Sekmadienis, 27 spalio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosIstoriniam Vazos namui atkurti nepagailės 2 milijonų

Istoriniam Vazos namui atkurti nepagailės 2 milijonų

Rajono taryba pritarė (22 balsai „už“, 3 susilaikė), kad iki 2027 metų būtų atkurtas ir pritaikytas kultūrinei veiklai istorinis Vazos namas Merkinėje; taip pat nuspręsta (23 balsai „už“, 2 susilaikė), kad Varėnos rajono savivaldybė su partneriais iš Kauno bei Lenkijos dalyvaus kuriant „Fort-Union“ kaip Lietuvos ir Lenkijos bendrą ženklą, reprezentuojantį gynybinio paveldo objektus, tarp jų – ir Varėnos poligoną…

Valstybės saugomas kultūros objektas
Dar praėjusių metų pradžioje vienas seniausių ir garsiausių Merkinės pastatų – vadinamasis Vazos namas – kultūros ministro įsakymu buvo paskelbtas valstybės saugomu kultūros objektu.
Pagal Kultūros vertybių registro duomenis šis namas pastatytas dar 16 amžiaus pabaigoje – 17 amžiaus pradžioje ir nuo to laiko keliskart rekonstruotas. Po neseniai atliktų tyrimų paaiškėjo, kad autentiškas mūras išliko tik iki antrojo aukšto.
Pastatas vadinamas Vazos namu, nes jame apsistodavo Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Vladislovas Vaza, keliaudamas iš Varšuvos į Vilnių, o 1648 metų gegužės 19-20 dienomis jis Merkinėje ir mirė. Vėliau tame name buvo apsistojęs Rusijos caras Petras I, Švedijos karalius Karolis XII, kiti didžiūnai.
Skelbiant šį pastatą valstybės saugomu, buvo atsižvelgta į Varėnos rajono savivaldybės kreipimąsi, kuriame teigta, kad vietos bendruomenė ir savivaldybė stengsis atgaivinti Vazos namą bei pritaikyti jį kultūriniams ir verslo poreikiams, taip pat teikti jame apgyvendinimo paslaugas.
Ir štai praėjusio mėnesio pabaigoje įvykusiame rajono tarybos posėdyje tarybos nariams buvo pasiūlyta pritarti projekto „Istorinio Vazos namo atkūrimas ir kultūros turinio prieinamumo didinimas“ įgyvendinimui.
Finansiškai nenaudinga, bet…
Minėtojo projekto tikslas būtų – Vazos namą kapitališkai suremontuoti ir pritaikyti kultūrinei bei kitokiai veiklai. T. y. pastato pirmajame aukšte numatyta įrengti suvenyrų, kasos, persirengimo kambarį, edukacijų klasę, konferencijų salę ir pagalbinę patalpą ar virtuvėlę.
Antrajame aukšte turėtų būti ekspozicijų informacinė zona ar bibliotekėlė, trys ekspozicijų salės, muziejininkų kabinetas, o trečiajame – apgyvendinimui skirti kambariai (10 vietų), patalpa pavalgyti ir pailsėti. Tuo pačiu numatyta sutvarkyti pastato aplinką pagal „universalaus dizaino principus“.
Preliminari tokio projekto vertė – 2 mln. eurų, iš jų 1 mln. 292 tūkst. eurų būtų skirta iš 2025-2027 metų mūsų rajono biudžetų, ES parama kone perpus mažesnė – 708 tūkst. eurų.
Projektą įgyvendinti turėtų Merkinės krašto muziejus, po to numatytos veiklos Vazos name dar turėtų būti tęsiamos 5 metus.
Šį klausimą rajono tarybai svarstyti pristačiusi Investicijų skyriaus vedėja Svetlana Griškevičienė užsiminė, kad tarybos Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje diskutuota dėl Vazos namo atnaujinimo kaštų ir naudos analizės, kuri buvo atlikta dar praėjusiais metais, o „pagal 2023 metų duomenis darytina išvada, kad pareiškėjo įdėtas kapitalas neatsipirks“.
