Ketvirtadienis, 12 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKur slėptis karo ar radiacinio pavojaus atveju?

Kur slėptis karo ar radiacinio pavojaus atveju?

Skaudžių įvykių Ukrainoje paveikti mūsų skaitytojai klausė, kur reikėtų slėptis, jei grėstų radioaktyvioji tarša ar karo pavojus; ir nors tokių grėsmių tikimybė Lietuvoje, kaip tikina žinovai, bent jau šiuo metu yra nedidelė, netikėtoms situacijoms pasirengti iš anksto visuomet verta – apie tai „Merkio kraštas“ pasikalbėjo su rajono savivaldybės administracijos vyriausiuoju specialistu civilinei saugai Nikolajumi Lysenkovu…

Slėptis karo atveju pataria rūsiuose, nes saugių bunkerių nėra

Pasak civilinės saugos specialisto Nikolajaus Lysenkovo, visi kolektyvinės apsaugos statiniai Varėnoje žymimi lygiakraščiu trikampiu.

Tokių statinių pačiame mieste yra trys: „Ąžuolo“ gimnazija, „Ryto“ progimnazija ir Varėnos kultūros centras. Rajone kolektyvinės apsaugos statinių, kaip skelbia rajono savivaldybė, yra šeši: Merkinės V. Krėvės ir Valkininkų gimnazijos, Senosios Varėnos A. Ryliškio ir Matuizų pagrindinės mokyklos, taip pat Marcinkonių daugiafunkcis centras (buvusioje mokykloje) ir buvusi Panočių mokykla.

Tačiau, kaip pažymi N. Lysenkovas, šie statiniai skirti negandų atvejams taikos metu, pavyzdžiui, įvykus didžiuliam gaisrui ar potvyniui. O karo atveju civilinės saugos specialistas pataria žmonėms slėptis rūsiuose po jų gyvenamaisiais daugiabučiais ar individualiais namais, garažais.

Pasak pašnekovo, nei Varėnoje, nei mūsų kaimuose nėra nė vieno bunkerio, kur būtų galima saugiai pasislėpti nuo karo pavojų, net ir savivaldybės administracija bunkerio neturi.

Tad civilinės saugos specialistas rekomenduoja žmonėms pirmiausia išsivalyti savo rūsius bei bendrojo naudojimo patalpas nuo visokio nereikalingo šlamšto, ir būtų labai gerai, anot jo, jei ten veiktų elektros rozetė, kanalizacija bei vandentiekis.

Ką dar turėtų žinoti mūsų rajono gyventojai karo ar radiacinio pavojaus atvejais, konkrečiai surašyta civilinės saugos atmintinėje.

Civilinės saugos atmintinė gyventojams

Apie realų ar gresiantį radioaktyviosios taršos pavojų arba užpuolus priešui gyventojai perspėjami šiais garsiniais civilinės saugos signalais: įspėjamuoju garsiniu signalu „Dėmesio visiems“ ir įspėjamaisiais balsu skelbiamais signalais „Radiacinis pavojus“, „Oro pavojus“.

„Dėmesio visiems“ – įspėjamasis pulsuojantis 3 min. trukmės kaukimo garsinis signalas skelbiamas gyventojams apie artėjančios ar susidariusios ekstremaliosios situacijos grėsmę perspėti perspėjimo sistemos patikrinimo ar pratybų metu. Atsižvelgiant į įvykio mastą, signalas gali būti perduodamas ūkio subjektų vadovų, savivaldybių administracijų direktorių sprendimu. Jeigu nelaimė didelė, šį signalą skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

Išgirdę šį signalą: nedelsiant įsijunkite radiją ar televizorių, išklausykite per specialiųjų tarnybų automobilių garsiakalbius perduodamus nurodymus; išklausykite pranešimus, griežtai vykdykite rekomendacijas.

„Radiacinis pavojus“ – balsu skelbiamas signalas, įspėjantis apie realų ar gresiantį radioaktyviosios taršos pavojų atitinkamoje teritorijoje. Šis signalas skelbiamas ne vėliau kaip 3 min. nuo įspėjamojo garsinio signalo perdavimo pradžios per valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų, ūkio subjektų garsines avarinio signalizavimo sistemas, elektronines sirenas, nacionalinius, regioninius ir vietinius transliuotojus. Atsižvelgiant į įvykio mastą, signalas gali būti perduodamas ūkio subjektų vadovų, savivaldybių administracijų direktorių sprendimu. Jeigu nelaimė didelė, šį signalą skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

Išgirdę šį signalą: atidžiai išklausykite pranešimą; griežtai laikykitės rekomendacijų; pasirūpinkite stabiliojo jodo preparatais (kalio jodidu arba kalio jodatu), jei buvo toks nurodymas; jei liekate namie, sandariai uždarykite langus, orlaides, uždenkite dūmtraukius, vėdinimo ir kitas angas. Duris uždenkite storu audeklu, jei yra galimybė, eikite į artimiausią slėptuvę.

Jei gavote nurodymą evakuotis, pasiimkite: pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlę, nepamirškite reguliariai vartojamų vaistų; dokumentus (pasą, gimimo ir santuokos liudijimus, atestatą, diplomą, nuosavybės dokumentus); pinigus (grynuosius pinigus, kreditines korteles, vertybinius popierius, brangenybes); šeimynines relikvijas; maisto 2-3 dienoms; reikalingus drabužius (pagal sezoną); tualetinius reikmenis; asmenines apsaugos priemones; nešiojamąjį radijo imtuvą, žibintuvėlį, atsarginius elementus, žiebtuvėlį.

Išeidami iš namų: užsidėkite respiratorių arba užsiriškite burną vatos ir marlės raiščiu; išjunkite dujas, elektros prietaisus, užsukite vandens sklendes.

Jei gyvenate kaime: suvarykite gyvulius į tvartą, sandariai uždarykite duris; sandariai uždenkite šulinius; užterštoje vietovėje nelieskite daiktų plikomis rankomis.

„Oro pavojus“ – skelbiamas visiems gyventojams, kai kyla tiesioginė priešo užpuolimo grėsmė. Skelbiamas tik Krašto apsaugos ministerijos sprendimu.

Išgirdę šį signalą: atidžiai išklausykite informaciją ir vykdykite duotus nurodymus; eidami į slėptuvę pasiimkite tualetinių reikmenų, medikamentų, nešiojamąjį radijo imtuvą; jei liksite namie, imkitės apsaugos priemonių: lipnia juosta ar kt. apklijuokite langų stiklus, užtraukite užuolaidas, įsiveskite į vidų savo šunis, kates ir t.t., persikelkite į kambarį be langų (jei toks yra).

Mūsų inf.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai