Sekmadienis, 16 kovo, 2025
spot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKodėl Kaniavos seniūnijai nereikia traktoriaus?

Kodėl Kaniavos seniūnijai nereikia traktoriaus?

Tokia tema diskutuota praėjusio antradienio rajono tarybos posėdyje, pateikus svarstyti vieną svarbiausių dokumentų – Varėnos rajono savivaldybės 2025-2027 metų strateginį veiklos planą, tad strateginio plano svarstymas teapsiribojo vien minėtąja diskusija ir tradicine opozicijos kritika…

Strateginiam planui įgyvendinti vien šiemet numatyta 68,4 mln. eurų
Varėnos r. savivaldybės 2025-2027 metų strateginio veiklos plano projektą parengė ir rajono tarybai svarstyti pristatė Finansų ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Tatjana Švedienė. Kaip nurodyta Aiškinamajame rašte, šiame strateginiame plane, „atsižvelgiant į savivaldybės misiją, viziją, plėtros tikslus ir uždavinius bei 2025 metų veiklos prioritetus, aprašomos dešimt savivaldybės vykdomų programų, nurodomi 2025-2027 m. numatomi asignavimai ir kitos lėšos joms įgyvendinti bei planuojami pasiekti stebėsenos rodikliai“.
Dešimt programų, rajono savivaldybės planuojamų vykdyti 2025-2027 metais, įgyvendinant strateginį planą, yra šios: švietimo; bendruomeniškumo ugdymo ir visuomenės saugumo užtik-rinimo; socialinės apsaugos; sveikatos apsaugos ir fizinio aktyvumo skatinimo; verslo plėtros skatinimo ir užimtumo didinimo; turizmo vystymo, kultūros; viešosios infrastruktūros plėtros bei priežiūros; aplinkos apsaugos; savivaldybės valdymo.
Šiam planui įgyvendinti vien šiais metais numatyta panaudoti 68,4 mln. eurų asignavimų ir kitų lėšų.
Aiškinamajame rašte taip pat pažymėta, kad šioms 2025-2027 metų strateginio plano programoms įgyvendinti numatyti rajono biudžeto asignavimai (išlaidos) atitinka 2025-2027 metų biudžeto projekte numatytus asignavimus. (2025-2027 metų rajono biudžetas su jame numatytais asignavimais buvo patvirtintas vėliau tame pačiame posėdyje rajono tarybos sprendimu – apie tai rašėme praėjusio „Merkio krašto“ straipsnyje „Didžiausias per visą Varėnos rajono savivaldos istoriją“.)
Svarbiausias klausimas – traktoriaus Kaniavos seniūnijai (ne)pirkimas
Taigi rajono tarybai svarstyti pristačius vieno svarbiausių šių metų dokumento projektą – savivaldybės strateginį trejų metų veiklos planą, kuriam įgyvendinti vien šiais metais numatyta išleisti 68,4 mln. eurų, – opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narį Jaunių Grikšą labiausiai domino, kodėl iš tų milijonų nenupirktas traktorius Kaniavos seniūnijai.
„Pagal šitą programą perka visoms seniūnijoms traktorius, išskyrus dvi seniūnijas – Kaniavos ir Merkinės, bet Merkinės seniūnija traktorių turi, o kodėl Kaniavos seniūnija atsisakė pirkti traktorių?“ – teiravosi J. Grikšas, gyvenantis toje pačioje Kaniavos seniūnijoje, ir pageidavęs, kad į jo klausimą viešai atsakytų pati Kaniavos seniūnė Ina Špakauskienė.
I.Špakauskienė aiškino, kad „Kaniavos seniūnijos specifika yra kiek kitokia nei kitų seniūnijų“ – nėra šaligatvių kaimuose, pagrindinį kelią prižiūri „Via Lietuva“, nėra didelių aikštelių, iš kurių reikėtų vežti šiukšles, tad „mūsų prioritetas būtų, pasitarus su specialistais ir aplinkos tvarkymo darbuotojais, kitiems metams įsigyti galingesnę vejapjovę“.
O kol Kaniavos seniūnė aiškino seniūnijos „specifiką“, Kaniavos seniūnijoje gyvenantis tarybos narys visa savo povyza demonstravo didžiulį nusistebėjimą ir nepasitenkinimą tokia kalba, po ko ėmėsi įtikinėti seniūnę, kad be traktoriaus niekaip neapsieis, nes „seniūnijoje yra 5 ar 6 žvyro karjerai, vežamos šiukšlės, priežiūra kitų kelių, žvyrkelių“, kuriuos „automatiškai galima pasmėliuot, užlygint duobes“.
Tėvo poziciją palaikė sūnus
Tačiau seniūnė I. Špakauskienė nepasidavė J. Grikšo įkalbinėjimams, tepažadėjusi „galbūt per šiuos metus nuspręsti, pasitarus su specialistais, ar kitiems metams pirkti traktorių, ar galingesnę vejapjovę“. „Bet kol kas mūsų nuomonė yra tokia (pirkti vejapjovę-aut.), pasitarus su specialistais“, – tvirtai užbaigė ji.
Tuomet į pagalbą J. Grikšui atėjo jo sūnus, irgi rajono tarybos narys „valstietis“ bei buvęs Kaniavos seniūnas Edvinas Grikšas, pirmiausia pasidomėjęs, su kokiais specialistais I. Špakauskienė pasitarė „dėl traktoriaus reikalingumo seniūnijai“.
Išgirdęs, kad tai buvo „kelių rangovai, aplinkos tvarkymo darbuotojai ir kiti Turto valdymo skyriaus specialistai“, E. Grikšas stebėjosi dar labiau nei jo tėvas, kad tai „yra vienintelė seniūnija, kuriai nereikia traktoriaus“.
Prisiminęs, kai pats dirbo Kaniavos seniūnu, jaunasis „valstietis“ teigė, kad jei tuomet „kas nors būtų suteikęs galimybę seniūnijai turėti traktorių, tuo labiau žinant, kad seniūnijoje dirba žmonių, turinčių teises vairuoti traktorių, tai ten buvo galima tiek palengvint priežiūros darbus – ar tai būtų kapinės, ar viešosios erdvės, ar šakų, pakelių tvarkymas“.
O kadangi Kaniavos seniūnės niekaip nepaveikė net abiejų Grikšų bandymai seniūnijai įpiršti valdišką traktorių, į diskusiją įsitraukė trečiasis tarybos narys „valstietis“ Dalius Lukminas, panoręs išgirsti rajono savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Miškinienės vertinimą, kodėl ne visos seniūnijos įsigijo traktorius.
Kritikos – apsčiai, konkrečių pasiūlymų – nulis
D. Lukminą taip pat domino, kas jau įsigytus traktorius seniūnijose prižiūrės, „ar yra sniego stumdytuvų, barstytuvų, kur bus sandėliuojami druskos ir smėlio mišiniai, kas juos paruoš, ir panašiai“.
Savivaldybės administracijos direktorė prisipažino, kad pastarųjų problemų šiuo metu „tikrai dar nesprendėm“, tuo tarpu poreikį traktoriui ar kitai technikai, pasak jos, „teikia patys seniūnai pagal situaciją seniūnijose“, o „dėl ko nėra traktoriaus Kaniavos seniūnijoje, atsakė seniūnė“.
Tuo diskusija apie traktorius užsibaigė, ir, regis, tik tarybos nario Povilo Saulevičiaus pasisakymas priminė, kad tas laikas buvo skirtas galutinai apsvarstyti Varėnos rajono savivaldybės strateginį veiklos planą 2025- 2027 metams.
Opozicinės Socialdemokratų frakcijos pirmininkas P. Saulevičius, pasisakęs visos frakcijos vardu, kaip visada, tradiciškai sukritikavo ir „kasmet tvirtinamą strateginį planą“, ir „valdančiąją daugumą“, ir „šitą“ savivaldybės administraciją, nes jose jaučiąs „idėjų trūkumą“ ir nematąs „jokio proveržio“.
Socialdemokratas teigė, kad „šis strateginis veiklos planas neatliepia pagrindinės rajono problemos, t. y. gyventojų senėjimo ir mažėjimo“, nes jis nematąs, „kaip tą ketina stabdyti ši valdančioji dauguma“. Be to, kalbėtojui buvo „akivaizdu“, kad „į vietos valdžios procesus“ neįtraukiami „vietos gyventojai ir bendruomenės“ bei nėra jų skatinimo „verslumo srityje“.
Tačiau, jokio plano ar bent idėjos, kaip reikėtų stabdyti „gyventojų senėjimą ir mažėjimą“ bei įtraukti vietos gyventojus ir bendruomenes į „vietos valdžios procesus“, šis ilgametis aukščiausiosios vietos valdžios atstovas, pastaraisiais metais daugiausia laiko gyvenęs ir dirbęs užsienyje, nepasiūlė.
Varėnos rajono savivaldybės 2025-2027 metų strateginis veiklos planas buvo patvirtintas 13-kai tarybos narių nubalsavus „už“, 3-ims – „prieš“ ir 9-iems susilaikius.
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai