Penktadienis, 5 sausio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosIš didelio rašto išėjo iš krašto: Seimo nariai audžia mintį keisti Senosios...

Iš didelio rašto išėjo iš krašto: Seimo nariai audžia mintį keisti Senosios Varėnos pavadinimą

Ruošiantis 150-osioms mūsų kraštiečio, dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo metinėms, Seimo kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis ir jo pavaduotojas Robertas Šarknickas siūlo pervadinti Senąją Varėną į Čiurlionio Varėną, tuo tarpu Senosios Varėnos bendruomenės pirmininkas Adomas Taraskevičius ir rajono meras Algis Kašėta tokį sumanymą laiko abejotinu, idėjos nepalaiko ir dauguma rajono gyventojų…

O gal geriau Čiurlioniškės?
2025 metais minėsime 150-ąsias žymiausio Lietuvos dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo metines. Vyriausybė jau pradėjo ruošti šventinių renginių programą, kurią ketinama parengti iki pavasario. Be planuojamų koncertų, parodų ir kitų veiklų, Ministro Pirmininko patarėja kultūros klausimais Gabrielė Žaidytė siūlo pakeisti Vilniaus oro uosto pavadinimą, kad šis taptų Čiurlionio oro uostu, tuo tarpu Seimo kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis ir jo pavaduotojas Robertas Šarknickas kelia idėją menininko gimtinę Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
Seimo narių sumanymas „perkrikštyti“ Senąją Varėną sukėlė ne tik vietos žmonių, bet ir kitų mūsų rajono gyventojų pasipiktinimą. Socialiniame tinkle „Facebook“ užvirė diskusija, tačiau žmonių nuomonė kategoriška – tokių permainų Senajai Varėnai nereikia. Antai viena mūsų kraštietė pajuokaudama mestelėjo mintį, kad Senąją Varėną gal geriau pavadinti Čiurlioniškėmis, kita pastebėjo, kad pakeitus senąjį kaimo pavadinimą atsiras daugybė rūpesčių ir neplanuotų išlaidų, perregistruojant gyvenamąją vietą bei turimą nekilnojamąjį turtą.
„Merkio krašto“ pakalbintas Senosios Varėnos bendruomenės pirmininkas Adomas Taraskevičius teigė, kad lemiamą žodį dėl vietovardžio pervardijimo turėtų tarti gyventojai, o ne Seimo klerkai. „Apie tai su Senosios Varėnos žmonėmis net nebuvo diskutuota, apskritai įdomu, kodėl Kultūros komiteto pirmininkui ir jo pavaduotojui atrodo, kad ši idėja yra gera ir įdomi? Turime didesnių bėdų. Pradėjo byrėti Senosios Varėnos bažnyčios bokštas, būtina keisti langus, kurie vos gyvi, taip pat reikia bažnyčią apšiltinti, nes šaltuoju metų laiku ten neįmanoma išbūti“, – komentavo A. Taraskevičius.
Pakeitę pavadinimą tikisi privilioti turistus
„Merkio kraštas“ pakalbino Čiurlionio Varėnos pavadinimo sumanytojus. Štai Seimo kultūros komiteto pirmininkas V. Juozapaitis teigė, kad idėja keisti Senosios Varėnos pavadinimą Seime nuskambėjo dar prieš porą metų.
„Tai yra savivaldos reikalas, ir niekas negali priversti to daryti. Esu apie tai kalbėjęs su Varėnos rajono meru Kašėta, kuris tada sakė, kad būtų problemų keičiant dokumentus ir taip toliau. Bet tai yra tik detalės, kurioms valstybė tikrai skirtų pakankamai dėmesio ir lėšų. Svarbiausia, ar žmonės norėtų, kad apie jų kaimą išgirstų pasaulis. Manau, kad toks pokytis išeitų tik į naudą. Tačiau jokio spaudimo ar nutarimo nėra, mes tik davėme tokią mintį“,- sakė politikas.
Už Čiurlionio Varėną taip pat pasisakantis Kultūros komiteto pirmininko pavaduotojas R. Šarknickas įsitikinęs, kad pakeitus pavadinimą, kaimelis sudomintų ir priviliotų pulkus turistų. „Ši idėja jau ne vienerius metus sklando tarp Lietuvos visuomenininkų ir žinomų asmenybių. Tokia mintis kilo ir Čiurlionio vaikaičiui Zubovui. Pasaulyje yra šimtai pavyzdžių, kai nusipelniusių žmonių vardais yra pavadinti aerodromai, miesto dalys ir panašiai, kas traukia didelius turistų srautus. Varėna pavirstų įdomia Čiurlionio erdve ir taptų išskirtinai įdomi pasauliui, kadangi verslas automatiškai pradėtų dirbti šita kryptimi“, – kalbėjo R. Šarknickas.
Nuomonę išreiškė rajono žmonės ir meras
Seimo narių iniciatyvą pervadinti Senąją Varėną nepalankiai vertina ir rajono meras Algis Kašėta. Jo manymu, keisti istorinį vietovės pavadinimą – svarbus žingsnis, kuris iš pradžių turėtų būti derinamas su vietos bendruomene.
„Buvau susitikęs su Senosios Varėnos bendruomenės valdyba, kuri bendrauja su gyventojais ir jaučia jų nuotaikas. Visų valdybos narių požiūris keisti Senosios Varėnos pavadinimą buvo skeptiškas. Tačiau mes nuosekliai dirbame Čiurlionio įamžinimo klausimu. Ši asmenybė mums yra labai svarbi, bet mes kitaip įsivaizduojame jo įamžinimą – nekeičiant istorinio vietovės pavadinimo. Pavyzdžiui, buvo nustatyta tiksli Čiurlionio gimimo vieta, pastatėme skoningą paminklą bažnytėlės šventoriuje su nuorodomis ir informaciniais stendais, ant Varėnos bibliotekos išorinės sienos atsirado paveikslas Čiurlionio kūrinio motyvais. Turime ir daugiau planų, tačiau labai svarbu, kiek prie jų įgyvendinimo prisidės valstybė, nes rajono biudžetas – kuklus ir riboja mūsų galimybes. Vyriausybės sukurtai darbo grupei esame pateikę savo sumanymus ir tikimės bendradarbiavimo“, – „Merkio kraštui“ teigė meras.
Gyvenvietės pavadinimą keičia Vyriausybė, atsižvelgdama į savivaldybės tarybos pasiūlymą. Tiesa, šioji pirmiausia turėtų suorganizuoti gyventojų apklausą ir atsižvelgti į jų nuomonę. Pirmadienį populiarioje socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Varėnos skelbimai“, subūrusioje beveik 24 tūkst. narių, šių eilučių autorė paskelbė apklausą. Iki ketvirtadienio ryto apklausoje sudalyvavo 1 tūkst. 144 respondentai. Absoliuti dauguma apklaustųjų (1 tūkst. 99 balsai) pasisakė nepritariantys Čiurlionio Varėnos idėjai, kur kas mažesnė dalis (28 balsai) tokį siūlymą palaiko, o likusieji neturi nuomonės (16 balsų).
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai