Sekmadienis, 27 spalio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKol valdantieji krečia cirkus, švietimo bendruomenė lieja ašaras

Kol valdantieji krečia cirkus, švietimo bendruomenė lieja ašaras

„Šie mokslo metai, galima jau drąsiai vadinti, buvo rekordiniai – ne puikiai išlaikytų valstybinių brandos egzaminų ar į mokyklas atėjusių dirbti naujų jaunų pedagogų kiekiu, bet valdančiųjų ir Nacionalinės švietimo agentūros pridarytais cirkais ir nepataisomomis klaidomis“, – mums rašo Vilniaus universiteto kiekybinės ekonomikos studentas, Lietuvos moksleivių sąjungos valdybos narys Ignas Janeliūnas…

Pradėjome mokslo metus su mokytojų streiku ir pedagogų žygiais iš tolimiausių šalies kampelių į sostinę. Tuomet, nepasiekus norimo susitarimo su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), visi šiek tiek apsiraminome ir bandėme ugdyti bei ugdytis pagal atnaujintas bendrojo ugdymo programas, tačiau neilgai trukus paskendome tarpinių patik-rinimų, įtraukiojo ugdymo ir mokyklų tinklo optimizavimo regionuose reformų bei, kaip paaiškėjo praėjusią savaitę, pakoreguotų valstybinių brandos egzaminų rezultatų liūne. Būtent apie pastarąjį momentą ir noriu išsiplėsti.
Kaip žinome, Nacionalinės švietimo agentūra (NŠA) informavo, jog dėl abiturientų patikrinimų rezultatus skaitmenizuojančios įmonės klaidos, skaičiuojant egzaminų įvertinimus, pasikeitė dvyliktokų darbų galutiniai rezultatai. Pasikeitus rezultatams, tūkstančių abiturientų įvertinimai ne tik šiek tiek pagerėjo ar pablogėjo – net penkiems jų dėl neišlaikytais pripažintų egzaminų teko pergalvoti tolimesnį gyvenimo planą, kuris jau, sakykim, buvo daugmaž sudėliotas bent keleriems metams į priekį: dviem abiturientams užsivėrė durys į bet kokią aukštojo mokslo įstaigą, o kitiems trims dėl sumažėjusio balo vietoj universiteto teks rinktis studijų programas kolegijose.
Situaciją ne tik Lietuvos moksleivių sąjunga, bet ir mokytojai bei visa plačioji švietimiečių bendruomenė vadina apgailėtina. Tuo tarpu ŠMSM ir NŠA įstengia tik atsiprašyti visų abiturientų, eilinį sykį prisiimti jau menkaverte virtusią atsakomybę ir svarstyti apie menamą padarinių ištaisymo galimybę, pratęsiant tolimesnį kontaktą su už įveltą klaidą sistemoje atsakinga įmone teisiniuose procesuose.
Skamba absurdiškai, tiesa? Ir liūdniausia tai, jog jau, atrodo, kone sėkmingai susiklosčiusios egzaminų sesijos finišo tiesiojoje ir vėl nukenčia mokinys – pati žemiausia, bet ir pati svarbiausia švietimo sistemos dalis. Žinoma, galima teigti, kad pats abiturientas yra atsakingas už savo nuolatinio mokymosi procesą, jo kokybę ir tinkamą pasiruošimą egzaminams, todėl ir čia atsakomybę prisiimti už išlaikytą, o paskui, paaiškėjus, – už neišlaikytą, egzaminą turėtų jis pats.
Visgi ne. Mokiniai jau po egzaminų sesijos apmąsto aukštojo mokslo įstaigų pasirinkimus, o sulaukę egzaminų rezultatų skaičiuojasi potencialius savo stojamuosius balus, tuo labiau svarsto, ar pavyks gauti valstybės finansuojamą vietą studijoms, ar teks už būsimas studijas mokėti iš savo kišenės. Ar pavyks įstoti į, pavyzdžiui, nemokamą medicinos studijų programos vietą, kur kiekvienas balas konkursinėje eilėje yra gyvybiškai svarbus, o gal teks pasitenkinti paprastesniu, bet tuo pačiu ir saugesniu variantu.
Tūkstančiams mokinių tokios kaip ši ir panašios ribinės situacijos dėl jų realių galimybių įstoti į norimą studijų vietą, likus vos keletui dienų iki paraiškų į aukštojo mokslo įstaigas teikimo pabaigos, sukėlė šoką ir netgi pyktį. O ką jau bekalbėti apie tuos penkis abiturientus, kai žemė jiems staiga išslydo iš po kojų.
Susidūrusiusius su tokiu akibrokštu tiek pačius abiturientus, tiek jų artimuosius raginu nenumoti ranka ir nepabijoti. ŠMSM ir NŠA, toliau vertindami susiklosčiusią situaciją, savaime suprantama, nepasiūlys galimybės kreiptis į administracinių ginčų komisiją ar teisininkus, tačiau tai padaryti dėl patirtos visokeriopos žalos Jūs tikrai galite ir netgi privalote.
O klaidų tikimybė iš NŠA veiklos pusės jau seniai turėjo būti minimali, bet akivaizdu, jog tokia ligi šiolei nėra. Ir vargu ar greitu metu bus, nes nesistengiama prisiimti atsakomybės už savo klaidas bei viliamasi, kad visuomenės dėmesio epicentre nuolat atsidurianti švietimo sistema dar sykį sugebės atlaikyti naują smūgį į paširdžius ir po jo lyg niekur nieko atsitiesti.
Ignas Janeliūnas
Vilniaus universiteto kiekybinės ekonomikos studentas,
Lietuvos moksleivių sąjungos
valdybos narys

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai