Šeštadienis, 14 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosLigoninėje mirusio vyro našlę tebekamuoja neatsakyti klausimai

Ligoninėje mirusio vyro našlę tebekamuoja neatsakyti klausimai

Į Varėnos ligoninės priimamąjį atvežtam 75 metų amžiaus varėniškiui Juozui Gudaičiui medikai diagnozavo žarnyno kraujotakos sutrikimą ir peritonitą, o į Vilniaus Santaros klinikas tolimesniam ištyrimui bei gydymui netrukus išsiųstas ligonis tą pačią dieną mirė… nuo miokardo infarkto; tad našlė Ona Gudaitienė, net ir gavusi pacientų teises ginančios valstybinės tarnybos oficialią išvadą, kad Varėnos ligoninėje sveikatos priežiūros paslaugos jos sutuoktiniui buvo suteiktos tinkamai, tuo vis dar abejoja…

„Ką vyrui darė, nematėm…“

Varėniškė Ona Gudaitienė savo vyro neteko praėjusių metų lapkričio 9 dieną labai netikėtai. Kaip viskas buvo, moteris savo ranka susirašė popieriaus lapuose, kuriuos atsinešė į redakciją. Ir štai kas juose parašyta.

„Išėjusi iš parduotuvės radau savo vyrą, sukniubusį ant mūsų automobilio vairo ir išpiltą šalto prakaito. Jis buvo sąmoningas ir skundėsi labai dideliu silpnumu, o kai atvažiavo greitoji, net negalėjo pats išlipt, reikėjo jį iš mašinos iškelti. Greitosios pagalbos automobilis mano vyrą atvežė į Varėnos ligoninės Priėmimo skyrių apie 16 valandą. Manęs su dukra dėl koronaviruso pandemijos į Priėmimo skyrių neįleido, tad laukėm prie durų ir nematėm, ką skyriuje vyrui darė, kokias procedūras ar tyrimus atliko… Po kurio laiko išėjęs chirurgas A. Gramba mus informavo, kad yra kažkokių žarnyno problemų, todėl bus iškviestas greitosios pagalbos automobilis iš Santariškių klinikų, kur ligonis bus nuvežtas tolesniam ištyrimui bei gydymui. Paprasta greitoji (ne reanimobilis) vyrą į Vilnių išvežė apie 18 valandą. O po maždaug 3 valandų iš ten sulaukėm skambučio, kad mano vyrui – infarktas, ir klinikų medikai jam jau niekuo nebegali padėti…“

Po vyro laidotuvių našlę apniko abejonės, ar Varėnos gydytojai padarė viską, kas būtina tokiais atvejais, jei kalbėjo tik apie paciento žarnyną, o apie širdies ar jos kraujotakos sutrikimus, po kelių valandų pasibaigusius miokardo infarktu ir žmogaus mirtimi, nieko nesakė.

Paprašė ligoninės paaiškinimo

O. Gudaitienė raštu kreipėsi į Varėnos ligoninės direktorių Algirdą Miklyčių su prašymu paaiškinti, kokie tyrimai buvo atlikti jos vyrui ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje: ar buvo daryta elektrokardiograma (EKG), ištirtas kraujas, taip pat –  su kokia diagnoze ligonis buvo išvežtas į Santaros klinikas ir kokių specialistų konsultacijai?

„Gerb. Direktoriau, norėčiau gauti atsakymus į šiuos man ramybės neduodančius klausimus, taip pat norėčiau gauti 2021 m. lapkričio 9 d. Priėmimo skyriuje mano vyrui atliktų tyrimų (kraujo, EKG ir kt.) kopijas, – prašė moteris. – Per 75-erius savo gyvenimo metus mano vyras pirmą kartą pateko į ligoninę, tad norėčiau žinoti, ar teisingai Jūsų vadovaujamos ligoninės specialistai jam nustatė ligos diagnozę.“

Po poros savaičių pareiškėja gavo kelių dokumentų kopijas ir Varėnos ligoninės direktoriaus pavaduotojos Danguolės Miškinienės pasirašytą raštą su užuojauta buvusio paciento artimiesiems dėl jo netekties bei informacija, kad „išanalizavus pacientui Juozui Gudaičiui 2021 11 09 teiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas“, jos „buvo suteiktos tinkamai“.

„Įvertinus paciento nusiskundimus, atliktų laboratorinių ir instrumentinių tyrimų rezultatus“, kaip nurodoma ligoninės direktoriaus pavaduotojos rašte, gydytojas chirurgas diagnozavo ūminį žarnų kraujotakos sutrikimą bei ūminį peritonitą (pilvaplėvės uždegimą) „ir priėmė sprendimą siųsti pacientą į VUSK (Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas) tolimesniam ištyrimui ir gydymui.“

Bet išstudijavusiai gautas medicininių dokumentų kopijas O. Gudaitienei iškart kilo įtarimų, kad kardiograma jos vyrui Varėnos ligoninės priimamajame tą lemtingą lapkričio 9-ąją gal nė nebuvo atlikta.

Kreipėsi į medicinos įstaigų kontrolės instituciją

„Ambulatorinio apsilankymo aprašyme, kurį gavau iš ligoninės, yra nurodyti tik mano vyrui matuoti kraujospūdžio ir pulso rodikliai, bet ten nėra nė žodžio apie atliktos EKG rodiklius, – savo įtarimais dalijosi redakcijos interesantė. – O man atsiųsta EKG kopija irgi keista: nėra atspausdintos paciento pavardės, kur ji turėtų būti (pavardė užrašyta ranka kitoje lapo pusėje), be to, kampe pažymėta EKG atlikimo data – „9 2021“ – neatitinka tikrovės, nes vyras į ligoninę buvo atvežtas ne praėjusių metų rugsėjį, t. y. ne devintąjį metų mėnesį, bet 11-ąjį –  lapkritį. Kas galėtų, kaip sakoma, paneigti, kad mano vyrui EKG nebuvo atlikta, o man paprašius kopijos, atsiuntė kažkieno kito EKG ar išėmė iš archyvo, kitoj pusėj lapo paprasčiausiai ranka užrašę mano vyro pavardę?.. Nes kaip paaiškinti, kodėl Varėnos ligoninėje per dvi valandas medikai neįžvelgė širdies problemų, kuri jau po trijų valandų Santaros klinikose nustojo plakti dėl miokardo infarkto?..“

Šiais ir kitais klausimais O. Gudaitienė praėjusių metų pabaigoje raštu kreipėsi į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, kurios „misija“, kaip deklaruoja pati tarnyba, – „pacientų sauga“.

Apie asmens sveikatos priežiūros paslaugų, atliktų šviesaus atminimo J. Gudaičiui praėjusių metų lapkričio 9 d. Varėnos ligoninėje, prieinamumo ir kokybės patikrinimą minėtoji Akreditavimo tarnyba raštu informavo pareiškėją šio mėnesio pradžioje, atsiuntusi net 9-ių puslapių apimties ataskaitą.

Patikrinimas atliktas, kaip informuojama, remiantis turimais medicininiais dokumentais, galiojančiais teisės aktais, pacientą priėmusių gydytojų paaiškinimais ir  neįvardintų konsultantų išvadomis. O galutinė išvada – kad pacientui J. Gudaičiui Varėnos ligoninėje „asmens sveikatos priežiūros paslaugos buvo teiktos tinkamai, nepažeidžiant teisės aktų ir įstaigos vidaus dokumentų reikalavimų“.

„Rusiškas meniu“ 

Akreditavimo tarnybos ataskaitoje, be kita ko, teigiama, kad Varėnos ligoninėje pacientui buvo atlikta EKG, tačiau joje „miokardo išemijos požymių nestebėta, nustatyta sinusinė tachikardija“ (padažnėjęs širdies plakimas), o „paciento būklė buvo stabili“. Atsižvelgus į paciento būklę, kaip nurodyta, jis ir išgabentas į Vilnių ne reanimobiliu, bet B tipo greitosios medicinos pagalbos automobiliu, „sukomplektuotu pažangaus gyvybės palaikymo paslaugai teikti“.

Ūmus miokardo infarktas pacientą galėjo ištikti, tarnybos požiūriu, „jau atvykus į Santaros klinikas“, nes tik ten pacientas „pasiskundė skausmu krūtinėje“ ir jo „būklė ryškiai pablogėjo“.

Akreditavimo tarnyba savo ataskaitoje taip pat nurodė gavusi Varėnos ligoninės paaiškinimą, kodėl ant pacientui skirtos EKG nebuvo atspausdinta jo pavardė ir užrašyta neaiški data – „9 2021“.

Ligoninės paaiškinimu, EKG aparate yra nustatytas „rusiškas meniu“, todėl paciento pavardė į aparatą apskritai neįvedama, o data popieriaus lape spausdinama formatu: „mėnuo (pirmosios trys jo raidės – red.), diena, metai“. Taip pat paaiškinta, kad rusiško lapkričio mėnesio pavadinimo („nojabr“) pirmosios trys raidės pradingo, kai, „darbuotojui plėšiant užrašytą EKG, netvarkingai buvo nuplėštas mėnesio įrašas (NOV)“, tad „liko tik diena ir metai“.

Bet toks paaiškinimas, kaip redakcijoje sakė O. Gudaitienė, jai pasirodė visiškai neįtikimas.

Rekomendavo atsižvelgti į trūkumus

„Paaiškino, kaip mažam vaikui – nuplėšė, atseit, mėnesio įrašą, – piktinosi moteris. – Tai kodėl tas įrašas buvo „NOV“, t. y. „november“ anglų kalba, jei aparato „meniu“- rusiškas? Ir kodėl Ambulatorinio apsilankymo aprašyme, kurį man atsiuntė Varėnos ligoninės direktoriaus pavaduotoja, nėra nė vieno žodžio apie mano vyrui darytą EKG? Kodėl niekur neparašyta apie paciento silpnumą bei neįtikėtiną prakaitavimą, kad net prireikė jį perrengti iš namų atvežtais drabužiais, taip pat ir apatiniais? Į šituos klausimus neatsakyta. Pagaliau Varėnos ligoninės Priėmimo skyriuje yra vaizdo stebėjimo kameros, taigi galėjo parodyti man, tokiai nepatikliai kvaišai, įrašą, kad EKG mano vyrui tikrai buvo atliktas, ir būtų viskas aišku. Bet neparodė. Artimo žmogaus, suprantama, nebesugrąžinsiu, bet noriu žinoti tiesą…“

Beje, Akreditacijos tarnybos ataskaitoje paminėta, kad Varėnos ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus gydytojas, apžiūrėjęs atvežtą J. Gudaitį, besiskundžiantį stipriu pilvo skausmu, apžiūros įraše nepažymėjo skubiosios medicinos pagalbos kategorijos ir teikimo indikacijų, tuo pažeisdamas net kelis teisės aktus.

Todėl Akreditavimo tarnyba ataskaitos pabaigoje Varėnos ligoninei rekomendavo atsižvelgti į nurodytus trūkumus,  o „Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus darbuotojus, atsakingus už EKG užrašymą, supažindinti su tinkamu EKG aparato kalibravimu (atkreipiant dėmesį į laiką, kurį būtina pakeisti, keičiantis žiemos/vasaros laikui) ir tinkamu popierinės EKG nuplėšimu su visais reikalingais duomenimis (aiškia data ir užrašymo laiku), paciento vardą ir pavardę rašyti virš derivacijos šalia datos ir laiko“.

Pats Varėnos ligoninės direktorius A. Miklyčius „Merkio kraštui“ tvirtino, kad jo vadovaujamą įstaigą kontroliuojanti Akreditavimo tarnyba „viską nagrinėjo iš esmės“.

„Ši tarnyba, kai tikrina, labai griežtai žiūri standartų, ar viskas buvo maksimaliai padaryta paciento labui, taip pat išnagrinėja visą jo ligos istoriją, prašo papildomų duomenų, net samdo ekspertus, – aiškino ligoninės direktorius. – Mes pateikėm jai krūvas dokumentų, atsakinėjom į visus klausimus, kas yra smulkiai ir aiškiai aprašyta tarnybos ataskaitoje, ir oficiali jos išvada  labai aiški…“

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai