Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosLiškiavos piliakalnio kasinėjimai

Liškiavos piliakalnio kasinėjimai

Šio straipsnio autorė – Vilniaus universiteto istorijos fakulteto studentė Giedrė Karlonaitė, kilusi iš Darželių kaimo (Marcinkonių sen.)

Liškiavos kaimas, esantis Varėnos rajone, rašytiniuose šaltiniuose minimas jau nuo 1044 metų. Spėjama, kad Liškiavą trylikto amžiaus pradžioje įkūręs kunigaikštis Erdvilas. Kaimas garsėja barokinio Švč. Trejybės bažnyčios ir dominikonų vienuolyno ansambliu. Bet, atvykus į Liškiavos vietovę, nereikia pamiršti ir piliakalnių, nuo kurių atsiveria nepakartojamas vaizdas. Dabar šalia piliakalnių vyksta aplinkos tvarkymo darbai ir archeologiniai kasinėjimai. Vienas iš archeologų, kuris atlieka šį sunkų darbą, yra klaipėdietis, buvęs Vilniaus universiteto archeologijos katedros studentas Mindaugas Grikpėdis.

Su archeologu Mindaugu Grikpėdžiu

Piliakalnio istorija

Liškiavos piliakalnis, vadinamas Liškiavos pilies kalnu, Raganos mūru, Perkūno šventykla, stūkso Liškiavos kaime, Nemuno kairiajame krante. Čia galima pamatyti išlikusius XIV a. pabaigoje ar XV a. pradžioje pradėtos pilies statyti
griuvėsius. Ne vienam iškyla klausimas, kodėl pilis nebaigta statyti? Ogi atsakymas paprastas: Žalgirio mūšyje pasiekus pergalę, pilis nebūtų turėjusi gynybinės vertės, todėl liko nepabaigtos statybos. Šią pilį buvo numatyta statyti su keturiais bokštais. Jeigu paeitumėm dvidešimt metrų į dešinę nuo bokšto, išvystume duobę, ir būtent toje vietoje turėjo būti antrasis bokštas. Dar įdomu tai, kad ši pilis būtų buvusi pati mažiausia iš visų Lietuvos pilių.

Archeologinis radinys Perkūnkalnyje

Piliakalnių archeologinės paieškos

Piliakalnio kasinėjimai buvo atliekami 1962 m., 1975 m. ir 1977 m. Jų metu buvo aptikta radinių iš brūkšniuotos ir grublėtos keramikos, kirvių, gyvulių kaulų, kaulinių ir metalinių darbo įrankių, papuošalų. O kokių radinių pasitaikys per šių metų archeologinius kasinėjimus, dar laikas parodys. Šiuo metu archeologui Mindaugui Grikpėdžiui ir jo kolegei Perkūnkalnyje, maždaug 30 centimetrų gylyje, pavyko surasti nedidelį plytinį pamatą, o kitame piliakalnyje kasinėjimai dar vyksta. Archeologams reikėtų tik palinkėti didelės sėkmės ir motyvacijos ieškant istorijos pėdsakų. Tikimės, kad dar likęs mėnuo paieškų nenueis veltui. Užlipus ant Liškiavos piliakalnio, galima išvysti nuostabų vaizdą į Liškiavos vienuolyno ir bažnyčios barokinį ansamblį, Liškiavos kaimą, dzūkiškus pušynus, iš lėto tekantį Nemuną, o giedrą dieną netgi galima įžvelgti ir Druskininkus. Tad visus kviečiu apsilankyti ir išvysti netrukus jau sutvarkytą Liškiavos piliakalnį.

Giedrė KARLONAITĖ

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto studentė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai