Antradienis, 5 kovo, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosLaisvę skelbiantis ir ją ginti kviečiantis paminklas

Laisvę skelbiantis ir ją ginti kviečiantis paminklas

Lietuvių tauta, iškovojusi laisvę, turi Vilniuje didingą valstybinės reikšmės Lukiškių aikštę, bet daugiau kaip per 30 metų neturi ką joje pasakyti sau ir pasauliui…

Mat lietuvių tauta, turėdama valstybinės reikšmės aikštę, iki šiol neturi valstybinės reikšmės sąmonės. Bet užtat valdžia turi plačiai išplėtota partinę sąmonę, kuri, partinės naudos vedama, iki šiol patikimai gožė ir gožia valstybinę sąmonę. Todėl arba tyčiojasi iš šios aikštės, įrenginėdama joje smėlio „pliažus“, arba tiesiog nieko nedarydama. Neatrodo, kad tokią valstybinę sąmonę turėtų ir mūsų meno elitas, kuris prieš keletą metų norėjo Lukiškių aikštėje pastatyti paminklą -„bunkerį“, kad juo viešai prieš visą pasaulį pažemintų pokario lietuvių tautą ne kaip savo laisvę gynusią, o kaip bunkeriuose besislapsčiusią.

„Vyties“ paminklas Lukiškių aikštei, manau, irgi nelabai tinkantis, nes tai ankstesnių amžių mūsų tautos ženklas, simbolizavęs mūsų valstybės kūrimą ir jos galios plėtros idėją. Nūdienos situacijai reikia kiek kitaip kalbančio ir kiek kitokias vertybes aiškiau įvardinančio paminklo. Šiuolaikinėje civilizacijoje tautos klestėjimą lemiantis veiksnys yra ne teritorijos dydis, o Laisvė ir racionalus pasinaudojimas ja, kaip atveriantys kūrybai nusiteikusiam žmogui neribotas klestėjimo galimybes. Todėl apie laisvę ir ją ginti pasiryžusią tautą, manau, ir turėtų pirmiausia kalbėti į mus pagrindinėje Lietuvos aikštėje stovintis paminklas.
Tai galėtų būti tos aikštės centre ant aukšto stilizuoto pjedestalo stovinti orios, ryžtingos, budinčiu žvilgsniu į tolį įdėmiai žvelgiančios Moters didinga statula. Moters, kaire ranka apglėbusios ir prie savęs stipriai glaudžiančios šalia jos stovintį ir kiek išsigandusį vaikelį, kitoje – laikančios kalaviją. Tai būtų trimis simboliais kalbantis Laisvės paminklas: Moters – laisvę ginti pasiryžusios Tautos, „vaikelio“ – mūsų vaikų ir ateinančių kartų, kurių laisvę ginti pašaukta dabar gyvenanti Tauta (karta), ir kalavijo – Laisvės ginties ryžto.
Gal kai kam toks paminklas pasirodys neoriginalus, nemeniškas? Bet toks klausimas mus turėtų mažiausiai dominti, nes šis paminklas – ne meno parodai, ne tarptautinių konkursų varžyboms. Jis statomas, kad viešai ir suprantamai primintų kiekvienam pro jį praeinančiam lietuviui ir svečiui apie lietuvių tautą, pasiryžusią ginti Laisvę ir dar pagal tą kainą, kurią Laisvei nustatė savo gyvybes paaukoję tūkstančiai pokario Laisvės kovotojų. Apie tai galėtų skelbti užrašas ant paminklo pjedestalo. Toks paminklas kartu primintų kiekvienam lietuviui, jog ir jis stovi tos „Moters“ vardu ant šio pjedestalo ir yra pašauktas šiai didžiajai Pareigai.
Turint tai galvoje, kiekvienas lietuvis, manau, turėtų sau prisiekti, kad jis per rinkimus nebalsuos nė už vieną pretendentą, kuris viešai neprisižadės inicijuoti ir veikti, kad toks ar panašus paminklas Lukiškių aikštėje kuo skubiau atsirastų. Tokius pat reikalavimus Lietuvos žmonės turėtų kelti ir per ateinančius LR Prezidento rinkimus kandidatams į LR Prezidento postą, nes tai – ne tik Vilniaus savivaldybės reikalas.
Prof. Alfonsas Vaišvila

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai