Šeštadienis, 28 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKiek yra lyčių?

Kiek yra lyčių?

Toks klausimas – kokį žurnalistai jau mėnesį uždavinėja šalies valdžios vyrams ir moterims, netylant diskusijoms apie prieštaringai vertinamą, bet Lietuvos mokyklose mokiniams jau dėstomą Gyvenimo įgūdžių programą – buvo užduotas ir mūsų rajono savivaldybės vadovams praėjusio antradienio tarybos posėdžio pabaigoje, priminus, kad minėtosios programos „tikrai reikšminga dalis yra skirta lytiškumo ugdymui“…

Kokios vertybės bus diegiamos mokiniams?
Rugsėjo 22 dienos „Merkio krašto“ straipsnyje „Kritikuojama Gyvenimo įgūdžių programa jau dėstoma Varėnos rajono mokyklose“ rašėme, kaip ji yra ar turėtų būti dėstoma.
Bet šis klausimas vėl iškilo ir po rajono tarybos posėdžio pirmąkart vykusios tarybos mažumai skirtos valandos klausimams užduoti metu.
„Nedidelė, bet tikrai reikšminga Gyvenimo įgūdžių programos dalis yra skirta lytiškumo ugdymui, – prabilo opozicinei Socialdemokratų frakcijai priklausantis rajono tarybos narys Martynas Katelynas. – Turbūt visi žinom kuriozinę situaciją, kai švietimo ministras negalėjo atsakyti į klausimą, kiek yra lyčių. Programa išties palieka daug laisvės, kaip ją dėstyti, bet kartu ministerijos rekomendacijos, siūloma metodinė medžiaga kreipia į socialines lytis, vienalyčių šeimų, lyties keitimo pripažinimą kaip normą“.
Ta intencija rajono tarybos narys valdančiajai daugumai uždavė tokius klausimus: „Ar savivaldybės atsakingieji specialistai komunikuos kažkokią poziciją mokykloms ir mokytojams, ar tik tai, kaip ši programa turėtų būti dėstoma? Kokios vertybės – genderistinės ar prigimtinės – vis dėlto turėtų būti diegiamos tų pamokų metu? Ir kokios apsaugos ar palaikymo mokytojai gali tikėtis iš savivaldybės, jeigu mokys taip, kaip leidžia abstraktus programos tekstas, bet priešingai negu „genderistinės“ ministerijos rekomendacijos?“
(Genderizmas – ideologija, teigianti, kad lytis yra pasirenkamas socialinis vaidmuo, o lyčių skirtumai yra ne biologiniai, t. y. gaunami ne iš prigimties, bet įgyjami socializacijos procese.)
Vadovaujasi „sveiko proto principu“
Į rajono tarybos nario klausimus atsakyti apsiėmė rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Stasė Bingelienė, pirmiausia pažymėjusi, kad „iš tiesų šita Gyvenimo įgūdžių programa yra privalomojo ugdymo turinio programa, pradėta dėstyti Varėnoje, taip pat – visoje Lietuvoje“.
Švietimo skyriaus vedėja paminėjo, kad rajono mokytojai jau yra išklausę arba užsiregistravę į „tam tikrus kursus“, kuriuos organizuoja Nacionalinė švietimo agentūra, o į įvairias diskusijas, nuomones apie Gyvenimo įgūdžių programą įsiklausoma, taip pat apie tai kalbėtasi su mokyklų vadovais „rudens pasitarime“, su mokytojais ir su tėvais mokyklose, per tėvų susirinkimus.
„Tai yra atnaujinta ugdymo programų dalis ir tai nėra naujiena – atnaujintos ugdymo programos buvo paskelbtos prieš dvejus metus ir tiek pat laiko apie tai diskutuojama, – kalbėjo S. Bingelienė. – Kitą antradienį (šiandien-aut.) į Švietimo centrą kviečiami mokytojai tiesiog pasitarti, kaip jiems sekasi ir kaip šią programą (Gyvenimo įgūdžių-aut.) dėstyti. O ministerijos rekomendacijos – kalbėti apie genderizmą ir panašiai – nėra programos dalis, jos reikalingos tam, kad mokytojas turėtų ką atsakyti mokiniui, jeigu jis to klausia. Mus supanti aplinka daro savo įtaką, o mūsų vaikai negyvena vakuume – jie labai dažnai tokius klausimus užduoda“.
Pranešėja taip pat priminė, kad į Gyvenimo įgūdžių programą yra įtrauktas ir emocinio intelekto, ir sveikos gyvensenos ugdymas, o lytinis švietimas tesudaro tik vieną iš 7 ar 8 temų, arba 11 procentų viso turinio.
„Tikrai vadovaujamės sveiko proto principu ir stengiamės nekalbėti apie tai, kas šeimai būtų nepriimtina“, – patikino rajono tarybos posėdžio dalyvius Švietimo skyriaus vedėja S. Bingelienė.
Velnias slypi detalėse
Tuo tarpu tarybos narys M. Katelynas įžvelgė, kad „velnias visada slypi detalėse“, nes esą „absoliuti dauguma mokytojams pateikiamos metodinės medžiagos yra angažuota VšĮ „Įvairovės edukacijos namai“, kuri akivaizdžiai palaiko vienintelę pusę, ir visa metodinė medžiaga viską piešia tik iš vienos srities“.
„Mano klausimas būtų toks pat, kaip švietimo ministrui, – kiek yra lyčių?“ – pasidomėjo M. Katelynas, kreipdamasis į rajono merą Algį Kašėtą, švietimą rajone kuruojantį vicemerą Tomą Šimukonį ir Švietimo skyriaus vedėją Stasę Bingelienę.
Pirmieji du respondentai atsakė, kad lytys yra dvi (vyras ir moteris). O štai S. Bingelienės šmaikštus atsakymas M. Katelynui: „Jūsų klausimas labai akivaizdžiai iliustruoja, kad mums reikia Gyvenimo įgūdžių programos!“ – sulaukė ne tik rajono tarybos valdančiosios daugumos, bet ir opozicijos aplodismentų.
Tik opozicija, regis, Švietimo skyriaus vedėjos atsakymą traktavo taip pat, kaip ir švietimo ministro.
Beje, opozicijos lyderis, Socialdemokratų frakcijos pirmininkas Povilas Saulevičius, posėdžio dalyviams jau besiskirstant iš salės, uždavė klausimą ir šių eilučių autorei, laikydamas rankoje mobilųjį telefoną su įjungtu diktofonu, – ar ši ką rašys, ar nerašys į „Merkio kraštą“ šiek tiek su šiuo politiku susijusia tema. Kad diktofonas yra įjungtas, P. Saulevičius prisipažino tik paklaustas.
Na, turbūt visi politikai be išimties (ir ne tik jie) norėtų iš anksto žinoti, ką apie juos ketina rašyti žurnalistas, o labiausiai norėtų būti tiktai giriami, bet tik retas kuris dėl to pabando daryti įtaką viešosios informacijos rengėjui (kas yra draudžiama įstatymu) įvairiais būdais – pradedant kyšiais ir baigiant persekiojimu, provokacijomis ar atvirais grasinimais, siekiant užčiaupti nepaklusniam žurnalistui arba laikraščio redaktoriui burną galutinai.
„Galimybių sala“
Beliktų pridurti, kad rajono tarybos narys P. Saulevičius, įkyriai sekiojęs paskui „Merkio krašto“ redaktorę su įjungtu diktofonu ir kvailu provokaciniu klausimu, pastarajai jokios įtakos nepadarė (beje, visą šį „procesą“ iš arti labai įdėmiai stebėjo ir būsimoji žurnalistė, atliekanti praktiką „Merkio krašto“ redakcijoje), o pokalbio įrašo galės pasiklausyti nebent jis pats prieš miegą.
Bet reikšmingas gali būti kitas dalykas.
Panašu, kad buvęs kandidatas į rajono merus, viešai pasivadinęs „patikimu, teisingu, vietiniu“, atveria, kaip žadėjo, „naujas galimybes Varėnos kraštui“ ir tokiu būdu – paslapčia įrašinėjant į diktofoną privačius pokalbius, savo pašnekovo prieš tai neperspėjus ir nepaaiškinus, kokiam tikslui bus panaudotas įrašas.
Nes kito rimtesnio oficialaus darbo P. Saulevičius, be jo vadinamosios veiklos rajono taryboje, apmokamos iš biudžeto (po 827 eurus į rankas kas mėnesį), kaip ir neturi.
Antai Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) politikas yra deklaravęs, kad dirba tik rajono tarybos nariu ir jo paties namuose įregistruotos mažosios bendrijos (MB) „Galimybių sala“ nariu.
„Galimybių sala“, Registrų centro viešai skelbiamais duomenimis, pernai veikė nuostolingai ir iki pat praėjusio mėnesio 28 dienos buvo skolinga „Sodrai“ 48, 93 euro. Tiesa, šiemet, tais pačiais duomenimis, ši MB sudalyvavo ir laimėjo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) paskelbtame konkurse informacinio leidinio maketavimo paslaugoms pirkti. Bet sutarties, kurią „Galimybių sala“ pasirašė su VRK šių metų sausio 16 dieną, vertė taip pat neįspūdinga – 330 eurų.
Gal išties, kaip sakė M. Katelynas, velnias visada slypi detalėse?
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai