Šeštadienis, 23 rugsėjo, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosIšvydusi sąskaitą už šilumą „vos neapako“

Išvydusi sąskaitą už šilumą „vos neapako“

Taip populiarioje socialinio tinklo „Facebook“ grupėje rašė moteris, Varėnos rajono gyventojams aptarinėjant, kiek jiems kainavo centralizuotas šildymas lapkričio mėnesį; tuo tarpu UAB „Varėnos šiluma“ direktorius Jonas Endrikis pasvarstė, kad bent jau artimiausiu metu bendrovės tiekiama šiluma brangti neturėtų…

Rajono gyventojai, gavę sąskaitas už jų būstų šildymą praėjusį mėnesį, socialiniame tinkle aktyviai dalinasi nuostaba ir pasipiktinimu dėl viršun smarkiai iškilusių šildymo kainų.

Štai, pavyzdžiui, Jūratė, gyvenanti nerenovuotame daugiabutyje, už 48 kvadratinių metrų ploto buto šildymą susimokėjo 87 eurus, tuo tarpu Gerda už 52 kvadratinių metrų ploto butą teigė mokėjusi beveik 94 eurus.  

Renovuotų daugiabučių gyventojams finansinė našta, regis, truputį mažesnė. Antai Simonos 46 kvadratinių metrų ploto buto šildymas lapkričio mėnesį kainavo 40 eurų, Gitanai už 50 kvadratinių metrų buto apšildymą reikėjo sumokėti 38 eurus, o už tokio pat ploto butą renovuotame name Dalia mokėjo jau 58 eurus. 

Biokuras išbrango nejuokingai

UAB „Varėnos šiluma“ direktorius Jonas Endrikis „Merkio kraštui“ aiškino, kad pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus šilumos kainas kas mėnesį nustato pati bendrovė (šiuo atveju – UAB „Varėnos šiluma“), suderinusi su Valstybine energetikos reguliavimo taryba (VERT). „Kaina paskaičiuojama, į VERT bazinės šilumos kainos skaičiavimo metu nustatytą kainos skaičiavimo formulę įtraukus planuojamo naudoti kuro kainas. Būtent šilumos gamybai naudojamo kuro kainos pokytis ir lemia kas mėnesį kintančią šilumos kainą“, – komentavo direktorius.

J. Endrikio pateiktais duomenimis, praėjusį šildymo sezoną, tai yra praėjusių metų spalio-gruodžio mėnesiais, bendrovės tiekiamos centralizuotos šilumos vidutinė kaina vartotojams buvo 6,05 cento už kilovatvalandę, o štai šiemet tuo pačiu laikotarpiu – jau 10,7 cento už kilovatvalandę. „Šilumos kainos padidėjo dėl 168 procentais išbrangusio biokuro. Pavyzdžiui, pernai spalio-gruodžio mėnesiais vidutinė sunaudoto biokuro kaina buvo 20,1 euro už megavatvalandę, o šiemet tais pačiais mėnesiais – 53,9 euro už megavatvalandę. Taip pat reikėtų paminėti, kad vidutinė lauko temperatūra šių metų lapkritį buvo 1,3 laipsnio žemesnė nei pernai tą patį mėnesį, todėl patalpų šildymui šiemet buvo suvartotas didesnis šilumos kiekis“, – aiškino direktorius.

Efektyviausias būdas – renovacija

UAB „Varėnos šiluma“ internetinėje svetainėje galima rasti lentelę, kurioje matyti, jog lapkričio mėnesio šilumos kaina Varėnos rajone buvo 12,30 cento už kilovatvalandę su pridėtinės vertės mokesčiu (PVM). Gruodį šiluma truputį pigesnė – tai yra 12,7 cento už kilovatvalandę. „Kadangi šiuo metu biokuro rinkoje jaučiama šio kuro kainos mažėjimo tendencija, tas šiek tiek įtakojo gruodžio mėnesio šilumos kainos mažėjimą. Visas biokuras perkamas biokuro biržoje“, – kalbėjo J. Endrikis.

Direktoriaus taip pat klausėme, kodėl kaina už šildymą skiriasi, jeigu, pavyzdžiui, abu šilumos vartotojai gyvena renovuotuose daugiabučiuose ir tokios pačios kvadratūros butuose. J. Endrikio teigimu, šilumos suvartojimą daugiabutyje lemia kelios priežastys: „Tai būtų namo dydis, jo ypatumai, faktinė vidaus patalpų temperatūra, namo renovacijos įgyvendinimo metai (ankstesniais metais buvo taikomi kitokie reikalavimai apšiltinimo sluoksnio storiui), taip pat buvęs namo šilumos poreikis iki renovacijos  ir kita. Bet kokiu atveju renovuoti daugiabučiai suvartoja apie 30-50 procentų mažiau šilumos nei nerenovuoti. Pastatų renovacija yra efektyviausias būdas sumažinti šildymo sąskaitas“, – kalbėjo direktorius.

Kainos jau, regis, pasiekė piką

Nuo šių metų sunkiau besiverčiantys gyventojai gali gauti kompensaciją už šildymą. UAB „Varėnos šiluma“ direktorius J. Endrikis pripažįsta, kad žmonėms tai iš tiesų palengvina finansinę naštą, tačiau tie, kurie visgi neturi teisės į tokią paramą ir negali laiku susimokėti sąskaitų už šilumą ar komunalines paslaugas, gali raštu kreiptis į UAB „Varėnos šiluma“ dėl mokėtinos sumos išdalinimo ilgesniam laikotarpiui. J. Endrikio tvirtinimu, gyventojams, pasirašiusiems tokį susitarimą ir jo laikantis, nebūtų taikomos jokios sankcijos už vėlavimą apmokėti sąskaitas.

Paklaustas, ko galima tikėtis kitų metų šildymo sezoną, J. Endrikis teigė, kad apie tai kalbėti dar anksti, tačiau, anot pašnekovo, artimiausiu metu šilumos kaina neturėtų būti didesnė negu yra dabar. „Sąskaitų už šilumą dydis labiausiai priklausys nuo būsimo laikotarpio vidutinės lauko temperatūros ir šilumos gamybai naudojamo kuro kainos. Tačiau tikėtina, kad biokuro kainos rinkoje šiuo metu galbūt yra pasiekusios piką, todėl prognozuojama, kad artimiausiu metu šilumos kaina neturėtų didėti, o gal net mažės“, – svarstė UAB „Varėnos šiluma“ direktorius J. Endrikis.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai