Nedzingės kaimo bendruomenė, prieš 10 metų parengusi projektą ir už gautą 250 tūkst. litų (apie 73 tūkst. eurų) dydžio Europos Sąjungos paramą susiremontavusi begriūvantį buvusį mokyklos bendrabutį, o visus veiksmus stropiai derinusi su šio pastato savininke ir projekto partnere – rajono savivaldybe, buvo… apkaltinta savivale, teisės aktų pažeidimais ir įvelta į daugiametį teismų maratoną; o kaip viskas pasibaigė, „Merkio kraštui“ pranešė Nedzingės bendruomenės pirmininkė Nijolė Maceikienė…
Numynė visus rajono savivaldybės slenksčius
Kodėl Nedzingės kaimo bendruomenė, gražiai susiremontavusi begriūvantį seną pastatą, buvo apkaltinta savivale ir teisės aktų pažeidimais, rašėme prieš 8-erius metus – 2013 m. lapkričio 15 ir 19 d. „Merkio krašto straipsnyje „Už kultūros vertybę atsakingos institucijos atpirkimo ožiu padarė… kaimo žmones“. Bet tik dabar paaiškėjus, kuo viskas pasibaigė, būtina prisiminti, ir kuo viskas prasidėjo.
Taigi mūsų rajono savivaldybės taryba dar 2011 metų birželio 21 d. priėmė sprendimą dalyvauti partnerės teisėmis projekte „Nedzings Nedzingė“, kurį teikė asociacija Nedzingės kaimo bendruomenė pagal Lietuvos kaimo plėtros programos priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“.
Šio projekto tikslas buvo suremontuoti nebeveikiančio kaimo mokyklos bendrabučio pastatą, priklausantį savivaldybei nuosavybės teise, ir, kaip rodė Nekilnojamojo turto registro duomenys, statytą 1965 metais.
Tuo pačiu sprendimu savivaldybė įsipareigojo prisidėti prie projekto įgyvendinimo išlaidų natūra, t. y. – minėtuoju pastatu, perduodama jį pagal panaudos sutartį valdyti Nedzingės kaimo bendruomenei iki 2021 metų. Tad bendruomenės nariams jau patiems teko rūpintis, kaip gauti Europos Sąjungos finansinę paramą ir už ją susiremontuoti pastatą.
Kaip tuomet teigė Nedzingės bendruomenės pirmininkė Nijolė Maceikienė, ji „visus savivaldybės slenksčius numynė“, kol surinko daugybę parašų bei dokumentų, susijusių su pastatu ir būsimojo remonto darbais. Atsakingieji savivaldybės specialistai moterį tikino, kad Registrų centre įregistruotas pastatas neturi jokių apribojimų, bus atliekamas tik paprastas einamasis remontas, todėl tam nereikia nei leidimo, nei rašytinio savivaldybės sutikimo.
Kaimo bendruomenę pripažino pažeidėja
Be to, kaip sakė N. Maceikienė, „visi surinkti dokumentai sėkmingai perėjo ir per Varėnos krašto veiklos grupę (VVG), ir per agentūrą, kuri skiria pinigus ir tikrina, ar viskas gerai, ir pagaliau gavom žinią, kad pinigų remontui – 250 tūkst. litų – bus.“
Remonto darbai, kuriuos vykdė UAB „Varėnos statyba“, prasidėjo 2012-ųjų rudenį. Netrukus kiauras buvusio mokyklos bendrabučio skardinis stogas buvo pakeistas nauju skardiniu su čerpių imitacija, o iki kitų metų kovo mėnesio pastatas pasipuošė naujomis durimis bei naujais plastikiniais langais vietoj senų sutrešusių.
Bet štai kovo 1-ąją Nedzingėje apsilankė Kultūros paveldo departamento Alytaus teritorinio padalinio pareigūnai ir kaimo bendruomenė išgirdo neįtikėtiną žinią – kad remontuojamas buvęs mokyklos bendrabutis yra pastatytas ne 1965 metais, kaip nurodoma Nekilnojamojo turto registre, bet… visu 100-u metų anksčiau, t. y. 1865-aisiais pagal tuometinio garsaus architekto projektą. O svarbiausia – kad pastatas yra įrašytas į Kultūros vertybių registrą nuo 1971 metų ir jam turi būti taikoma apsauga. Tad jokių plastikinių langų ir durų bei stogo su skardinių čerpių imitacija 150 metų senumo kultūros vertybėje, savaime suprantama, negalėjo būti.
Nedzingės kaimo bendruomenės pirmininkei N. Maceikienei buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas ir ji tuometinio Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Alytaus skyriaus vedėjo Raimondo Dargio nutarimu buvo nubausta 1000 litų dydžio bauda – už tai, kad pažeisdama Statybos įstatymo reikalavimus asociacija Nedzingės kaimo bendruomenė savavališkai, t. y. be statybos leidimo atliko minėtojo pastato paprastąjį remontą. Be to, paveldosaugininkai reikalavo plastikinius langus ir duris pakeisti mediniais, o naują stogą su čerpių imitacija – paprastos skardos danga, kokia buvo anksčiau.
Skundas prieš statybos inspekciją, paveldosaugininkus ir savivaldybę
Į netikėtų nemalonumų verpetą įsukta bendruomenės pirmininkė N. Maceikienė nuogąstavo, kad baudos sumokėti nebus iš ko, nes asociacijos banko sąskaitoje tėra vos 200 litų, „o kaime gyvena vien pensininkai ir bedarbiai“.
Be to, Nedzingės bendruomenės pirmininkė laikėsi nuomonės, kad bent dalį kaltės turėtų prisiimti ir valdžios institucijos, bendruomenės neperspėjusios apie saugotiną kultūros paveldo objektą Nedzingėje.
„Savivaldybėj man niekas apie tai neužsiminė – visi vadovavomės Registrų centro išrašu, kad pastatas statytas 1965 metais ir nėra joks paveldas, – kalbėjo tuomet N. Maceikienė. – Kodėl turėtume abejoti Registrų centro dokumentu? Jei būtume žinoję, būtume kitokį projektą rengę, nes pastatą būtinai reikėjo remontuot, antraip jis būt sugriuvęs ir tuomet išvis jokios kultūros vertybės nebebūt likę… O štai kultūros paveldo inspektorė man pasakė, kad nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės – atseit, galėjau pažiūrėt internete į kultūros vertybių sąrašą. Bet mes internetą gavom dar vėliau, o juk internetą visą laiką turėjo ir pastato savininkė rajono savivaldybė, ir Kultūros paveldo departamentas, ir kitos institucijos, o visus klaidinusio Registrų centro dokumento, kur net pastato statybos data nuo tikrosios skiriasi visu 100 metų, taip ir neištaisė…“
Nedzingės bendruomenės pirmininkė sakė, jog kaimo žmonės buvo pasiryžę „mūru stot, kad negriaut jų suremontuoto stogo ir neluptų durų bei langų“. Be to, bendruomenė kreipėsi į teismą, kad būtų panaikinta jos pirmininkei skirta bauda.
Nedzingės kaimo bendruomenės skundą prieš Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Alytaus skyrių, Kultūros paveldo departamentą ir Varėnos rajono savivaldybę nagrinėjo tuometinis Varėnos rajono apylinkės teismas 2013 metų spalio 8 dienos posėdyje, kuriame dalyvavo ir „Merkio kraštas“.
Ilgamečiai teismai, kainavę daug nervų, ašarų ir pinigų
Tame posėdyje visų išvardintų institucijų (suinteresuotųjų šalių) atstovai dėl netinkamai suremontuoto buvusio mokyklos bendrabučio, kuris, kaip tik po to paaiškėjo, yra kultūros vertybė, daugiausia kaltino Nedzingės kaimo bendruomenę arba viena kitą. Posėdis pasibaigė tuo, kad bendruomenės pirmininkė vis tiek buvo pripažinta pažeidėja, tik jai skirta administracinė nuobauda buvo sumažinta nuo 1000 iki 200 litų.
Be to, paveldosaugininkai buvo įsitikinę, kad sulauks dar vieno teismo sprendimo, įpareigosiančio kaimo bendruomenę savomis lėšomis minėtuosius plastikinius langus ir duris susiremontuotame bendrabutyje per nustatytą terminą pakeisti mediniais, o netinkamą stogo dangą – tinkama.
„To padaryti mes finansiškai negalėjome, – kaip dabar prisimena Nedzingės bendruomenės pirmininkė N. Maceikienė. – Tad iki pat 2020 metų vyko teismai, bendruomenei kainavę daug nervų, ašarų ir pinigų, kurių gaudavome iš bendruomenės narių mokamų nario mokesčių, taip pat – iš rėmėjų suaukotų lėšų. Situacija pasikeitė, tik į valdžią atėjus dabartinei Varėnos rajono savivaldybės administracijai ir merui Algiui Kašėtai, nes pats meras ėmėsi iniciatyvos, o savivaldybė parėmė finansiškai.“
Redakcijos interesantė atsinešė ir Nedzingės kaimo bendruomenės vardu surašytą laišką, kurį paprašė paskelbti „Merkio krašte“. Tame laiške rašoma, jog vien mero A. Kašėtos dėka Kultūros paveldo departamentas „nusileido“, kad suremontuotame bendrabutyje „būtų pakeistos tik durys ir kaminas“, o plastikiniai langai, apkalti medinėmis lentutėmis, ir skardinis stogas – tokios pačios pilkos spalvos, koks buvo ir senasis – liktų nepakeisti (istoriko išsilavinimą įgijęs A. Kašėta, beje, pats anksčiau yra dirbęs kultūros vertybių apsaugos vyriausiuoju inspektoriumi).
„Todėl visi bendruomenės nariai dėkoja merui už pagalbą, – rašoma Nedzingės bendruomenės laiške. – Taip pat nuoširdžiai dėkojame Sauliui Korocejui (rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistui-red.), padėjusiam išspręsti, kaip manėme, „amžiaus problemą“. Dabar bendruomenės žmonės gali be baimės gražinti aplinką prie suremontuoto namo, pirkti reikalingą inventorių ir naudoti patalpas savo reikmėms: čia organizuoti susirinkimus, susitikimus, švęsti bendruomenės ar šeimos šventes, šarvoti mirusiuosius ir panašiai. Šiuo metu bendruomenė, padavusi paraišką Nacionalinei mokėjimų agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos ir gavusi pinigėlių, nusipirko kompiuterį, spausdintuvą ir 10 stalų. Jais, kaip visada esant reikalui, gali naudotis visi Nedzingės kaimo bendruomenės nariai“.

Diana Zubavičienė