Rajono tarybos narė, valdančiosios koalicijos atstovė Danguolė Miškinienė paskutiniajame (birželio 18 d.) tarybos posėdyje oficialiai pareiškė paliekanti valdančiąją koaliciją, kurią iki tol sudarė 13 tarybos narių iš 25-ių, tokiu savo pareiškimu nepaprastai pradžiuginusi opozicinę Socialdemokratų frakciją, nors paskutinį pareiškimo sakinį, turėjusį labiausiai pamaloninti opozicijos lyderį Martyną Katelyną, D. Miškinienė kažkodėl nutylėjo…
Priekaištai koalicijos partneriams
Priminsime, kad nuo praėjusių metų balandžio 14 dienos rajono tarybos daugumą sudarė koalicija, į kurią įėjo politinio komiteto „Drauge su Jumis“, taip pat Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovai. Tokiu pagrindu buvo įregistruotos trys rajono tarybos valdančiąją koaliciją sudarančios frakcijos: „Drauge su Jumis“ (9 nariai), „Tėvynės sąjunga- Lietuvos krikščionys demokratai“ (2 nariai) ir „Vardan Lietuvos“ (2 nariai) – iš viso 13 rajono tarybos narių. Likę 12 tarybos narių priklausė opozicijai, kurią sudarė irgi trys frakcijos – Socialdemokratų (6 nariai), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (4 nariai) bei Mišri (2 nariai).
Ir štai birželio 18 dienos posėdyje rajono tarybos frakcijos „Vardan Lietuvos“, priklausančios valdančiajai koalicijai, narė, buvusios Varėnos ligoninės direktoriaus pavaduotoja Danguolė Miškinienė garsiai perskaitė tarybai ir merui skirtą savo rašytinį pareiškimą, kad ji palieka valdančiąją koaliciją.
Pareiškimo pradžioje politikė paminėjo, kad „nuo pat kadencijos pradžios“ valdančiojoje koalicijoje ji stengėsi „palaikyti svarbius, rajonui naudą nešančius sprendimus“, tačiau negalėjo „nepastebėti, jog dauguma sprendimų yra laiminami net jų detaliai neišnagrinėjus“, o Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovai (t. y. ji pati su bendrapartiečiu tarybos kolega Virginijumi Varanavičiumi) koalicijos partnerių yra laikomi tylesniais, „žemiau – be idėjų ir iniciatyvų“ bei „tėra tik priedėlis, padedantis sudaryti valdantiesiems daugumą“.
Nepatiko naujojo Sveikatos centro laikinasis direktorius
„Šiemet, vykstant Varėnos ligoninės ir Varėnos PSPC reorganizacijai, nuo gegužės buvo paskirtas laikinasis naujosios įstaigos (Varėnos sveikatos centro) direktorius, apie kurio kandidatūrą nebuvo jokių diskusijų nei su koalicijos partneriais, nei su įstaigos bendruomene, – teigė savo pareiškime rajono tarybos narė ir buvusios Varėnos ligoninės direktoriaus Algirdo Miklyčiaus pavaduotoja D. Miškinienė. – Todėl nestebina, kad sužinoję, koks asmuo paskirtas „laikinuoju“ direktoriumi, keletas gydytojų paliko darbą, o ilgametės ir labai kompetentingos ligoninės darbuotojos – vyriausioji slaugos administratorė bei klinikinės laboratorijos vyresnioji biomedicinos technologė – atsisakė einamų pareigų“.
„Kadangi negalėjau susitaikyti su tokiu elgesiu, nusprendžiau pasitraukti iš užimamų pareigų dar tą pačią dieną, kai sužinojau apie naująjį „laikinąjį“ direktorių, – tęsė savo pareiškimą D. Miškinienė. – Galiu tik spėlioti, dėl kokių priežasčių buvo skleidžiamos kalbos, jog išėjau atostogų, o ne visam laikui palikau ilgametę darbovietę. Taip pat galiu tik spėlioti, dėl kokių priežasčių „laikinasis“ direktorius, užuot ėmęsis darbo naujai sukurtoje įstaigoje, ėmė intensyviai ieškoti buvusios ligoninės administracijos „nusikaltimų“ ir skleisti niekuo nepagrįstą informaciją, esą „ligoninė palikta su didžiulėmis skolomis“.
Be to, pareiškimo autorė pridūrė, kad jai „pradėjus ieškotis darbo ne tik Varėnoje, bet ir už rajono ribų“, ją „pasiekė informacija, jog iš Varėnos buvo paskambinta į kitą rajoną, kuriame lankiausi ieškodama darbo, ir paskleista šmeižikiška informacija apie mane bei pareikalauta nepriimti manęs į jokį darbą“, o „toks elgesys greičiausiai yra palaikomas ir aukščiausios rajono valdžios ar bent jau su jos žinia“.
Opozicijos lyderio asmeniška padėka „už palaikymą“
Savo pareiškimą garsiai skaičiusi D. Miškinienė jį užbaigė taip: „Galima įvairiai spėlioti, ko tokiu elgesiu siekiama, bet vienintelis į galvą ateinantis dalykas yra mano balso išlaikymas koalicijoje bet kokia kaina. (…) Esant tokioms aplinkybėms, nematau galimybių toliau tęsti darbą šioje valdančiojoje daugumoje. Negaliu pateisinti tokių metodų ir savo buvimu rodyti pritarimą jų taikymui kitų asmenų atžvilgiu. Oficialiai pareiškiu, jog palieku valdančiąją daugumą, kuri iki šiol buvo sudaryta iš 13 tarybos narių. Darbą ir toliau tęsiu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijoje, tačiau palaikysiu tik tuos sprendimus, kurie tikrai naudingi rajonui“.
Tokį D. Miškinienės pareiškimą opozicinės Socialdemokratų frakcijos nariai sutiko audringais aplodismentais neslėpdami džiaugsmo, nors pranešimo autorė kažkodėl nutylėjo savo pareiškime įrašytą paskutinį jiems bene svarbiausią sakinį: „Nebūdama valdančiosios daugumos dalimi pripažįstu socialdemokratų frakcijos narį Martyną Katelyną opozicijos lyderiu“.
Panašu, kad Socialdemokratų frakcija su jos išsirinktu opozicijos lyderiu M. Katelynu priešakyje ne tik iš anksto žinojo apie D. Miškinienės pareiškimo turinį, bet ir prisidėjo prie jo kūrimo. Nes M. Katelynas čia pat džiaugsmingai perskaitė savo jau gatavai pasirašytą pareiškimą, kuriame teigė, esą „šiandien dėl akivaizdžiai netinkamų mero Algio Kašėtos valdymo metodų ši koalicija subyrėjo“, „meras nebeturi tarybos daugumos palaikymo“, asmeniškai dėkodamas „tarybos narei Danguolei Miškinienei už palaikymą“ su viltimi, kad „geriausius sprendimus rajonui“ jie priims „kartu“.
Bendra-partietės ir frakcijos kolegės pareiškimą vertina dviprasmiškai
Kažin, ar politinės partijos Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narė, buvusi kandidatė į rajono merus D. Miškinienė, nepasitraukusi nei iš partijos, nei iš frakcijos „Vardan Lietuvos“, rajono taryboje šoks pagal socialdemokratų ir nepartinio jų opozicijos lyderio dūdelę, jei net nesiryžo garsiai pripažinti, kad tas opozicijos lyderis yra ir jos lyderis.
Vis dėlto tenka sutikti, kad į savo neišsipildžiusias ambicijas susitelkusi D. Miškinienė rajono tarybos opozicijai, praktiškai net kelias kadencijas bandžiusiai išmušti iš vėžių merą A. Kašėtą ir primesti jam savo „valdymo metodus“, buvo kaip dovana, kaip pergalės vėliava, kuriai iškovoti net nereikėjo didelių pastangų.
O kaip savo bendrapartietės ir vienintelės frakcijos kolegės D. Miškinienės pareiškimą išeiti iš valdančiosios koalicijos vertina Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Varėnos skyriaus pirmininkas, rajono tarybos frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas V. Varanavičius, nuo kurio, pasilikusio valdančiojoje koalicijoje, toji kolegė kaip ne kaip nusisuko?
„Į tai žiūriu dviprasmiškai, – atsakė V. Varanavičius į šį „Merkio krašto“ klausimą. – Galiu Danguolę suprasti kaip žmogų, kurio ambicijos užgautos, ir ypač, kiek suprantu, ją įskaudino tas telefoninis skambutis iš Varėnos į įstaigą kitame rajone, kur ji ieškojo darbo. Beje, skambino Kačiurinas (Varėnos sveikatos centro laikinasis direktorius Dmitrij Kačiurin-aut.) Bet ji jau dirba, rodos, Lazdijų sveikatos centre. O žiūrint iš politinės pusės, Danguolei nereikėjo skubėti su tuo pareiškimu. Reikėjo bent palaukt Seimo rinkimų, apsižiūrėt. Kita vertus, ji neišėjo nei iš partijos, nei iš frakcijos, tad, manau, nurims, apsipras, ir mudu sutarsim.“
Mero komentaras
„Merkio kraštas“ taip pat pasidomėjo, kaip D. Miškinienės paskelbtas skyrybas su valdančiąja koalicija vertina rajono meras A. Kašėta, kuris viešai, nors ir netiesiogiai, buvo apkaltintas daug kuo, netgi siekiu sutrukdyti koalicijos partnerei susirasti darbą kitame rajone, kad išlaikytų jos balsą koalicijoje „bet kokia kaina“?
Į šį klausimą atsakydamas meras A. Kašėta pirmiausia griežtai paneigė bet kokias „aukščiausios rajono valdžios“ sąsajas su nelemtuoju telefoniniu skambučiu, nes kenkti koalicijos partnerei, kad ji neišeitų iš koalicijos, anot mero, „yra nesąmonė“.
„Vis dėl to tikiuosi, kad tarybos nariai į rajono reikalus žiūrės, vadovaudamiesi visuomenės interesais, o ne per asmeniškumo prizmę“, – trumpai pakomentavo jis.
Pokalbis su Varėnos sveikatos centro laikinuoju direktoriumi
„Merkio kraštas“ susitiko ir su buvusiu ilgamečiu Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės direktoriaus pavaduotoju medicinai, dabartiniu Varėnos sveikatos centro laikinuoju direktoriumi Dmitrij Kačiurin, einančiu pastarąsias pareigas nuo gegužės 1-osios, kad užduotų jam keletą klausimų, kilusių po rajono tarybos narės D. Miškinienės perskaityto pareiškimo. Direktorius mielai sutiko atsakyti į klausimus.
„Merkio kraštas“. Gerbiamasis direktoriau, kas Jus pasiūlė į šias pareigas? Tuo ypač domisi ne tik rajono tarybos opozicija, bet ir kai kurie valdantieji, nepatenkinti, kad Jūsų kandidatūra nebuvo iš anksto pristatyta ir apsvarstyta.
Dmitrij Kačiurin. Į šias pareigas mane pasiūlė meras. Be to, taip sutapo, kad ir aš pats jau buvau nusprendęs išeiti iš darbo Alytuje, kur dirbau labai ilgai – 12 metų. Pavargau kasdien važinėti ten ir atgal, juolab kad man jau 60 metų amžiaus. Tad buvau suplanavęs pakeisti darbo vietą ar pobūdį, ir mero pasiūlymas man tiko. Esu paskirtas tik laikinai: šiandien aš – direktorius, o rytoj – gal nebe, tad nėra ir ko svarstyti. Kai bus konkursas ir paskirtas nuolatinis įstaigos vadovas, tada jis ir bus pristatytas visiems.
„M. k.“ Ar tiesa, kad po Jūsų paskyrimo į šias pareigas keletas gydytojų paliko darbą, o vyriausioji slaugos administratorė bei klinikinės laboratorijos vyresnioji biomedicinos technologė atsisakė einamų pareigų?
D. K. Biomedicinos technologė ir slaugos administratorė neišėjo iš darbo, joms pasikeitė tik pareigos. Pastaroji darbuotoja, pavyzdžiui, grįžo į profesiją – dirba sesele priimamajame. O iš darbo išėjo du gydytojai: atvažiuojanti endokrinologė, kuri pacientus priimdavo kartą per savaitę, ir urologas, pacientus priimdavęs kartą per mėnesį, bet pastarasis žadėjo šį rugpjūty sugrįžti – taip susitarėm.
„M. k.“ Kokių „nusikaltimų“ ieškot buvusios ligoninės administracijoje? Ar tiesa, kad ligoninė palikta su didžiulėmis skolomis? Anot buvusios ligoninės direktoriaus pavaduotojos, pastaroji informacija – niekuo nepagrįsta.
D. K. Kas ketvirtį bet kuri įstaiga rengia ataskaitas apie savo finansinę veiklą. Tokie medicinos įstaigų dokumentai siunčiami Teritorinei ligonių kasai ir yra vieši. Tad aš, naujai atėjęs įstaigos vadovas, paprašiau pateikti man tą ataskaitą, nes tai yra objektyviausias būdas sužinoti apie įstaigos finansus. Dokumentą gavęs, dar pasitikslinau su mūsų vyriausiąja finansininke, ir štai galiu jums jį parodyti – vien už pirmąjį metų ketvirtį grynasis deficitas yra 239 tūkst. 556, 85 euro (dokumento kopiją redakcija turi-aut.). Tai – didelė skola. O nusikaltimų nieks neieško, ne toks mano tikslas. Buvo problema, kai neliko administracijos, reikėjo susidaryti realų vaizdą dėl buvusių viešųjų pirkimų ir apskritai dėl visko, kas vyksta…
„M. k.“ Ar skambinot telefonu į kitą rajoną ir reikalavot, kad buvusios Varėnos ligoninės direktoriaus pavaduotojos Danguolės Miškinienės nepriimtų į jokį darbą, kaip teigė ji pati? Be to, D. Miškinienė mano, kad tas skambutis inspiruotas aukščiausios rajono valdžios ar bent su jos žinia.
D. K. Nesu politikas ir neturiu tokios galios bei įtakos reikalauti, kad kažkas nebūtų priimtas į darbą juolab kitame rajone. Taip pat galiu tvirtai pasakyti, kad neturėjau jokio politinio pavedimo, ir tikiuosi, kad neturėsiu. Tiesiog daug metų dirbdamas sveikatos apsaugos sistemoje esu pažįstamas su daugeliu medicinos įstaigų vadovų. Su vienu iš jų, dirbančiu kitame rajone tokiu pat Sveikatos centro laikinuoju direktoriumi, kaip ir aš, buvo kolegiškas pokalbis, kurio metu jis pasakė, kas ieškosi ten darbo. Tuomet pusiau juokais kolegą perspėjau, kad tai – ambicinga dama, kurios lengvai nepastumdysi. Ir tik po to sužinojau, kad tas mano pažįstamas – tos pačios Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys, kaip ir pas jį ieškojusi darbo buvusi Varėnos ligoninės direktoriaus pavaduotoja. O ką jis jai pripasakojo, jau nežinau.
„M. k.“ O kaip Jums apskritai atrodo situacija naujajame Varėnos sveikatos centre?
D. K. Sveikatos apsaugos sistema po tų visų reformų taip nuvaryta, kad vargiai pavyks ją prikelti. O didžiausios problemos čia, Varėnoje, yra tokios pačios kaip ir kitose panašiose šalies medicinos įstaigose – trūksta gydytojų ir lėšų. Darbo bus daug, bet, manau, susitvarkysim, kiek leis galimybės.
„M. k.“ Ačiū už pokalbį ir už atvirumą.
Diana Zubavičienė