Šeštadienis, 23 rugsėjo, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKodėl Varėnos ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius pacientei nepagelbėjo

Kodėl Varėnos ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius pacientei nepagelbėjo

Šią savaitę į „Merkio kraštą“ užsukusi Onutė (pavardė redakcijai žinoma) papasakojo praėjusį šeštadienį nuėjusi į Varėnos ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių, tikėdamasi, kad ten bus perrišta jos kraujuojanti kraujagyslė, tačiau moteris liko nemaloniai nustebinta, kai budinčioji medikė tokią paslaugą suteikti atsisakė…

Pacientė jautėsi kaip „širšių lizde“
Varėniškė Onutė praėjusios savaitės penktadienį lankėsi Santaros klinikose, kur jai buvo atliktas rankos kraujagyslių tyrimas. „Po visų procedūrų dar keletą valandų pagulėjau ir mane išrašė. Kadangi kraujagyslė labai kraujavo, prieš išvažiuojant medikas uždėjo man storą tvarstį ir pasakė pirmajam perrišimui nueiti į savo ligoninės priėmimo skyrių“, – „Merkio kraštui“ pasakojo ponia Onutė.
Kitą dieną su savomis priemonėmis – tvarsčiais ir pleistrais – moteris nuėjo į Varėnos ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių. Tačiau tenai ponią Onutę pasitikusi budinti medikė pertvarstyti žaizdą atsisakė. „Pasakė, kad jai nepriklauso manęs priimti, nes tai nėra skubi pagalba. Ji dar įsijungė kompiuterį patikrinti, ar tikrai buvau Vilniuje. Tuo viskas ir pasibaigė. Išėjau, nežinojau, ką gi man dabar daryti. Užlipau į antrąjį ligoninės aukštą, susiradau budinčią sesutę ir paaiškinau visą situaciją. Tai ji geranoriškai man pagelbėjo ir perrišo“, – praėjusio savaitgalio vizitą Varėnos ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje prisiminė varėniškė. Redakcijos interesantė sakė susiruošusi pasiskųsti dėl to skyriaus darbo pačiam ligoninės direktoriui, bet jo tuo metu neradusi atėjo į redakciją.
„Vėliau man paskambino iš Santaros klinikų ir pasidomėjo, kaip mano sveikata, kaip jaučiuosi. Buvo malonu girdėti, o Varėnoje jautiesi kaip kokiame širšių lizde“, – vaizdžiai palygino ponia Onutė.
Žaizdą medikė perrišo… neteisėtai
Kadangi Varėnos ligoninės direktorius Algirdas Miklyčius šiuo metu atostogauja, apie situaciją su ponia Onute Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje papasakojome direktoriaus pavaduotojai Danguolei Miškinienei. Paaiškėjo, kad toji medikė, pagelbėjusi poniai Onutei ir perrišusi jos kraujuojančią žaizdą, … „teisiškai padarė neteisėtus veiksmus“.
„Taip elgtis negalima, nes, pirmiausia, slaugytoja nematė Santaros klinikų raštiško paskyrimo, kada ir kaip reikia atlikti perrišimą, tokio nurodymo nedavė ir nė vienas Varėnos ligoninės gydytojas. O jeigu kiltų komplikacija, kas tuomet dėl to būtų kaltas? Ko gera, moteris kaltintų medikę, kuri tą žaizdą perrišo. Tai yra labai jautru ir klampu, nes sveikatos priežiūros įstaigų veiklą labai griežtai reglamentuoja daugybė teisės aktų. Žmonės šito nežino, ir jiems atrodo, kas čia tokio? Tačiau, kai nuolat susiduri su valstybinių institucijų kontrole, tada viskas atrodo visai kitaip“, – komentavo D. Miškinienė, pridūrusi, kad Varėnos ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus medikai būtų galėję nemokamai perrišti poniai Onutei ranką tik tokiu atveju, jeigu su savimi ji būtų atsinešusi Santaros klinikų išduotą dokumentą (išrašą ar siuntimą).
Taip pat išsiaiškinome, kad pacientai, į ligoninės priimamąjį kreipdamiesi Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) nedarbo dienomis ar valandomis, už tam tikras paslaugas turi susimokėti.
„Žaizdų perrišimas nėra priskiriamas skubiai pagalbai, todėl teisiškai Priėmimo skyriuje dirbę medikai ir neprivalėjo to daryti. Nemokamai šią paslaugą gali suteikti Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centras, kuris šeštadieniais dirba iki 13 valandos. Tuo tarpu ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje šios paslaugos pageidaujantis žmogus gali ją gauti, tik susimokėjęs Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą kainą. Dažnai žmonės ateina į Priėmimo skyrių reikalaudami, grasindami ir net filmuodami, kad čia ir dabar medikai turi atlikti jiems perrišimą ar kitas, jų manymu, jiems reikalingas paslaugas. Tačiau, jeigu paciento būklė neatitinka būtinosios pagalbos kriterijų ir jis atvyko be siuntimo, sveikatos priežiūros paslaugos yra mokamos. Tai numato ministerijos nustatyta tvarka, galiojanti visoje Lietuvoje“, – aiškino Varėnos ligoninės direktoriaus pavaduotoja.
Apie prievolę susimokėti nutyli, nes žmonės pyksta
Ką gi, apie tai, kad už žaizdos perrišimo paslaugą ponia Onutė turėjo susimokėti, Varėnos ligoninės priimamajame, jos patikinimu, tąkart nė puse žodžio nebuvo užsiminta, antraip nesiginčydama būtų taip ir padariusi. Tad iš kur paprastam žmogui tokius dalykus žinoti? Varėnos ligoninės direktoriaus pavaduotojos D. Miškinienės teigimu, dauguma pacientų, išgirdusių apie mokamas paslaugas, ima pykti.
„ Įvyko nesusikalbėjimas, nes personalas, vengdamas konfliktų, greičiausiai dėl to nepasakė, kad už šią paslaugą reikia susimokėti. Žmogus, turintis sveikatos problemų ir jaučiantis skausmą, yra jautrus, todėl jis viską supranta savaip, o ką daryti medikui? Žaizdų perrišimas nėra skubioji pagalba, o ligonių kasos už šią procedūrą įstaigai nesumokės. Taigi šiuo konkrečiu atveju būtų paprašyta moters susimokėti, dėl ko būtų kilęs konfliktas, nes „man taip pasakė Santariškėse“ ir „aš moku mokesčius“. Kai kurių ligoninių darbuotojai į Priėmimo skyrių atvykusiems pacientams duoda pasirašyti lapelius su informacija, kad jeigu vizitas nebus priskiriamas būtinajai pagalbai, paslauga bus mokama. Varėnos ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje irgi kažkada buvo dalinami tokie lapeliai, bet susilaukėme didelio priešiškumo ir pykčio, žmonės atsisakydavo tą informaciją perskaityti ir pasirašyti“, – komentavo pašnekovė.
Ir giria, ir peikia
Socialinio tinklo „Facebook“ grupėse pastaruoju metu radosi ne vienas neigiamas atsiliepimas apie Varėnos ligoninės priimamajame dirbančius medikus. Tiesa, kol vieni Priimamojo skyrių keiksnoja, kiti gi džiaugiasi geru aptarnavimu.
„Šeštadienį visą parą dirbo ta pati pamaina, dėl kurios darbo aš gavau ir padėką, ir skundą. Neseniai „feisbuke“ perskaičiau vienos nepatenkintos merginos įrašą, kad Varėnos ligoninės priėmimo skyriuje, kaip buvo galima suprasti, jai kone koją išsuko. O štai šiandien sulaukiau skambučio, kad šeštadienį Priėmimo skyriuje dirbusi gydytoja labai maloniai priėmė. Manau, kad daug kas priklauso ir nuo paciento, nes kai kurie iškart pradeda konfliktuoti, kelti nepagrįstus reikalavimus. Tokiais atvejais personalas, žinoma, susinervina. Medikai, pacientų manymu, privalo visą parą būti „kovinėje parengtyje“ – negali nueiti į tualetą ar pavalgyti, nes jeigu pacientui tenka palaukti 15 minučių, kyla skandalas. Nuolat bendraujame su Priėmimo skyriaus darbuotojais, nes tai yra pati jautriausia ligoninės vieta – ligoninės „veidas“. Pirmąjį įspūdį apie įstaigą žmogus susidaro įžengęs į Priėmimo skyrių, kaip jį ten priims ir kaip su juo bendraus. Tuomet savo patirtimi žmonės dalinasi su kitais tarpusavyje arba internete“, – kalbėjo Varėnos ligoninės direktoriaus pavaduotoja D. Miškinienė.
Pašnekovės pateiktais duomenimis, Varėnos ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje per parą apsilanko maždaug 30 pacientų. Paprastas žaizdos perrišimas, kuomet žmogus į Varėnos ligoninės priimamajį ateina po kokios nors procedūros, kainuoja 3,50 euro. o jeigu reikia uždėti spaudžiantį tvarstį, tarkime, dėl masyvaus kraujavimo, tokiu atveju reikia susimokėti 4,29 euro (be gydytojo konsultacijos).
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai