Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosIš sau­go­to­jų pa­no­sės Vydeniuose paspruko 4 nelegalai

Iš sau­go­to­jų pa­no­sės Vydeniuose paspruko 4 nelegalai

Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­sis po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tas (VPK) in­for­ma­vo, kad lie­pos 26 die­ną apie 17 va­lan­dą bu­vu­sio­je Vy­de­nių mo­kyk­lo­je, kur apgyvendin­ta apie 150 pa­bė­gė­lių, ne­tei­sė­tai per­ėju­sių Lie­tu­vos – Baltarusijos vals­tybių sie­ną, trūks­ta 4 mig­ran­tų…

Pažadų dėl saugumo neišpildė

Informaciją apie pasišalinusius migrantus antradienį „Merkio kraštui“ patvirtino Alytaus apskrities (VPK) Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Eglė Kačinskienė, pabrėžusi, kad neteisėtų migrantų apgyvendinimo vietoje apsaugą užtikrina Viešojo saugumo tarnyba.

Primename, kad dar liepos 5 dieną Vydenių seniūnijos salėje įvykusiame vietos valdžios susitikime su gyventojais buvo dalinami pažadai užtikrinti saugumą. Tąkart Alytaus apskrities VPK viršininkas Alvydas Jurgelevičius teigė, kad kiekvieną parą, tiek dienos, tiek nakties metu, prie Vydenių mokyklos patruliuoja po keturis policijos ekipažus, tai yra – po aštuonis pareigūnus. Taip pat saugumui užtikrinti sutelktos trijų apskričių – Alytaus, Kauno ir Marijampolės – policijos pajėgos, o esant reikalui, rezerve neva dar yra 50 ar daugiau pareigūnų. Tačiau vietiniai jau tada netikėjo, kad keletui pareigūnų pavyks sužiūrėti pusantro šimto pabėgėlių būrį (apie tai rašėme liepos 9 d. „Merkio krašto“ str. „Vydeniškiai baiminasi juodaodžių nelegalų kaimynystės“).

Valdžios atstovai kalbėti nesiteikia arba neturi ką pasakyti

Tad šį antradienį „Merkio kraštas“ susisiekė su Viešojo saugumo tarnybos Veiklos ir operacijų organizavimo skyriaus viršininku Valentinu Macioniu ir pasiteiravo, kaipgi galėjo atsitikti, kad nelegalams pavyko pasprukti, nors teritorija yra aptverta ir turėtų būti akylai saugoma? Iš pradžių V. Macionis, paprašęs klausimą atsiųsti raštu, netrukus perdavė telefono ragelį kažkokiai kitai nė neprisistačiusiai darbuotojai, kuri ėmė aiškinti, kad tarnyba… jokių komentarų neteiks, ir nurodė kreiptis į Valstybinės sienos apsaugos tarnybą (VSAT). „Neturime, ką jums komentuoti“, – tepasakė ji.

Tuomet paskambinome Varėnos rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovui ir VSAT Varėnos rinktinės vado pavaduotojui Egidijui Pupšiui. Vadovas nurodė esantis susirinkime ir pažadėjo netrukus perskambinti, tačiau jo skambučio taip ir nesulaukėme. Ir vėliau į „Merkio krašto“ skambučius E. Pupšys neatsiliepė. Pabandėme susisiekti su VSAT Varėnos rinktinės vadu Virgilijumi Raugale, tačiau pastarasis skambutį atmetė.

Šiuo metu atostogaujantis rajono meras Algis Kašėta į „Merkio krašto“ skambutį taip pat neatsakė, tačiau pavyko pasikalbėti su jį pavaduojančiu vicemeru Giedriumi Samulevičiumi, nors ir jis, atsakinėdamas į „Merkio krašto“ klausimus, ne daug ką tegalėjo pasakyti. „Mano žiniomis, yra keturi pabėgėliai, lyg ir viena iš jų moteris. Bet kad jie būtų sugauti, tokios informacijos nėra“, – pakomentavo pašnekovas.

Kad Viešojo saugumo tarnyba, perėmusi policijos funkcijas ir turėjusi užtikrinti viso buvusios Vydenių mokyklos ploto apsaugą, tyli kaip vandens į burną prisisėmusi, patvirtino ir vicemeras. „Ir aš pastebėjau, kad jie bendrauja, švelniai pasakius, labai limituotai“, – kalbėjo G. Samulevičius.

Vydenių pabėgėliai nori laisvės

Pasidomėjome, kokia apskritai padėtis yra Vydenių buvusioje mokykloje, mat pas kaimynus alytiškius apgyvendinti imigrantai pradėjo erzeliuoti: surengė protestą, duodamą maistą mėtė per tvorą, išvarė lauk valytoją. Mūsų rajone merą pavaduojantis vicemeras G. Samulevičius tikino, kad Vydenių buvusioje mokykloje, kurioje apgyvendinti nelegalai, yra „labai ramu“. Pasak jo, „žmonės sako, kad Vydenių seniūnę (Genę Ramaškienę – aut.) jie netgi vadina mama“. Vicemero žiniomis, su 4 pabėgėliais iš viso Vydeniuose gyveno 146 nelegalūs imigrantai, o Varėnos rajone apgyvendinti jų daugiau kol kas planų esą nėra.

„Merkio krašto“ pakalbinta Vydenių seniūnė G. Ramaškienė irgi tvirtino, kad Vydenių buvusioje mokykloje apgyvendinti atvykėliai didelių problemų nekelia. Tiesa, imigrantai skundžiasi gaunantys per mažai maisto. „Jie sako, kad nori laisvės, norėtų išeiti nors į parduotuvę. Jeigu jie pabėgo, tai turi tikslą, o Lietuva greičiausiai nebuvo jų tikslas, bet dėl to, kad maisto jiems per mažai, negalėjo pabėgti. Gauname maisto iš „Maisto banko“, „Varėnos pienelis“ irgi prisideda, visi kiek gali prisideda, bet ne tiek, kiek migrantams norėtųsi“, – pakomentavo G. Ramaškienė.

Viešojo saugumo tarnybai „rankų nelaužo”

Varėnos policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Saulius Dabravolskas šį antradienį (liepos 20 d. – aut.) prieš 17 val. „Merkio kraštą“ informavo, kad pabėgėliai po paros laiko paieškų vis dar nebuvo rasti. Pasprukusių nelegalių migrantų ieškojo Viešojo saugumo tarnybos, policijos ir VSAT pareigūnai.

Trečiadienį (liepos 21 d. – aut.) „Merkio kraštas“ apie susiklosčiusią situaciją pasikalbėjo ir su Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Alvydu Verbicku, kuris tąsyk patvirtino, kad pabėgėlių niekas taip ir nerado, tad greičiausiai jų paieška bus nutraukta, nes esą „praėjo daug laiko“.

„Apie pabėgimą mane informavo policijos pareigūnai, kurie nėra atsakingi už saugumą, o atsako už viešosios tvarkos pažeidimus. Apsaugą vykdo Viešojo saugumo tarnyba. Pirmadienį (liepos 26 d. – aut.) vakarienės metu pastebėta, kad trūksta žmonių. Kelis kartus perskaiperskaičiavo ir nustatė, kad trūksta trijų vyrų ir vienos moters. Ir apytiksliai nustatė vietą, per kur jie galėjo išlįsti“, – kalbėjo A. Verbickas.

Taip pat paklausėme pašnekovo, ar jis bendravo su apsaugą neva vykdančia Viešojo saugumo tarnyba ir koks buvo jos paaiškinimas apie tai, kaip nelegalai galėjo pabėgti. „Mūsų reikalas nelaužyti jiems (Viešojo saugumo tarnybai – aut.) rankų ir nekankinti. Mes, kaip savivalda, užtikriname kitas funkcijas: davėme stogą, maitiname migrantus, teikiame jiems komunalines paslaugas, higienos priemones ir visa kita“, – kalbėjo administracijos direktorius.

Trys sulaikyti Lenkijoje

Savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rajono savivaldybės administracijos direktorius A. Verbickas pranešė, kad trečiadienį (liepos 21 d. – aut.) įvykusiame Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje buvo aptarti klausimai dėl nelegaliai Baltarusijos sieną kertančių koronavirusu sergančių migrantų, jų gydymo ir dėl incidento Vydeniuose, kuomet iš aptvertos teritorijos pabėgo 4 ten laikinai apgyvendinti nelegalai. „Tiek Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams, tiek ir Varėnos rajono savivaldybei kyla vis daugiau neaiškumų, kur nukreipti COVID-19 sergančius migrantus, kuriems būtinas gydymas ir izoliacija, nes Varėnos ligoninė tokių paslaugų neteikia. Posėdžio metu buvo nuspręsta kreiptis į Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministeriją, kad būtų nurodyti aiškūs sprendimai, susiję su šiuo klausimu. Taip pat buvo priimtas sprendimas į Ekstremalių situacijų operacijų centro komisijos sudėtį įtraukti ir Viešojo saugumo tarnybos atstovą, kuris nuolat teiktų informaciją apie situaciją Vydeniuose“, – rašė A. Verbickas.

Po administracijos direktoriaus pranešimu viena jo „Facebook“ skaitytoja pasidomėjo, ar bėgliai atsirado. Pasak A. Verbicko, trys migrantai vyrai buvo sugauti Lenkijoje.

Migrantai iš apgyvendinimo vietų pasprunka jau ne pirmąkart: štai liepos 13 dieną 6 migrantai pasišalino iš Kapčiamiestyje esančių jų apgyvendinimo patalpų, tačiau galiausiai buvo surasti.

Evelina Petrušytė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai