Šeštadienis, 22 vasario, 2025
spot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKaimo bendruomenėms ministerijos duodamų pinigų neužtenka…

Kaimo bendruomenėms ministerijos duodamų pinigų neužtenka…

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš valstybės biudžeto kasmet skiria po kiek daugiau kaip 10 tūkst. eurų Varėnos rajone veikiančių kaimo bendruomenių stiprinimo projektams įgyvendinti, tačiau bendruomenių pirmininkai sako, kad norint sukurti ką nors gražaus, tokių pinigų anaiptol nepakanka… 

Pinigus dalina pagal gyventojų skaičių
Praėjusią savaitę Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) „Merkio kraštui“ atsiuntė pranešimą, kuriame rašė šiųmečiams savivaldybių bendruomeninių organizacijų stiprinimo projektams skyrusi iš viso 2 mln. 180 tūkst. eurų. Finansavimą bendruomenėms SADM skirsto kiekvienais metais pagal priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“, kurioje dalyvauja visos 60 šalies savivaldybių. Valstybės biudžeto lėšos šiai priemonei įgyvendinti pirmiausia skiriamos savivaldybių administracijoms pagal gyvenamąją vietą deklaravusių gyventojų skaičių.
Pavyzdžiui, 2021 metais Varėnos rajono savivaldybės bendruomenių projektams vykdyti atiteko 15 tūkst. 58 eurai, 2022 metais – 14 tūkst. 821 euras, 2023 metais – 14 tūkst. 303 eurai, 2024 metais – 13 tūkst. 653 eurai, o šiemet – 13 tūkst. 736 eurai. Mažiau už Varėnos rajono savivaldybę gavo Zarasų, Širvintų, Skuodo, Pakruojo, Molėtų, Lazdijų, Kupiškio, Joniškio, Ignalinos, Akmenės rajonų, taip pat Visagino, Rietavo, Pagėgių, Neringos, Kazlų Rūdos, Kalvarijos, Druskininkų, Birštono ir savivaldybės bei Palangos miesto savivaldybė.
Pranešime spaudai SADM taip pat skelbia tęsianti „itin“ pasiteisinusį bandomąjį savivaldybių bendruomenių stiprinimo modelį, kuriame šiuo metu dalyvauja 24-ios savivaldybės iš 60-ies. Tuo tarpu priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ įgyvendinimo projektų vertinimo komisijos sekretorius, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėjas Irmantas Laniauskas „Merkio kraštui“ sakė, kad mūsų savivaldybė bandomajame modelyje nedalyvauja, o ir mažai ką apie jį težino.
„Tiesą pasakius, apie tai labai nesidomėjau. Galbūt šiek tiek skiriasi finansavimas, tačiau veiklos – panašios. Dalyvaujame įprastoje priemonėje, netrukus skelbsime konkursą paraiškoms teikti. Yra sudaryta speciali paraiškų vertinimo komisija, o kiekvieną paraišką vertina du vertintojai. Iš pradžių finansavimą paskirstome kiekvienai seniūnijai pagal gyventojų skaičių, o tik paskui, paskelbus konkursą, – joje veikiančių bendruomenių projektams. Finansavimą gauna daugiausia vertintojų balų surinkusi paraiška. Tokia tvarka yra numatyta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos apraše“, – aiškino I. Laniauskas.
Pašnekovo teigimu, parengti paraišką projektui, ypač turint gerą idėją, nėra sunku. „Reikia parašyti, ką kaimo bendruomenė už tuos pinigėlius veiks, taip pat – į ką yra orientuota, tarkime – į socialiai remtinus žmones, į bedarbius, senjorus ir panašiai. Galiu pasakyti, kad seniūnijų bendruomenės gana aktyviai dalyvauja teikiant paraiškas. Pavyzdžiui, pernai sulaukėme 18-kos paraiškų“, – kalbėjo I. Laniauskas.
Kaimo bendruomenėms – per mažai ministerijos dėmesio
„Merkio kraštas“ panagrinėjo, kiek pinigų kaimo bendruomenių projektams įgyvendinti pernai ir užpernai gavo rajono seniūnijos. Antai priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ įgyvendinimo projektų vertinimo komisijos (ją sudaro seniūnaičiai, bendruomeninių organizacijų ir savivaldybės administracijos atstovai) duomenys rodo, kad 2023 metais, pavyzdžiui, Varėnos seniūnijai atiteko beveik 3 tūkst. 500 eurų. Pinigai paskirstyti 5-ioms Varėnos seniūnijoje veikiančioms bendruomenėms: Tolkūnų, Senosios Varėnos, Sarapiniškių, Nedzingės ir Gudžių kaimo.
Kiek daugiau nei 2 tūkst. eurų gavo Merkinės seniūnija ir joje esančios Subartonių, Kibyšių, Vilkiautinio bei Panaros kaimo bendruomenės. Panaši suma atiteko Marcinkonių seniūnijai – Musteikos, Margionių ir Darželių kaimo bendruomenių projektams), apie 1 tūkst. 500 eurų – Kaniavos seniūnijai (Dubičių kaimo bendruomenei) bei Valkininkų seniūnijai (Valkininkų, Naujųjų Valkininkų ir Dargužių kaimo bendruomenėms). Dar maždaug po 1 tūkst. eurų gavo Jakėnų (Žilinų kaimo bendruomenė) ir Vydenių (Vydenių kaimo bendruomenė) seniūnijos, o kiek daugiau nei 900 eurų – Matuizų seniūnija (Matuizų kaimo bendruomenės projektui).
Tuo tarpu Dubičių krašto (Kaniavos sen.) bendruomenės projekto „Mus vienija daina“ įgyvendinimui buvo skirti 1 tūkst. 503 eurai. Tai – didžiausia pinigų suma lyginant su visomis kitomis rajono seniūnijose veikiančiomis kaimo bendruomenėmis, kurių projektams 2023 metais buvo numatytas kiek kuklesnis finansavimas.
„Merkio krašto“ pakalbintos Dubičių krašto bendruomenės pirmininkės Reginos Lukoševičienės manymu, ministerija kaimo bendruomenėms skiria per mažai dėmesio. „Kaniavos seniūnijoje yra keturios bendruomenės, ir pagal mūsų nerašytą susitarimą – kad visoms nereikėtų rašyti projektų ir tarpusavyje konkuruoti – tuos pinigus pasiima viena bendruomenė, o jau paskui dalinamės. Pavyzdžiui, nusipirkome du marmitus (įrenginius išlaikyti maisto temperatūrą iki patiekimo – aut.), taip pat indų ir kitokių stalo įrankių, kad turėtumėm renginiams, maisto produktų. Stengiamės kuo taupiau ir protingai išleisti pinigus. Tačiau pinigai iš tiesų labai nedideli. Šiais laikais, kai viskas taip brangu, ministerija galėtų skirti bendruomenėms ir dukart daugiau nei dabar“, – komentavo pašnekovė.
Aplinką gražina ir savais pinigais
Tuo tarpu pernai SADM lėšos buvo paskirstytos taip: Varėnos seniūnija gavo 2 tūkst. 500 eurų, juos projektų vertinimo komisija padalino Sarapiniškių, Nedzingės, Perlojos Respublikos ir Senosios Varėnos kaimo bendruomenių projektams įgyvendinti. Merkinės seniūnijai atiteko 2 tūkst. 244 eurai (Subartonių, Vilkiautinio ir Panaros kaimo bendruomenėms), Matuizų seniūnijai – 1 tūkst. 811 eurų (Krūminių kaimo bendruomenės projektui). Valkininkų seniūnija gavo 1 tūkst. 722 eurus, kuriuos vėlgi dalinosi paraiškas teikusios Valkininkų, Naujųjų Valkininkų ir Dargužių kaimo bendruomenės. Maždaug po 1 tūkst. 300 eurų gavo Vydenių seniūnija (Krivilių bendruomenė), Kaniavos seniūnija (Panočių krašto bendruomenė), Marcinkonių seniūnija (Kabelių, Žiūrų, Marcinkonių bei Darželių kaimo bendruomenės) ir Jakėnų seniūnija (Kareivonių ir Puodžių kaimo bendruomenės).
Iš visų aukščiau išvardintų kaimo bendruomenių paraiškų didžiausią – 1 tūkst. 811 eurų – finansavimą 2024 metais gavo Krūminių kaimo (Matuizų sen.) bendruomenės projektas „Bendruomenės namų aplinkos tvarkymas“. Krūminių kaimo bendruomenės pirmininkas Mindaugas Mameniškis „Merkio kraštui“ irgi sakė, kad norint sukurti gerą aplinką kaimelio gyventojams ir sutvarkyti viešąsias erdves, ministerijos skiriamų pinigų neužtenka.
„Už gautus pinigus tvarkome bendruomenės namų kiemelį – jau įrengėme veją, gėlyną, paruošėme žemės plotelį pavėsinei statyti. Pinigėliai mus pasiekė tik rudenį, todėl laukiame geresnio oro ir viską užbaigsime. Prie šio projekto dar maždaug 50 procentų prisidėsime ir savais pinigais. Mūsų bendruomenė renka nario mokestį – po 12 eurų per metus, o turime beveik 90 narių. Norint pasistatyti kažką gražaus ar susitvarkyti aplinką, ministerijos skiriamų pinigų būtų per mažai. Tačiau vienareikšmiškai tai vis tiek yra pagalba. Ruošiamės paraišką teikti ir šiemet“, – kalbėjo M. Mameniškis.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai