pagal pareikalavimą, tik transporto priemonei visiškai sustojus“.
„Stotelėse pagal pareikalavimą“ reiškia, kad autobuso keleivis, norintis, tarkim, išlipti kurioje nors stotelėje, nenumatytoje eismo tvarkaraščiuose, pirmiausia turės susiieškoti „STOP“ mygtuką ir jį nuspausti. O jei tokio mygtuko autobuse nėra, reikės „iš anksto informuoti vairuotoją, viešajam transportui stovint stotelėje dar prieš stotelę pagal pareikalavimą“.
Tad, jei keleivis ims lupti duris ar veršis pro langą iš vis dar važiuojančio autobuso, nepaspaudęs „STOP“ mygtuko ar iš anksto neinformavęs vairuotojo apie savo pareikalavimą išlipti, jis akivaizdžiai pažeis rajono tarybos visais balsais patvirtintą Keleivių įlaipinimo ir išlaipinimo tvarką.
Beje, šioje Tvarkoje yra nurodytos ir autobuso vairuotojo pareigos, bet reikia manyti, kad jei vežioti žmones bus patikėta profesionalui, jis ir be naujosios Tvarkos kuo puikiausiai žinos savo pareigas bei stropiai jas vykdys.
Peticija dėl dviračio autobuse
Taip pat sklandžiai rajono taryba greičiausiai būtų pritarusi ir ketvirtam sprendimo projektui su siūlymu patvirtinti Keleivių ir bagažo vežimo vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršrutais Varėnos rajone taisykles.
Bet dar pradžioje posėdžio jo pirmininkas, meras Algis Kašėta pranešė, kad šį sprendimo projektą reikėtų išbraukti iš posėdžio darbotvarkės rajono tarybos Peticijų komisijos pirmininko, tarybos nario Giedriaus Samulevičiaus siūlymu, „kadangi yra gauta peticija, galbūt susijusi su šiuo projektu“, ir minėtoji komisija tą peticiją svarstys.
Peticijų komisija (kurią sudaro jos pirmininkas Giedrius Samulevičius, pirmininko pavaduotojas, rajono tarybos narys Kęstutis Budėnas, nariai: rajono tarybos narys Vidas Mikalauskas, savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėja Irma Krajauskienė, Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyr. specialistė Toma Prakopimienė), kaip pasidomėjo „Merkio kraštas“, iš tiesų buvo gavusi peticiją, pavadintą „Dėl dviračio vežimosi miesto, rajono ir tarpmiestiniuose, priemiestiniuose autobusuose“.
Ir tai buvo ne šiaip sau laiškutis, bet – ilgas nuotraukomis iliustruotas raštas su įvairiausiais siūlymais, kaip tą dviratį vežtis, su pavyzdžiais iš kitų savivaldybių bei priedais (pvz., pridėtas ta tema Susisiekimo ministerijos atsakymas peticijos autoriui).
Trumpiau kalbant, minėtoji peticija buvo jos autoriaus, įvardinto tik inicialais M. K., prašymas mūsų rajono aukščiausiajai valdžiai pakeisti Keleivių ir bagažo vežimo taisykles taip, kad būtų leidžiama vežtis dviratį visų autobusų salonuose ar bagažo skyriuose, to dviračio specialiai netvirtinant, o jį teprilaikant „ranka, ir tiek“.
Aukščiausio lygio aptarimas
Šią peticiją rajono tarybos Peticijų komisija pranešė priėmusi kovo 28 dienos posėdyje, o šį antradienį popiet ją apsvarstė iš esmės.
Pastarajame tiesiogiai internetu transliuojamame Peticijų komisijos posėdyje, be pačios komisijos narių, taip pat Varėnos autobusų parko direktoriaus Juozo Jaskonio, savivaldybės Turto valdymo skyriaus vyr. specialisto Vytauto Jotauto bei kitų, nuotoliniu būdu dalyvavo ir pats peticijos autorius, kurio visas vardas ir pavardė buvo matoma ekrano apačioje, Marius Kučinskas („Merkio krašto“ žiniomis, jis yra Seimo nario Dainiaus Kepenio visuomenininis konsultantas).
Tačiau vežtis dviratį visuose mūsų rajone kursuojančiuose autobusuose, kaip to prašė peticijos autorius, nepavyks. Mat Varėnos autobusų parko direktorius J. Jaskonis pakomentavo, kad parkas turi tik tris didelius tarpmiestinius bei užsakomuosius autobusus, kur būtų galima įsprausti dviratį labai norint, o visas kitas parko turimas keleivinis transportas – mikroautobusai, ir juose joks dviratis tiesiog netilps.
Galop peticijos autorius M. Kučinskas sutiko su Peticijų komisijos pasiūlytais Keleivių ir bagažo vežimo taisyklių Varėnos rajone pataisymais, kad vieną dviratį nemokamai būtų galima vežtis tik tų autobusų, kur jis telpa, pažymėtose vietose arba bagažo skyriuje.
Ir tai – dar ne svarstymo pabaiga. Peticijų komisijos pirmininkas G. Samulevičius paprašė posėdžio dalyvių dar kartą susirinkti gegužės 15 dieną ir dėl dviračio vežimo autobusuose klausimo „apsispręsti galutinai“. Po to šios komisijos vienokį ar kitokį siūlymą kartu su Keleivių ir bagažo vežimo vietinio reguliaraus susisiekimo maršrutais taisyklėmis dar turėtų apsvarstyti rajono taryba ir savo sprendimu pritarti joms arba ne.
Diana Zubavičienė