„Tačiau pažymėtina, kad viešųjų paslaugų kokybės ir prieinamumo didinimo projektai tik išskirtiniais atvejais būna finansiškai naudingi, o iš esmės jie yra skirti ekonominės-socialinės naudos generavimui, – tęsė pranešėja. – Ir jeigu šiam projektui vis dėlto bus pritarta, tai kaštų ir naudos analizė bus tikslinama, bet išvada, manau, bus lygiai tokia pati.“
Projektui „Istorinio Vazos namo atkūrimas ir kultūros turinio prieinamumo didinimas“ buvo pritarta, 22-iem rajono tarybos nariams nubalsavus „už“, 3-im susilaikius.
Populiarins gynybinio paveldo objektus kartu su lenkais
Rajono taryba visais balsais nusprendė dalyvauti partnerės teisėmis dar viename su istoriniais objektais susijusiame projekte gana griozdišku pavadinimu – „Fort-Union“ – Lenkijos ir Lietuvos fortifikacijų tinklo integracija reprezentaciniams turizmo produktams kurti“.
Šio projekto tikslas, kaip skelbiama, – sukurti „Fort-Union“ kaip Lietuvos-Lenkijos bendrą ženklą, reprezentuojantį „ekologiškai, sumaniai ir socialiai atsakingai įrengtus gynybinio paveldo objektus Gižycke, Kaune, Balstogėje ir Varėnoje“.
Aiškinamajame rašte nurodyta, kad projekto metu planuojama atlikti buvusių fortifikacinių įrenginių tyrimus Varėnos poligono teritorijoje; parengti leidinį apie šio poligono gynybinius įtvirtinimus; įrengti informacinius stendus, kilnojamąjį buvusių Senosios Varėnos karininkų rūmų maketą (3D po stiklu), traukinio „šarvuotis Gediminas“ bei gynybinių įtvirtinimų infrastruktūros maršruto maketą prie Varėnos geležinkelio stoties ir panašiai.
Tokį projektą vykdytų part-neriai: Varėnos r. ir Kauno m. savivaldybių administracijos bei Kauno tvirtovės parkas iš Lietuvos, taip pat Gižycko kultūros centras, Balstogės (Bialystok) savivaldybė ir karo muziejus bei Biebrza nacionalinis parkas iš Lenkijos. Projekto pagrindinė partnerė – Gižycko savivaldybė.
Varėna numatytų išlaidų nedidins
Preliminarus minėtojo projekto biudžetas Varėnos r. savivaldybės daliai numatytas iki 200 tūkst. eurų, iš jų iki 160 tūkst. eurų turėtų būti ES parama, iki 40 tūkst. eurų – rajono biudžeto lėšos.
Tuo tarpu rajono tarybai projektą pristačiusi pranešėja, Investicijų skyriaus vedėja S. Griškevičienė užsiminė prieš pat posėdį telefonu gavusi pasiūlymą iš Gyžicko savivaldybės padidinti „mūsų išlaidas, t. y. jos gali siekti iki 220 tūkstančių, kadangi dėliojamos veiklos ir biudžetas šiuo metu“.
Tačiau pranešėja pridūrė, kad jeigu tarybos nariai pritars šiam sprendimo projektui, „mes nedidinsim kaštų, o tiesiog atsisakysim kai kurių veiklų“, ir 200 tūkst. eurų dydžio numatytos išlaidos nebūtų viršytos.
Atsakydama į rajono tarybos narių klausimus, S. Griškevičienė patikslino, kad Aiškinamajame rašte nurodytos veiklos liks, o bus atsisakyta tik kai kurių mokymų, seminarų ir pan. Sprendimo projektui pritarta, 23-ims rajono tarybos nariams nubalsavus „už“, 2-iem susilaikius.
Artilerijos pratybų poligoną dešinėje Varėnės pusėje į šiaurę nuo Senosios Varėnos carinės Rusijos kariuomenė įsirengė XIX amžiaus antrojoje pusėje, stiprindama imperijos pasienį, o kairiajame krante tarp Varėnės ir Glūko ežero 1881 metais buvo įkurta kariuomenės vasaros stovykla. Prie dabartinio kelio Varėna-Alytus, šalia sankryžos į buvusią Valstybinę džiovos sanatoriją, yra išlikusių buvusių rusų kariuomenės parako sandėlių liekanų, kuriems yra suteiktas nekilnojamojo turto kultūros paveldo statusas.
Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai