Ilgametė Varėnos rajono savivaldybės tarybos ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narė Angelė Malinovskienė praėjusių metų lapkričio 19 dieną atsisakė dirbti kartu su ilgamečiais tarybos bendražygiais opozicinėje Socialdemokratų frakcijoje, o štai prieš pusantros savaitės (vasario 19-ąją) ji išstojo ir iš LSDP; o kas rajono tarybos narę (išrenkamą nuo 2007 metų) privertė žengti tokį reikšmingą žingsnį, ji ir papasakojo „Merkio kraštui“…
Apie tai, kodėl rajono tarybos opozicinės Socialdemokratų frakcijos narė Angelė Malinovskienė prieš tris mėnesius pirmiausia išėjo iš šios frakcijos, jau rašėme praėjusių metų lapkričio 26 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „A. Malinovskienė trenkė durimis“.
Priminsime, kad po 2023 metų savivaldos rinkimų rajono tarybos opozicinę Socialdemokratų frakciją, be A. Malinovskienės, sudarė dar 5 nariai: frakcijos pirmininkas (ir LSDP Varėnos skyriaus pirmininkas) Povilas Saulevičius, Martynas Katelynas (dabartinis Seimo narys), Vidas Mikalauskas, Algis Miškinis ir Daiva Tamulevičienė.
O po viešo pranešimo apie pasitraukimą iš šios frakcijos praėjusių metų lapkričio 19 dienos rajono tarybos posėdyje A. Malinovskienė trumpai įvardijo ir tris priežastis, paskatinusias ją tai padaryti.
Pirmoji priežastis – kad dar prieš praėjusių metų Seimo rinkimus A. Malinovskienė, būdama Dzūkijos rinkimų apygardos komisijos narė, toje komisijoje nubalsavo ne taip, kaip norėjo „kai kurie“ Socialdemokratų frakcijos kolegos, ir tai sukėlė jų „nepasitenkinimą“. Be to, tas „kai kurių“ frakcijos bendražygių nepasitenkinimas buvo toks didelis, kad A. Malinovskienę jie pasistengė apskritai pašalinti iš Dzūkijos rinkimų apygardos komisijos narių, nė nepasibaigus Seimo rinkimams.
O dar dvi A. Malinovskienės tuomet, prieš tris mėnesius, pagarsintos priežastys, kodėl ji pasitraukė iš rajono tarybos opozicinės Socialdemokratų frakcijos: „Didelė nepagarba man, kaip vyresnio amžiaus žmogui“ ir „Aš išmokau atskirti asmeninius priešus nuo politinių oponentų“.
Ir štai po trijų mėnesių, praėjusią savaitę, rajono tarybos narė A. Malinovskienė „Merkio kraštui“ pranešė, kad ji išstojo ir iš LSDP.
Tad apie visas ilgametės LSDP narės dar „nuo Brazausko laikų“ skyrybų su socialdemokratais priežastis, pradedant nuo jos išėjimo iš rajono tarybos opozicinės Socialdemokratų frakcijos, su dabar jau nepartine tarybos nare A. Malinovskiene ir pasikalbėjome išsamiau, kad „žmonės žinotų“.
„Merkio kraštas“. Gerbiamoji Angele, pirmiausia – kas buvo tie „kai kurie“ frakcijos nariai, nepatenkinti Jūsų balsavimu Dzūkijos rinkimų apygardos komisijoje? Oficialiai opozicinės Socialdemokratų frakcijos pirmininkas rajono taryboje yra Povilas Saulevičius, jis yra ir LSDP Varėnos skyriaus pirmininkas. Bet kas faktiškai vadovauja frakcijai? Daug kas mano, kad Vidas Mikalauskas. O gal Algis Miškinis? Jiedu irgi yra LSDP Varėnos skyriaus nariai, patyrę politikai…
Angelė Malinovskienė. Ne, Mikalauskas nevadovauja. Bet ir jam niekas nepavadovaus, jis – pats sau. O jeigu Miškinis būtų buvęs LSDP Varėnos skyriaus pirmininkas, aš iš partijos nė nebūčiau išėjusi, nes jis – racionalus, kultūringas, ramaus būdo žmogus, apgalvoja kiekvieną žodį.
Viskam vadovavo nepartinis Katelynas, kol dar nebuvo Seimo narys, ir Saulevičius. O jų primetinėjimas nuomonės ir manęs vertimas balsuoti taip, kaip reikia jiems, man nepriimtinas. Viskas buvo gerai, kol aš tylėjau. Bet net būdama partijos narė neprivalau aklai vykdyti jų paliepimų, galiu turėti ir savo asmeninę nuomonę, be to, turiu daugiau patirties nei jie.
„M. k.“ O kaip jie reiškė nepagarbą Jums „kaip vyresnio amžiaus žmogui“?
A.M. Jie negerbia ne tik manęs, jie apskritai negerbia vyresnio amžiaus žmonių. Vadindavo mus „jūs, senoliai“ ir sakydavo, kad „po stovinčiu akmeniu vanduo neteka“. Čia tipo humoras, suprask, kaip nori. Arba, tarkim, prieš rinkimus mes, penki tarybos nariai – trys „senoliai“ ir Povilas su Katelynu – buvom pirmi socialdemokratų kandidatų sąraše. Tai mūsų jaunimas, važinėdamas po kaimus, žmones agitavo nebalsuoti „už senius“, bet balsuoti už jaunus. Už nugaros mane vadino visokiais žodžiais. Suprantu, jaunimas turi siūlyt kelius, ko mes, vyresni, gal nežinom ar nesuprantam, nes mes gal nematom ateities taip, kaip mato jie. Bet juk gyvenimo patirtis taip pat turi didelės reikšmės, ir reikėtų ja remtis, jei nori pažangos ir kažką pakeist. Tik tuomet bus reikiamas rezultatas.
„M. k.“ O dar viena iš priežasčių, kodėl išėjot iš Socialdemokratų frakcijos, kaip sakėt, kad išmokot „atskirti asmeninius priešus nuo politinių oponentų“? Ką turėjote omeny?
A.M. Sakykim, taip: Povilas turi asmeninių sąskaitų su meru Kašėta, kadangi jį išvijo iš Varėnos krašto vietos veiklos grupės pirmininkų. Mikalauskas irgi turi asmeninių sąskaitų su Kašėta. Ir šitą reikia atskirt. Tai čia taip ir yra, kad jie per rajono tarybos posėdžius suvedinėja asmenines sąskaitas su meru. Jie tik tuo ir užsiima. Ir šitas skamba ypač bjauriai, kai suprantu, apie ką kalbama, bet turiu tylėt, kadangi esu tos pačios Socialdemokratų frakcijos narė. Bet negi ir aš turiu iš visų jėgų bandyti merą provokuoti, juodinti, jam kenkti? Po kiekvieno pasišnekučiavimo su savo frakcijos nariais valandą prieš posėdį aš gerdavau raminamuosius vaistus, kad vakare užmigčiau. Bet tylėjau. Daviau sau žodį, kad neprasidėsiu, darykit, ką norit. Kaip mano tėvas sakydavo: nedergsiu aš jūsų, jūs patys apsidergsit. Ir kol tylėjau, viskas buvo gerai. Bet kai pradėjau nebetylėt, tapau nebereikalinga, tapau priešu.
Bet aš neturiu jokių asmeninių sąskaitų su niekuo – nei su meru, nei su savivaldybės administracijos direktore, nei su dar kuo nors iš savivaldybės. Ir atėjau į rajono tarybą ne suvedinėt sąskaitų, o dėl to, kad žmonės mane išrinko, kad pagal galimybes galėčiau jiems padėt ir priimti žmonėms naudingus sprendimus, o ne jiems kenkti.
Kad ir dėl šių metų rajono biudžeto, kurį iš tikrųjų skaičiau, aiškinausi su specialistais ir jam pritariau. O vienas opozicijos tikslų – susilpninti mero poziciją. Ir opozicinė „valstiečių“ frakcija tą daro. Bet kokia iš to nauda rajono žmonėms? Pasidomėjau savivaldybėje, kas būtų, jei rajono taryba nepatvirtintų biudžeto? Tai reiškia, kad per mėnesį galima skirti tik vieną dvyliktąją dalį biudžeto lėšų, ir iš tų pinigų reikėtų verstis, mokėti atlyginimus ir visa kita. Ir tai būtų savivaldybės darbo ribojimas. Tad kodėl aš turėčiau riboti savivaldybės darbą? Todėl balsavau „už“ biudžetą, ir mano balsas buvo lemiamas, o tai socialdemokratų opozicijai buvo baisiausias dalykas.
„M. k.“ Iš tiesų biudžetas buvo patvirtintas vos vieno balso dauguma, t. y. 13 balsų „už“, o 12 tarybos narių iš opozicijos nepritarė biudžetui – balsavo „prieš“ arba susilaikė. Jūs manot, jie tai darė tyčia?
A.M. Aišku, kad tyčia. Nors opozicija turi ne suvedinėt asmenines sąskaitas ir ne tik kritikuot, bet ir siūlyt, argumentuot. Klausimai vardan klausimų niekam nereikalingi. Aš ir merui esu sakiusi – tegul opozicija parengia alternatyvų biudžetą. Tuomet tarybai būtų pristatyti du biudžetai: vienas – opozicijos, kitas – valdančiųjų, ir tada sulyginsim. Aš prie tarybos daugumos neprisijungiau ir neprisijungsiu, bet kodėl turiu balsuot taip, kaip reikia socialdemokratų opozicijai, jei biudžetas normalus? Man nepriimtina protestuot vardan protesto ir tyčia kenkti mero įvaizdžiui. Užtat pasidariau jiems priešas.
„M. k.“ Betgi ir prieš tai buvot jiems priešė, kai Dzūkijos rinkimų apygardos komisijoje balsavot ne taip, kaip reikia, ir ypač kai išėjot iš Socialdemokratų frakcijos…
A.M. Bet jau dabar – galutinai. Maža to, Socialdemokratų frakcija mane perdavė svarstyt LSDP Etikos komisijai – kad pasiaiškinčiau, kodėl išėjau iš frakcijos. O išeiti iš frakcijos galutinai apsisprendžiau, kai ponas Mikalauskas per opozicijos valandą leido sau užsipulti mero Kašėtos šeimą – dėl jo žmonos įsidarbinimo Varėnos kultūros centre – ir dar tokiais bjauriais žodžiais. Ir jo balso tonas man nepatiko. Suprantu – meras, bet kita vertus, jei esi mero giminė ar šeimos narys, tai jau niekur rajone nebegali dirbti, nors esi išsilavinęs ir atitinki visus reikalavimus?..
Po to galbūt, bet čia mano asmeninė nuomonė, buvo projektuojama mane išmest iš partijos. Nes, kai parašiau pareiškimą išeit iš Socialdemokratų frakcijos, supratau, kad frakcija mane „išiminės“ ir iš tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkų, – žinau gi, su kuo reikalą turiu. O paskui bandys išmest mane iš partijos, atkeršyt. Žinojau, kad mane juodins, todėl iš partijos išėjau pati – vasario 19 dieną išsibraukiau iš sąrašo per internetinę sistemą.
Noriu, kad žmonės mane suprastų – socialdemokratų aš nepardaviau, neišdaviau, Socialdemokratų partijos vertybės man daugybę metų buvo artimos, tokios ir liks. Bet su šitais „socialdemokratais“ ir jų pirmininku, paisančiais tik savo interesų ir netoleruojančiais jokios kitokios nuomonės, nei toje pačioje frakcijoje, nei tame pačiame partijos Varėnos skyriuje būti negaliu, mano sąžinė man to neleidžia. Tuo labiau, kad kaip partijos ir kaip tarybos narė galiu elgtis kaip noriu – jungtis į frakcijas ar išeit iš jų, tą leidžia įstatymas ir reglamentas.
„M.k.“ O štai išeit iš rajono tarybos Socialdemokratų frakcijos laisvai ir be piktumų, panašu, negalima. Vos ne kaip mafijoj, iš kurios pasitraukti leidžiama tik negyvam – nušautam bendražygių. Beje, užsiminėt, kad Jūsų buvę bendražygiai Socialdemokratų frakcijoje ir apskritai rajono tarybos opozicija norėtų Jus atstatydint iš dabar einamų Antikorupcijos komisijos pirmininkės pareigų. Ir ką jie siūlo?
A.M. Dabar jie parašė raštą, kad vietoj manęs į Antikorupcijos komisijos pirmininkus siūlo Čapkovskį (rajono tarybos opozicinės Mišrios frakcijos narį Marijoną Čapkovskį-aut.) ir apie tai jau paskelbė internete. Bet pagal įstatymą pirma reikia pakeisti Antikorupcijos komisijos sudėtį, į ją įtraukiant Čapkovskį, nes dabar jis nėra šios komisijos narys. Ir tik tada, kai rajono taryba artimiausiame posėdyje pritars balsuodama, kad iš Antikorupcijos komisijos mane reikia „išimti“, o vietoj manęs įtraukti Čapkovskį, jis gali būti šios komisijos pirmininkas. Bet taryba tam gali ir nepritarti. Tai nežinau, kaip čia bus.
Na, dabar aš jau nesu Socialdemokratų partijos narė, esu laisva, rajono taryboje galiu balsuot kaip noriu ir kaip manau esant reikalinga. Ir niekas neturi teisės man diktuoti, ką turiu daryt, – nei Blinkevičiūtė, nei Saulevičius. Nesu jų įrankis ir nenoriu juo būti.
„M. k.“ O kiek LSDP Varėnos skyriuje iš viso yra narių?
A.M. Virš 50. Bet dabar partijos narių sumažėjo. Aš išėjau kartu su sese, o po mano šito aljanso, manau, iš skyriaus jų išeis dar. Kol buvau partijos narė, prieš socdemus nešokau. Bet dabar, jei užkabins – o proto jiems užteks, kad užkabintų, – tikrai netylėsiu. Žodžio kišenėje neieškau, tegul tik gerai užkabina.
Noriu, kad mūsų rajono žmonės mane suprastų. Dėl to ir atėjau duoti interviu, kad paaiškinčiau žmonėms savo elgesį.
O kaip rajono tarybos narė stengiuosi padėti ir toliau pagal galimybes padėsiu žmonėms, kurie kreipsis. Daugelis manęs klausinėja, ar dalyvausiu ateinančiuose rinkimuose į rajono tarybą. Na, matysiu, kaip sveikata, o paskui jau svarstysiu. Reikia, kaip sakoma, tik pasirinkti teisingą sąrašą (juokiasi).
Ačiū už pokalbį.
Diana Zubavičienė