Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKritikuojama Gyvenimo įgūdžių programa jau dėstoma Varėnos rajono mokyklose

Kritikuojama Gyvenimo įgūdžių programa jau dėstoma Varėnos rajono mokyklose

Kol tarp Seimo narių ir visuomenės nenutyla diskusijos dėl naujosios Gyvenimo įgūdžių programos (toliau – GĮP), mokyklose jau nuo rugsėjo pradžios imtos dėstyti pagal šią programą parengtos pamokos; mūsų rajono mokyklos – ne išimtis, nors reikalingų vadovėlių nėra, o tinkamu mokytojų paruošimu valstybė dar nepasirūpino…

„GĮP yra ugdymo plano dalykas, kurio mes negalim neįgyvendinti,“ – teigia Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos direktorė Milda Padegimaitė.
Anot pašnekovės, gyvenimo įgūdžių pamokas gimnazijoje veda žmogaus saugos mokytojas, užsiregistravęs į mokymus (nuo kito mėnesio Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetuose prasidės kvalifikacijos tobulinimo programos pedagogams).
„Vis dar nėra priemonių, reikalingų pagrindiniam atnaujintam ugdymo turiniui, tad vargu ar GĮP vadovėliai greitai atsiras. Kol mokytojas neperėjo mokymų, kol valstybė nepasirūpino jo kvalifikacijos tobulinimu, kursą pradedame nuo to, kam mokytojas yra pasirengęs – žmogaus saugos, – tęsia M. Padegimaitė ir priduria: – Mokykla turi protingai priimti naują programą ir protingai dėstyti. Mes galime tartis su psichologu, ugdymo karjeros specialistu. Į kiekvieną dalyką reikia logiškai žiūrėti ir sumaniai pateikti.“
Varėnos rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Stasės Bingelienės teigimu, „švietimo bendruomenė su Gyvenimo įgūdžių programa susipažino prieš daugiau nei porą metų.“
Pasak Švietimo skyriaus vedėjos, „mokyklos iš anksto rūpinosi mokytojų rengimu ir organizavo mokymąsi seminaruose, teminiuose mokymuose, nuotolinėse konsultacijose.“
S. Bingelienė tikina, jog tėvai apie programą informuojami el. dienynu, el. paštu ir tėvų susirinkimuose.
„Mokyklos sulaukia pavienių tėvų kreipimosi dėl detalesnės informacijos apie programą. Mokyklų vadovai kalbasi su šeimomis, aptaria ugdymo turinį, diskutuoja ir pagal galimybes konsultuoja tėvus nerimą keliančiais klausimais,“ – priduria pašnekovė.
Gyvenimo įgūdžių programą dengia dezinformacijos „šydas“
Viešojoje erdvėje „sprogę“ pasisakymai apie planus skleisti vaikams LGBT „propagandą“ ir kontracepcijos gamybos būdus išgąsdino ne vieną šeimą, auginančią moksleivius. Bet dauguma apie programą vyraujančių neigiamų atgarsių yra labai nutolę nuo tiesos.
LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ kalbėjusi švietimo, mokslo ir sporto ministro patarėja Agnė Liucilė Andriuškevičienė teigė, jog dėl kai kurių programos dalių pasirodžiusi kritika yra niekuo nepagrįsta. Anot jos: „Programoje jūs niekur nerasite, kad vaikai būtų mokomi bet kokių lytinių santykių. Per pamokas mokiniai taip pat negamins kontracepcijos priemonių.“
A. L. Andriuškevičienė pabrėžia, kad didžioji dalis programos kritikų reaguoja į išplitusią dezinformaciją, tačiau nėra susipažinę su dokumento turiniu.
GĮP dokumente teigiama, jog programos tikslas yra parengti jaunuolius gyvenimui už mokyklos ribų sparčiai kintančioje visuomenėje. Programa suskirstyta pagal amžiaus grupes: ikimokyklinukų, pradinių klasių (1–4 klasės), vidurinio amžiaus (5–8 klasės) ir vyresniojo amžiaus mokinių (9–10 klasės). Taip pat skiriamos 5 vystymosi sritys – savimonė, priklausymas grupei, poreikiai, teisės ir atsakomybė, kasdienės situacijos ir rizikos situacijos.
Daugeliui suaugusiųjų nerimą kelia šios programos temos: lytiškumo raiška ir samprata bei seksualinis elgesys.
LRT radijo laidoje apie tai kalbėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime narė Dalia Asanavičiūtė: „Bazinių vertybių ugdymas, kartu ir lytiškumo pamoka yra labai svarbūs nuo mažų dienų, nuo pirmos klasės. Vaikas turi mokėti atskirti, kada prieš jį pradėta naudoti prievarta. Jis turi žinoti, kur gali kreiptis, kad nesijaustų bejėgis.“
Programą palaiko ir Lietuvos moksleivių sąjunga.
Kita vertus, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) inicijavo peticiją, kuria ragina stabdyti GĮP įgyvendinimą mokyklose.
Beje, apie programą praeitą savaitę savo poziciją išsakė ir Prezidentas Gitanas Nausėda. „Eltai“ perduotame Prezidentūros komentare skelbiama, jog reikia vėlinti programos pradžią ir investuoti į mokytojų parengimą, jeigu GĮP įgyvendinimui nėra tinkamai paruoštų pedagogų.
Vis dėlto Matuizų pagrindinės mokyklos mokytoja Irma Ambrutienė, dėstanti gyvenimo įgūdžių pamokas penktokams ir septintokams, sako, jog šiuo metu minėtajam dalykui reikalingų žinių turi užtektinai.
„Kol kas tikrai galiu dirbti. Labai daug metų dėstau žmogaus saugą, ir programoje yra daug temų būtent iš žmogaus saugos dalyko. O nuo spalio 2 dienos prasidės tolesni mokymai,“ – tikina mokytoja.
Anot jos, vaikai į naująją ugdymo programą žiūri rimtai ir įsitraukia į gyvenimo įgūdžių pamokų veiklą.
„Susidaro įspūdis, jog žmonės, kurie akcentuoja lytiškumą, visiškai neskaitė programos ir nėra susipažinę su jos turiniu. Lytiškumo tema jau kurį laiką yra integruota į klasių valandėles ir kitus mokomuosius dalykus, o šioje programoje tai temai skirtos viena ar dvi pamokos. Norėtųsi, kad žmonės susipažintų su pačia programa,“ – kalba I. Ambrutienė.
Gyvenimo įgūdžių ugdymo programa yra visiems prieinama Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos interneto puslapyje smsm.lrv.lt arba „Google“ paieškoje įvedus raktinius žodžius „Gyvenimo įgūdžių programa“.
Orinta Sereičikaitė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai