Antradienis, 24 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKaip paprasčiau galima suženklinti šunis bei kates ir kiek tai kainuos?

Kaip paprasčiau galima suženklinti šunis bei kates ir kiek tai kainuos?

Seimui priėmus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, nuo praėjusių metų gegužės 1-osios įsigaliojo privalomas šunų, kačių ir naminių šeškų ženklinimas mikroschemomis bei jų registravimas Gyvūnų augintinių registre, tačiau įtvirtinta prievolė minėtųjų gyvūnų šeimininkams vis dar kelia daug klausimų – į redakciją dėl to kreipėsi kaimo žmonės, tad „Merkio kraštas“ pabandė paieškoti atsakymų…

Įstatyme numatyta, kad katės, šunys ir šeškai turės būti paženklinti per 4 mėnesius nuo jų atvedimo, bet ne vėliau kaip iki jų perdavimo kitam savininkui. Jei augintiniai gimė iki įstatymo įsigaliojimo datos (praėjusių metų gegužės 1 d.), jie turės būti paženklinti iki šių metų gegužės 1-osios. Socialiai remtiniems šunų, kačių ir šeškų augintojams gyvūnų ženklinimui laiko skirta šiek tiek daugiau – iki šių metų gruodžio 31-osios.

Ženklinama maždaug 30-35 proc. gyvūnų daugiau nei įprastai

Skaitytojai „Merkio krašto“ paprašė pasidomėti apie privalomą kačių bei šunų ženklinimą, mat šiuo klausimu jiems kyla daug neaiškumų. tad pirmiausia pasikonsultavome su ilgą darbo patirtį rajone turinčios privačios veterinarijos klinikos savininku, veterinarijos gydytoju Dariumi Tamulevičiumi. Įmonės vadovas aiškino, kad būtų geriausia, jeigu žmonės su gyvūnu į kliniką atvyktų patys, tačiau yra galimybė tartis ir dėl atvažiavimo į jų pageidaujamą vietą.

Anot D. Tamulevičiaus, „čipavimas“ neturi jokios įtakos gyvūno sveikatai, procedūrą užtenka atlikti vieną kartą bet kokio amžiaus augintiniui. „Yra specialūs sterilūs švirkštai, kuriuose yra vadinamoji mikroschema, įstumiama po oda, ir lieka ten visam laikui“, – apie ženklinimo procesą „Merkio kraštui“ pasakojo pašnekovas.

Veterinarijos gydytojas sakė palaikantis prievolę ženklinti gyvūnus, mat jų savininkai turės prisiimti didesnę atsakomybę už savo augintinį. „Kitaip sunku kontroliuoti benamių gyvūnų dauginimąsi. Neaišku, kas už ką atsakingas. O nuskaityti „čipą“ gali bet kas, turintis nuskaitymo aparatą. Jį gali įsigyti ir policijos pareigūnai, ir seniūnijos“, – kalbėjo D. Tamulevičius.

Pašnekovo paskaičiavimais, šunų ir kačių rajone pastaruoju metu ženklinama maždaug 30-35 proc. daugiau nei įprastai. Vieno gyvūno ženklinimas D. Tamulevičiaus veterinarijos klinikoje kainuoja 30 eurų. „Į šią kainą taip pat įeina užregistravimas duomenų bazėje, dokumentų užpildymas ir kita. Jeigu gyvūnų žmogus atsiveža daugiau, paslauga gali būti pigesnė ir kainuoti apie 15-20 eurų“, – sakė D. Tamulevičius.

Socialiai remtiniems gyvūnų šeimininkams priklauso kompensacija

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Alytaus departamento Varėnos skyriaus vyriausiasis specialistas Michailas Golubevas „Merkio kraštui“ irgi sakė, kad „idėja ženklinti gyvūnus gera“, tik norėtųsi didesnio žmonių įsitraukimo. „Jeigu atsitiktų taip, kad, tarkime, šuo bus išmestas iš valdos, pagal mikroschemą bus galima išsiaiškinti, kas yra gyvūno savininkas, kuris turės prisiimti už tai atsakomybę. Tačiau, prisimenu, kuomet buvo pradėta ženklinti galvijus, ir, nors šią paslaugą dengė valstybė, užtruko, kol žmones įtikino, kad taip reikia“, – kalbėjo M. Golubevas.

Rajono žmonės, anot pašnekovo, labai vangiai reaguoja į reikalavimą ženklinti savo keturkojus, ypač kaimiškose vietovėse, dėl to VMVT Varėnos skyriaus specialistai žada prašyti seniūnijų seniūnų pagalbos. „Ketiname suorganizuoti nuotolinį susitikimą su seniūnais, nes jie dažniau susitinka su gyventojais, tad prašysime, kad žmonėms būtų viskas išaiškinta ir kad nelauktų paskutinės dienos“, – dėstė specialistas.

M. Golubevo žiniomis, rajone yra 3 privatūs veterinarijos gydytojai, galintys suteikti augintinių ženklinimo paslaugą atvykę į paprašytą vietą: Vytautas Petras Sušinskas Merkinėje, Julius Verenius Krukliuose, Romas Gaidys Druckūnuose. Tuo tarpu Varėnos mieste dirba du veterinarijos gydytojai – Andrius Blažukas ir Darius Tamulevičius.

Dėl atvykimo ir ženklinimo kainų bei visais kitais rūpimais klausimais, „Merkio krašto“ pašnekovo patarimu, reikėtų kreiptis tiesiai į veterinarijos gydytojus viešai skelbiamais jų kontaktais (V. P. Sušinskas 8 618 46 698, J. Verenius 8 698 08 302, R. Gaidys 8 687 94 460, A. Blažukas 8 611 77 665, D. Tamulevičius 8 687 78 243).

Socialiai remtiniems gyventojams, turintiems pažymą iš savivaldybės, kaip aiškino M. Golubevas, priklauso kompensacija, mokama veterinarijos gydytojui, bet ne tiesiogiai gyvūnų šeimininkams. Kompensacijos dydis – 15 eurų už vieną gyvūną, bet ne daugiau nei už tris augintinius vienam žmogui. Visiems kitiems reikia susimokėti visą kainą. Kas gyvūnų nepaženklins, – lauks baudos nuo 30 iki 120 eurų.

Gavo 18 pranešimų dėl gyvūnų gerovės pažeidimų

„Merkio krašto“ šia tema kalbintos VMVT Alytaus departamento Varėnos skyriaus vyriausiosios veterinarijos gydytojos-inspektorės Irmos Sasnauskienės nuomone, augintinių ženklinimas taip pat padės išaiškinti žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus, identifikuoti augintinių savininkus ir nustatyti pažeidėjus.

Pašnekovės pateiktais duomenimis, VMVT Alytaus departamentas Varėnos skyrius praėjusiais metais gavo 18 pranešimų dėl gyvūnų gerovės pažeidimų, 6 iš jų pasitvirtino, dauguma buvo dėl šunų ir galvijų nepriežiūros. Dalyvaujant seniūnams, Kijučių kaime 2 neprižiūrėti šunys buvo perduoti gyvūnų globėjų organizacijai „Nuaras“, o jų šeimininkui, pasak I. Sasnauskienės, paskirta tūkstantinė bauda. Tuo tarpu Puodžių kaime 1 šuo taip pat buvo perduotas „Nuarui“. Šeimininkas dėl prastos savo socialinės būklės negalėjo gyvūnui užtikrinti reikiamos priežiūros, jam surašytas įspėjimas.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai