Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba aiškinasi skandalingą atvejį Varėnos įmonėje, kur iš užsienio atvežtas didelis kiekis – daugiau kaip 0,5 tonos – sviesto su prieš 4 metus pasibaigusiu galiojimo terminu buvo perfasuotas į kitas pakuotes ir paruoštas realizuoti, jo galiojimo terminą pratęsus dar metams…
Gavo skundą
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Priežiūros departamento Alytaus apygardos priežiūros skyriaus inspektoriai pagal gautą skundą šių metų gegužės 16 dieną patikrino UAB „Frutsorta“ rūšiavimo sandėlį Varėnos Pramonės g. 12.
O skundas buvo toks, kad ši įmonė kažkokiu būdu iš užsienio atsivežė daugiau nei pusę tonos sviesto „EchteBoter“, sufasuoto į 10 gramų svorio pakuotes, kurio galiojimo terminas buvo pasibaigęs prieš… ketverius metus, t. y. iki 2020 metų birželio 3 dienos.
Negana to, įmonės darbininkams buvo liepta skubiai perfasuoti atvežtą sviestą su seniausiai pasibaigusiu galiojimo terminu iš 10 gramų pakuočių į 5 kilogramų svorio dėžes, ir šio maisto produkto galiojimo terminas buvo… pratęstas dar metams, t. y. iki 2025 metų balandžio 19 dienos.
Taigi gavę skundą, VMVT Priežiūros departamento Alytaus apygardos priežiūros skyriaus pareigūnai patikrino veiklą „Frutsortos“ rūšiavimo sandėlyje, ir jų darbas nenuėjo veltui.
Patikrinimo metu inspektoriai iš tiesų rado 530 kilogramų sviesto „EchteBoter“, perfasuoto iš 10 gramų pakuočių į 5 kilogramų svorio dėžes, paženklintas kitos įmonės – UAB „Daily experts“, įsikūrusios Senosios Varėnos Vilniaus g. 2A, – atpažinimo ženklu LT 38-07.
Nustatė nelegalią veiklą
Ženklinimo etiketėse anglų kalba taip pat buvo nurodyta, kad perfasuotas sviestas skirtas perdirbimui (butter for processsing), naujas jo galiojimo terminas, t. y. jis geriausias iki (best before) 2025 metų balandžio 19 dienos, o laikyti tokį sviestą reikėtų šaltyje – minus 18 laipsnių Celsijaus.
Tame pačiame sandėlyje VMVT tikrintojai rado dokumentą-registrą, kuriame tarp kitų darbų užfiksuotas ir sviesto fasavimas, taip pat rasta dar nepanaudotų kartoninių dėžučių sviestui, plastikinių maišelių įtiesti į dėžutes, ženklinimo etikečių, peilių su sviesto likučiais, o tarp atliekų – daug tuščių sviesto „EchteBoter“ 10 gramų pakuočių, kartoninių dėžių su 2020 metų galiojimo data ir gamintojo pavadinimu „Kaptein“.
Tikrintojai pažymėjo, kad dokumentų, iš kur tas sviestas atkeliavo į „Frutsortą“, oficialiai užsiimančia vaisių, uogų ir daržovių didmenine prekyba, „UAB „Frutsorta“ direktorės paskirtas atsakingas darbuotojas“ VMVT pareigūnams „nepateikė“.
„Įvertinus aplinkybes, nustatyta, kad įmonėje vykdoma neregistruota veikla – sandėliavimas ir/ar gyvūninio maisto produktų fasavimas,“ – pažymėjo VMVT Priežiūros departamento Alytaus apygardos priežiūros skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Artūras Šimkus šių metų gegužės 20 dienos raštiškame atsakyme skundo apie šį įvykį autoriams. VMVT Priežiūros skyriaus l.e.p. vedėjo sprendimu 530 kilogramų minėtojo sviesto tiekti rinkai yra uždrausta.
Atlieka tyrimą
„Pažymime, kad už nustatytus grubius teisės aktų reikalavimų pažeidimus ūkio subjektui bus taikoma administracinė atsakomybė, sugriežtinta maisto tvarkymo subjekto valstybinė kontrolė“, – pažadėjo VMVT Priežiūros departamento Alytaus apygardos priežiūros skyriaus l.e.p. vedėjas A. Šimkus savo gegužės 20 dienos rašte.
„Merkio kraštas“ šį antradienį kreipėsi į A. Šimkų, tikėdamasis, kad jis plačiau pakomentuos situaciją ir atsakys į keletą klausimų, tarp jų – į svarbiausią plačiajai visuomenei: kam konkrečiai buvo skirtas „Frutsortoje“ perfasuotas ir realizuoti jau paruoštas didelis kiekis sviesto, kurio galiojimas baigėsi prieš 4 metus, – maisto parduotuvėms, viešajam maitinimui ar kitokiu tikslu?
Bet VMVT Priežiūros departamento Alytaus apygardos priežiūros skyriaus, kuriame, beje, dirba ir varėniškių specialistų, l.e.p. vedėjas A. Šimkus, kaip buvo pasakyta, šiuo metu atostogauja. O su šių eilučių autore kalbėjusi VMVT atstovė spaudai Aistė Prielgauskaitė paaiškino, kad dėl pažeidimų „Frutsortoje“ VMVT vykdo tyrimą, ir kol kas detalių ji negalinti viešinti.
Tačiau pašnekovė pažadėjo, kad apie tyrimo rezultatus tikrai bus pranešta visuomenei ir pirmiausia – „Merkio kraštui“, kokie tie rezultatai bebūtų, o jei jie peržengs VMVT kompetencijos ribas ir prireiks teisėtvarkos institucijų pagalbos, bus kreiptasi ir į jas.
„Dairy experts“ ženklas
Iš viešai prieinamų šaltinių „Merkio kraštas“ susižinojo, kad prieš trejus metus įsteigta varėniškė UAB „Frutsorta“, kai kam gal labiau žinoma „Vaisių kalno“ pavadinimu, užsiima vaisių, uogų ir daržovių didmenine prekyba.
Sviestas „EchteBoter“, atsiradęs šios įmonės sandėlyje Pramonės g.12, buvo atvežtas iš Olandijos. Ir nors „Merkio kraštui“ daugiau informacijos apie šio pieno produkto gamintoją „Kaptein“ nepavyko rasti, „EchterBoter“ sviestą tokiu pačiu pavadinimu lygiai tokiose pačiose pakuotėse iki šiol tebereklamuoja kitos Olandijos įmonės.
Beje, tuo pačiu adresu Varėnos Pramonės g. 12, be UAB „Frutsorta“, yra įregistruotos dar bent kelios privačios bendrovės, pavyzdžiui, – UAB „Transitnet baltic“, kurios veiklos sritis – muitinių paslaugos (teikia T1 ir T2 deklaracijas su visomis reikiamomis finansinėmis garantijomis muitinėms per TransitNet sistemą), taip pat UAB „Verslo konsultavimo tarnyba“, UAB Viaserti“, kurios pagrindinė veikla – ekspedijavimas, ir dar keletas kitų.
UAB „Dairy experts“, kurios atpažinimo ženklu LT 38-07 buvo paženklintas naujai perfasuotas sviestas „Frutsortos“ sandėlyje, yra įregistruota Senojoje Varėnoje, Vilniaus g. 2A. Pagrindinė „Dairy experts“ veikla, nurodyta Viešame Lietuvos įmonių registre vienur, – konsultacijų paslaugos, kitur – pieno produktų, kiaušinių bei valgomųjų aliejaus ir riebalų didmeninė prekyba.
O kai „Merkio kraštas“ šį trečiadienį pakalbino UAB „Frutsorta“ direktorę Lijaną Budėnienę, ji pasakė, kad „nelaimingąjį“ sviestą „EchteBoter“, kurį VMVT inspektoriai aptiko „Frutsortos“ patalpose, ten ir įsivežė būtent „Dairy experts“ darbuotojai.
„Sviestas tikrai ne mūsų“
Reikalas tas, kaip aiškino „Frutsortos“ direktorė L. Budėnienė, kad patalpas adresu Pramonės g. 12 Varėnoje nuomojasi daug įmonių iš ten pat įregistruotos UAB „Transitnet baltic“, tarp jų – ir „Frutsorta“ bei „Dairy experts“, jos taip pat naudojasi bendromis patalpomis.
„Tos 530 tonų sviesto – tikrai ne mūsų, ir mūsų šaldytuve jokio sviesto veterinarijos inspektoriai nerado,- tvirtino UAB „Frutsorta“ direktorė „Merkio kraštui“. – Sviestą į mūsų rūšiavimo salę, kuri yra geriausiai apšviesta, bet nerakinama, įsivežė „Dairy experts“ darbo pabaigoje kažką su tuo sviestu daryt, kai mūsų žmonės jau nebedirbo. Jie mūsų nė neatsiklausė, o kai sužinojo, kad atvyks veterinarijos inspektoriai tikrint, trenkė viską ir išėjo. Tą sviestą dabar liepta utilizuot. Aš pati nei verslo, nei jokių kitokių reikalų nei su „Dairy experts“, nei su kitomis ten patalpas besinuomojančiomis įmonėmis neturiu, kai kuriuos apskritai pirmą kartą matau. Pasikalbėkit su „Dairy experts“ direktoriumi, gal jis ką daugiau pasakys…“
„Merkio kraštas“ tą patį trečiadienį pasikalbėjo ir su UAB „Dairy experts“ direktoriumi Dominyku Kašiu.
Pašnekovas patvirtino, kad 530 kilogramų olandiško sviesto „EchteBoter“ jo vadovaujamai bendrovei „Dairy experts“, turinčiai teisę perfasuoti tokį pieno produktą po atliktų bakteriologinių tyrimų ir nustatyti galiojimo terminą, atsiuntė įmonės „didžiausias“ klientas iš Belgijos, „turintis savo veterinarinį numerį“ ir prisiimantis atsakomybę, kad produktas tikrai yra galiojantis.
Produkto kokybę garantuoja
„Pagrindinis dalykas – jog sviestas, prieš pasibaigiant jo galiojimui kad ir prieš 4-erius metus, yra laikytas net 18-os laipsnių minusinėje temperatūroje, tad jis tarsi užsimarinuoja, – aiškino „Daily experts“ direktorius D. Kašys „Merkio kraštui“. – Antra, šitas sviestas eis į „procesingą“, t.y. – ne sumuštiniams sutepti, o riebalų kiekiui papildyti „čisburgerių“, sūrelių ar kitokių maisto produktų gamyboje. Jis iš naujo pereis pilną gamybinį ir 100 laipsnių karščio terminį apdirbimą, kaip nurodyta ir ženklinimo etiketėse. Ir galiu patikinti, kad mūsų įmonė nieko Lietuvos rinkai nepardavinėja, nes visi mūsų klientai – užsienyje“.
Pašnekovas apgailestavo, kad VMVT tikrintojų akiratyje atsidūrė niekuo dėta „Frutsortos“ bendrovė, kurios net pavadinimo jis iki tol nežinojo, nors jo įmonei sviestui perfasuoti tereikėjo tik šviesesnės ir šiltesnės patalpos nei pramoninis šaldytuvas. Įmonės vadovas patraukė per dantį ir pačius tikrintojus, kurie esą nesugeba perskaityti dokumentų, nes nemoka anglų kalbos, ir ieško, ko nepametę.
„Visa tai jau aiškinau ir kriminalinei policijai, nes čia dėl to sviesto sukeltas toks šaršalas, koks tik Lietuvoj turbūt tegali kilti, – kalbėjo „Dairy experts“ vadovas. – Tad laukiam sviesto gamintojo „Kaptein“, vienintelio, kuris atsako už savo produkto kokybę, patvirtinimo, kad sviestas yra galiojantis iki 2025 metų, ir gal jau rytoj tą patvirtinimą pateiksim VMVT“.
Taigi ką nuspręs VMVT, „Merkio kraštui“ pažadėjo pranešti ne tik šios įstaigos atstovė, bet ir „Dairy experts“ direktorius D. Kašys su savo komentaru, jei reikės.
Diana Zubavičienė