Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKas mus apsaugos nuo šūvių?

Kas mus apsaugos nuo šūvių?

Akylesnių „Merkio krašto“ skaitytojų dėmesį patraukė virš Varėnos kultūros centro tarnybinio įėjimo durų prikabintas ženklas su užrašu „Priedanga“ – tokiais specialiaisiais ženklais žymimi pastatai, skirti pasislėpti karo metu prasidėjus apšaudymams…

Daugiau kaip 1,5 tūkst. priedangų visoje šalyje

Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad Rusijai užpuolus Ukrainą, „iš naujo įvertinta Lietuvos civilinės saugos sistemos būklė ir trūkumai“, todėl šiemet imtos ženklinti galimos priedangos prasidėjus ginkluotam konfliktui, mat iki šiol buvo paženklinti tik kolektyvinės apsaugos statiniai, kuriuose būtų galima laikinai apsisaugoti nuo pavojaus gyvybei ar sveikatai.

Pirmasis specialiuoju geltonos spalvos ženklu „Priedanga“ pažymėtas statinys šalyje buvo Juliaus Janonio gimnazija Šiauliuose. Taip suženklinti ruošiamasi ne mažiau kaip 1,5 tūkst. pastatų visoje Lietuvoje, skirtų trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai nuo apšaudymo karo atveju. Anot ministerijos, tokiose priedangose apsistojusiems žmonėms būtų teikiamos būtiniausios paslaugos ir reikmenys: maistas, vanduo, drabužiai, psichologinė, medicininė ir kita humanitarinė pagalba.

Mūsų rajone trumpalaikių slėptuvių – 17

Varėnos rajono savivaldybės internetinis tinklalapis skelbia, kad rajone šiuo metu yra 17 priedangų, iš jų 3 didžiausios pagal plotą – senjorų namai „Pušelė“ Naujuosiuose Valkininkuose, kur galėtų sutilpti 1032 gyventojai, Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykla, talpinanti 261 žmogų, ir Senosios Varėnos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia su 210 vietų.

Ženklai „Priedanga“ taip pat pritvirtinti prie Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos (202 žmonėms), buvusios Vydenių mokyklos (189 žmonėms), buvusios Panočių pagrindinės mokyklos (188 žmonėms), Matuizų pagrindinės mokyklos (181 žmogui), Varėnos kultūros centro (157 žmonėms), Valkininkų ambulatorijos (137 žmonėms), Varėnos „Ryto“ progimnazijos (113 žmonių), Perlojos daugiafunkcio centro (112 žmonių), Varėnos technologijos ir verslo mokyklos (110 žmonių), Žilinų kultūros centro (104 žmonėms), Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinės mokyklos (88 žmonėms), Valkininkų gimnazijos (62 žmonėms), Matuizų kultūros centro (60 žmonių) ir Matuizų seniūnijos (60 žmonių) pastatų sienų.

„Patalpos yra aptvarkytos“

Varėnos rajono savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas civilinei saugai Valdas Tamulevičius „Merkio kraštui“ sakė, kad ant dviejų priedangų sąraše esančių pastatų, tai yra – senjorų namų „Pušelė“ bei Valkininkų ambulatorijos – specialiųjų geltonos spalvos ženklų dar nėra, ir atsakė, kodėl. „Kai tie ženklai buvo užsakinėjami, vietoje 17 jų gavome 15, kadangi pirmuoju etapu visų norinčiųjų negalėjo aprūpinti. Tai arba patys juos užsakysime, arba lauksime, kol bus užsakyta centralizuotai. Tačiau šie du pastatai yra priedangos, o atsidarius savivaldybės tinklalapį, galima pamatyti, kur jie yra pagal adresus“, – komentavo specialistas.

Pašnekovas taip pat aiškino, kad pagal Vyriausybės patvirtintą aprašą priedanga būtinai turi būti rūsys arba cokolinis aukštas, kitaip tariant, – daugiaaukščio pastato aukštas, kuris yra keliais laipteliais žemiau grindinio. Anot V. Tamulevičiaus, priedangos statinių sąrašas ateityje dar pildysis.

„Visos patalpos yra aptvarkytos, kad reikalui esant, būtų galima jomis pasinaudoti. Ir visi tų pastatų valdytojai yra informuoti, kad jų pastatas yra įtrauktas į priedangų sąrašą. Pirmiausia jos buvo apžiūrėtos ir įvertintos kaip tinkamos. Kiek įmanoma, jos yra atlaisvintos, nors nebus taip, kad staigiai pradės bombarduoti, net jeigu kalbėtume apie Ukrainos atvejį. Juk daug mėnesių buvo kalbama, kad Rusija telkia pajėgas prie Ukrainos sienos. Todėl, jeigu mūsų valstybė paskelbtų ekstremalią situaciją dėl galimo užpuolimo, tos patalpos greituoju būdu būtų galutinai atlaisvintos – netgi subėgę žmonės patys labai greitai tuos likusius kelis daiktus galėtų išnešti. Tačiau Lietuvos kariuomenės vadas yra sakęs, kad dėl Rusijoje paskelbtos dalinės mobilizacijos kažkokios ypatingos grėsmės Lietuvai šiuo metu nėra“, – kalbėjo V. Tamulevičius.

Kur dar galima slėptis

Savivaldybė taip pat pateikia pagrindines rekomendacijas oro atakos atveju: jei civilinės saugos signalas „Oro pavojus“ pasigirsta gatvėje ar kitoje vietoje, reikėtų kuo skubiau susirasti artimiausią specialiuoju ženklu „Priedanga“ pažymėtą pastatą. Jeigu šalia tokio pastato nėra, galima pasinaudoti toje vietovėje esančiais tam tinkamiausiais statiniais. Kraštutiniu atveju galima pasislėpti ir dauboje, grioviuose, betoninėje priedangoje, pastato pirmajame aukšte, griuvėsiuose, vandentiekio šuliniuose, statybvietėje ir panašiai. Slėptuve galėtų būti ir daugiabučiuose ar individualiuose namuose esantys rūsiai, geriausia – su betoninėmis perdangomis ir tvirtomis sienomis.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai