Trečiadienis, 11 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKas ir kiek aukoja kandidatams į valdžią?

Kas ir kiek aukoja kandidatams į valdžią?

„Merkio kraštas“ pasidomėjo, kiek piniginių aukų jau yra surinkusios savo kandidatus į mūsų rajono merus iškėlusios politinės partijos ir politiniai komitetai…

Pernai rugsėjį patvirtintame Rinkimų kodekse „aukos“ sąvoka apibūdinama kaip rinkimų politinės kampanijos dalyviui neatlygintinai perduodami pinigai.

Beje, aukoti yra leidžiama ne tik pinigus, bet ir daiktus ar informaciją. Aukoms taip pat priskiriami neatlygintinai atlikti veiksmai, savanoriški darbai ir kt.

Pagal minėtąjį Kodeksą politikams aukoti gali visi Lietuvos piliečiai, net ir patys politikai. Kiekviena politinė organizacija turi iždininką, kuris gautas aukas užregistruoja finansavimo apskaitos žiniaraštyje ir ne vėliau kaip per 10 darbo dienų Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto svetainėje paskelbia aukotojo vardą, pavardę ir kitą įstatyme numatytą informaciją.

Dar reikėtų paminėti, kad konkrečiose rinkimų apygardose yra numatyti politinės kampanijos išlaidų limitai, apskaičiuojami pagal tų metų rinkimuose taikomą vidutinį mėnesinio darbo užmokesčio dydį (šiems rinkimams tai būtų 1 tūkst. 598 eurai). Kaip viešai skelbia VRK, Varėnos rajono savivaldybėje yra numatytas 31 tūkst. eurų dydžio politinės kampanijos išlaidų limitas ir jo nevalia viršyti, antraip iždininko arba politinės kampanijos dalyvio laukia bauda nuo 150 iki 1 tūkst. 450 eurų (kaimyniniuose rajonuose, kaip antai Šalčininkuose, limitas siekia 42 tūkst. eurų, Druskininkuose – 28 tūkst. eurų, Trakuose – 45 tūkst. eurų, Alytuje – 38 tūkst. eurų).

Tiesioginiai merų rinkimai vyks jau šių metų kovo 5 dieną, o užimti Varėnos rajono mero pareigas pretenduoja net 8 kandidatai. Tad ir pasižiūrėkime, kiek aukų iki šio pirmadienio ryto surinko 6 politinės partijos ir 2 politiniai komitetai, iškėlę savo kandidatus į mūsų rajono mero postą (7-oji partija – Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – savo kandidato į rajono merus nekėlė, tačiau, remiantis jos iždininko pateiktais duomenimis, savo sąskaitoje partija jau turi suaukotus 140 tūkst. eurų).

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, siūlančiai mūsų rajonui merą Edviną Grikšą, iki šiol paaukota daugiausia pinigų. Kaip rodo VRK paskelbti duomenys, „valstiečiams“ padovanota net 378 tūkst. eurų, ir beveik visa ši suma yra pačios partijos lėšos. Kol kas viešai neskelbiama, kiek šiai partijai pinigais prisidėta konkrečiai Varėnos rinkimų apygardoje.

Toliau rikiuotųsi pernai įsteigta buvusio premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujama Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, į mūsų rajono merus deleguojanti Danguolę Miškinienę. Šios partijos sąskaitoje jau yra deklaruota 226 tūkst. 571 euras, daugiausia – partijos pervesti pinigai. Duomenys apie gautas ir priimtas aukas šiai partijai Varėnos rinkimų apygardoje neskelbiami.

Pagal aukų sumą trečioje vietoje kol kas yra Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, į merus keliantys Giedrių Samulevičių. Vakar iš ryto konservatoriai turėjo surinkę 115 tūkst. eurų, kuriuos pervedė pati partija, dar 3 tūkst. 600 eurų atseikėjusi Varėnos rajono rinkimų apygardai.

Ketvirtoji – politinė partija „Laisvė ir teisingumas“, mūsų rajono meru matanti Marių Juškevičių. „Laisviečių“ sąskaitoje pirmadienį buvo matyti 41 tūkst. 580 eurų piniginių aukų, daugiausia partijos lėšų (duomenų apie Varėnos rinkimų apygardoje surinktas aukas nėra).

Likusiųjų politinių organizacijų turimos sumos kuklesnės. Antai Darbo partija, Varėnai siūlanti Remigijų Bugailiškį, kaip skelbiama VRK tinklalapyje, deklaravo aukų už 27 tūkst. eurų. Visą šią sumą sudaro pačios politinės partijos skirti pinigai. Varėnos rajono rinkimų apygardai „darbiečiai“ irgi skyrė 1 tūkst. 500 eurų. 

Politinis komitetas „Drauge su Jumis“ (kandidatas į merus – Algis Kašėta), VRK duomenimis, kol kas turi 8 tūkst. 590 eurų. Iš lentelėje pateiktos informacijos matyti, kad didžiąją dalį tų pinigų paaukojo Rasa Kačiurinienė, taip pat Marius Valukynas ir Valdas Matulis – po 2 tūkst. eurų. Kiek mažiau aukojo Saulius Ivanauskas – 500 eurų, Valdas Kukulskis – 300 eurų, pats A. Kašėta – 200 eurų, Vilma Miškinienė – 100 eurų, Audrius Saulynas ir Gintautas Kanauka – po 70 eurų, Sigita Švedė – 85 eurų, Rytis Amšiejus, Milda Balkuvienė, Valentas Streikus, Lina Alubauskienė, Roberta Verbickienė – po 80 eurų, Juozas Ignatavičius – 65 eurus, Diana Versekėnienė – 50 eurų ir kt.

Priešpaskutinis pagal kol kas turimų aukų sumą būtų politinis komitetas „Atsigręžkime į žmogų“ (kandidatė į merus – Rita Severinienė). Jo politinės kampanijos iždininkas deklaravo iš viso suaukotus 3 tūkst. 360 eurų. Daugiausia – 2 tūkst. eurų – paaukojo pati R. Severinienė, kiti mažiau: Agnė Tankelevičienė – 650 eurų, Alvydas Jočys – 250 eurų, Jovita Samauskienė – 300 eurų, Aušra Šidlauskienė – 100 eurų, Daiva Taraškevičienė – 50 eurų ir Virginija Stanevičienė – 10 eurų.

Paskutinė šiuo atžvilgiu liko Lietuvos socialdemokratų partija, Varėnoje meru kelianti Povilą Saulevičių. Pagal VRK svetainėje paviešintą informaciją socialdemokratai yra deklaravę 1 tūkst. 100 eurų piniginių aukų. Varėnos rajono rinkimų apygardai partija skyrė 2 tūkst. 935 eurus.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai