Šeštadienis, 7 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKai iškviesta greitoji medicinos pagalba neskuba…

Kai iškviesta greitoji medicinos pagalba neskuba…

„Kada baigsis tas biurokratizmas?!.“ – piktinosi varėniškis Eduard Markin redakcijoje, dar nespėjęs atsigauti po ką tik patirto streso, kai užspringo jo 1,5 mėnesio amžiaus anūkėlė, o bendruoju pagalbos telefonu 112 iškviesta greitoji pagalba, užuot skubėjusi gelbėti kūdikio, pasak dieduko, ėmėsi „pildyti anketą“…

Greitosios pagalbos nė nebelaukė
Rugsėjo 4 dieną į redakciją atėjęs varėniškis Eduard Markin pirmiausia atsiprašė kol kas negalįs kalbėti, nes yra labai susijaudinęs.
Kiek apsiraminęs redakcijos interesantas pradėjo pasakoti tądien važiavęs dviračiu J. Basanavičiaus gatve nuo Varėnos kultūros centro ir matęs marčią, laikančią ant rankų jo mažytę anūkę ir besišnekučiuojančią su kažkokia moterimi, o pasukęs į Dzūkų gatvę, žmogus išvydo link J. Basanavičiaus gatvės bėgantį savo sūnų.
„Klausiu – kur taip skubi? – prisiminė ponas Eduardas. – O sūnus atsako, kad „vaikas užspringo, nebekvėpuoja“. Aš staigiai apsisuku, važiuoju atgal ir matau: marti persigandusi, kūdikis pastiręs, o toji kita moteris, jau telefonu susisiekusi su greitąja pagalba, atsakinėja į klausimus: aiškina, kas atsitiko, kuriais metais vaikas gimęs ir panašiai. Ir tie klausimai vis nesibaigia. Aš jau nebeapsikentęs pradėjau keiktis, rėkti, kad kūdikis dūsta, greitoji tegul važiuoja greičiau, taip ilgai neklausinėjusi, savo popierius užpildys vėliau! Sūnus irgi nebeiškentė – nieko nebelaukęs čiupo dukterį, nubėgo link savo mašinos ir pats vaiką skubiai nuvežė į Varėnos ligoninę…“
Per ilgai „tardo“
Didelės nelaimės, kaip sakė p. Eduardas, išvengta: varėniškiai medikai nustatė, kad į kūdikio plaučius pateko šiek tiek vandens, ir greitosios pagalbos automobiliu išvežė mažąją pacientę į Alytų, kur jai tą vandenį iš plaučių pašalino. Bet streso tiek diedukas, tiek kūdikio tėvai patyrė daug.
„Svarbiausia, kad toji greitoji tiek ilgai tardo ją iškvietusį žmogų, jog skubios medikų pagalbos belaukiantis pacientas per tą laiką ir numirti gali! – piktinosi p. Eduardas. – Mane prieš keletą metų taip pat tardė, kai iškviečiau greitąją, pamatęs, kad gatvėje svirduliavęs gal girtas vyras nugriuvo kniūbsčias, ir man pasirodė, jog jis nebekvėpuoja. Na, ir pradėjo greitoji klausinėt: kur jis nugriuvo, kas jam yra, kiek tam nugriuvusiam metų… Iš kur aš galiu žinot, kiek jam metų?! Žmogus gal miršta, aš pasakiau – kur, tai tegul greitoji medicinos pagalba ten kuo greičiau ir važiuoja! O jie anketą pirmiau pildo! Ir kada baigsis tas biurokratizmas?!.“
Instrukcija, kaip išsikviesti greitąją medicinos pagalbą
„Kaip iškviesti greitąją medicinos pagalbą“ detaliai yra išdėstyta Nacionalinio mokymo centro sveikatingumo ir medicinos interneto svetainėje Ligos.lt viešinamoje instrukcijoje:
1.Skambinkite tel. 112 (bendrasis pagalbos telefonas tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje). Operatoriaus paprašykite, kad sujungtų su greitąja medicinos pagalba.
2.Apibūdinkite vietą, kur turi vykti greitoji medicinos pagalba (nurodykite rajoną, gatvę, kelią, adresą). Nurodykite kitus orientyrus, pvz. pastatus ar kitokius į akis krentančius vietovės objektus.
3.Padiktuokite savo telefono, kuriuo skambinate, numerį ir pasakykite savo vardą.
4.Išsamiai apibūdinkite, kas atsitiko.
5.Pasakykite galimą nukentėjusiųjų (sužeistų ar sergančių) skaičių.
6.Pasakykite nukentėjusiųjų amžių.
7.Informuokite, ar nukentėjusieji sąmoningi, ar kvėpuoja.
8.Nepadėkite ragelio, kol nelieps operatorius.

Na, šioje instrukcijoje surašyta greitosios med. pagalbos kvietimo tvarka kai kam gali pasirodyti išties gana griozdiška, ypač kai medikų pagalbos skubiai prireikia šiame straipsnyje išvardintais ir kitais panašiais atvejais. Tad „Merkio kraštas“ nutarė paprašyti pačios Greitosios medicinos pagalbos (GMP) tarnybos paaiškinimo. Raštišką komentarą redakcijai netrukus atsiuntė GMP tarnybos Vilniaus filialo, kuris yra atsakingas už GMP teikimą Varėnos rajone, l.e.p. direktorius Tadeušas Rodza.
GMP tarnybos Vilniaus filialo vadovo Tadeušo Rodzos komentaras
Išnagrinėjome Varėnos rajono laikraščio „Merkio kraštas“ persiųstą informaciją dėl GMP dispečerinės gauto pagalbos kvietimo dėl 1,5 mėn. amžiaus galimai užspringusios mergytės. Pagalbą kviečianti praeivė paminėjo, kad mergytė lyg užspringo, tačiau negalėjo paaiškinti GMP dispečerei, kodėl jos tėvai nesiklausė GMP dispečerės instrukcijų, kaip suteikti mergytei pirmąją pagalbą, kol atvyks GMP brigada. Pažymėtina, kad GMP dispečerė šiuo atveju veikė teisingai, kadangi privalėjo išsiaiškinti mergytės būklę ir duoti nurodymus, kaip ją gelbėti. Perklausius pokalbį, paaiškėjo, kad instrukcijos buvo pradėtos teikti kvietėjai, tačiau tuo metu, kai kvietėja norėjo perduoti ragelį vaikelio mamai, mama su tėčiu ir mergaite ant rankų jau pradėjo judėti tolyn nuo įvykio vietos ir įsėdo į automobilį. Kviečiančioji supyko ir pokalbį su GMP dispečere nutraukė.
Tiek šiuo atveju, tiek visais kitais atvejais pažymime, kad svarbu klausyti GMP dispečerio – konkrečiai atsakyti į užduodamus klausimus ir vykdyti jo nurodymus dėl pirmosios pagalbos teikimo. Derėtų žinoti, jog visi GMP dispečerio užduodami klausimai yra svarbūs, kad pacientas kuo greičiau gautų medicinos pagalbą. Be to, GMP dispečerio duodamos instrukcijos, kaip teikti pirmąją pagalbą, taip pat yra svarbios, siekiant išgelbėti paciento gyvybę ar išvengti komplikacijų. Norint sutrumpinti laiką iki pagalbos, įskaitant dispečerių teikiamas instrukcijas, gavimo, patariame skambinti tiesioginiu GMP tarnybos telefonu 113 (
paryškinta mūsų – red.).
Pažymime, kad GMP praktikoje yra labai svarbūs šiame straipsnyje jo autorės visi paminėti greitosios medicinos pagalbos iškvietimo instrukcijoje esantys punktai. Pažymėtina, kad gyvybei pavojingais atvejais GMP medikai yra išsiunčiami į kvietimo vietą, o GMP dispečeris tęsia pokalbį su pagalbą kviečiančiuoju ir duoda privalomus kviečiančiajam nurodymus, siekdamas, kad paciento sveikata pagerėtų arba bent jau nepablogėtų ir situacija būtų kontroliuojama, iki kol atvyks GMP medikai.

Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai