Naujieji metai prasidėjo naujais draudimais – įsiteisėjus Darbo kodekso pataisoms, uždrausta darbo užmokestį, pašalpas, vaikų pinigus ir kitas išmokas mokėti grynaisiais pinigais; „Merkio kraštas“ pasidomėjo, kaip naująją tvarką vertina Varėnos rajono seniūnijų vadovai ir gyventojai…
Laimėjo bankai?
Pagal priimtas pataisas darbo užmokestis ir kitos išmokos, taip pat dienpinigiai ir komandiruočių išlaidų kompensacijos privalo būti mokamos pavedimu į nurodytą mokėjimo sąskaitą banke. Pagal Prekybinės laivybos nustatytą darbo užmokesčio mokėjimo tvarką išimtis bus taikoma tik jūrininkams.
Pasak pasiūlymą iniciavusių Seimo narių, taip siekiama stiprinti darbuotojų teisę į teisingą apmokėjimą už darbą, skaidrinti dienpinigių išmokėjimo sistemą ir išvengti galimo dienpinigių nemokėjimo ar jų išmokėjimo reikalavimų nesilaikymo. Teigiama, kad vien 2020 metais Valstybinė darbo inspekcija darbuotojų naudai išieškojo maždaug 9 mln. eurų dėl neskaidrių ir nesąžiningų atsiskaitymų.
Tačiau tokiems pokyčiams pritarė anaiptol ne visi seimūnai: vieni įžvelgė, kad toks sprendimas bus naudingas tik bankams, mat taip pasistengta jiems parūpinti kuo daugiau klientų, kiti apgailestavo, kad pirmiausia priimami įstatymai ir tik paskui galvojama, kaip juos įgyvendinti, o grynųjų draudimas nepadės kovoti su šešėliu.
Vis dėlto už pasiūlytas naujas nuostatas balsavo 82 Seimo nariai, prieš – 6, susilaikė 24 parlamentarai.
Atsižvelgus į tai, kad Lietuvoje trūksta pinigų išsigryninimo vietų, Lietuvos bankas žada padvigubinti bankomatų kaimiškose vietovėse, kur galima išsigryninti pinigus, bet tą ketina padaryti vėliau – iki šių metų vidurio.
Naujoji tvarka – kaip kirviu nukirsta
„Merkio kraštas“ pakalbino visų 8-ių rajono seniūnijų vadovus ir paklausė jų nuomonės, kaip vertina naująją tvarką. Seniūnai tvirtino, kad bankomatų kaimuose išties stinga, tačiau išsigryninti pinigų galima beveik visose kaimų parduotuvėse esančiuose terminaluose.
Štai Varėnos seniūnas Dalius Lukminas svarstė, kad numatyti pokyčiai vargu ar padės užkirsti kelią šešėliui. „Žmonėms reikia kokio euro, kito einant į bažnyčią ar kai pasamdo kokį žmogų, kad jiems malkų prikapotų, tokiu atveju bankinio pavedimo juk nepadarysi. Nepalaikyčiau naujosios tvarkos. man asmeniškai tai nieko, bet kai kuriems žmonėms tikrai bus sunkiau“, – komentavo D. Lukminas.

Vydenių seniūnė Genė Ramaškienė kalbėjo, kad daugeliui gyventojų atlyginimai iki šiol buvo pervedami į „korteles“, tad jokių suvaržymų jie nepajus. „Žinau, kad, pavyzdžiui, Vydenių lentpjūvėje atlyginimai visuomet buvo pervedami į kortelę. Krivilių žemės ūkio bendrovėje, kurioje yra daugiausia dirbančiųjų, išmokėdavo atlyginimus per kasą. Ūkininkai, įsidarbinę pavienius žmones, greičiausiai visaip apmoka. Bet parduotuvėse yra terminalai, kur galima išsigryninti pinigų. Kai reikia, aš ir pati tai darau. Prireikus, ten galima ir kelis šimtus eurų nusiimti“, – komentavo G. Ramaškienė.

Šia tema užklaustas Merkinės seniūnas Gintautas Tebėra aiškino, kad kol miestelyje veikė bankomatas, nekilo jokių nepatogumų, tačiau jį panaikinus galimybė išsigryninti pinigus teliko parduotuvės „Perlo“ terminale, nors ir ten tuokart gali nebūti tiek pinigų, kiek žmogui reikia. „Jeigu kažkas prieš tave išsigrynino pinigų, teks palaukti, kol jų terminale atsiras. Mano pamąstymas būtų toks – jeigu grąžintų bankomatą, problemos visiškai nebūtų. Galbūt tai ne problema, bet nepatogumas – tai tikrai. Mažame miestelyje nemažai grynųjų „vaikšto“, sakyčiau, tai yra pagrindinė atsiskaitymo forma“, – sakė seniūnas.

Valkininkų seniūno Antano Juknevičiaus nuomone, prieš patvirtindama naująją tvarką aukščiausioji šalies valdžia galėjo bent jau numatyti pereinamąjį laikotarpį, o ne paskelbti draudimą, anot pašnekovo, „nukirstą kirviu“. „Po kiekvieno tokio aštraus ir įpareigojančio sprendimo žmonės susiduria su tam tikromis problemomis. Esu žmonių, kurie susiduria su nepatogumais, pusėje, todėl naujųjų pataisų nepalaikau“, – pakomentavo A. Juknevičius.

Jakėnų seniūnas Dainius Junevičius pasvarstė, kad būtų labai patogu, jeigu seniūnijoje atsirastų bent vienas bankomatas, tačiau didelių vilčių dėl to nepuoselėja. „Dviejose seniūnijos parduotuvėse galima išsigryninti nedidelę sumą, priklausomai nuo to, kiek kasoje yra sukaupta pinigų. Taip pat visose seniūnijos parduotuvėse galima atsiskaityti kortele. Bet vėlgi reikia kažkiek ir grynųjų turėti už tam tikrus dalykus susimokėti, tarkime, grūdams nusipirkti ir panašiai. Jeigu seniūnijoje atsirastų bent vienas bankomatas, žmonės tikrai juo naudotųsi. Vis dėlto mažai tikėtina, kad bankomatas atsiras mūsų seniūnijoje, greičiau – didesnėse gyvenvietėse, pavyzdžiui, Merkinėje, kur daugiau gyventojų ir kur atvažiuoja turistai“, – tvirtino Jakėnų seniūnas.

Kaip pakomentavo Matuizų seniūnas Mindaugas Matuiza, senjorams pensijas grynaisiais pristato mobilieji paštininkai, o kažkokių keblumų bent jau pačiose Matuizose, seniūno teigimu, neturėtų būti, mat parduotuvėje galima atsiskaityti kortele, čia taip pat veikia ir terminalas. „Bankomatas gal būtų ir patogu, bet bankai turbūt atsižvelgia ir į apyvartą. Galų gale bankomatas naudoja ir elektrą, o toks dalykas, mano nuomone, turėtų atsipirkti“, – pasvarstė M. Matuiza.

Bėdos su antstoliais
„Merkio krašto“ kalbintas Kaniavos seniūnas Audrius Verseckas irgi stebėjosi, kodėl vis dar kaimiškose vietovėse nėra bankomatų, nors visuomenė, pasak jo, „stipriai pažengusi“ ir toks dalykas, kaip bankomatas, atrodytų, visai elementarus.
„Aš niekuomet technologijų nebijojau ir stengiuosi nuo jų neatsilikti bei jomis naudotis. O seniūnijoje žmonės gali išsigryninti pinigus „Perlo“ terminale, parduotuvėje „Aibė“. Tolimuose kaimuose nėra kur išsigryninti pinigų, tačiau ten nėra ir parduotuvės. Kitas dalykas – atvažiuojančios autoparduotuvės suteikia galimybę atsiskaityti banko kortelėmis. Žinoma, kiekvienas pokytis yra priimamas sunkiai, priklausomai nuo žmogaus. Suprantama, kad žmonės yra įpratę grynaisiais atsiskaityti už malkas, kitas paslaugas, bet ar mes norime, kad mūsų valstybėje pagaliau nebeliktų to šešėlio? Atsiskaitymas grynaisiais pinigais leidžia, pavyzdžiui, pirkti kontrabandines cigaretes, vadinamąjį „pilstuką“ taškuose. Tačiau kodėl tokiuose kaimuose, kaip, tarkime, Panočiuose ar Dubičiuose, iki šiol nėra nė vieno bankomato, – man yra mistinis dalykas. Mums buvo atsiųstas naujųjų bankomatų planas ir buvo nurodytos kelios vietos mūsų seniūnijoje, kur jie turėtų būti įrengti, bet kaip ten bus iš tiesų, sunku pasakyti“, – dėstė A. Verseckas.

„Merkio kraštui“ Marcinkonių seniūnas Vilius Petraška paminėjo ketinantis pats prašyti banko, kad kaime būtų įrengtas bankomatas. „Kol kas žmonės man dar nesiskundė, greičiausiai namuose jie turi kažkiek santaupų. Kiti pinigų gali pasiimti iš terminalo. Na, o tiems, kurie neturi banko kortelių, nežina kaip bus… Prašysime seniūnaičių, kad padarytų gyventojų apklausą, ir matysime situaciją“, – teigė V. Petraška.

Tuo tarpu Marcinkonių seniūnijos socialinio darbo organizatorė Danutė Stankūnienė tvirtino, kad kone didžiausia naujosios tvarkos našta nuguls ant pašalpos gavėjų pečių, mat dalis jų turi įsiskolinimų antstoliams, kurie nurašo visas lėšas, esančias banko sąskaitoje. „Nesvarbu, ar tai socialinė pašalpa, ar vaiko pinigai. Tada žmonėms reikia ieškoti antstolių, nors jie nė nežino, kokiems antstoliams yra skolingi, ir, kai pradeda ieškoti, supranta, kad skola yra kokiems keturiems ar net penkiems. Antstoliai neatsako į jokius prašymus atblokuoti korteles. Bus didelis galvos skausmas, ir nežinau, kaip reikės žmonėms padėti. Pažįstu vieną vyrą, kuriam antstoliai viską atskaičiuoja, nors jis jų prašo, kad grąžintų, kad yra mažų vaikučių, bet aišku – negrąžina. Žinoma, jeigu tu esi skolingas – turi skolą atiduoti, bet iš pašalpos atidavinėti jie negali“, – apgailestavo D. Stankūnienė.
Ką mano gyventojai?
Socialiniame tinkle „Merkio kraštas“ paskelbė skaitytojų apklausą, ar jie palaiko Darbo kodekso pataisas, kuriomis draudžiama darbo užmokestį ir kitas išmokas mokėti grynaisiais pinigais.
Permainas gyventojai vertino skirtingai: iš 156 apklausoje sudalyvavusių respondentų 80 pasisakė „prieš“ naująją tvarką, 59 ją palaiko, o dar 17 pažymėjo šiuo klausimu neturintys jokios nuomonės.
Evelina Kuliešė