Šeštadienis, 7 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKorupcija pakvipęs atliekų centras to kvapo neišsklaidė

Korupcija pakvipęs atliekų centras to kvapo neišsklaidė

„Merkio kraštas“, neseniai gavęs žinių, – kad Glūko kaimo (Varėnos sen.) Giriaus gatvės namų savininkai daug metų nemoka visiems privalomos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą, kurią administruoja Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC), o viena iš tų rinkliavos nemokančių savininkų, kas įdomiausia, yra ARATC-o Rinkliavų administravimo padalinio specialistė Varėnos rajone – ėmėsi aiškintis situaciją…

„Merkio kraštas“ dar šių metų gegužę gavo informacijos, kad Varėnos rajono Glūko kaimo Giriaus gatvėje esančių 9-ių sodybų (jų tiek yra iš viso) savininkams Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC) nesiunčia pranešimų apie mokėtiną vietinę rinkliavą už komunalinių atliekų išvežimą bei tvarkymą, ir tie žmonės daug metų tos rinkliavos nemoka.

Toje pat gatvėje namus turi ir ARATC-o darbuotoja, rinkliavų administravimo specialistė Varėnos rajone Svetlana Važgienė, kuri irgi iki tol, „Merkio krašto“ žiniomis, nemokėjo rinkliavos už šiukšles daugiau nei 10 metų.

Tiesa, šiemet ARATC-as sąskaitą už atliekų tvarkymą vis dėlto atsiuntė vienai iš 9-ių Giriaus gatvės gyventojų – bet tik jai vienintelei.

„Merkio kraštas“ birželio pradžioje apsilankė Glūko kaimo Giriaus gatvėje, kuri (tiksliau tai – gana platus ir lygus žvyrkelis) prasideda  nuo pat asfaltuoto plento Varėna-Alytus, tęsiasi per mišką maždaug puskilometrį iki Ešerinio ežero bei pirmųjų sodybų ir baigiasi ties buvusio Seimo nario, žinomo politinio bei visuomenės veikėjo Gedimino Jakavonio sodybos vartais.

Nė prie vienos iš tų sodybų ar bent kaimo pradžioje nepamatėme nė vieno atliekų konteinerio, o sutikta moteris, paklausta, kur ji ir kaimynai deda šiukšles, jei jos netinka kompostui ar sukūrenti, atsakė, kad arba vežasi namo (kai kurie dar turi namus Vilniuje ir kitur), arba išmeta į bendrus konteinerius kur nors pakeliui.

Klausimai

Tad dėl kokių priežasčių būtent Glūko Giriaus gatvės gan prašmatnių namų ir prižiūrėtų kiemų savininkų ARATC-as daug metų neprašo sumokėti vietinės rinkliavos už komunalines atliekas, t. y. neatsiunčia jiems pranešimų? Nes pagal Varėnos rajono tarybos sprendimu patvirtintus Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą nuostatus šį keliasdešimt eurų siekiantį ir tolydžio didėjantį metinį šiukšlių mokestį privaloma mokėti visiems, net ir kukliai iš mažutės pensijos kaime gyvenančioms močiutėms, kurios atliekų, tinkančių mesti į konteinerius, beveik neprirenka.

Ir kodėl pranešimą apie mokėtiną rinkliavą ARATC-as atsiuntė tik vienai Giriaus g. namo savininkei ir kodėl tik šiemet?

Ar tiesa, kad tokiam, švelniai tariant, keistam ARATC-o rinkliavų administravimui įtakos turėjo ARATC-o Rinkliavų administravimo padalinio specialistė Varėnos rajonui S. Važgienė, su savo kaimynais Giriaus gatvėje, kiek žinoma, sugyvenanti draugiškai, išskyrus galbūt vieną – tą, kuri tik šiemet vienintelė gavo ARATC-o pranešimą susimokėti už šiukšles?

Tokius tris klausimus „Merkio kraštas“ birželio 9 dieną el. paštu perdavė  UAB ARATC Komunikacijos vadovei Aldonai Jankauskienei su paminėjimu, kad tas vienintelis ARATC-o pranešimas vienintelei Giriaus gatvės gyventojai, redakcijos žiniomis, radosi neatsitiktinai. Tuo pačiu ARATC-o atstovės paprašyta plačiau pakomentuoti šį atvejį, nes ARATC-o rinkliavų administravimo specialistė S. Važgienė gali prieiti prie Nekilnojamojo turto registro duomenų ir patikrinti, kas kiek bei kur turi nekilnojamojo turto, reikalingo vietinei rinkliavai apskaičiuoti. Rinkliava, priminsime, yra dvinarė: pastoviąją dalį moka visi nekilnojamojo turto (NT) savininkai, kintamąją – tie NT savininkai, kurių šiukšlių iš individualių konteinerių išsipilti atvažiuoja jas surenkantys automobiliai. 

Delsimas

ARATC-o Komunikacijos vadovė el. laiškeliu atsiliepė po 4 dienų, birželio 13-ąją, bet ne su atsakymais į „Merkio krašto“ klausimus, o tik su pažadu, kad į juos atsakys „artimiausiu metu“.

Pagal Visuomenės informavimo įstatymą „artimiausias metas“, per kurį visuomenės informavimo priemonei ir žurnalistams valdiškos įstaigos turi pateikti prašomą informaciją, – ne vėliau kaip viena darbo diena, o jei prireikia sukaupti papildomų duomenų – ne vėliau kaip savaitė.

UAB ARATC, beje, irgi nėra privati bendrovė – visas jos 100 proc. akcijų tarpusavy yra pasidalinusios 7-ios biudžetinės įstaigos –  Alytaus regiono savivaldybės, tarp jų ir Varėnos.

Tačiau nei po dienos, nei po savaitės „Merkio kraštas“ ARATC-o atsakymų negavo. Tad šių eilučių autorė dar po vienos savaitės, liepos 1 dieną, pasiskambino Komunikacijos vadovei A. Jankauskienei telefonu priminti, jog redakcijos turima informacija liudija apie galimą korupciją ARATC-e, kas verta visuomenės ir net Specialiųjų tyrimų tarnybos dėmesio. Nes kyla įtarimų, kad tuomet gal visi ARATC-o darbuotojai naudojasi tarnybine padėtimi, nemoka visiems privalomo šiukšlių mokesčio ir net suteikia tokių privilegijų kai kuriems savo „išrinktiesiems“.

Tad kodėl ARATC-as, gavęs galimybę viešai išsklaidyti įtarimus, tą padaryti delsia?

Komunikacijos vadovė patikino, kad bendrovei labai rūpi jos reputacija, tad pagal „Merkio krašto“ atsiųstą medžiagą yra pradėtas ir tebeatliekamas labai nuodugnus vidaus tyrimas situacijai išsiaiškinti.

Dar po dviejų savaičių, liepos 12 dieną, „Merkio kraštas“ pagaliau gavo ARATC-o atstovės A. Jankauskienės laišką, bet jame apie jokį tyrimą nė neužsimenama, o į konkrečius „Merkio krašto“ klausimus – neatsakyta.

Laiškas

Antai iš pradžių ARATC-o rašte aiškinama apie ir taip žinomus dalykus: kas tai yra dvinarė rinkliava bei pagal kokius teisės aktus tą rinkliavą ARATC-as administruoja.

„Jūsų minimoje vietovėje esančių namų, kurie nuo kelio nutolę apie 900 metrų ir prie kurių nėra galimybės privažiuoti atliekas surenkančiu automobiliu, savininkai neturi individualių konteinerių, atliekų surinkimo paslauga jiems nėra teikiama, tad jiems tenka prievolė mokėti tik pastoviąją rinkliavos dalį“, – toliau teigia ARATC-as. Bet nepatvirtina, ar tą prievolę Glūko kaimo Giriaus gatvės namų savininkai kartu su ARATC-o rinkliavų administravimo specialiste vykdo, ar ne. (Be to, ir galimybių privažiuoti atliekas surenkančiam automobiliui gana plačiu bei geru žvyrkeliu, kaip pastebėjome, bent iki kaimo pradžios tikrai yra).

Toliau ARATC-as rašo apie dar vieną prievolę: „Nekilnojamojo turto savininkai turi prievolę pateikti duomenis, reikalingus rinkliavos administravimui“, bet čia pat tarsi paneigia šį teiginį kitu teiginiu, kad „taip pat vietinę rinkliavą privalo mokėti visi fiziniai bei juridiniai asmenys, nepriklausomai nuo to, ar jie pateikė reikiamus duomenis rinkliavos administratoriui ir yra gavę mokėjimo pranešimus, ar ne.“

„Nustačius, kad dėl kažkokių priežasčių vietinė rinkliava nebuvo mokama, ji išieškoma už visą laikotarpį, už kurį nebuvo mokama“, – nurodoma ARATC-o rašte, bet vėlgi nutylima, ar taip pasielgta ir su Giriaus gatvės atliekų turėtojais.

Rašto pabaigoje ARATC-as pasigiria, kaip jis tobulina „elektroninę atliekų turėtojų ir pranešimų formavimo programą“, bei pasiteisina, kad „teikdamas ir skelbdamas informaciją (…), vadovaujasi asmens duomenų apsaugos reikalavimais ir įmonės privatumo politika, kuri numato įsipareigojimą laikytis konfidencialumo pareigos klientų ir potencialių klientų asmens duomenų atžvilgiu“.

Ką gi – išties labai patogi politika.

Komentaras

Belieka priminti, kad „Merkio kraštas“ ARATC-o jokių Giriaus gatvės savininkų asmens duomenų nė neprašė (nes reikalingus ir taip žino), o šios bendrovės (kurios savininkės yra 7 savivaldybės) Rinkliavų administravimo padalinio specialistė pagal pernai Seimo išplėstą viešojo asmens sąvoką Bendrojo duomenų apsaugos reglamento nuostatose yra viešasis asmuo.

Apie ARATC-o vengimą atvirai, aiškiai ir tiksliai atsakyti į visuomenei žinotinus klausimus „Merkio kraštas“ informavo vienos iš ARATC-o akcininkių – Varėnos r. savivaldybės – atstovą, Turto valdymo skyriaus vedėją bei buvusį ARATC-o valdybos narį (šios bendrovės valdyba šių metų pradžioje buvo panaikinta) Egidijų Zaleskį ir paprašė jo komentaro.

Štai ką pakomentavo Varėnos rajono savivaldybės atstovas.

„Vadovaujantis Varėnos rajono tarybos sprendimu patvirtintais vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą nuostatais, rinkliavos pastoviąją dalį turi mokėti visi tinkamų gyventi namų savininkai. Faktas, kad galimai Glūko kaimo Giriaus gatvės gyvenamųjų namų savininkai nemoka vietinės rinkliavos pastoviosios dalies savivaldybei, nebuvo žinomas. Kreipsimės į ARATC su prašymu savivaldybei pateikti detalią informaciją, ar tikrai šioje gatvėje esančių gyvenamųjų namų savininkams nebuvo skaičiuojama vietinės rinkliavos pastovioji dalis, jeigu nebuvo skaičiuojama – tai dėl kokių priežasčių, bei paprašysime informuoti, kokių priemonių bendrovė ėmėsi, kad panašūs atvejai nenutiktų ateityje.“

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai