Penktadienis, 20 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosMedienos duos beveik dovanai, bet dovana gali užtrukti

Medienos duos beveik dovanai, bet dovana gali užtrukti

Praėjusį trečiadienį Aplinkos ministerijoje posėdžiavusi komisija nutarė, kad asociacijai Margionių kaimo bendruomenei galima parduoti iki 300 kubinių metrų nenukirsto valstybinio miško sudegusiam Klojimo teatrui visiškai atstatyti, medienos kainą sumažinus net 99 procentais, tad betrūksta tik aplinkos apsaugos ministro įsakymo; bet kada iš to miško medžių išpjauti rąstai pasieks Margionis, dar nekalba niekas…

Iki Kalėdų nespėjo

Dar praėjusių metų gruodžio 16 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Aplinkos ministras margioniškiams pažadėjo pigesnės medienos“ rašėme apie aplinkos ministro Simono Gentvilo vizitą Margionių kaime, kur jį pasikvietė Seimo narys Juozas Baublys. O pasikvietė dėl to, kad aplinkos ministras pats pamatytų bei išgirstų iš kaimo žmonių, kokia bėda juos ištiko, pernai rugsėjo pradžioje sudegus legendinio Margionių klojimo teatro pastatui.

Ar Aplinkos ministerija galėtų skirti pigesnės medienos sudegusiam pastatui atstatyti, ministrą kalbino asociacijos Margionių bendruomenės pirmininkė Lina Vosylienė, Lukas Povilauskas, Alvyda ir Dalius Klyviai, taip pat ir S. Gentvilą į Margionis atlydėjęs rajono meras Algis Kašėta. Be to, meras pirmasis prabilo savo ruožtu siūlysiąs savivaldybės tarybai iš vietinio biudžeto padovanoti 45 tūkst. eurų Klojimo teatro atstatymui (kas ir buvo padaryta po dviejų savaičių vieningu savivaldybės tarybos sprendimu). 

Tad aukštam svečiui, regis, nebeliko nieko kita, kaip tik viešai pažadėti margioniškiams daug pigesnės nenukirsto miško medienos, nes tokia galimybė ekstremalių situacijų ar nelaimingų nutikimų atvejais, anot S. Gentvilo, yra. Aplinkos ministras patikino sudarysiąs komisiją, „kuri leis medienos įsigyti už simbolinę kainą – ji gali būti sumažinta net 99 procentais“, ir toji komisija savo išvadas pateiks dar iki Kalėdų.

Tiesa, iki Kalėdų aplinkos ministro žadėtoji komisija jokių išvadų nepateikė, nors Seimo narys J. Baublys dar gruodžio 19 dienos savo raštu perdavė Aplinkos ministerijai Margionių kaimo bendruomenės ir jo paties prašymą lengvatinėmis sąlygomis parduoti 200 kubinių metrų nenukirsto valstybinio miško, kad užtektų Klojimo teatrui atstatyti.

Nagrinėti margioniškių ir Seimo nario prašymo aplinkos ministro S. Gentvilo sudaryta Nenukirsto valstybinio miško pardavimo asmenims, kurių pastatai nukentėjo nuo stichinių nelaimių, sąlygoms nustatyti komisija susirinko po pusantro mėnesio, sausio 25 dienos posėdyje.

Margionių interesų gynėja

Komisiją sudarė posėdžio pirmininkas, Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės vadovas Nerijus Kupstaitis, posėdžio sekretorė, Miškų politikos grupės patarėja Anžela Valainė (atsiuntusi „Merkio krašto“ redakcijai posėdžio protokolą), komisijos nariai: Kultūros paveldo departamento Alytaus-Marijampolės teritorinio skyriaus vedėjas Alius Baranauskas ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos vyresnysis specialistas, l.e.p. Medienos prekybos ir logistikos skyriaus vadovas Vaidotas Misiūnas.

Posėdyje taip pat dalyvavo ir Margionių bendruomenei atstovavo Varėnos r. savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėja Jurgita Skirevičiūtė.

Pirmiausia buvo išnagrinėti dokumentai, susiję su Klojimo teatro gaisru, kuriuos pristatė asociacija Margionių kaimo bendruomenė: pastato savininkės, rajono savivaldybės, sudaryta to pastato panaudos sutartis su asociacija; rajono tarybos sprendimas skirti asociacijai 45 tūkst. eurų sudegusio pastato atstatymui; Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pažyma bei raštas apie kilusį gaisrą ir pastato techninis projektas, kuriuo remiantis Klojimo teatrą planuojama atstatyti.

O po Margionių interesus gynusios savivaldybės Architektūros skyriaus vedėjos J. Skirevičiūtės pasisakymo komisija, kaip rašoma protokole, „vieningai sutarė“, kad Margionių klojimo teatras atitinka ministerijos nustatytą nenukirsto miško pardavimo tvarką ir toks miškas kaimo bendruomenei „gali būti parduodamas“.

Kitas Aplinkos ministerijos komisijos nagrinėtas klausimas – kurioj vietoj tas parduodamas miškas galėtų būti ir kiek jis kainuotų?

Prekė kainuos 100 kartų pigiau

Valstybinių miškų urėdijos vyresn. specialistas V. Misiūnas informavo apie urėdijos jau apsvarstytą galimą parduoti nenukirsto miško biržę Druskininkų regioninio padalinio Leipalingio girininkijoje, kurią iškirtus būtų galima išpjauti apie 200 kietmetrių pušinių rąstų. Tačiau, kaip pažymėjo specialistas, būtina tą biržę dar permatuoti bei pažymėti kertamus medžius, o tai užims laiko, be to, biržės tūris gali kiek pakisti, tad, kol medžiai toje vietoje neiškirsti, negalima pasakyti, kiek tiksliai pušinių rąstų išeis.

Miškų politikos grupės vadovas N. Kupstaitis pastebėjo, kad remiantis Nenukirsto valstybinio miško pardavimo tvarka, pastatų atstatymui skiriamos medienos kiekis negali viršyti 300 kub. m.

Nenukirsto miško stambios padarinės medienos 1 kietmetris kainuoja 36,92 euro be PVM. Tad siūlomos tokio miško biržės kaina, komisijos narių išankstiniu paskaičiavimu, siektų iki 10 tūkst. eurų be PVM.

O kiek tą kainą būtų galima sumažinti, neapsieita be diskusijų, juolab kad rajono savivaldybės ir Margionių bendruomenės atstovė J. Skirevičiūtė iš karto paprašė taikyti maksimalią lengvatą.

N. Kupstaitis siūlė mišką Margionims parduoti su 90 proc. nuolaida, Kultūros paveldo departamento atstovas A. Baranauskas – už 1 eurą, nes urėdija, anot jo, dėl tokios kirstino miško apimties apčiuopiamų nuostolių neturės. O V. Misiūnui paprieštaravus, kad už 1 eurą parduoti mišką bus techniškai sudėtinga, ir paprašius nustatyti procentinę nuolaidos dalį, A. Baranauskas, akcentavęs Margionių klojimo teatro „ypatingą istorinę vertę“, tuomet pasiūlė taikyti maksimalią – 99 proc. – dydžio nuolaidą.

Pastarajam siūlymui pritarė ir komisija. O duoti eigą visiems sausio 25-ąją Aplinkos ministerijos komisijos priimtiems ir šiame straipsnyje paminėtiems nutarimams betrūksta aplinkos ministro įsakymo.

Taigi, jei parduodamo miško vertė siektų iki 10 tūkst. eurų, kaip preliminariai paskaičiavo komisijos nariai, asociacijai Margionių bendruomenei už brangų pirkinį su 99 proc. nuolaida tektų sumokėti tik 1 procentą sumos – apie 100 eurų.

Bet kiek užtruks ir kiek kainuos visas procesas – kol Valstybinė miškų urėdija permatuos numatytą miško biržę, sužymės kirstinus medžius, kol tie medžiai bus nukirsti, o iš jų išpjauti rastai pasieks Margionis – dar nepaskaičiuota.

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai