Sekmadienis, 8 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosJašiūnų dvare – ir Sniadeckių giminės pėdsakais

Jašiūnų dvare – ir Sniadeckių giminės pėdsakais

Susipažinti su įdomiomis istorinėmis asmenybėmis, apie kurias neskaitėte istorijos vadovėliuose, pasiklausyti profesionalios muzikos – visa tai siūlo Šalčininkų rajone esantis klasicistinis architektūros paminklas – Jašiūnų dvaras.

Mena išskirtines asmenybes 

Šalčininkų savivaldybė didžiuojasi Jašiūnų dvaru – ypatingu, nacionalinę reikšmę turinčiu kultūros paveldo objektu. „Tai vienas iš nedaugelio išlikusių architekto Karolio Podčašinskio projektuotų kūrinių, lietuviškosios klasicizmo architektūros paminklas“, – kultūros vertybę pristatė Jašiūnų dvaro sodybos rūmų vedėjas Kazimiež Karpič.

Vilniaus universiteto rektoriaus Jono Sniadeckio lėšomis 1824–1828 metais statytas „namas“ tapo šio profesoriaus paskutiniuoju būstu. „Dvaro savininkas buvo Lietuvos istorikas Mykolas Balinskis, čia dažnai lankydavosi savininko uošvis – mūsų žymusis chemikas ir medikas Andrius Sniadeckis. Beje, vienas lenkiškosios romantinės poezijos pradininkų Julius Slovackis dvare išgyveno savo pirmąją jaunuoliškąją meilę“, – senų sienų saugomas istorijas pasakojo K. Karpič.

Į šios vietos istoriją įspaustos ir kitų žymių šalies veikėjų pėdos: su dvaro savininkais bendravo ir čia lankydavosi Vilniaus universiteto dėstytojai, dvasininkai, menininkai, Šubravcų, Filomatų ir Filaretų draugijų nariai, 1831 m. ir 1863 m. sukilėliai.

Čia gimė ir garsusis profesorius Jonas Balinskis – Mykolo Balinskio ir Sofijos Sniadeckos (prof. Andriaus Sniadeckio dukters) sūnus, tituluojamas Rusijos psichiatrijos tėvu. Jis Peterburgo medicinos ir chirurgijos akademijoje įkūrė pirmąją Rusijoje Psichiatrijos katedrą, po to – Psichiatrijos kliniką, jo iniciatyva Rusijos imperijoje pradėtos steigti miestų psichiatrijos ligoninės. 1902 m. Sankt Peterburge miręs profesorius amžino poilsio savo paties pageidavimu atgulė Jašiūnuose. Ant antkapio paprašęs užrašyti:Mykolo ir Sofijos sūnus, psichiškai neįgalių draugas ir tarnas…

Šiuo metu Jašiūnų dvaras yra vienas iš Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centro struktūrinių padalinių. „Jo lankytojai supažindinami su ano meto kultūrine aplinka, kurią pristato inovatyvios ekspozicijos, čia vyksta edukacinės programos, teikiamos kompleksinės turizmo paslaugos. Autentiškoje, istorinėje aplinkoje galima susipažinti su Vilniaus universiteto ir kitomis tos epochos istorinėmis asmenybėmis“, – pasakojo K. Karpič.

Šalčininkų r. savivaldybės kultūros centro direktorė Gražina Zabarauskaitė pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu su Kultūros ministerija plėtojant dvare vykdomas veiklas, finansine parama. Jašiūnų dvaro sodybos rūmai atgimė ir išsaugoti ateities kartoms ir dėl 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ priemonės „Aktualizuoti savivaldybių kultūros paveldo objektus“ lėšų.

Vilioja profesionalios muzikos garsais

„Jašiūnų dvaras – vienintelis dvaras visame Šalčininkų rajone, kuriame vyksta kultūrinė, pažintinė ir edukacinė veikla, reprezentuojanti rajoną“, – pabrėžė G. Zabarauskaitė ir vardijo, kad per metus čia pravedama virš 350 ekskursijų, organizuojami profesionaliosios muzikos koncertai, pažintiniai edukaciniai renginiai visai šeimai, valstybinių švenčių minėjimai, parodos, konferencijos, seminarai, poezijos vakarai, spektakliai. Dvaras per metus suskaičiuoja daugiau nei 23 000 lankytojų.

Nuo 2016 m. kiekvieną vasarą čia vyksta daugiausia lankytojų dėmesio tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio šalių sulaukiantis profesionaliosios muzikos festivalis „Muzika Jašiūnų dvare“. „Istorinė erdvė, gamta ir muzikos skambesys nuostabiai papildo vieni kitus. Tai bendras Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centro ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos projektas. Džiaugiamės, kad kartu sugebėjome sukurti sėkmingą, ištikimybe tradicijoms ir naujais raiškos būdais pasižymintį festivalį“, – apie sėkmingą partnerystę pasakojo kultūros centro vadovė. Pernai apie 4000 žiūrovų pritraukęs festivalis jau planuojamas ir šiems metams. Jis kaip ir visada užtikrins aukščiausio lygio profesionaliosios muzikos repertuarą rajono gyventojams bei svečiams. „Siekiame, kad profesionali meninė kūryba būtų prieinama visoms gyventojų grupėms, nepaisant jų amžiaus, socialinės ar ekonominės padėties“, – pabrėžė G. Zabarauskaitė.

Tačiau ir po festivalio muzika dvare netyla – nuo 2021 m. kartu su Lietuvos nacionaline filharmonija čia vykdomas projektas „Sveikas muzikos pasauli!”, kurio metu pernai apie tūkstantis moksleivių susipažino su muzikos pasauliu ir Jašiūnų dvaru.

Jašiūnų dvaras kviečia apsilankyti Šalčininkų bei aplinkinių rajonų gyventojus. Aktualiausia informacija apie dvaro sodybos rūmų veiklą pateikiama svetainėje www.salcininkaikultura.lt, www.salcininkai.lt, taip pat feisbuko paskyroje „Jašiūnų Balinskių dvaro rūmai“.

Publikacija finansuojama Europos socialinio fondo veiksmų programos prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ lėšomis.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai