Antradienis, 10 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKodėl politikę sužavėjo ligoninės veiklą paralyžiavę gydytojai?

Kodėl politikę sužavėjo ligoninės veiklą paralyžiavę gydytojai?

Respublikinei žiniasklaidai išplatinus žinią, kad iš Zarasų ligoninės išėjo 12 gydytojų, dėl ko buvo paralyžiuota šios ligoninės veikla, mūsų rajono tarybos narė gydytoja Jovita Samauskienė savo „feisbuko“ paskyroje paviešino komentarą su pagyra zarasiškiams gydytojams, linkėdama ir varėniškiams „drąsos parodyti savo valią“…

Papiktino valdžios požiūris
Praėjusią savaitę respublikinė žiniasklaida išplatino žinią, kad darbą Zarasų ligoninėje palikus 12-kai gydytojų ir dar keliems kitiems darbuotojams, ligoninės veikla buvo suparalyžiuota. Dėl gydytojų trūkumo nebeveikė Vidaus ligų, Reanimacijos ir intensyviosios terapijos, Dienos chirurgijos skyriai, taip pat buvo sustabdyta teisė teikti antrines ambulatorines kardiologo, neurologo, pulmonologo asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
Pacientus, nebeturinčius galimybės gauti medicininės pagalbos Zarasų ligoninėje, teko vežioti į aplinkinių rajonų ligonines.
Pagrindinė gydytojų atsisakymo dirbti toje ligoninėje priežastis, kaip galima suprasti, buvo Zarasų rajono savivaldybės tarybos priimtas sprendimas sujungti ligoninę su poliklinika ir steigti Sveikatos centrą, dėl tokio reorganizacijos modelio iš anksto nepasitarus su medikų bendruomene.
Zarasų ligoninės medikus itin papiktino, kad rajono merė Nijolė Guobienė ilgai nesileido su jais į kalbas apie įstaigos ateities perspektyvas, neatsakydavo į klausimus, o kai galop pavyko suorganizuoti su ja susitikimą, merė esą pasakė, kad jei gydytojams kas nepatinka, jie yra laisvi žmonės ir gali eiti, kur nori.
„Tuomet žmonės atsistojo ir pradėjo rašyt prašymus atleisti iš darbo“, – žiniasklaidoje cituojamas Zarasų ligoninės direktorius Remigijus Lamanauskas, liepos 12 dieną ir pats pasitraukęs iš ligoninės vadovo pareigų, kai sužinojo, kad naujai kuriamo Sveikatos centro vadovu savivaldybės administracija jo nemato.
Ir štai mūsų skaitytojas redakcijai atsiuntė Varėnos rajono tarybos narės, Jovitos Samauskienės komentarą tuo klausimu, paimtą iš jos „feisbuko“ paskyros.
Nustebino politikės žinutė
Savo „feisbuko“ paskyroje J. Samauskienė, įdėjusi naujienų portale „15min“ publikuoto straipsnio „Iš Zarasų ligoninės išėjo dvylika gydytojų, paralyžiuota ligoninės veikla, neveikia keli skyriai, tarp jų – ir reanimacijos“ pavadinimą su nuotrauka, parašė: „Linkiu ir daugeliui kitų rajoninių ligoninių/PSPC, tame tarpe ir Varėnos, drąsos parodyti savo valią. Šaunuoliai Zarasų ligoninės gydytojai“ (žr. faksimilę 1 psl.).
„Taip išeina, kad mūsų rajono tarybos – kuri yra Varėnos ligoninės ir poliklinikos steigėja – narė Jovita Samauskienė, pati būdama gydytoja, ragina mūsų medikus eiti iš darbo ir tokiu būdu žlugdyt tų įstaigų veiklą, kaip tas daroma Zarasuose!?“ – stebėjosi politikės komentarą atsiuntęs redakcijos interesantas. – Ar ji bent galvoja, kokią žinią siunčia visuomenei?..“
Šioje vietoje derėtų paminėti, kad mūsų rajono taryba, atsiliepusi į Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotą sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reformą, prieš pusantro mėnesio, gegužės 30 dienos posėdyje, irgi priėmė sprendimą, susijusį su Sveikatos centro steigimu, apjungiant Varėnos ligoninę ir polikliniką.
Bet skirtumas tarp Varėnos ir Zarasų rajonų tarybų sprendimų yra tas, jog zarasiškiai politikai jau galutinai nusprendė įsteigti Sveikatos centrą, o varėniškiai tepritarė tik tokio centro inicijavimui, tuo pačiu įpareigoję savivaldybės administraciją kreiptis į visas rajono sveikatos priežiūros įstaigas, kad išsiaiškintų, ar jos sutinka, ar nesutinka dalyvauti būsimojo Sveikatos centro veikloje. Be to, dar prieš rengiant tokio sprendimo projektą, savo pasiūlymus pateikė ir specialiai tam suburta Darbo grupė, o paties Varėnos sveikatos centro steigimas, kaip „Merkio kraštą“ informavo rajono meras Algis Kašėta, gali užtrukti net iki metų. (Apie tai rašėme birželio 9 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Paklojo pamatą medicinos įstaigų reformai“).
Kas neramina
Pažymėtina, kad mūsų rajono taryboje toks sprendimas (inicijuoti Varėnos sveikatos centro steigimą) buvo priimtas 15-kos balsų dauguma („prieš“ balsavo 1, susilaikė 9), tarp kurių buvo ir rajono tarybos narės, opozicinės Mišrios frakcijos pirmininkės J. Samauskienės balsas.
Į rajono tarybą J. Samauskienė pirmąkart išrinkta šiais metais iš politinio komiteto „Atsigręžkime į žmogų“ kandidatų sąrašo. Tarybos opozicinėje Mišrioje frakcijoje ji dirba kartu su kolega Marijonu Čapkovskiu, atėjusiu į tarybą iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.
Tad „Merkio kraštas“ pasiteiravo pačios rajono tarybos narės, gydytojos kardiologės J. Samauskienės, kaip čia yra, kad ji pati iš principo pritarė Varėnos ligoninės bei poliklinikos sujungimui ir Sveikatos centro steigimui, o dabar žavisi prieš tokią pačią medicinos įstaigų reformą itin radikaliu būdu protestuojančiais Zarasų gydytojais ir net siūlo varėniškiams sekti jų pavyzdžiu?
„Pati reforma nėra bloga, – atsakė rajono tarybos narė. – Aš ir pati buvau toje Darbo grupėje dėl Sveikatos centro steigimo bei esu kaip ir „už“ medicinos įstaigų sujungimą, bet problema kol kas ta, kad neįsiklausoma į medicinos darbuotojų nuomonę, nesitariama su jais, neatsakoma į jų klausimus. Antai poliklinikos darbuotojai kreipėsi į merą, ir aš tarybos posėdyje pagarsinau jų prašymą keturiuose lapuose su 121 parašu – poliklinikos direktorių, pasibaigus jo kadencijai, palikti bent laikinai eiti šias pareigas. Bet į tai nebuvo atsižvelgta. Tad, kas vadovaus naujajam centrui – ar dabartinis ligoninės direktorius, kurio veiklai taryba nepritarė, ar bus konkursas – atsakymų nėra. Net tarp Darbo grupės narių ir rajono mero jokio pokalbio nevyko. Tai tas neramina. Todėl ir linkiu mūsų gydytojams drąsos parodyti savo valią, kad neatsitiktų taip, kaip Zarasuose…“
Mero Algio Kašėtos komentaras
Ar iš tiesų Varėnos r. savivaldybės administracija, taip pat meras nesitaria su mūsų rajono medikų bendruomene medicinos įstaigų reformos klausimais ir neatsižvelgia į jų prašymus, „Merkio kraštas“ paprašė paties mero A. Kašėtos komentaro. Ir štai ką meras pakomentavo:
Mano nuomone, tarybos nariai turėtų atmesti savo asmenines ar politines ambicijas ir pirmiausia galvoti apie gyventojų interesus, tai yra stengtis užtikrinti, kad rajone sveikatos priežiūros sistema veiktų kiek galima sklandžiau ir kokybiškiau. Skatinti gydytojus masiškai išeiti iš darbo ir taip paralyžiuoti įstaigų darbą yra destruktyvus ir neatsakingas veiksmas, nes pirmiausia nukentės gyventojai, laiku negavę medikų pagalbos.
Dėl Sveikatos centro steigimo. Sudarytoje darbo grupėje dalyvavo ir ligoninėje bei pirminiame sveikatos priežiūros centre dirbantys medikai tarybos nariai. Diskusijų metu jų nuomonė buvo lemiama. 
Buvome susitikę ir su abiejų medicinos įstaigų kolektyvais bei pristatėme įstaigų jungimo planus, atsakėme į klausimus, išklausėme nuomones. Esminių prieštaravimų dėl Sveikatos centro steigimo nebuvo. Nesulaukiau nė vieno pareiškimo ir dėl Varėnos PSPC tuometinio direktoriaus, išskyrus klausimą, kas vietoj jo laikinai eis pareigas. Panašu, kad parašai po minėtuoju pareiškimu dėl šios įstaigos vadovo nebuvo nuoširdžiai dedami, nes dalis darbuotojų sakė patyrę psichologinį spaudimą, be to, nenorėjo turėti nemalonumų.
Dėl būsimojo Varėnos sveikatos centro vadovo bus skelbiamas konkursas. Tai numato teisės aktai.

Diana Zubavičienė

1 KOMENTARAS

  1. Gydytoja kalba apie medikų savigarbą, apie tai, kad jie būtų išklausyti, kad jų balsas būtų girdimas reformų metu! Straipsnyje informacija tendencingai iškraipoma. Kažkam su teksto suvokimu prastai. Varėnos gydytojai tikrai nepasielgtų kaip kitų gydymo įstaigų gydytojai dėl daugelio priežasčių.

Comments are closed.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai