Sekmadienis, 8 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKą nori patikslinti Tomas Šimukonis?

Ką nori patikslinti Tomas Šimukonis?

„Prašau patikslinti apie mane, Tomą Šimukonį, informaciją, esančią 2023 m. gegužės 9 d. Nr. 35 (9142)“ – taip prasidedantį elektroninį laišką gegužės 17 dieną gavusi „Merkio krašto“ redakcija tik iš jo turinio suprato, kad patikslinimo prašo gegužės 4-ąją naujai paskirtas rajono vicemeras, šias pareigas pradėjęs eiti šį antradienį, gegužės 23-iąją, o prieš tai paatostogavęs užsienyje; tad ką gi nori patikslinti Tomas Šimukonis?..

Į valdžią žengdamas kandidatas viešos informacijos apie save netikslino
Gegužės 9 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Antruoju vicemeru paskirtas mokesčių inspektorius“ rašėme, kaip gegužės 4 d. rajono tarybos posėdyje buvo svarstoma Tomo Šimukonio kandidatūra į vicemerus, kur dalyvavo bei į tarybos narių klausimus atsakinėjo pats T. Šimukonis.
Trumpai priminsime, kad rajono tarybos nariai, susipažinę ir su šių metų savivaldos rinkimuose į rajono tarybą kandidatavusio T. Šimukonio pateiktais asmeniniais duomenimis Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), skelbiamais oficialioje VRK interneto svetainėje, ir su tarybos nariams atsiųstu jo gyvenimo aprašymu, pastebėjo reikšmingų neatitikimų.
T. y. VRK svetainėje viešai skelbta, kad T. Šimukonis yra baigęs Mykolo Romerio universitetą, kur įgijo finansų ekonomikos magistro laipsnį, tuo tarpu jo gyvenimo aprašyme įgytas mokslinis laipsnis nurodytas jau žemesnis – tik bakalauras.
Be to, VRK tinklapyje viešinami T. Šimukonio universiteto baigimo metai – 2012, o jo gyvenimo aprašyme – 2017-ieji.
„Tai kur tiesa – VRK tinklapyje ar jūsų gyvenimo aprašyme? Melavot rinkėjams ar meluojat tarybai?“ – kandidato į vicemerus T. Šimukonio klausinėjo rajono tarybos nariai Martynas Katelynas ir Jaunius Grikšas.

Kandidatas į vicemerus T. Šimukonis tuomet rajono tarybai bei kitiems viešo posėdžio dalyviams (tarp jų ir straipsnio „Antruoju vicemeru paskirtas mokesčių inspektorius“ bei šių eilučių autorei, ir plačiajai visuomenei, nes posėdis transliuotas per internetą ir ten tebėra jo įrašas) gavo prisipažinti, kad jis „magistro nebaigęs“, bet kaip niekur nieko padėkojo „už pastebėtą klaidą“, nes „tikrai VRK puslapyje nepasitikrinęs tos informacijos“.
Darbą Kauno apskrities VMI, matyt, linkęs pamiršti
Deja, T. Šimukonis nebuvo pasitikrinęs ne tik „tos informacijos“, bet ir kitokios, kurią jam, kandidatuojančiam į aukštą rajono valdžios postą, bent jau šiek tiek derėjo pasitikrinti. Tą išsiaiškinę beveik pusė rajono tarybos narių (11) nepritarė T. Šimukonio kandidatūrai bei atvirai balsavo „prieš“, ir tik likusiųjų 13-kos balsų „už“ dėka T. Šimukonis buvo paskirtas vicemeru.
Taigi visa tai aprašėme straipsnyje „Antruoju vicemeru paskirtas mokesčių inspektorius“, o po dviejų savaičių T. Šimukonis, dar nė nepradėjęs eiti vicemero pareigų, atsiuntė „Merkio krašto“ redakcijai el. laišką su gana įsakmiu prašymu „patikslinti informaciją apie darbovietę bei užimtas pareigas“.
„Mano dabartinė darbovietė – „Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos“, o ne „Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija“, – savo el. laiške tikslina jis.
Pastaba teisinga – Valstybinėje mokesčių inspekcijoje prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos vyresniuoju specialistu T. Šimukonis dirbo nuo 2021 metų spalio 19 dienos iki šio mėnesio turbūt 22 dienos (nes nuo gegužės 23-iosios jau dirba vicemeru).
Bet prieš tai – nuo 2018 metų sausio 23 dienos – T. Šimukonis dirbo ir Kauno apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje vyresniuoju specialistu. Šią informaciją savo oficialioje svetainėje viešai skelbia VRK, kuriai tokius duomenis pateikė, kaip nurodoma, „deklaruojantis asmuo Tomas Šimukonis“, nesėkmingai kandidatavęs į Varėnos rajono tarybą ne tik per šių metų savivaldos rinkimus, bet ir prieš ketverius metus – 2019 metų rinkimuose.
Beje, prieš šių metų savivaldos rinkimus VRK privalomoje pateikti kandidato biografijoje („Darbo patirtis“), irgi skelbiamoje viešai, T. Šimukonis, regis, ir pats pernelyg nesismulkina, deklaravęs, kad nuo pat 2018 metų dirba tiesiog „VMI“.
Bet tai dar ne viskas.
Nepanorėjo būti pavadintas mokesčių inspektoriumi
„Straipsnio pavadinimas „Antruoju vicemeru paskirtas mokesčių inspektorius“, manau, neatitinka mano pareigų, atliekamų funkcijų Valstybinėje mokesčių inspekcijoje, – toliau tikslina T. Šimukonis savo el. laiške redakcijai, nurodęs ir tokio savo manymo argumentą – „pagal vle.lt“ paaiškintą žodžio „inspektorius“ reikšmę.
Na, nenorim nieko įžeisti, bet ieškoti žodžio reikšmės paaiškinimo „pagal vle.lt“ (Visuotinės lietuvių enciklopedijos internetinė versija), užuot pavarčius Dabartinės lietuvių kalbos žodyną, ir manyti, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos vyresniojo specialisto pareigos, „atliekamos funkcijos“ turi atitikti nepriklausomame laikraštyje publikuoto straipsnio pavadinimą, gali tik Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos vyresnysis specialistas.
Ar jis neskaito laikraščių?
Straipsnių pavadinimuose žodžiai „mokesčių inspektorius“ paprastai vartojami profesijai ar visiems Mokesčių inspekcijos darbuotojams bendrai apibūdinti kuo trumpiau, neminint konkrečių pareigybių. Pavyzdžiui: „Mokesčių inspektoriai įsileis tik registruotus lankytojus“ („Kurjeris“, 2020 06 01), „Sukčiai – ne mokesčių inspektoriai, dirba ir sekmadieniais: kretingiškė baudą sumokėjo apgavikams“ („Vakarų ekspresas“, 2023 04 24), „Mokesčių inspektoriai dairėsi turguje“ („Šviesa“, 2009 07 15), „Vairuotojus kelyje stabdantys mokesčių inspektoriai – perteklinė beprotybė („Kauno diena“, 2022 10 29). Beje, straipsnių pavadinimus sugalvoti, kad jie patrauktų skaitytojo dėmesį, yra ne ko kito, o tik tų straipsnių autorių ir redakcijos prerogatyva.
Atsakomybę už klaidas perleido „partijos atstovui“
Net Kalėjimų departamentas ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) savo internetinėse svetainėse skelbiamą oficialią informaciją pavadino taip: „Mokesčių inspektoriai konsultuoja, kaip nuteistiesiems organizuoti individualią veiklą“ (2022 08 24) bei „FNTT ir mokesčių inspektoriai tikrino Kauno taksistus“ (2016 06 06), nors pačioje informacijoje minimi būtent VMI specialistai.
Kad „mokesčių inspektorius“ – profesijos pavadinimas, pripažįsta ir pati Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos savo oficialios svetainės skyriuje „Mokesčių inspektoriaus profesija“.
Ar Tomas Šimukonis ir dabar mano kitaip?
Bet ir tai dar ne viskas.
Redakcijos interesantas savo laiške redakcijai taip pat tikslina, kad: „intencijos meluoti neturėjau ir neturiu niekam – tikriausiai įvyko žmogiška klaida dėl išsilavinimo ir baigimo (universiteto-aut.) metų nurodymo“, bei priduria, jog (skiltys „Anketa“ ir „Biografija“ vrk.lt pildomos ne pačio kandidato, jas pildo partijos atstovas)“.
Ak, tai dabar jau partijos atstovas kaltas, kad pats kandidatas į aukščiausiąją Varėnos rajono valdžią – savivaldybės tarybą – Tomas Šimukonis nesiteikė prieš rinkimus patikslinti rinkėjams – mūsų rajono gyventojams – VRK viešai skelbiamos klaidingos informacijos, t. y. kad jis turi ne magistro, o tik bakalauro laipsnį, ir universitete mokėsi ne 3-ejus, o beveik 8-erius metus?
Na, įdomus, švelniai kalbant, toks požiūris į asmeninę atsakomybę. Ypač kai Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos vyresnysis specialistas su tokiu požiūriu tampa rajono vicemeru, ne tik kuruosiančiu švietimą, kultūrą ir socialinę sritį, bet ir tam tikrais atvejais pavaduosiančiu merą Algį Kašėtą bei priimsiančiu mero kompetencijai priskiriamus sprendimus.
Bet, regis, dar įdomesnė yra Tomo Šimukonio laiško „Merkio krašto“ redakcijai pabaiga.
Paauklėjo, kaip žurnalistams reikia rašyti straipsnius pagal Tomą Šimukonį
Baigdamas savo laišką redakcijai Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos vyresnysis specialistas imasi… auklėti straipsnio „Antruoju vicemeru paskirtas mokesčių inspektorius“ autorę, žurnalistinį darbą kasdien dirbančią beveik 24-erius metus, primindamas jai „teisines žurnalisto priedermes (iš lzc.lt)“, kurių ji (kaip galima suprasti iš Tomo Šimukonio teksto su skyrybos klaidomis) neatliko, ir prašo „ateityje užtikrinti (kai esu kritikuojamas asmuo) iki viešosios informacijos paskelbimo teisę būti išklausytam (raštu arba žodžiu suderintu laiku)“.
O čia tai bent! Tai būtų tas pats, jei žurnalistas, absoliučiai nieko neišmanantis apie Mokesčių inspekcijos specialisto darbą, imtų iš aukšto mokyti tą specialistą, kaip konkrečiai jis turi dirbti.
Primename, kad viešame posėdyje suderintu laiku rajono tarybos narių kritikuojamas asmuo Tomas Šimukonis jau pasinaudojo savo teise būti išklausytas žodžiu, ką „Merkio kraštas“ pasistengė kuo tiksliausiai aprašyti, labai aiškiai nurodęs ir informacijos šaltinį – atvirą posėdį, todėl už tai, kas ką ir kaip ten kalbėjo, redakcinė atsakomybė laikraščiui netaikoma pagal įstatymą (Visuomenės informavimo įstatymo 54 str. 1 d. 2 p.)
Belieka tik mandagiai patarti, kad Tomas Šimukonis, dabar jau – rajono vicemeras, pavaduosiantis merą ir kuruosiantis itin svarbias švietimo, kultūros ir socialinę sritis, ateityje vadovautųsi ne „iš lzc.lt“ (Lietuvos žurnalistikos centro internetinė svetainė-aut.), iš „vle.lt“ ar dar galai žino iš kokių šaltinių ar konteksto paskubomis paimtomis atskiromis frazėmis, bet – įstatymais, ir šiuo atveju pirmiausia – Visuomenės informavimo įstatymu, kurio jam, kaip viešajam asmeniui, tikrai labai prireiks, ypač bendraujant su žiniasklaida.
Tuomet neteks apsijuokti, įsakmiai prašinėjant žurnalistų „nedelsiant paneigti tikrovės neatitinkančią informaciją“, kai tos tikrovės neatitinkančios informacijos jų straipsniuose nėra, taip pat – prašyti informuoti „kada pateiksite patikslinančią informaciją apie mane. Ačiū“.
Patikslinančią informaciją apie Jus, gerbiamasis Tomai Šimukoni, pateikėme dabar. Labai prašom.
Diana Zubavičienė

1 KOMENTARAS

  1. Ar čia geriausias vicemeras, kurio nusipelnė Varėna? Geresnių variantų nėra?

Comments are closed.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai