Penktadienis, 25 spalio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaGyvieji archyvaiMarcinkonių krašto patriotas Vytautas Paulaitis

Marcinkonių krašto patriotas Vytautas Paulaitis

Vytautas Juozas Paulaitis gimė 1943 m. kovo 28 d. Vilniuje.
Tėvas Jonas Paulavičius iš Punsko valsčiaus Paliūnų kaimo 1936 metais, kai jam atėjo laikas tarnauti lenkų kariuomenėje, perėjo į Lietuvą ir tarnavo Lietuvos kariuomenėje. 1939 metais, sostinę atgavus, kaip Vilniaus rinktinės dalyvis atvyko į Vilnių, dirbo policininku. Mama Adelė Grigaitė iš Lenkijos okupuotos Dzūkijos Marcinkonių kaimo taip pat 1939 metais perbėgo į Lietuvą, Vilnių, nes Marcinkonys po Ribentropo-Molotovo pakto buvo patekę į Baltarusijos TSR. Po karo šeima sugrįžo į mamos tėviškę Marcinkonis, kur Vytautas užaugo, baigė vidurinę mokyklą. Vėliau studijavo Vilniaus inžineriniame institute, Miestų statybos fakultete baigė senamiesčio rekonstrukcijos specialybę. 1972-1988 metais dirbo Kultūros ministerijoje vyriausiuoju architektūros paminklų inspektoriumi. Vėliau – Senamiesčio regeneravimo valdyboje Kultūros fonde. Aktyviai reiškėsi paminklosaugoje, buvo Kraštotyros ir paminklų apsaugos draugijos tarybos narys. Asmeninėmis lėšomis išleido laikraščio „Lietuvos paminklai“ tris numerius.
2000-2012 m. vadovavo Vilniaus Vytautų klubui. Klubas surengė dvi mokslines konferencijas, leido literatūrą, laikraštį „Vytautas“. Surengta nemažai istorinių datų minėjimų, tautiškų renginių. Paminėtina, kad Vilniaus Vytautų klubas susidraugavo su perlojiškiais. 1993 m. vasario pradžioje Perlojoje susibūrė 28 Vytautų kuopelė. Ne kartą Vilniaus Vytautų klubo nariai lankėsi Perlojoje, dalyvavo šventėse. Taip pat lankėsi Merkinėje, Liškiavoje, Zervynose, Mančiagirėje.
Už visuomeninę veiklą Vytautas Paulaitis apdovanotas I laipsnio medaliu “Vilniui ir Tautai”.
V. Paulaitis dažnai sugrįžta į gimtuosius Marcinkonis. Dar protėvių kurtoje sodyboje jis tvarkosi, užsiima kūryba. 2016 m. ėmėsi leisti laikraštį, pavadintą dzūkiškai „Vai toli girdėc“. Pirmajame numeryje (2016 m., gegužė) V. Paulaitis kreipėsi į skaitytojus: „Mielieji, pradedu parapijos žmonėms leisti laikraštėlį. Prisimindami mūsų parapijos kunigus šviesuolius, knygnešius, kryždirbius, mokytojus, dainininkus, eikime jų pramintu Artimo ir Tėvynės meilės taku. Tegul šis kuklus laikraštėlis mus suartins ir padės tęsti Jų kilnius ir atmintinus darbus. Graži mūsų Tėvynė Lietuva ir gražus visas pasaulis, tad pažinkime patį save ir kitus, ieškokime gėrio, grožio ir meilės“. Iš viso buvo išleisti 36 Marcinkonių krašto laikraščio numeriai (paskutinis – 2019 m. kovas-balandis)
Savo tėviškės Marcinkonių mokyklai, Vasario 16-osios gimnazijai Hiutenfelde ir Kovo 11-osios licėjui Punske padovanojo kelis šimtus lituanistinių leidinių, Nacionaliniam muziejui Valdovų rūmams ir Dzūkijos nacionaliniam parkui – visus savo knygų rinkinius istorijos, kultūros paveldo tema. Įrengė Marcinkonių bažnyčios išorės apšvietimą. 2012 m. dalyvavo Lietuvių kalbos instituto konkurse „Mano žodynas“, už “Marcinkonių žodyną” (daugiau kaip 2000 žodžių) laimėjo II vietą. Marcinkonyse visuomenei surengė dainininkės Juditos Leitaitės du koncertus, Maironio 150 metų jubiliejaus minėjimą dalyvaujant dainininkui Danieliui Sadauskui, taip pat prisidėjo, rengiant 1863 m. sukilimo 150 metų jubiliejaus minėjimą. Minint 25-ąsias Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metines, Valstybės dienai jis sugalvojo prasmingą akciją – pagrindinės Marcinkonių kaimo Miškininkų gatvės gyventojams padovanojo 25 trispalves. „Kad marcinkoniškiai jas iškeltų įvairių švenčių metu ir kad Marcinkonis gausiai lankantys svečiai ir turistai žinotų, jog čia gyvena tikri patriotai. Juk Tėvynės meilė prasideda nuo savo kiemo. Turime puoselėti gražias savo tėvų tradicijas ir po savęs jas palikti savo vaikams“,– sakė V. Paulaitis.
2023 metais V. Paulaitis išleido knygą „Vai toli girdėc…“. Knygoje autorius apžvelgia Marcinkonių kaimo raidą nuo XX amžiaus vidurio iki mūsų dienų. Dėmesio centre – sunkus vietinių žmonių gyvenimas pokario metais, tremtys ir kt. Prisimenami krašto šviesuoliai, bendruomenės išsaugotos tradicijos.
2024 metais išleido „Marcinkonių knygą“, kurioje 1860 nuotraukų, 2533 vardai, 23 biografijos, nuotraukų aprašymai.
V. Paulaitis palaiko glaudžius ryšius su Varėnos viešąją biblioteka, dovanoja įvairius leidinius.
Parengė
Laimutė Cibulskienė
Varėnos viešosios bibliotekos bibliografė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai